Моля за съвет

  • 976
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 026
 Днес бяхме на консултация. Оказа се, че синът ми (на 6 месеца)  е наддал само с 300 грама, теглото му е 7,100 и не е порастнал на ръст(беше 65 см.). Храненето ни е следното: замествам обедното хранене със зеленчуково пюре и към 18ч. давам каша с някакъв плод. През останалото време сме на кърма. Педиатъра каза да минавам на смесено хранене, защото се съмнява, че кърмата не му стига. На мен не ми се иска и смятам, че ако започна, ще се отбие. Посъветвайте ме! След като го накърмя и стисна гърдата си, кърмата "хвърчи" на няколко струйки, което ме навежда на мисълта, че има. А отгоре на това хемоглобина му е 107-имал анемия.  Cry Моля за съвет!

# 1
  • Мнения: 919
Според мен твърде рано си заместила 2 хранения. Много ми са съмнителни хранителните качества на едната каша или пюре, още повече че в действителност бебешкия организъм усвоява много малка част от тях и за преработката им е нужно много повече време! Докато кърмата се усвоява почти изцяло и много по-пълноценно от организма, ти си прецени кое всъщност е по-важното за бебо.. Според мен, кърми го преди да му даваш други неща

Плюс това 300 грама съвсем не е толкова зле на вашата възраст, особено ако бебо вече пълзи и мърда повечко Peace Виктория за два месеца 5 и 6ти качи 700 грама, изобщо не се притеснявам, докторката каза че е супер, ама и тя не се спира по цял ден все пак Wink

# 2
  • Мнения: 432
Хемоглобинът ви не е нисък и 300гр не е малко, въпреки,4е аз никога не съм отдавала значение на мерките и теглилките. Мен педиатърката след едно странно пооказание на кантара ме успокои, 4е след като теглят по-големите бебета и нещо се поразстройвал и не теглел точно Mr. Green. Ръста също не го мерят с абсолютна точност-веднъж няма да и опъне кра4ето като хората, друг път пък тя се мръдне и няма да опре добре глави4ката до дъската...За мен е важно да наблюдавам хлапето-дали има апетит, настоение, дали поддържаме пухкавостта си Mr. Green, другото е само за да има какво да пишат по картоните Wink

# 3
  • Мнения: 2 897
Моят съвет е да не минаваш на смесено хранене PeaceНе е фатално,че е наддал толкова,причината не е задължително да е в недостатъчното кърма,а и ти казваш,че след кърмене ти остава-просто жегите може да му влияят на апетита и да папка по-малко,моят бебко не искаше да яде именно заради това последните седмици,каквото и да покаже кантарът,няма да се учудя.Ти кърмиш ли го нощем?А в зеленчуковото пюренце добавяш ли мляко,защото само по себе си пюрето не замества едно млечно хранене.Хемоглобинът ви не е толкова нисък,на моя син беше 104 на 6 месеца,педиатърът каза,че често е така на този етап,към годинката се покачват стойностите и не го  е категоризирал като анемия.Въпреки това препоръча да давам месни пюрета и жълтък,аз давам само първото,за сега детенце се чувства прекрасно!Има и друго нещо:ако не му стигаше кърмата щеше да плаче и да е нервен,гладното бебе се чува отдалеч WinkТака,че кърми си го спокойно,давай му пюрето и кашата както до сега и не се тревожи,ще си навакса юнакът!
Надявам се,че те поуспокоих поне малко и съм ти била полезна  Hug

# 4
Според мен всичко Ви е наред. Нито сте наддали малко, нито ви е нисък хемоглобина. Развитието на бебето се "мери" с поведението му, а не в сантиметри и грамове. 

Направете си следния експеримент - минете само на кърма, колкото често иска и по колкото иска. Кърмата е напълно достатъчна и абсолютно пълноценна - хранете себе си с разнообразни и полезни храни и кърмете продължително - предполагам, че знаете, че най-ценното в кърмата идва накрая. Относно друга храна - хранете се заедно с Вашия син, така че да пожелава от Вашата храна от любопитство. Давайте му мъничко от Вашата храна - само ако иска и колкото иска (и доколкото е подходяща като вид и консистенция). Според мен не бива да замествате хранения на тази възраст.

"Кърмата не му стига" е една от лъжите на докторите, а те имат цял арсенал с подобни глупости. В шестия месец сте в състояние да "произвеждате" точно толкова, колкото поискате двамата заедно с Вашия син. Сигурно Ви казват още и че "съставът на кърмата се променя след 6-я месец"? Не се връзвайте на педиатъра, слушайте детето. Когато синът Ви лично обяви, че има анемия (т.е. му се промени поведението и външния вид), тогава най-вероятно ще е вярно.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 056
Мили Боже, тия педиатри просто ме вбесяват някой път като разбера какви ги дрънкат!
Хемоглобинът не е чак толкова нисък че и анемия!
Имам приятелка лекарка,скоро завърши, която ми каза че анемия е когато 3 от показателите на кръвната картина не са в норма,само нисък хемоглобин не е анемия.А нашата педиатърка само потвърди това като нашия хемоглобин е 98 и тя каза че не чак толкова нисък.
И 300 грама не са чак толкова малко -лято е, горещо е, може и някое зъбче да го дразни, движи се повече от преди,но да си мислиш че не му стига кърмата не трябва.
Моят съвет е да не минаваш на смесено, може да кърмиш например по-често(стига да искаш, де) и най-важното:
ГЛЕДАЙ ДЕТЕТО ДАЛИ Е ДОБРЕ, А НЕ КАНТАРА!
(даже има такава тема в библиотеката,виж я)
Не оставяй епедито да те шашне, ако живееше 200-300 год. назад във времето щеше ли да знаеш че има хемоглобин 107, или колко е наддал ?
Споко,   bouquet

# 6
  • Мнения: 1 037
При Ицо също точно през 6-я месец имаше съвсем малко покачване на теглото /мисля, че 600 гр./ и получих същия съвет за смесено хранене. На мен обаче това теглене не ми се струва точно/зависи дали е ял, дали е пил вода преди това и т.н./. Детето си изглеждаше добре и не го дохранвах с АМ/давах обаче плодови пюрета/. Пък и той отказваше всякакво АМ. Не искаше да близне дори биберон. Хемоглобинът му не си спомням колко беше, но явно е бил добре. През следващите месеци явно е наддавал в нормата и не е ставало въпрос за допълнително хранене. И още нещо- Ицо много връщаше мляко до 8-мия месец и аз от страх да не е гладен, го кърмех и през нощта.
След пюрето на обед не пробваш ли да го кърмиш за дохранване?

# 7
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
През 6я си месец синът ми качи 200гр. въпреки, че си хапваше добре и пюре и каша и кърма. Хемоглобина му беше 110 и според лекарката ни нямаше нищо притеснително в това. Не съм минавала на смесено хранене, продължихме си както аз си зная и следващите два месеца прираста беше съответно 600 и 800 гр. ! Явно има месеци, в които бебетата качват по-малко от обикновено. Мисля си, че детето ти е достатъчно голямо за да има сили и глас да ти покаже, ако не му достига храна.

# 8
  • Мнения: 657
 Хемоглобина не ви е нисък,според нашата педиатърка над 100 е нормално,също така ако е взета кръв от пръста има разлика,най-точно показва,ако е взета от вена.Ние на 6 месеца бяхме качили 350 за месец и половина и ни казаха,че е в норма,щом детето е жизнено и изглежда добре няма проблем,за сметка на това 4 см повече.Ние сме почти изцяло на кърма,т.е това е основното хранене,а зеленчуковото пюре и кашата като допълнение,плодово пюре не иска да яде

# 9
  • Мнения: 1 493
Аз също смятам, че най-важното е състоянието на детето, а не грамовете, които е наддало. Ти най-добре можеш да го прецениш. Хемоглобинът ви не показва анемия ! Няма по-добро от майчиното мляко, особено лятото !

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Няма нищо притеснително, според мен.Хемоглобинът не е твърде нисък, а и наддаването също.На твое място бих започнала да кърмя преди кашата и пюрето, защото на тази възраст от кърмата се расте повече, отколкото от другите храни.А и желязото в нея се усвоява в пъти по-добре!Със сигурност не бих започнала смесено хранене Naughty

# 11
  • Мнения: 5 026
Ти кърмиш ли го нощем?А в зеленчуковото пюренце добавяш ли мляко,защото само по себе си пюрето не замества едно млечно хранене.
Кърмя нощем, даже повече от преди. Т.е. преди ядеше в 21ч. и после чак в 4-5ч. сутринта, но от един месец се буди и в 1ч. А в зеленчуковото пюре не добавям мляко, защото си мисля, че си получава достатъчно с кърмата, а и ми е много трудно да се цедя.

След пюрето на обед не пробваш ли да го кърмиш за дохранване?

 Той сам си иска да си досуква, а и никога не му отказвам, когато пожелае.

# 12
  • Мнения: 2 897
Тогава продължавайте все така да се храните и не се притеснявай,всичко си му е наред на детенцето Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 11 818
Хемоглобинът ви не е толкова нисък. Нашият е 100, но въобще не съм се притеснила и месо дори не бързам да въвеждам.
А по отношение на наддаването - дъшеря ми в 4-тия месец беше наддала само 400 гр., защото бяхме намалили кърменето, беше започнала да спи по 10-11 часа през нощта, това, разбира се доведе до намаляване на кърмата ми. До този момент й давах при всяко хранене от различна гърда, редувах ги. И ето какво предприех, макар че педиатърката веднага ми заговори за дохранване. Започнах при всяко кърмене да давам и от двете гърди и започнах да я будя - вечер преди да си легна, ако е станало късно и сутрин към 5, като будене е силно казано, защото просто я взимах и поставях на гърдата, а тя спейки ядеше. Резултатът след 1 седмица беше - наддаване с 300 гр. Успех и не бързай с адаптираното! Пий повече течности и яж супи, ядки.

# 14
  • Мнения: 3 760
6 м е граничен период по отношение на хемоглобина. За това никъде не се мери по това време (само у нас) - мери се след годинката...
На 6 м повечето бебета качват малко. Особено кърмените (те се движат на скокове). Ние на 6 качихме 140 гр, при условие, че дотогава наддаваше по кило. Беше само на кърма (на практика все още е така), но изглежда добре. Дори педката ни го признава... (жално споменава за жълтъчета и попарки, но е съгласна, че бебата е прекрасна и, че това е от кърмата). Хемоглобинът й беше 110.

Общи условия

Активация на акаунт