Има ли го още официалното обръщение Ви?

  • 3 851
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 405
Има го. Аз го използвам. Но много от сегашните 18-20 годишни не го използват. Най-често ми се случва да ми говорят на ти продавачки и сервитьорки, като че ли сме първи дружки. Crossing Arms
Аз лично използвам официално обръщение в имейли, които пиша по работа, не към всички, зависи от много неща - от поста на човека срещу мен и какви са взаимоотношенията ни. Също така винаги говоря на Вие, когато разговарям с някой по-възрастен от мен и не сме близки. Според мен това обращение е вид добро възпитание.   Peace

подкрепям напълно

# 16
  • Sf
  • Мнения: 808
Аз лично използвам официално обръщение в имейли, които пиша по работа, не към всички, зависи от много неща - от поста на човека срещу мен и какви са взаимоотношенията ни. Също така винаги говоря на Вие, когато разговарям с някой по-възрастен от мен и не сме близки. Според мен това обращение е вид добро възпитание.   Peace
Подкрепям и аз, като също го и прилагам. Хубаво е да засвидетелстваш на човека уважение. А и е красиво Simple Smile

# 17
  • Мнения: 819
Ставаше въпрос не за говоримото обръщение, а за писменото такова-дали да е с главна буква или не. Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 39 759
Аз продължавам във всички документи "ви" като обръщение, в контекста и т.н. да го пиша с главна буква.

# 19
  • Мнения: 8 769
Аз лично използвам официално обръщение в имейли, които пиша по работа, не към всички, зависи от много неща - от поста на човека срещу мен и какви са взаимоотношенията ни. Също така винаги говоря на Вие, когато разговарям с някой по-възрастен от мен и не сме близки. Според мен това обращение е вид добро възпитание.   Peace
И аз така мисля. И продължавам да използвам, както "Ви" в писмената реч, така и да говоря на "Вие". Приемам го освен за показател за добро възпитание, и като начин да се спази дистанция, и като уважение към събеседника, когото не познавам.

# 20
  • Мнения: 2 792
  Да, има го в тъй наречената официална кореспонденция,  етикета го налага, просто няма начин да отпадне, това е един от принципите.
 

# 21
  • Sf
  • Мнения: 808
  Да, има го в тъй наречената официална кореспонденция,  етикета го налага, просто няма начин да отпадне, това е един от принципите.
 
  202uu

И Аурелия, изразили сте се много точно Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 716
Не виждам какво би могло да го замени. Аз лично използвам учтивата форма при кореспонденция или когато разговарям с непознати.
От 2 месеца посещавам местния фитнес салон и тъй като инструкторът не се сеща да се представи, аз се обръщам към него както го изисква етикетът: "Извинете, бихте ли ми отделили една минутка..." Всички му се подиграват hahaha но като не стопля... bowuu
Правописен речник 1960г
ІV. Употреба на главни букви
6. С главна буква се пишат и местоимения, употребени в учтива форма: Вие, Ви, Вас, Вам,Ваш, напр.: Донасям Ви, другарю Министър...

# 23
  • Мнения: 8 769
Донасям Ви, другарю Министър...[/b]
Е,т'ва "другарю" няма начин да не го заупотребявам.... hahaha

# 24
  • Мнения: 2 716
Такива са примерите от `60 година  Hug

Общи условия

Активация на акаунт