Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Живеещи в чужбина
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора

Milano / Como

Интересно ми е да разбера за празничните дни в различните страни, какво и кога се празнува, кои са официалните празници и доколко празнично е настроенито в тези дни. Какво е менюто и допадат ли ви въобще тези празници на вас?

Странни ли ви се струват някои традиции и обичаи ... какво бихте променили, ако можехте?  Very Happy 

Ще ви чета с интерес и по-късно ще се включа с информация за Италия, надявам се, заедно с още италиански мами  Wink

Да направим виртуална разходка по света

... и да научим още нещо интересно
Цитирай

Първото, за което се сещам и което знам, че го има само тук са училищните фунии за първокласниците.

Пълнят ги с разни вкуснотии и училищни принадлежности.
Има готови пълни, готови да си ги напълниш сами или да си направиш сам и да ги напълниш сам.
Тъй като щерката тръгва в понеделник на училище, днес се пънах да и направя сама една. Стана разкошна.
Цитирай

Кебекуйка

Това, което най-много ме шокира е как на националния празник на Канада, цял Монтреал тръгва да се мести (в смисъл да сменя квартири, къши...), камиони, мебелли, едфна неописуема лудница е по-улиците, един вид непукизим се демонстрира, нали сме една независима  newsm78 провинция...
А дали го празнувахме, ами да, местихме се и ние  Mr. Green
Цитирай

София

Много са ми смешни испанците като запеят тия коледните им песнички - всеки кой както може и нон стоп. И събирането на парички за персонала за Коледа. И напиването от обяд по фирмените партита.

Харесва ми много "Кралете". Празнува се на 3.01 и се дават подаръци на децата. Вместо дядо Коледа. Има и улични шествия и хвърлят бонбони!

Те испанците всъщност мнооого обичат да празнуват - по 40 дни в годината и празника на града отделно! И почти за всеки празник правят панаири и улични шествия!

За протокола - живяла съм в Испания 3 години.
Цитирай

Преди 100 години посрещнах за първи
път Николаус на немска земя, на 6 декември.
Осъмнах в квартирата на един туземен младеж,
който през нощта ми бе напълнил обувките с
шоколади, бонбони, всякакви лакомства. А аз,
като типична българка, признаваща само шопската
салата и гроздовата, избухнах, абе луд го направих,
как така можел да слага ядене в обувките...
А той просто искал да ме впечатли и да ми достави радост.
Сега ме е срам.  Embarassed
Цитирай

залив на орловия щит

В Дания и Швеция освен националните празници и рожденните дни на крал/кралица имат два много интересни празника: Midsommarnat и Lucia.
Midsommarnat се празнува петък/събота около 22 юли, в Дания горят вечерта чучела на вещици и пеят разни летни песни, като купона започва още от обед, а в Швеция издигат прът, украсен с много зеленина, около него танцуват и пеят колко им било късо лятото. Става приятен купон.
Lucia е много романтичен празник - отбелязва се сутринта рано на 13 декември - в 7ч. - навсякъде е тъмно и изведнъж се появяват момичета, облечени в бяло, носещи свещи, като първото момиче е Лучия - на главата и има корона с 4 горящи свещи (как не я е страх не знам), пеят, ядат едни специални курабийки.
В Швеция имат и специален ден, когато се прави kräftfäst - т.е. вечеря се с раци
иначе и в двете страни се отбелязва Сирни Заговезни с нещо като карнавал, подобен на весело лято на всички
« Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 20:16 от PetyaL »
Цитирай

Гърция

В Гърция официалните празници са на 25.03- Освобождаването от турците и 28.10- когато правителството е казало "НЕ" на Германия да се присъединят във Втората световна война.
Други празници, многооооо Wink, почти всеки голям църковен празник се отбелязва.
Цитирай

ПетяЛ, това, което разказа за Луция много ми напомни на нашето лазаруване. Само дето няма свещи, ами са венци от цветя. Кога точно се празнува това?
Цитирай

залив на орловия щит

ПетяЛ, това, което разказа за Луция много ми напомни на нашето лазаруване. Само дето няма свещи, ами са венци от цветя. Кога точно се празнува това?
сори, допълних датата - през декември е
иначе на Midsommarnat момичетата берат 9 вида цветя, трябва без да прескочат 9 огради, да си сложат цветята под възглавницата и ще сънуват за кого ще се оженят
и си имат разни техни поверия за троловете и разни лоши духове, и също като при нас вярват, че билките, брани тогава, имат магически сили (като Еньовден)
а в Дания, когато празнуват началото на великденските пости, всички деца са с маскарадни костюми, закачат да виси една бъчва, пълна с бонбони, и децата едно след друго я удрят с бухалка, докато се разпадне и бонбоните изпадат - казват, че в миналото в бъчвата вместо бонбони имало черна котка (като символ на злите сили) и като я прогонят си осигуряват повеяе добро - горкото коте
Цитирай

Харесва ми много "Кралете". Празнува се на 3.01 и се дават подаръци на децата. Вместо дядо Коледа. Има и улични шествия и хвърлят бонбони!

