Ваксини и Ваксинационни Програми 2

  • 240 905
  • 2 442
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 585
Birdie,няколко пъти повтаряш,че е много важно,ваксината да бъде затоплена.Това за всички ваксини ли важи и какъв е резултатът,ако не се направи?
Поне при нашата лична лекарка всички ваксини на детето ми са правени,след като са извадени направо от хладилника... Tired
Абсолютно за всички! Това е много важна (малка) подробност.
Инжектираната течност трябва да бъде с температура на тялото. Тогава местните странични ефекти се минимализират само до състава на инжектираното. А състава на всички днешни ваксини е почти индиферентен. Силните локални реакции са най-вече за ДТаК и то в дозите 15-17 месец (последните) и то за малък брой деца.

# 61
  • Мнения: 8 585
здравейте бърди, пак се допитвам до вас, защото получавам логични и ясни отговори, за което безкрайно благодаря.
питането ми днес е свързано с БЦЖ ваксината. имам съмнения, че в родилния дом не беше поставена на детето ми.  когато го взеха за ваксинация трябваше да му поставят 2 инжекции Хепатит и БЦЖ, а детето изплака само веднъж, т.е. предполагам е било бодено само веднъж. после акушерката гледаше много виновно и гузно и все ме отбягваше  newsm78.
освен това на раменцето няма ниаква следа от типичната пъпка. по този повод вчера правиха проба на Манту. ако даде липса наимунитет ще се съглася да бъде ваксинирана.

от това, което прочетох по-горе за БЦЖ ваксинацииите разбирам, че това трябва да бъде единствената ваксинация. правилно ли съм разбрала? и другият ми въпрос е: защо не се ре-ваксинира? няма ефект или може да доведе до компликации?
благодаря предварително
Наличието на документирана ваксинация БЦЖ с една доза е достатъчно.
Няма никакви научно издържани данни за по-голяма резултатност на 2 или 3 доза в сравнение с една. Следователно->>не се прави. Много страни в Европа изоставиха напълно БЦЖ ваксинацията. Германия бе от последните, направили това.

Манту НЕ Е белег за резултатността на направената ваксина (или за нуждата от повторение). Но Манту се прави преди ваксинацията за да не се стигне до положение да се прави БЦЖ на дете с положително Манту, което би довело до рана в областта на апликацията и много нежелани странични ефекти. Липсата на белег НЕ Е критерии за резултатността на направената доза, нито е критерий за нуждата от повече. Само документиран запис е достатъчно.

Редица деца с направена БЦЖ в родилният дом нямат белег. Това е известен факт. Не ми е ясно, щом като това е очевадно, каква е нуждата от тази доза? За да се слагат после втора и трета "безумни" дози с оправдания->> "няма белег"? Не е ли по-добре ваксинацията да се сложи във възраст, когато вероятността да се остави белег е много по-голяма??
Защитата с първата доза "в родилният дом" (ако това е аргумент) е много спорна тема доколко работи. Бих бил много любопитен да погледна документацията на МНЗ, с която тази практика се оправдава.

# 62
  • Мнения: 4 150
Защитата с първата доза "в родилният дом" (ако това е аргумент) е много спорна тема доколко работи. Бих бил много любопитен да погледна документацията на МНЗ, с която тази практика се оправдава.

И аz иzпитвам силно желание да видя аргументи.

# 63
  • Мнения: 8 585
Малко офф, но много интересно нещо...
Моля погледнете снимката на детенцето в пост 56 тук в тази тема на crazykitty.



Това, което се е запечатало на снимката се нарича "Асиметричен тоничен шиен рефлекс", и е един от основните EAR 1 (ранни автоматизирани отговори, първични рефлекси) изчезващ до около 12 месечна възраст. Напълно нормална и физиологична находка!

На страната, към която е обърнато лицето на детето, ръката е изпъната. На противоположната страна, ръката е сгъната в лакът (нещо като "фехтовална поза"). Наличието на този рефлекс при завъртане главата на бебето крайно-ляво, крайно-дясно повлиява редица други-Бабински, на захващането, както и тонуса на редица мускулни групи.
Затова, когато се изследва неврологично едно бебе, главата винаги трябва да е в неутрално положение (по отношение ляво-дясно, и по отношение свита-разгъната в шията). Ако не се спазва това, детето дава фалшиво положителна неврологична симптоматика и става повод да се "кръсти" с ДЦП или разни (несъществуващи) "Координационни" смущения (няма изобщо такава диагноза, междувпрочем!!). След което започват "рехабилитации" и "гимнастики". С месеци!

Снимката е много рядка находка!!! Рефлекса обикновено се рисува, тъй като е почти невъзможно да се запечата на снимка.

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 11:14 от Birdie

# 64
  • Мнения: 353
благодаря за отговора. т.е. каъвто и да е резултата да откажа реваксинация? така разбрах.

имам въпрос - БЦЖ е спряна от употреба, защото е неефективна, или защото туберколозният вирус е мутирал до такава степен, че тази доста архаична ваксина вече не оказва влияние?
просто любопитство  Hug

а пък oof-a  беше много интересен, за което благодая

# 65
  • Мнения: 8 585
Не е прието да се реваксинира-дори и в страните които някога правеха БЦЖ. Но ако нямате достоверен запис в картона на детето се счита че няма ваксинация!

Темата за БЦЖ е много голяма. Страните, които спряха да я правят твърдят че ваксината не работи в степен, която покрива днешните световни стандарти. Тоест-правите ваксинации, но честотата на заболяванията не спада, а и при ваксинирани индивиди има случаи на заразяване.

Факт е обаче, че ваксината предпазва от тежки и системни форми на ТБЦ с много висок процент смъртност. Факт е, че именно благодарение на ваксината и подобрените социални условия на живот ТБЦ се постави под контрол. Скорошни публикации на бразилски автори за пореден път доказаха резултатността на ваксината и за профилактика, и за предпазване от тежки системни форми на ТБЦ.

Аз съм за приложението на тази ваксина, особено в Бг условия с нашата "традиция" и лошото покритие с ваксинации на определени социални групи. Но това трябва да е национално решение на база на сериозна дискусия, данни, и мъдър подход.

Крайно порочно в цялата практика е:

*реваксинациите-отрицателно Манту НЕ значи липса на ефект от предишна ваксинация. Манту НЕ може да е критерии за нуждата от ваксинация. Може да е критерии да НЕ правите ваксината, тъй като детето може да е болно (или в контакт с) ТБЦ (положително Манту, например). Няма начин да различите дали едно (+) Манту се дължи на болест или на ваксината. Това, което пишат, че от размера на Манту ставало ясно са "свободни съчинения" от 1950.

*Никъде няма научно издържани данни че 3 или 4 дози БЦЖ работят по-добре от 1. Защо? Заради спецификата на имунният отговор към БЦЖ ваксината.
* правенето на БЦЖ в родилният дом би трябвало да се подкрепи със солидни доказателства, че тази практика работи. Аз лично не съм убеден в това. С оглед индивидуалната семейна среда, възраст на ваксинация БЦЖ 12-15 месеца за мен би била идеална.
*редица теоретични постановки около БЦЖ и Манту на родна почва са напълно анахронични и в разрез с всичко актуално по въпроса. Тук са нужни радикални промени.

Вижте какво пишат например Американското CDC по въпроса:
http://www.immunize.org/catg.d/p2021f.htm

"Why aren't people in the United States vaccinated with BCG?
BCG vaccine is used in countries of high endemicity to help prevent tuberculosis disease. A more effective strategy for the prevention of tuberculosis in countries where the endemicity is low, is to identify infected persons using a Mantoux (PPD) skin test, and eliminate the infection with antituberculous drugs. This is the strategy used in the United States."

По-мъдро може ли да се каже?
*Ползват Манту като критерий за диагноза (какъвто изначало е ролята на този кожен тест).
*отдават тежест на адекватната диагноза и лечение на всеки нов случай.

Междувпрочем, те имат чудесна таблица за оценка кога едно Манту се счита позитивно (по отношение болест ТБЦ!). Таблицата е на American Thoracic Society...

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 13:11 от Birdie

# 66
  • Мнения: 14
Здравейте, Birdie! Моят син е на 1год. и 2 мес. Поставена му е ваксина Имовакс Полио на 13.09.2005г., 18.10.2005 год. и на 22.11.2005 год. Въпросът ми е - кога следва да се направи реимунизация? Според личния лекар трябва да се направи следващия месец /така е по имунизационен календар/, а в листовката на ваксината пише, че реимунизация се прави 1 год. след третата инжекция. Да настоявам ли ваксината да се сложи 1 година след последната инжекция или да се съобразя с имунизационния календар? Може ли да има някакви последствия, ако реваксинацията се направи по-рано?
Благодаря предварително.

# 67
  • Мнения: 826
Бърди,  защо според теб лекарите в щатите се застраховат  като дават антибиотици при положителен резултат от манту?

Пример-моя приятелка пристига от БГ и иска да запо4не работа като прискул ти4ър тук.Следват мед. прегледи-теста от мантуто бе 16мм.,назна4иха й х-рей-4ист.
Лекарите знаеха,4е тя има БЦЖ ваксина,вероятно заради която мантуто е положително,но въпреки вси4ко я сложиха на Isoniazid за девет месеца. newsm78

Има ли вероятност латентната инфекция да се обърне в активна тб при някакво отслабване на имунната с-ма?
А също 4етох някъде,4е БЦЖ ваксина не се слага на хора с екзема,има се предвид в мястото на инжекцията или по принцип?

Благодаря!  bouquet

# 68
  • Мнения: 8 585
@twins_mama

Защото не може да се различи дали (+) Манту е в следствие ваксината или лицето е заразено. И защото 16 мм е голяма реакция. Ако обаче е правила скоро БЦЖ може Манту-то пак да е толкова положително.
Редно би било да се направи новият тест търсещ Т4 активирани клетки. Той е много, много по специфичен от посявката на стомашно съдържимо или храчки. И рентген... Но все пак 16 мм си е (+) реакция, освен ако са разчитали зачервяването, вместо инфилтрата... (честа грешка!)

"Има ли вероятност латентната инфекция да се обърне в активна тб при някакво отслабване на имунната с-ма?"
По-скоро стар, затворил се инфилтрат...

"А също 4етох някъде,4е БЦЖ ваксина не се слага на хора с екзема,има се предвид в мястото на инжекцията или по принцип?"
->>В мястото на екземата. Може да се получи инфилтрат, нямащ общо с реакция към туберкулина...

# 69
  • Мнения: 8 585
Здравейте, Birdie! Моят син е на 1год. и 2 мес. Поставена му е ваксина Имовакс Полио на 13.09.2005г., 18.10.2005 год. и на 22.11.2005 год. Въпросът ми е - кога следва да се направи реимунизация? Според личния лекар трябва да се направи следващия месец /така е по имунизационен календар/, а в листовката на ваксината пише, че реимунизация се прави 1 год. след третата инжекция. Да настоявам ли ваксината да се сложи 1 година след последната инжекция или да се съобразя с имунизационния календар? Може ли да има някакви последствия, ако реваксинацията се направи по-рано?
Благодаря предварително.
Минималното разстояние между доза 3 и 4 е един месец.
Минимално изискуемото разстояние между доза 1-2 и 2-3 е пак 1 месец (4 седмици).
По правило реимунизацията с полио се прави от 6 до 18 месец (3-тата доза).
Но-Американската схема е от общо 3 дози полио до 18 месечна възраст. + 4та доза във възрастта 4-6 годинки. Общо->>4 дози до 6 годишна възраст.
Гръцката схема е същата тази.

Българската има 5 приема до 22 месечна възраст.

# 70
  • Мнения: 4 150
Izvinete za njamane na kredor. Peace
Spomnjam si kato bjah student,kak ni u4eha njakoi prepodavateli da "falshificirame" probata mantu s edna tunka igli4ka.Draznish areala dokato dobiesh jelanite milimetri za pred komisiata...Stiga da si najasno koja golemina i vid na reakciata e patologi4na ili v ramkite na normalnoto.
Ta si mislih,4e v BG s tova smeshno Mantu,koeto otdavna e otre4eno,moje da se manipulira reakciata i da se postigne jelania ot roditelite rezultat. Wink

# 71
  • Мнения: 8 585
Не е отречено Манту-то никъде. Все още служи като критерий за контакт на лицето с бактерията на туберкулозата.
Но има редица други неща, вземащи се пред вид при оценката на манту.
Потърси официалните документи на American Thoracic Society за повече информация.

# 72
  • Мнения: 826


Редно би било да се направи новият тест търсещ Т4 активирани клетки. Той е много, много по специфичен от посявката на стомашно съдържимо или храчки.


Бърди,това ли е теста: newsm78


http://www.cdc.gov/nchstp/tb/pubs/tbfactsheets/250103.htm

# 73
# 74
  • Мнения: 498
Здравейте!
Аз имам питане относно ваксината Акт-хиб.На 3,4 и 5 месеца направиха на Яна Инфанрикс +капки полио от касата .Всичко мина добре,но сега разбрах,че не сме правили противоменингитна ваксина.Кога мога да я направя в такъв случай???Нали и тя изисква 4-кратен прием???Какво да направя,в случай,че е пропусната до сега,а ми се иска да я ваксинирам??

Общи условия

Активация на акаунт