Близнаците и гърнето - ходене по мъките

  • 866
  • 4
  •   1
Отговори
Здравейте. Много ми хареса вашият форум за близнаците и реших да се включа. Аз съм баба и с удоволствие си гледам внуците на 1г и 7 м. но за гърне и не искаме да знаем. Може би съм забравила как се гледат деца. Споделете вашият опит. Ще съм ви благодарна.

# 1
  • Мнения: 91
Збравей,мила баба 66!Да са ти живи и здрави вуците!По въпроса за гърнето не се притеснявай -моите се научиха от раз на 2г.и 3м.Моето мнение е,че трябва да им се свали памперса.Докато имат памперсче на дупето те си знаят,че там трябва да си вършат работата.Така беше при нас,щом го свалих веднага се отучиха и през ноща са без памперс . Естествено 1 седмица докато се научат прах по-често гащички,но се иска търпение и упоритост.Можеш да пробваш да ги пуснеш вкъщи по гащички и ,ако разбират де,  да им кажеш,че техните памперси си ги подарила на някое бебе,че те вече са големи за тях.Аз моите така ги отучих,а мислех,че до 1 клас ще сме с памперси. Мисля си, че вашите бебоци са още мънички,трябва някак сами да го осъзнаят.  Успех:bouquet:

# 2
  • Мнения: 355
Здравей баба 66 и добре дошла сред нас!
Моите дечица са на 1 год. и 10 мес. и също нямаме успехи с гърнето. Аз махнах памперсите, но само докато са будни и не са на разходка. И ето какво става: сутрин стават от сън и им махам памперсите, на обяд ги слагаме отново за следобедния сън, после пак ги махам докато са вкъщи, след това ги слагам за разходката, след това ги махам докато не ги сложа за нощния сън отново. През времето,в което са без памперси, ги подканям постоянно  да седнат на гърнето, но не искат. Вършат работата в гащите. Единствения напредък е, че поне се усещат, че нещо вършат и казват, но след като са го свършили. Докато бяха на памперс, мисля, че нямаха никакво усещане за какво става дума.
Смятам да ги пообучавам още малко, докато е топло, после май ще слагам памперсите отново и ще чакам по-добри времена Simple Smile

# 3
  • Мнения: 4 965
Страхотно е, че между нас има и баба на близнаци!
Добре дошла!

Всъщност, ученето на гърне на близнаците може да бъде и далеч по-лесно от ученето на 1 дете - стига да се изчака подходящия момент, а да не се насилват децата.
Аз започнах около 1 г. да обяснявам и повтарям за какво служи гърнето, но не съм настоявала да седят на него (само ако са показвали желание - примерно веднъж в седмицата). Важното е, че знаеха за какво служи гърнето и как се използва.
Реших да изчакам момента, когато самите деца да са готови.
Точно 2 дни след 2-рия им рожден ден, Еса категорично отказа да обува памперс (без някой да я е карал). Каза "Няма." и до там. Моментално започва да си казва (миналия понеделник) и само същия ден и на следващия на 2 пъти се беше леко подмокрила, докато ме извика. По време на следобедния сън също не се изпуска, а от изминалата нощ вече сме и със сух нощен памперс (слагам го за всеки случай, но тя си стана към 24 ч. да пишка, а сутринта в 8 ч. крещеше "Мамооо, акооо.", но се беше устискала).
По-трудно ми е с Кика, защото тя не всеки път си казва или казва, когато е свършила работата, но гледа от сестра си и много иска да й подражава в това отношение. Нейния дневен памперс махнах за 4-5 дни (за цялото време се е напишквала 3-4 пъти, но първите дни сама си носеше пампата преди следобедния сън). За махане на нощния памперс при нея засега не мога и да помисля, а и се налага през 1/2 час да я питам дали си иска гърнето (Еса си казва всеки път сама).

Общо взето, това е моят съвет:
1. да се изчака децата сами да проявят инициатива (все пак те порастват и виждат, че мама, тати, баба, каките и батковците ходят без памперси и искат също "като гйемите" Laughing);
2. да не се правят сравнения между самите деца: "Виж брат ти/сестра ти как се справя, а ти нищо не правиш."; важно е да се поощряват - ние казваме "Браво!", пляскаме на пълното гърне, караме ги сами да го изсипват в тоалетната (това им е любимото занимание), казваме "Чао." на пикото и т.н. - превърнали сме едно трудно обучение в приятна игра и наистина е забавно.

Първите дни наистина трябва да се перат двойно повече гащи, но пък после откриваш, че е далеч по-лесно (и изгодно за джоба  Wink, защото преди харчеха 1 малък пакет памперси за няма и 2 дни, докато сега го изразходваме за цяла седмица, а паричките отиват за далеч по-полезни и приятни неща  Sunglasses).

# 4
  • Мнения: 138
Баба 66, браво на вас! Искрено се радвам, че има и такива баби като вас, които търсят всякакъв начин да бъдат полезни и добри баби, а вие явно сте такава.
Моите момчетра са също на 1г. и 7м., но гърнето освен за игри, не го използват за друго.
Аз също , подобно на описаните по-горе примери, свалях пампите и обувах гащи, докато беше топло. Но само за навън. Вкъщи пишкаха и акаха където сварят и това не можеше да продължи така:)
Смятам, че гърнето трябва да стои на видно място и при подходящ момент, тоест когато се научат да казват пиш и ако, да им се обясни всичко нагледно. Ако мпжете да си позволите да го правите и вкъщи, най-добре, но чистенето от личен опит никак не е забавно:)Успех!

Общи условия

Активация на акаунт