Малка поправка, кралете (Reyes Magos) се празнуват  на 6.01.
Не знам точно колко са им на брой празниците на испанците, но са много. Освен тези, които се празнуват в цяла Испания, всеки комунидат има по още 2 празника и всяко градче (по голям квартал) - по 2. Доста често празниците се празнуват по няколко дена  Flutter А празниците на градовете - по 1 седмица, правят се панаири (feria), обличат се в националните си носии и по цял ден се яде, танцува и пие бира, сангриа и Tinto de verano (вино разредено с газирана вода) Party Party Party
Другото, което ми направи силно впечатление е, че ако празника се пада в четвъртък или вторник, то задължително се почива 4 дена - казват му мост (puente).  Mr. Green Mr. Green Mr. Green и не се отработва този ден.
На скоро празнуваха нещо, май беше на 31.07 срещу 1.08, но не съм сигурна, забравих и как се казва празника  Mr. Green Точно в 12 часа през ноща целия град отива на плажа и се палят високи огньове, хвърлят се празни бутилки в морето и се мият краката  Mr. Green По този начин гонели злите духове и се пречиствали. Много ми беше интересно, за първи път го видях тази година.
Другите празници обикновено се празнуват с фойерверки и шествия, придружени от духова музика. Празнуват се всички светци, като им се правят статуи и се носят през целия град - манифестират яко хората  Mr. Green

п.п. Доколкото знам, испанците са с най-много празници в Европа, няма месец в който да нямаме поне един  Mr. Green Абе, хора на купона  Party Party
Цитирай
   Ще пиша лично мои впечатления и очаквам другите мами с по -голям " стаж " в Америка да ме допълнят или поправят. Според мен няколко са най- важните празници тук-  Коледа, 4 Юли, Денят на Благодарността, Свети Валентин и / за нас/ Великден и Хелуин.  Всеки месец има поне по 1-2 важни дати, не се ходи на училище.
   За мен най- впечатляваща си е Коледа- навсякъде е украсено, лампички, елхи/ а , да тук и палми-вместо коледно дърво/,настроението на хората е приповдигнато, усмихнати са, весели, просто празника витае във въздуха. Вечер, нощем е приказна гледка-  шейни на дядо Коледа по покривите, целите покриви на къщите осветени от гирлянди от лампички, венци по вратите.  Много фойерверки и илюминации !Обичам Коледа !
   4 юли - Много обичан и тачен празник тук ! Аз не успях за 2 години да го усетя  в сърцето си като празник. Но  ми харесва отношението към него и начина по който се празнува.  Хората украсяват всичко със  знамена - домове, магазини, обществени сгради, много е красиво и тържествено. В парка до нас ходихме на Рок концерт ве4ерта, след което имаше към 30 минути заря- просто фантазия от цветове и светлини. Всичко беше подарък от Кметството, организацията беше на страхотно ниво, а имаше над 5- 6 000 души/ може би повече/. После във/ пред  всяка къща май продължиха с бомбичките до късно през нощта. Такова гърмене не имало на никой друг празник-  мислех си че не е останала дори и 1 бомбичка по магазините !!
    Свети Валентин- ами не сме католици и си празнувахме нещо от типа Свети Зарезан...Подаряват си малки подаръци - бонбони, чаши и др. с форма на сърце, разменят си картички специално за празника всички деца от класа. Имаха тържество в училище децата.Но тази година беше пълно с невъзможен кич  по магазините и не бях очарована.
   За Денят на Благодарноста  не бях тук, наложи ми се  да пътувам и очаквам някоя друга мама да разкаже .
     Великден не се празнува чак така както  в БГ, но ние си празнувахме у дома. Тук повечето хора са Католици- децата пак  имаха тържество  в училище, търсили са  яйца в тревата, носиха шок.зайци и  пластмасови яйца, пълни с бонбони, а после на нашата дата си боядисвахме яйца и правих козунаци.
     За децата Хелоуин си е важен празник и  подготовката за него почва поне месец по рано.Децата се маскират като вещици, призраци, приказни герои , но все страшни  маски и дрехи.Пак украси по вратите- тикви и венци, панделки,украси и  пред самите къщи. Даже сега по магазините почнаха да зареждат/ повече от 2 месеца има/. Маскирани деца обикалят по къщите и им се пълнят кошниците с бонбони. Обяснено на кратко.А традицията идва от Ирландия ,но с годините доста се е видоизменила.
Но има много зловещи украси/ според мен продукт  на някой болен мозък../Вкусове различни. Но щом ги има значи хора си ги и купуват.
Миналата година бях се подготвила с  3-4 кг бонбони и тъкмо се радвах 4е всичките свършиха- моите деца се върнаха  с 2 кофи4ки-тикви с бонбони доволни колко съседи са изплашили.
   Та като цяло -хората си обичат  и тук да празнуват и го правят добре. Бях кратка, допълвайте ме моля !
Цитирай

На мен лично много ми харесва как поляците празнуват Рождество Христово и Великден. Например вечерята на Бъдни вечер започва от т. нар. преломяване на оплатек и взаимни пожелания (oplatek изглежда като тънка вафлена кора, изпечено от същото тесто, от което е и Причастието в Католическата църква). Та значи всеки си отчупва парченце от всекиго и си пожелават различни неща. Това е типично полски обичай. Полаците винаги изпращат по пощата на свои близки, които са извън Полша. След това преломяване се сяда на трапезата,която задължително е постна. Типични ястия са пържен шаран, гъбена чорба или червен борш (т.е. супа от червено цвекло), зеле с гъби, а от сладкишите - задължително с мак. Обикновено в 12 вечерта почти всички отиват на тържествена литургия в Църквата - т. нар. "пастерка" (от пастирите, които отишли да се поклонят на Детето Исус). Поляците имат невероятни коледни песни - пеят се от всички. Например в къщи на 25 и на 26 декември винаги се събираме с познати - кой с китара, кой само с ноти и пеем. Много е хубаво. След Коледа започва Карнавалът, който трае до началото на Великите пости (в Католическата църква започват в т. нар. Пепеляна сряда - защото тогава по време на литургията се посипват символично главите на верните с пепел). Четвъртъкът преди Пепеляна сряда е Мазен четвъртък и тогава се ядат на корем понички и фаворки - наистина в огромни количества се произвеждат, продават и ядат. От Великденските празници - много тържествено се празнуват в Църквата Велики четвъртък, Велки петък и Велика събота - Triduum Paschalne. В 1 ден на празника (понеделник) всички се леят с вода - ама едно разливане пада, особено ако е хубаво времето, някои даже и опъват мъркучите. Наричат го мокър понеделник. Също боядисват яйца, но в символични количества. Във Велика събота всички отиват на църква да посветят храната - това си е католически обичай - в една кошничка се слага от всичко по малко, което ще е на трапезатa и се освещава в църквата. В събота в църквата се прави гроб, където лежи Исус (в четвъртък е "тъмница" - в края на литургията Пресветото Тайнство се слага "тъмницата", в петък е адорация на Кръста и полагане на Исус в гроба, в събота целият ден лежи там, тези гробове обикновено са символични, във всяка църква е различен, изразяват понякога доста наболели теми - дори могат да имат политически характер и в по-големите градове хората ходят от църква на църква да видят къде какъв гроб има направен, а в неделя е тържествено шествие с Пресветото тайнство - обикновено сутрин в 6  часа - като типично полски обичай - тогава гърмят, стрелят, пеят).
Ами май това се сещам за полските обичаи по Коледа и Великден - много са католически, все още са си запазили църковния характер и не са съвсем комерсиализирани. Естествено и тук на 6. 12. се слагат лакомства в обувките - и до сега не ми е ясно защо тук идва два пъти Св. Николай - под елхата също оставя подаръци.
Цитирай

В Дания и Швеция освен националните празници и рожденните дни на крал/кралица имат два много интересни празника: Midsommarnat и Lucia.
Midsommarnat се празнува петък/събота около 22 юли, в Дания горят вечерта чучела на вещици и пеят разни летни песни, като купона започва още от обед, а в Швеция издигат прът, украсен с много зеленина, около него танцуват и пеят колко им било късо лятото. Става приятен купон.
Една малка поправка -  Midsommar се празнува около 22 юни, а не юли.
Друг интересен празник, който се празнува в Швеция е Валборимесоафтон (или Walpurgis Night). Празникът носи името на английска принцеса, която е извикана да помага при покръстването на германците и по-късно е канонизирана за светица, но на практика се празнува настъпването на пролетта. Вечерта на 30 април се прави огромен огън, пеят се пролетни песни, гърмят се бомбички и фойерверки.

30 април е същевременно и голям студентски празник за някои университети тук. Моят град се напълва с настоящи и бивши студенти, които носят своите студентски шапки. Пада голяма веселба, пиенето започва още от сутринта. На другият ден целият град е осеян с буклуци и празни бутилки ...
Цитирай

Spain

На скоро празнуваха нещо, май беше на 31.07 срещу 1.08, но не съм сигурна, забравих и как се казва празника  Mr. Green Точно в 12 часа през ноща целия град отива на плажа и се палят високи огньове, хвърлят се празни бутилки в морето и се мият краката  Mr. Green По този начин гонели злите духове и се пречиствали. Много ми беше интересно, за първи път го видях тази година.

ама така де .. от купон на купон Smile
  виж ти как го празнували това на морето - този празник е свързан при нас със вси4ко старо .. правят се огромни клади от стари мебели и дрехи , и изобщо вси4ко непотребно и се изгаря . виждала съм огньове с големината на къща ..по 5, 6 метра .
нещото което ме у4уди е "денят на бащата" - страшно уважаван празник ..за разлика от деня на майката ..или пък 8-ми март(за които мъжа на моя позната - българка я е попитал " а какъв ден е днес ?" )
Цитирай

Майко мила, само празници да искаш......то няма време за работа Very Happy

наистина са много....а  се и спазват.......общо взето  всичките  са  свързани със  семейни  събирания , маси , ядене, песни и почивни дни, аааааааа  и подаръци от шефа Flutter

Наближава сега  един празник , в който  се почива 2 седмици почти - та ще  го съчетаем  с едно идване в БГ  Party
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора