Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 18 авг. 2006, 11:16 ч.

Амниоцентезата - това, което не ми казаха

• 850
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
Ето някои неща, които не знаех за амниоцентезата (А):
1. Преди А трябва да подпишете информирано съгласие. Накарайте ги да ви обяснят точно какво означава всичко, под което слагате подписа си. На моя позната и обяснявали в продължение на два часа. На мен просто ми подадоха формуляра, считайки че всичко знам от нета и списанието подписах без да питам
2. Преди да ви направят А е важно да кажете, ако имате вагинална инфекция. Важно е, защото може да е причина за изтъняване на мехура и не дай Боже да се спука... Мен лично не ме питаха, а аз си знаех че имам.
3. Може би е добре да знаете дали околоплодни води са на долната граница, защото ако е така и ви протече дори малко след А, може някой "специалист" да реши, че сте спукали мехура и да ви ужаси до немай къде.
4. Същата тази моя позната след А е била задържана за наблюдение 4-5 дни. В тази болница,  в която бях аз ме изписаха на 5ия час без много обяснения. Дори попитах дали на другия ден мога да отида на плуване. Акушерката вдигна рамене и каза да си питам лекаря.
Та да си знаете: трябва да лежите или поне да го давате по-леко 3-4 дни. Освен това ви дават болничен от 20 дни до месец.
Само с две думи: лежах 10 дни в болница, люшках се от пълно отчаяние до плаха надежда заради това, че ми бяха намалели водите вследствие на А. И тъй като не знаеха дали е спукан мехура или е просто намаляване в следствие А ме държаха там и всеки ден имаше нова теза по въпроса. В крайна сметка се радвам, че я направих, но това е сега. Докато бях там - не искам да си спомням...Sad

# 1
  • Варна
А защо я прави? Питам, защото ми се струва, че напоследък докторите я препоръчват за щяло и нещяло, а тя не е никак безобидна процедура.  Thinking

# 2
  • видин
mkapelova
не пишеш къде си правила амниоцентезата.
аз лично правих в МД - подчертавам на Х етаж, (първо ме изпратиха на V, където няма да цитирам името на лекарката, се държа направо гадно) - и съм изключително доволна. прави ми я доктор Димитрова. много професионално , не усетих никаква болка. пристигнах сутринта с автобуса от видин и се върнах обратно същия ден пак с автобуса. за съжаление нашия тати беше на работа и не можа да ме придружи, но големия ми син беше през цялото време с мен и все пак ми беше упора, защото много се страхувах, признавам си.
наложи се да подпиша цяла папка с документи, но за всяко нещо ме информираха, въпреки че казвах ,че съм запозната с процедурата - бях чела много по въпроса.
единствения проблем е ,че има много разкарване по етажите, но ако има кой да те придружи не е  толкова страшно.
аз лично не съжалявам ,че я направих, защото при моята напреднала възраст си е направо задължително. не съм правила други изследвания като БХС или ЗД-ехограф, защото  100% отговор на притесненията дава само амниоцентезата. така изкарах спокойна бременност.
 това е моето лично мнение.

# 3
  • София
А защо я прави? Питам, защото ми се струва, че напоследък докторите я препоръчват за щяло и нещяло, а тя не е никак безобидна процедура.  Thinking
Заради възраст. На 35 г. съм и лекарката каза, че био-химичния скрийнинг така или инак ще има отклонения.

# 4
Другото гадно нещо при АЦ е,че след като ти я направят В МД трябва сама да си занесеш материала на 13 етаж.Добре,че мъжът ми беше с мен и отиде-чакал е половин час да го остави,а аз през това време седях на един диван.Не те приемат в отделението дори за един ден,а те пускат да си ходиш и тръгваш из дупките на София след такава рискова процедура.Много недомислици има.Отношението към бременните е показателно,че нещо не е наред в тая държава.
А това с декларациите е точно така-дават ги 5-10 минути преди АЦ.Никаква информация не съм получила преди това,освен че продължава 1 минута и рискът е 0.5%.

# 5
  • в мъжки прегръдки
Явно зависи коя лекарка ви е правила и какво е било общото ви състояние след това според нея. На мен ми я прави Димитрова и след това ме остави 3 дни на 10 ет. да ме наблюдава само защото й казах че преди бременността съм вдигала кръвно и ме е страх да не вдигна пак. Самата процедура стана точно за секунди и беше абсолютно безболезнена. Може би е важно че аз - по съвет на гинеколожката ми, отидох на частен преглед при Димитрова. Отидох с цел тя да определи точно в коя седмица съм и кога да ми направи А. Така че като постъпих за А отидох прави при нея, един вид като нейна пациентка.

# 6
  • София
Като чета какво сте написали, сигурно няма да повярвате аз каква Амнио направих. Няма изобщо да описвам часовете чакане и обикаляне по кабинетите, накрая просто подписах една ужасяваща декларация с която ТЕ (дофторите) си връзват гащите при абсолютно всякакви ситуации. Та платих си процедурата (щото касата не я плащала), платих си и престой в болницата (въпреки че съм здравно осигурена и не разбрах дори къде е тоя престой) Направиха ми амниото и веднага ме пуснаха да си ходя. Стана ми лошо след нея, но ми казаха, че било от страх и "довиждане".
Няма да пропусна да кажа коя е болницата - Шейново!

# 7
Аз бях при Мазнейкова.Всички останали бяха също като мен-формално се водехме,че са ни приели и ще ни изпишат след 13 часа.А всъщност си ни изпратиха по живо по здраво веднага.Поне я направи перфектно и нямаше проблем.

# 8
"Отношението към бременните е показателно,че нещо не е наред в тая държава."

въздишка...

# 9
  • София
Правих си А при д-р Димитрова в майчин дом. Безболезнено и бързо. Но после..... Сама си взимаш течността и веднага след интервенцията сама си я носиш в лабораторията, където те посрещат най-недружелюбните лаборантки, на които не им пука какво са ти правили и половин час ти викат, докато стоиш права и си стискаш в ръка епруветката с топлата още течност. После им викваш ти и така се развихряш и разреваваш, че лаборантката се прибира в някаква стаичка и извиква по-вежлива лелка, която оправя батака.
И за това си плащаш над 100 лв. #2gunfire

# 10
При Виолета Димитрова в МД правих тази година А поради гранична възраст - 34 - 35 г. . Страхотен специалист. После, разбира се, пак брах страхове. Но реших, че не съм толкова смела, че да поема другите рискове.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт