Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 23 авг. 2006, 16:27 ч.

Zdravni osigurovki za balgari zad granica

• 3 164
  • 4
  •   1
Отговори
Privet na vsi4ki!  :)S vavejdaneto na zravnata reforma i zdravnite osigurovki se spre4kax predi godini, kogato o6te biax studentka. Vsi4ki zdravni osigurovki se pla6taxa ot universiteta. Po-kasno zapo4nax rabota kato u4itel i zdravnite vnoski se pravexa or u4ili6teto. Malko sled tova otidox da rabotia na pasajerski korab, rabotex za 4ujdestranna kompania, pod djujd flag, i ve4e ne pla6tax zdravnite osigurovki v Balgaria, za6toto biax osugurena ot korabnata kompania, za koiato rabotex i tova ozna4ava, 4e ne polzvam uslugite ne balgarskata zdravna sistema. Patuvax s pasajerski korabi okolo 3 godini, s pribirane v BG za po niakolko meseca, i ako se nujdaex ot medicinski pregled, pose6tavax 4astni kliniki i bolnici sre6tu saotvetnoto zapla6tane!
Sega jiveia v Amerika. Okazva se, 4e sam dlajnik na darjavata, za6toto prez vsi4kite tezi godini kogato me e niamalo v stranata i niakoi drug me e zastraxoval zdravno, i az ne sam tarsila medicinska pomo6t v Bg po prostata pri4ina, 4e ne sam bila v BG. Nikade po sveta niama zadaljitelno zdravno osiguriavane. Saglasna sam, rabotia v Balgaria-pla6tam si danacite i osigurovkite, no raboti6 navani da pla6ta6 na dve mesta, ne se vrazva ne6to.
Xodix i govorix sas edin dosta nekompetenten i aroganten slujitel v Burgaskia klon na NOI, mislia, 4e be6e prez 2002 ili 2003 parlamenta glasuva zakon za balgari, prebivava6ti v 4ujbina nad 6 meseca i 4e te niama da pla6tat zdravni osigurovki! Da izvadim dokument ot policiata, 4e tova i tova lice e bilo izvan granicite na BG za pove4e ot 6 meseca i tozi dokument da bade predstaven v NOI kato dokazatelstvo, 4e ne si bil v BG i 4e niama da pla6ta6 zdravni osigurovki!!!
Palni gluposti! Az vse o6te sam dlajnik na darjavat za vreme, kogato me e niamalo v stranata i ne sam izpolzvala zdravni uslugi ot darjavna ili 4astna bolnica!
Kak da postapia i kam kakva druga instancia da se obarna za kompetenten otgovor?

# 1
Да, прав си. Никъде няма осигуряване по гражданство. Има осигуряване само и единствено по местоживеене.

Аз се връщах миналата година (2005) през месец май и подадох декларация в местният клон на НОИ за периода в който съм бил извън страната, плюс разпечатка от международният паспорт. Декларирах също така и бъдещото ми отсъствие до 2010. Бях един от първите, подаващи такава декларация. Много любезно и тактично ми я приеха и след 3-4 месеца от страниците на НОИ, проверявайки за осигурителен статус, видях, че са признали реалното ми отсъствие за периода 1997-2005 и са ми отчислили този период. Аз наистина не фигурирам в никоя "пациентска листа" и съм пребивавал повече от 183 дена от една календарна година в чужбина. Аз не бях се връщал изобщо в периода 1997-2005...

Може да се подаде такава декларацие и чрез пълномощно лице. Попитай... Също знам, че за места извън София се признава и разпечатка на паспорта, в която се виждат датите ти на влизане и излизане. По принцип в закона пише, че може да се удостовери престоя извън страната и по двата начина.

Успех...

# 2
  • София
Вече всичко се плаща в Националната агенция по приходите, а не в НОИ. Провери на сайта на НОИ www.noi.bg или в този на НАП www.nap.bg. И виж как можеш да си възстановиш здравните права у нас, ако въобще искаш. НО законът е такъв - плаща се по гражданство. Можеш да не плащаш, ако подадеш декларация, че няма да си в БГ, май беше поне през следващите 6 месеца или година. Вече съм забравила. Ако искаш ще проверя и ще ти отговоря.

# 3
Малко офф, но това трябва да се каже...

Гражданството никъде не е повод да бъдат незаконно ограбвани гражданите. Нито това може да послужи като основа на "закон".
Много българи в чужбина избързаха с процедурите по смяна на гражданството си И заради този престъпен закон. Те завинаги са загубени за България? Защо? Защото България от години наред се управлява от неспособни хора. Късогледи, продажни и некадърни.

Ролята на политиците е да държат на единството на нацията и да уважават еднакво както Българите живеещи в страната, така и тези, живеещи извън нея. А не да използват "патриотизма" като крава за лично издояване.

"Основата" на видите ли "взаимното социално подпомагане" е двулична в обстановка на тотална корупция, третиране на Бг граждани като маймунки, и пълната икономическа и социална тирания. Двулична и в обстановка, при която след представяне на акт за раждане в посолството в Атина Ви отказват да Ви издадат документ за Българско гражданство по произход, защото "нямали такъв документ в списъка документи, които издавали".

За Бг живеещи в ЕС след 1/01/2007, закона за Здравното Осигуряване няма да важи-всяка страна членка е длъжна да признава здравните и пенсионни застраховки правени в друга държава членка, безусловно и задължително. Ако официалните Бг власти не искат да признаят това статукво ще се запознаят с Институцията "Европейски съд", където глобите за несинхронизирано национално законодателство са на дневна основа.

# 4
Blagodaria vi za iz4erpatelnite otgovori i se izviniavam za kasnia otgovor i 4e pisha s latinski bukvi!!!
Kia vliazox i v stranicite na NOI i NAP i az si znam 4e sam s prekasnati zdravni prava, az ne sam se pribirala v BG po celi godini ot 2002 godina, rabotex po korabite po celi meseci i se pribirax v Bg za po 2-3 meseca, za da si po4ina i pak na novo. Ve4e ot 1 godina jiveia v Amerika i smiatam da si ostna tuk, v Amerika imam pred vid, no se nadiavam kato se pribiram v BG, da ne me zakop4aiat na leti6teto ili ne6to podobno, za tezi zdravni osiguroki, imam imot na moe ime v BG i rodninite mi sa tam, taka 4e imam vse o6te pri4ina da se vra6tam  v BG. Vaprosat mi e kakvo to4no ozna4ava tozi citat "документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа"? Tova dogovori ot rabota li sa, za6toto tova e koeto imam, omajena sam tuk v Amerika, no za sega ne rabotia vse o6te, vaop6te kak da procediram?
Vaznameriavam da se varna v BG idnata godina, no ne sam sigurna dali 6te imam dostata4no vreme za tezi ne6ta!!!!
Mnogo 6te sam vi blagodarna za savetite!!!

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт