Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора

Брюксел/София

Мнения: 124
Здравейте Smile
Имам въпрос. Мога ли да си подам молба за напускане на сегашната ми работа без да си прекратявам отпуска по майчинство. Мисълта ми е, че ако си прекъсна майчинството ще трябва да си ползвам 30 дни от платения ми отпуск за предизвестието, а после доколкото ми е известно, ползваният платен отпуск няма да ми се плати. Поне с такова впечатление останах докато се ровех из подобни теми  Rolling Eyes Но тогава защо се казва "платен годишен отпуск", нали докато съм на работа хем си го ползвам, хем накрая на месеца си ми го плащат?!?
Цитирай

Пловдив

Мнения: 1 079
Ами разбери се с работодателя и го прекратете по взаимно съгласие. Тогава неизползваният отпуск ще ти се плати. Иначе при всички случаи имаш предизвестие.
Цитирай

Брюксел/София

Мнения: 124
A ako се наложи да си ползвам част от платената отпуска, после трябва ли да ми плати това време по закон?
Цитирай

Ямбол

Мнения: 19 097
При всички положения щом си прекратяваш трудовите правоотношения с даден работодател, той е длъжен да ти изплати неползвания от теб отпуск(но не майчинството, а другия). Но не можах да разбера защо ще напускаш. Защо не изчакаш да ти свърши майчинството и тогава да прекратите договора? Докато си в майчинство също ти се полага отпуск, различен от майчинството.
Цитирай

София

Мнения: 5 374
МАМА 08-направи справка с моята темичка.
Ето ме-напуснах си старата работа ПО ВРЕЕМЕ НА майчинство.
Подадох едномесечно предизвестие, за да си нямам главоболия.
После ти се наплащат:неизползвания отпуск+още едно, последно пълно майчинство от 160 лева.
Ако има още нещо питай.
Цитирай


Мнения: 114
Оф за да не пускам нова тема ще попитам тук Rolling Eyes.Като съм неплатена отпуска т.е .по майчинство трябва ли предизвестие за напускане или веднага могат да ми оформят документите и да не чакам цял месец newsm78
Цитирай
 Консултирай се със счетоводителката на фирмата тя щети обясни най добре
Цитирай
Аз мисля, че ако напуснеш сега работа по време на майчинство няма да ти плащат от работата, соц.грижи ще ти плаща една година, а като си още там(на работа) 2год те ще ти плащат.По добре недей да бързаш, като ти свърши майчинството тогава.  newsm78 Az смятам така да направя







------------------
Пишете на кирилица!!!
« Последна редакция: вт, 15 авг 2006, 11:36 от Аурелия »
Цитирай

Sofia

Мнения: 3 482
Добре, де, нали предизвестието също се плаща - това не е период, в който работиш без пари? Т.е. дали 30-дена от полагаемия ти се платен отпуск документално ще се оформи и заплати като предизвестие или като неползван отпуск, парите и в двата случая ще си ги получиш. Или аз някъде бъркам?
На мен ми предстои същото, само дето успоредно с цялата работа ще трябва да си прехвърля и 2 месеца от майчинството на едната баба...
Цитирай

Пловдив

Мнения: 1 160
Не е задължително да се спази предизвестието, което е упоменато в договора. Ако е по взаимно съгласие, т.е. по чл.325 от КТ, работодателят може да те освободи от определена дата без да е спазено предизвестието. Ако е по твоя инициатива, то си длъжна да си спазиш предизвестието по договор- обикновено е едномесечно, като през този период или си го отработваш или плзваш отпуск, зависи как ще се разберете с работодателя. Ако не искаш да спазиш предизвестието дължиш обезщетение на работодателя в размер на  брутна месечна заплата/или колкото е срокът на неспазеното прдизвестие/ - чл.220 от КТ. Това се отнася и за работодатля, ако той не спази предизвестието. При прекратяване на договора се дължи обезщетение по чл.224 от КТ за неизползван платен годишен отпуск пропорционално на времето, което ти се признава за трудов стаж - т.е. включително и ползвания през годините платени и неплатен отпуск за отглеждане на дете. Ако се отработва предизвестието то си е нормално работно време и се плаща като такова. Ако в периода на предизвестието се ползва платен отпуск, то си се оформя точно като такъв и при прекратяването на ТД ще се дължиобезщетение за неизп.отпуск само ако е останал такъв за ползване. Ако в периода на предизвестие си в непл.отпуск, то при прекратяването на ТД ако имаш останал неизползван пл.отпуск/годишен платен отпуск, а не такъв за отглеждане на дете/, то за него се изплаща обезщетението по чл.224 от КТ.
Цитирай

Брюксел/София

Мнения: 124
Добре, де, нали предизвестието също се плаща - това не е период, в който работиш без пари? Т.е. дали 30-дена от полагаемия ти се платен отпуск документално ще се оформи и заплати като предизвестие или като неползван отпуск, парите и в двата случая ще си ги получиш. Или аз някъде бъркам?
И аз така си мислех, че дори и да се наложи да си ползвам част от платения годишен отпуск, тази част ще ми се плати, нали за това се нарича ПЛАТЕН  Thinking но явно се оказа, че тази част не се плаща, а се изплаща само това, което е останало неизползвано, или поне така разбирам от това:
Ако в периода на предизвестието се ползва платен отпуск, то си се оформя точно като такъв и при прекратяването на ТД ще се дължиобезщетение за неизп.отпуск само ако е останал такъв за ползване.
ЧЕРВЕНАТА ДЕПEshark-чица, ако правилно разбирам, ти си си пуснала 30 дневното предизвестие по време на майчинството и след като са изтекли тези дни вече прекратяваш договора при бившия си работодател и той ти изплаща дните от платения отпуск + 160 лв майчинство, тъй като все още си се водела по майчинство, така ли? Защото аз си мислех точно за този вариант...
Цитирай

Sofia

Мнения: 3 482
Ако в периода на предизвестието се ползва платен отпуск, то си се оформя точно като такъв и при прекратяването на ТД ще се дължиобезщетение за неизп.отпуск само ако е останал такъв за ползване.

Ако в периода на предизвестието се ползва платен отпуск, то си се оформя точно като такъв Това според мен не значи, че не се плаща, просто се плаща когато се плаща месечната заплата. Останалата част от отпуска се изплаща накуп при напускането. Поне аз така го разбирам - всичко друго ми се вижда нелогично.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 1 160
Да, все същото е както и когато не си в предизвестие, ами си в нормални отношения. Това предизвестие е един вид предупреждение на работодателя, че ще напуснеш от еди коя си дата, но ти продължаваш да си в трудовоправно отношение с работодателя и имаш всчки права и задължения от него. Имам предвид, че ако по време на предизвесието си ползваш плат.отпуск, то ще ти се плати обезщетението за неизползван такъв само ако ти е останал още за ползване. Но при всички случаи се плаща - с месечната заплата ако си го ползвал или във вид на обезщетение при прекратяването на договора, ако не е ползван.
Цитирай

Брюксел/София

Мнения: 124
Ей най накрая ми се изясни  Very Happy Благодаря на всички ви   bouquet
Цитирай

София

Мнения: 5 374
Добре, де, нали предизвестието също се плаща - това не е период, в който работиш без пари? Т.е. дали 30-дена от полагаемия ти се платен отпуск документално ще се оформи и заплати като предизвестие или като неползван отпуск, парите и в двата случая ще си ги получиш. Или аз някъде бъркам?
И аз така си мислех, че дори и да се наложи да си ползвам част от платения годишен отпуск, тази част ще ми се плати, нали за това се нарича ПЛАТЕН  Thinking но явно се оказа, че тази част не се плаща, а се изплаща само това, което е останало неизползвано, или поне така разбирам от това:
Ако в периода на предизвестието се ползва платен отпуск, то си се оформя точно като такъв и при прекратяването на ТД ще се дължиобезщетение за неизп.отпуск само ако е останал такъв за ползване.
ЧЕРВЕНАТА ДЕПEshark-чица, ако правилно разбирам, ти си си пуснала 30 дневното предизвестие по време на майчинството и след като са изтекли тези дни вече прекратяваш договора при бившия си работодател и той ти изплаща дните от платения отпуск + 160 лв майчинство, тъй като все още си се водела по майчинство, така ли? Защото аз си мислех точно за този вариант...
Абсолютно верно си разбрала.
това го направих по съвет на счетоводителка.
Отделен в въшросът, че ми оплескаха изчислението на сумата за обезщетение, но следващия месец ще ми преведат разликата.
ГМСВЕТЛА- пак са направили моите хора същата грешка, както когато ти ми помогна предишния път.  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора