Как да научим детето си да рисува

  • 12 337
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Много полезно, благодаря !  bouquet

Моето дете не проявява интерес към рисуването, а към предметите, с които се рисува. И идеята е не да рисува, а да ги лапа. Виждала съм обаче дете на неговата възраст да се опитва да рисува. Аз ли нещо не се справям с възпитанието в това отношение или просто за него е рано още да рисува. Другото е, че не му е интересно много на белия лист, а по дрехите и в такъв случай взимам химикала Confused.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
Наистина има знаечение как детето се поощрява да рисува. Аз явно съм процедирала погрешно - рисувах разни гадинки и растителности, които Цвети оцветяваше или доразкрасяваше. Когато ми кажеше, че не може да нарисува нещо и показвах как -  кръгче за главата, елипса за телцето, опашката, лапките... И съвсем логично рисуването й се сведе до изобразяването на някои стилизирани фигури. А като по-малка, често правеше много интересни /като форми и съчетание на цвентове/ "мацаници".
Есента я записах на рисуване в читалището. Щях да падна когато видях първото и произведение - наистина беше красиво, оригинално, интересно. Използвани бяха различни техники и пособия за рисуване. Г-жата твърдеше, че си е почти изцяло нейно творение.  Явно беше намерила начин да я накара да рисува, а не да повтаря заучени модели.

# 17
  • Мнения: 3 034
Tedulina, изобщо не му е рано на твоето дете да рисува. Но за да му стане интересно, трябва да бъде поощрявано - мнооого. И тази работа, като всяка друга свързана с децата, иска търпение. Ако не му е интересен белия лист, дай му цветен, предполагам, че ще му привлече вниманието.
Сега при нас големия хит са брокатените химикалки, защото са много цветни и много блестящи - има ги в магазинчетата по левче и комплекта от 5 бр. струва 1 лв, а издържат доста дълго преди да се изхабят.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Tedulina, изобщо не му е рано на твоето дете да рисува. Но за да му стане интересно, трябва да бъде поощрявано - мнооого. И тази работа, като всяка друга свързана с децата, иска търпение. Ако не му е интересен белия лист, дай му цветен, предполагам, че ще му привлече вниманието.
Ще опитам. Само, че се чудя как да му покажа за какво иде реч като не бивало да им се рисува и те да копират  newsm78. То ясно, че малкия неможе да изкопира моята картинка, ама какда разбере да нарисува котето, ако аз преди това не му покажа как да рисува. Методите по-горе ми се струват разбираеми за по-големи деца или нещо не разбирам  Blush.

# 19
  • Мнения: 219
М&М, много правилен въпрос, ама на мен мисълта ми теч много бързо, затова нямам търпение да пиша Laughing

Та за рисуването с пръсти - боички за пръсти на фирма Jovi /finger paints/, безвредни, бла-бла, удобни и така.
Намират се по магазини Бонжур/на площад Славейков примерно, 2-ри етаж/.

Приятна вечер, малки художници, ние с Пикасо излизаме Grinning

# 20
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
За съжаление и синът ми не го влече особено рисуването. Въпреки, че вече си имаме "рисунки" върху стените. Дори ни ги обяснява: "това е влакче", "това е къща". Цапаница голяма. Върху хартия май не му е интересно да рисува. Дано само не съм закъсняла с насърчаването...
Иначе в яслата рисуват - е, думата е малко силно казана, по-скоро лелките там им държат ръката, докато рисуват кръг или пък пушек от коминчето на къща. Доколкото знам дори лепят.

# 21
  • Мнения: 5 877
Сина ти определено го влече да рисува.
Ако позволиш един съвет - купи евтин нерелефен тапет, от тези от 3 лв. ролката. Закрепи го с блу-так с обратната страна навън на някоя любима, но непредставителна стена (например в детската или коридора). Насочи го да рисува само там, а когато ви омръзне да гледате рисунката, просто отлепяш тапета, навиваш го и го прибираш за поколенията.
Блу-так е едно такова като дъвка, но може да лепи и да се отлепя без следа. В "Ориндж" се продава нещо подобно.

За методите за по-малки деца - ами доколкото разбирам, насърчават се именно драсканиците, като родителите се съветват да задават "действени" въпроси -
например: "пастелът ти обича ли да се върти?"
"Маркерът ти обича ли да се плъзга по листа?"
"Моливът какво обича повече - да прави точки, точки, точки или да върви на зиг-заг като пияния чичо Любчо от съседния вход?"

Също така съветваха да се дават материали, които имат видим ефект - маркери, флумастери, ярки бои.

Друго, което ми се вижда подходящо като упражнение за малки деца, е рисуването във въздуха. Просто с пръстче следиш във въздуха контура на нещо, което виждаш отдалеч.

# 22
  • Мнения: 3 034
За съжаление и синът ми не го влече особено рисуването. Въпреки, че вече си имаме "рисунки" върху стените. Дори ни ги обяснява: "това е влакче", "това е къща". Цапаница голяма. Върху хартия май не му е интересно да рисува. Дано само не съм закъсняла с насърчаването...
Иначе в яслата рисуват - е, думата е малко силно казана, по-скоро лелките там им държат ръката, докато рисуват кръг или пък пушек от коминчето на къща. Доколкото знам дори лепят.

Е това с държането на ръчичката на децата просто ме изумява.....кой си мисли, че е толкова гениален, че да насочва друг?!? Аз съм виждала малки деца така да рисуват, че могат да сложат в малкия си джоб всичките лелки от детската градина взети заедно.
 И в никакъв случай не е задължително рисунката на детето да "изобразява" нещо конкретно - понякога е важно съчетаването на цветове, форми...в този смисъл всяка цапаница има смисъл за развитието на детето.

От това, което прочетох от превода на Анда, съм напълно съгласна с автора на статията.

А във връзка с различните видове рисуване - на Макка по едно време и беше някакъв хит да рисува с пръчица в пясъка. Рисуването наистина не е задължително да става по начина, по който ние сме свикнали да го възприемаме.

Tedulina, не знам дали ме разбра, но исках и за теб да кажа, че няма нужда детето ти да рисува нещо конкретно - мека просто "маже" по листа и това пак ще е много хубаво. Нека си драска. Естесвено можеш да му покажеш как точно химикалката пуска цвят например и така постепенно да му привлечеш интереса към рисуването, а не лапането. Ползвай ярки цветове.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Tedulina, не знам дали ме разбра, но исках и за теб да кажа, че няма нужда детето ти да рисува нещо конкретно - мека просто "маже" по листа и това пак ще е много хубаво. Нека си драска. Естесвено можеш да му покажеш как точно химикалката пуска цвят например и така постепенно да му привлечеш интереса към рисуването, а не лапането. Ползвай ярки цветове.
Благодаря!   bouquet
Днес мъжа ми ще му купи и моливи, дано да създадът повече интерес.

# 24
  • Мнения: 1 652
Много полезна темичка. Благодаря на авторката и на всички за полезните съвети.  Hug

# 25
  • Мнения: 460
Само да ви препоръчам боичките за рисуване с пръсти. Ние имаме 4 цвята от тях и двамата мъници в къщи много обичат да рисуват с тях. Те са доста гъсти, спокойно може да се прави релеф, аз ги разреждам до консистенция на гваш. Първо рисуваха на листи, после Йони откри, че е много по лесно да се размазват върху масата за рисуване. Прави си точки, чертички, кръгчета, размазва си ги, а после с микрофибърната кърпа масичката е като нова. А и не са скъпи, имаме ги от няколко месеца и при редовна употреба сме изхабили 1/3 от бурканчетата.
Анда, благодаря за статията Grinning

# 26
  • Мнения: 1 937
Включвам се с препоръка за боички, тъй като имам двама художници вкъщи - ползвали ли сте меден акварел?
Извинете ме, ако се повтарям...

# 27
  • Мнения: 460
Verdad, сестра ми ползва такъв акварел преди години, но тогава малката кутийка1,5/1,5/1см беше около 2 лева (Да Винчи), може би след години Grinning

# 28
  • Мнения: 5 877
Verdad, меден акварел има в Ориндж. Цената е смешна, 3-4 лева макс.
Хубав е, защото става за много малки деца и защото се получала ясен, наситен цвят.
Недостатъкът е, че има ограничен брой цветове, но не е болка за умиралка. На Ането й подариха такива бои за втория РД, много, ама много ги харесва (особено охрата, идея си нямам защо).

Бои за пръсти могат да се купят пак там. Пригответе се за много цапане, но пък лесно се мие.

Бои за яйца - много интересно нещо. Може да се сипе мъничко върху листа и после да се изнесе рисунката навън по време на дъжд - тогава дъждът ви е нарисувал рисунка.
Може да се намаже листа с боя и заедно с детето да поръсите малко от прахообразната боя и да видите какво става. А може и отгоре да сипете малко сол, тогава става купон.  Simple Smile Макар че не знам това доколко е в сферата на рисуването и доколко е игра с боички. Забавно е, спор няма, правили сме го около втората годинка на детето.

# 29
  • Мнения: 3 034
Да допълня Анда с  една идея за боите за яйца - боядисвате макарони от късите с голям отвор и си ги нанизвате с детето на герданчета, стават много цветни и макар че бързо се чупят, пада голяма игра. Лошото е, че по това време, ако попиташ за бои за яйца, те гледат много учудено и ти обясняват, че са си ги прибрали в склада.... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт