Реклама и нарушаване на Кодекса за заместители на кърма в лекарски кабинети

  • 2 448
  • 56
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Виждали ли сте в кабинетите на педиатрите или гинеколозите си окачени рекламни материали на заместители на майчина кърма и прочие материали, които явно или скрито рекламират АМ?

# 1
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Сега като се замисля, май не съм виждала. В детската консултация няма със сигурност, и в кабинета на гинеколога ми няма.

# 2
  • Мнения: 272
Да, цялата детска консултация е облепена с реклами. Това ми направи изключително лошо впечатление още при първото ни посещение, когато още се молех да успея да кърмя 3 месеца.

# 3
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
не, не съм забелязала реклама на АМ
единствения рекламен материал в кабинета на педиатърката е метър за височина с мечетата на Нестле, но по нищо не подсказва за изкуствено хранене

# 4
  • Мнения: 4 428
Какво значение има дали има реклами на АМ в кабинетите Rolling Eyes
Аз попринцип съм заплес и не обръщам внимание на такива работи. Не виждам нищо лошо да има информация за бебешките продукти и в лекарските кабинети. Последният път видях реклама в коридора на магазин за бебешки стоки, взимала съм си брошурки с пюретата на Нестле и Хип, разни лепенки на Авент. Какво лошо има в това newsm78 Thinking

# 5
  • Мнения: 1 896
Какво лошо има в това newsm78 Thinking

Ами освен че зарибява майките, е в нарушение на закона.

# 6
  • Мнения: 1 503
Само м/у другото да вмъкна,че продуктите на Нестле се препоръчват след 6ти месец.
Картона на Хрис е на Нестле и там забелязах ,че пише след 6ти месц,а отдолу си е написано:
Цитирам:
Забележка:Продуктите на Нестле ,които попадат в Хранителния план за развитие не са заместител на майчината кърма.Млечните хранения в идеален случай кърменето трябва да продължат възможно най-дълго

звучи ми добре Peace

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Точно Нестле е най-големия нарушител на кодекса в световен мащаб - и от години тече бойкот срещу продукцията им по тази причина.
Според кодекса компаниите не трябва да имат пряк досег с майките, да не раздават безплатни мостри от млеката, не трябва в лекарските кабинети да има плакати, които се отнасят за изкуствени млека, забранени са изображения на деца и сладки животинки на рекламните им материали (отансящи се за продукти за хранене на деца под 6-месечна възраст) и т.н. А въпросната забележка за кърмата са задължени да я слагат навсякъде, иначе няма да им пуснат продукцията на пазара - а не че от добра воля и убеденост се пише Rolling Eyes

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Скоро се огледах точно за това в лекарския кабинет, но единствоното което видях беше календар с картинки на някои от пюретата, кашите и АМ за над 1 г. на Нестле.

Иначе съм наясно с кодекса и следя за такива неща. Повече по бебешките магазини са нарушенията сякаш...

# 9
  • Мнения: 4 428
Какво лошо има в това newsm78 Thinking

Ами освен че зарибява майките, е в нарушение на закона.

Съмнявам се, че един плакат ще накара някоя мама да се откаже от кърменето и да премине на АМ.
Когато си избирах АМ, честно казано, имах недостиг на информация какви млека има. Затова разчитах на педито. Но това мляко, което тя ми препоръча ни запече. Исках да сменя млякото, но нямах понятие какви има. Само знаех, че има някакви, които помагат за запичане. Но нито знаех какво точно съдържат, нито как действат - нищо. Ако не беше форума за хранене с АМ сигурно щях да влезна в някой магазин и да разчитам продавачката да ме просвещава.

Щом има закон забраняващ такива плакати - хубаво. Но за мен това е излишно. Не трябва да се забраняват плакатите на АМ, а да се задължи разпространявавето на повече инфо за кърменето НАВСЯКЪДЕ. Според мен така всички ще имат полза и ще получат нужната им информация.

# 10
  • Мнения: 5 026
 В кабинета на нашият педиатър има рекламен календар на Милупа, но не и "агитационни" материали в полза на АМ.

# 11
  • Мнения: 14 654
в кабинета на предишната ни педиатърка имаше плакат на фризолак - някакви каши.  цецо беше на няколко месеца и тя ми каза шеговито: "що не го черпиш детето с една каша, нали ядете вече всичко ". за адаптирано мляко не ми е давала съвет, нито ме е съветвала да не кърмя. просто ми даде стандартните напътствия за хранене през 3 часа, за изчеждане на кърмата след хранене, за миене на гърдите със сапун (задължително) преди всяко кърмене, задължителна нощна пауза и вода със захар

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Щом има закон забраняващ такива плакати - хубаво. Но за мен това е излишно. Не трябва да се забраняват плакатите на АМ, а да се задължи разпространявавето на повече инфо за кърменето НАВСЯКЪДЕ. Според мен така всички ще имат полза и ще получат нужната им информация.

Става дума за международен кодекс. В много от държавите където действа има предостатъчно информация за кърменето, но тези разпоредби си важат с пълна сила, защото им е ясна връзката между рекламата и въздействието и върху майките.

# 13
  • Мнения: 980
Не, няма.

# 14
  • Мнения: 631
искам да кажа че на продуктите от марките Нестле Хипп както и на АМ-тата върху които имам наблюдения въпреки че не ползвам пише
Кърмата е най добрата храна за вашето бебе
храните "марката" не заместват кърменето 
и така нататък
братовчедката на моето бебче е на АМ само и смени няколко марки и на всяка една от тях пише
кърмата е най добрата храна

# 15
  • Мнения: 1 896
искам да кажа че на продуктите от марките Нестле Хипп както и на АМ-тата върху които имам наблюдения въпреки че не ползвам пише
Кърмата е най добрата храна за вашето бебе
храните "марката" не заместват кърменето 
и така нататък
братовчедката на моето бебче е на АМ само и смени няколко марки и на всяка една от тях пише
кърмата е най добрата храна

Така е, защото както Хедра е написала, компаниите са задължени да поставят този надпис. Това е пак според същия международен кодекс и според същите български разпоредби.
Горе-долу както на цигарите пише разни кофти работи, които на производителите и търговците не им изнасят, но законите ги задължават с цел защита на потребителя.

# 16
  • Мнения: 4 428
Така е, защото както Хедра е написала, компаниите са задължени да поставят този надпис. Това е пак според същия международен кодекс и според същите български разпоредби.
Горе-долу както на цигарите пише разни кофти работи, които на производителите и търговците не им изнасят, но законите ги задължават с цел защита на потребителя.

Ама вие го изкарахте всичко това някаква война за територия
Все пак, ако не бяха тези производители нашите бебета трябваше да са на кис мляко, както сме били ние, доста преди нужната възраст.

[Става дума за международен кодекс. В много от държавите където действа има предостатъчно информация за кърменето, но тези разпоредби си важат с пълна сила, защото им е ясна връзката между рекламата и въздействието и върху майките.

Не знам как трябва да ме убеждават, за да мина то кърмене на АМ Thinking Аз преди да родя дори не обръщах внимание на каквато и да е информация за хранене с АМ. Бях твърдо убедена, че ще сме на кърма. Да, но не стана така и съм много доволна, че има алтернатива Grinning

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 22:36 от veselina_s_p

# 17
  • Мнения: 631
отново ще изразя толерантността си и правото на избор на всеки с какво да си храни детето
НО
аз наистина никъде не съм видяла снимка на кърмеща жена  говоря за обществено място като аптека или болница или лекаски кабинет
изключая тези прекрасни снимки от форума ..... Супер сте всичките !
но нито в аптека нито при някой педиатър няма кърмачка с бебе
а навсякъде има рекламки брошурки етикетчета диплянки списаниийца  и всякаакви глезотиики за млека каши сокчета пюрета залъгалки дъвкалки биберони шишета от които млякото се стича под ъгъл 45 градуса и как те били точно като гърдата.....
 

# 18
  • София
  • Мнения: 630
Цитат
[ author=veselina_s_p
Не знам как трябва да ме убеждават, за да мина то кърмене на АМ Thinking Аз преди да родя дори не обръщах внимание на каквато и да е информация за хранене с АМ. Бях твърдо убедена, че ще сме на кърма. Да, но не стана така и съм много доволна, че има алтернатива Grinning

Хм, малко писхология на рекламата може да отговори на този въпрос Twisted Evil

Иначе по въпроса, в кабинета, а и във фоайето на нашият педиатър няма такива агитационни материали. Бебешките магазини са накичени с такива красоти обаче. Друг е въпроса, доколко работещите в тази област изобщо знаят, че по този начин нарушават кодекса за заместители на кърма.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
veselina_s_p, именно наличието на свободно достъпна и шиокорекламирана алтернатива е една от основните причини толкова често да се прибягва към нея.
Само си помисли какво би направила една крава, ако и намалее кърмата? Ще поиска биберон от овцата ли?

# 20
  • Мнения: 631
ааааааааааа
и още нещо
една майка беше писала че ако не били АМ-тата бебетата да са  на кисело мляко
по този повод искам да кажа че
не бива да има реклами на кисело мляко в които бебета ядат кисело мляко
преди време имаше една реклама на кисело мляко не си спомням марката в която едно бебе му даваха от въпросното  с една "лъжичка" ама колкото черпак  и то естествено се кефи гука и пораства голямо и здравичко с ейййй такива бузки .....

# 21
  • Мнения: 2 885
На всяко посещение при предиатъра ми се бутат рекламни материали на детски храни. /+фотоалбумче на Зимафлуор/  Mr. Green Същите чинно си събирам в една кутия. Ще ми потрябват Wink
Цялото ДЦК 22 в София от вратата до най-забутаната стая има лепенки и реклами, плакати и календари на АМ и пюрета и каши.
Аз друго искам да попитам. Що темата е само за лекарските кабинети?
Къде в това число влизат отделенията за бебета и родилки в АГ-тата?
Ми на стъклото на отделението, където бяха бебета на 7-ми етаж на МД-Сф има лепенки на АМ....На коя мама й направи впечатление, м?

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 00:00 от немирница

# 22
  • Мнения: 1 896
Само си помисли какво би направила една крава, ако и намалее кърмата? Ще поиска биберон от овцата ли?
Това много ми хареса. Ще те цитирам при подходящ случай, Джейд.  Grinning

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Само си помисли какво би направила една крава, ако и намалее кърмата? Ще поиска биберон от овцата ли?
Това много ми хареса. Ще те цитирам при подходящ случай, Джейд.  Grinning

Няма проблеми, цитирай наволя. Само да е точен цитат, че след последната пресконференция започнах да се съмнявам в способностите си да се изказвам разбираемо...

# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ама вие го изкарахте всичко това някаква война за територия
Все пак, ако не бяха тези производители нашите бебета трябваше да са на кис мляко, както сме били ние, доста преди нужната възраст.
Точно за това става въпрос, да - война за територии и пазари. Достатъчно е човек да погледне АМ-индустрията - необходими са ти млека, шишета, четки, стерилизатори, таблетки за стерилизация, биберони, вода за приготвяне на млеката, уред за затопляне и т.н., и т.н. - всичко това се купува и струва крупни суми. Насреща си имаш продукт, който е безплатен и не изисква буквално нищо от тези работи (освен при желание на майката или в случай на необходимост) - кое е по-изгодно за производителите? И защо се предлага АМ в общности, където традиционно се кърми повсеместно - там жените виждат непрекъснато кърмачки, имат опит, подкрепа, информация - но АМ с рекламите и внушенията си започва да измества кърмата независимо от това, често с фатални последствия. За силата на рекламата - много често се цитира един пример с Кока Кола и вездесъщите им повсеместни реклами. Веднъж преди няколко години решили, че дотолкова са популярни, че могат да свият бюджета за реклама - и за годината продажбите им паднали с чувствителни проценти...
Точно това е - става въпрос за пазар за милиарди, в който здравето на децата играе съвсем не първостепенна роля...

# 25
  • Мнения: 4 428
Точно за това става въпрос, да - война за територии и пазари. Достатъчно е човек да погледне АМ-индустрията - необходими са ти млека, шишета, четки, стерилизатори, таблетки за стерилизация, биберони, вода за приготвяне на млеката, уред за затопляне и т.н., и т.н. - всичко това се купува и струва крупни суми. Насреща си имаш продукт, който е безплатен и не изисква буквално нищо от тези работи (освен при желание на майката или в случай на необходимост) - кое е по-изгодно за производителите?

Това беше още една причина, за да не искам да минавам на АМ Money Money Money

Не знам. Аз може би разсъждавам от моя гледна точка и за това за мен е смешна забраната на плакати на АМ, защото това е последното нещо, което би ми повлияло. На мен рекламата, в повечето случаи, ми действа, като антиреклама. Точно за това не обичам марката Чико, примерно. Толкова прехвалена и навсякъде само Чико гледам, че ми е втръснало от нея  Tired

А това за овцата и кравата много ми хареса. И принципно си права. Аз точно това си мислех, като бебето не искаше да суче както трябва. Аз имах кърма още от началото, но стимулацията мноого кучаше и съответно започна да намалява. И си викам преди 100 години как са си хранили децата без АМ и аз ще карам така. Но след сумати мъки и борене с бебето се предадох и започнах да дохранвам. Ако нямаше АМ щях да давам кис мляко, така че разлика пак нямаше да има.

Според мен основния проблрем в БГ е, че в родилните отделения подкрепата на кърменето е само официално афиширано. На онези кокошки това им е последната грижа. За тези 5 дни, които бях в болница нито веднъж не ме попитаха дали се справям с кърменето. Да не говорим да ми покажат нещо. Специално отидох да поискам някой да ми покаже как става и отговора беше, че нямали нищо сложно - слагаш бебето на гърдата и това е. Добре, че бях чела за кърменето преди това и горе-долу се оправих.
Освен това много лошо влияе и практиката бебето да не се дава веднага на майката, след като се роди. Според мен бебето трябва да се даде на майката веднага след, като майката се почуства в кондиция.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 390
Мисля, че има някакви плакати при педито, ще ги погледна в понеделник  newsm78

# 27
  • Мнения: 1 503

аз наистина никъде не съм видяла снимка на кърмеща жена  говоря за обществено място като аптека или болница или лекаски кабинет
Ами не си ,защото това не се продава Mr. Green

# 28
  • Мнения: 416
Да, има плакати на АМ.
 Но не вярвам, че някоя майка ще си спре кърмата, защото видяла плакат на АМ.  Laughing

# 29
  • Мнения: 2 047
Да, има плакати на АМ.
 Но не вярвам, че някоя майка ще си спре кърмата, защото видяла плакат на АМ.  Laughing

  Ще си я спре, защото в плаката вижда алтернатива, която я устройва. За справка - съседния форум.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 381
Какво лошо има в това newsm78 Thinking

Ами освен че зарибява майките, е в нарушение на закона.

Напълно вярно!

# 31
  • Мнения: 4 242
в просто ми даде стандартните напътствия за хранене през 3 часа, за изчеждане на кърмата след хранене, за миене на гърдите със сапун (задължително) преди всяко кърмене, задължителна нощна пауза и вода със захар

ехааа, фул екстри а? Crazy

Да, има плакати на АМ.
 Но не вярвам, че някоя майка ще си спре кърмата, защото видяла плакат на АМ.  Laughing

  Ще си я спре, защото в плаката вижда алтернатива, която я устройва. За справка - съседния форум.

Сега се боря да убедя една майчица, която е твърде несигурна в себе си, в количеството кърма което произвежда, макар да няма реален проблем. Жената обаче казва че е на крачка да даде НАН, защото ще е сигурна че детето и е нахранено и ще види колко изяжда. Thinking На практика тя е убедена, както и всички решили да минат от кърма на АМ, че АМ е също толкова, ако не дори и по-добро от кърмата. Реалността обаче е че друга, няма нищо толкова добро колкото майчиното мляко, всичко друго е измислено и адаптирано що-годе поносимо за да се хранят все пак децата.
Жалко че малко са майките които искат да знаят, повечето смятат че колкото по-малко се знае, толкова по-добре се живее. А именно на такива майки действат очиизбождащите реклами...

по темата- толкова рядко ходим в кабинета (слава Богу), че не помня къде какво има. Скоро сме на консултация и ще разгледам подробно.

# 32
  • Мнения: 4 428
На практика тя е убедена, както и всички решили да минат от кърма на АМ, че АМ е също толкова, ако не дори и по-добро от кърмата. Реалността обаче е че друга, няма нищо толкова добро колкото майчиното мляко, всичко друго е измислено и адаптирано що-годе поносимо за да се хранят все пак децата.
Жалко че малко са майките които искат да знаят, повечето смятат че колкото по-малко се знае, толкова по-добре се живее. А именно на такива майки действат очиизбождащите реклами...

Аааа, не съм съгласна Naughty

Ти колко майки познаваш, които са минали от кърма на АМ? Повечето майки около мен са минали на АМ поради медицински причини /алергия/ или след доста усилия да си запазят кърмата, но в крайна сметка не стана /и аз включая/. НИКОЯ майка, която познавам не смята, че АМ и по-добро от кърмата Naughty Специално ще проведа проучване на колко от тях би им повлиял един плакат с реклама на АМ, за да спрат да кърмят и да минат на АМ. Ще питам всички - и кърмачки и некърмачки. Ще видим какъв ще е резултата.
Истината е, че това с рекламата е загубена кауза. Основният принцип на икономикана е, че ТЪРСЕНЕТО определя предлагането. Ето и за това се е появило АМ. Просто преди това или са давали кис мляко или са били в сила природните закони - или бебето се храни и е здраво, или не се храни и умира. Човек, когато търси намира. Независимо къде трябва да търси и колко са му забутани пътищата до там.
Аз лично се съмнявам във всякакви закони и кодекси приети в Бг. По-точно се съмнявам в приложението и ефективността им. Преди малко видях в подписа на една мама /не помна коя беше/ линк към петицията за подкрепа на кърменето. Исканията са точно това, което трябва да се направи в Бг, за да се увеличат кърмачките Peace
Не знам дали, ако имаше някой професионалист, койта да е до мен в борбата ми да се кърмим с моето бебе /в буквалния смисъл на думата/, сега щяхме да сме на кърма, но може и да можеше. Тогава бях толкова напрегната, че не можех да се справя с нещо толкова естествено за една майка и че не можех да накам бебето ми да направи нещо, което уж трябва да му е вроден рефлекс Cry Cry Cry Не знам дали значение имат огроомните дупки на бибероните в болницата. Макар, че от момента, в койта си я взех не й давах въобще от добавката, която ми бутаха всеки път и карахме само на коластра в началото и после на кърма.
Оф, отплестах се. Съжаляма, че стана толкова дълго.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 901
Добре де, какъв е проблема, ако на съответните плакати пише изрично, че пюретата и сокчетта са за след 4 или 6 месечна възраст и има сладурски картинки. И като пише, че кърмата е най-доброто, ала-бала. Кой избира продукта, заради картинката - не го купуват децата все пак. В крайн асметка в тези кабинети влизат деца на всякаква възраст, а не само новородени и до 6 месечни.

Сега се боря да убедя една майчица, която е твърде несигурна в себе си, в количеството кърма което произвежда, макар да няма реален проблем. Жената обаче казва че е на крачка да даде НАН, защото ще е сигурна че детето и е нахранено и ще види колко изяжда. Thinking На практика тя е убедена, както и всички решили да минат от кърма на АМ, че АМ е също толкова, ако не дори и по-добро от кърмата. Реалността обаче е че друга, няма нищо толкова добро колкото майчиното мляко, всичко друго е измислено и адаптирано що-годе поносимо за да се хранят все пак децата.

Ей, го Бареков - направо цитиран!

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
на колко от тях би им повлиял един плакат с реклама на АМ, за да спрат да кърмят и да минат на АМ. Ще питам всички - и кърмачки и некърмачки.

Силно подценяваш рекламата. Много силно!
Една реклама няма да ме накара да се затичам и да сменя праха си за пране с друг, като захвърля стария. Но ще ми остане в главата. И като ми свърши кутията и дойде време да купувам нов прах, под влияние на видяното и прочетеното неколкостотин пъти, ще си кажа, абе, дай да го пробвам този новия прах, дето със студена вода и без накисване изкарва всичките 10 вида неизкарваеми лекета... С тази разлика, че ако става дума само за прах за пране, ако не съм доволна, другия път ще си купя пак познатата ми марка, която ми е вършила по-добра работа. А с кърменето не стоят точно така нещата... И ако една майка несъзнателно под влияние на многобройните реклами по списания, телевизия (вече рядко), лекарски кабинети (лекарят ми знае най-добре!) и прочие реши да храни с АМ, ако срещне проблеми с кърменето - тук не говорим за избор да храни с АМ, защото така иска - после е много, много трудно да се върне към кърменето, особено ако рекламите я убеждават, че разлика практически няма...

Основният принцип на икономикана е, че ТЪРСЕНЕТО определя предлагането. Ето и за това се е появило АМ.
Преди да ме превари Хедра, ще напиша отговор първо на това.  Grinning
АМ се е появило, за да се хранят деца с проблеми - деца без майка, т.е. които няма откъде да получават мляко; деца с проблеми в храненето (примерно ако майка им е в онези 3%, които не правят достатъчно кърма за пълно изкърмване). А не, защото (както е сега) някой й е казал, абе май не ти стига кърмата, я какви хубави млека има на пазара вече, какво се мъчиш... Нестле е първият производител на АМ. И АМ в далечното начало на миналия век се е давало от лекари - специална прахообразна смеска, направена от лекаря съобразно нуждите на детето (един вид сегашните АМ 0-6м, 6-12м и т.н.). Постепенно е заработила индустрия цяла, а лекарите остават един от основните фактори в разпостранението му (това без лоши чувства към медиците, просто факт).

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Сега да поясня също така защо пуснах тази тема.
Харесвам педиатърката на детето, въпреки, че ми обърка силно кърменето в началото (понеже самата тя няма адекватна информация).
Тази тема не е насочена срещу лекарите и медицинските лица.

Въпреки това - в техните кабинети най-усилено се рекламират продукти. Метър за ръст на Нестле. Плакат на щастливо бебе на Фризо (без показване на продукт на фирмата, но то няма и нужда). Лепенки с Фризо мечето. Бележничета за записки на нам' си коя фирма. Мостри каша и чай на Хип. И какво ли още не. Младите родители няма да отнесат вкъщи нито рекламния плакат, нито бележника. Но ще им остане в главата марката, рекламирана позитивно, още повече, ако са видяли рекламата в лекарски кабинет (или родилно отделение, както някой каза).

Не знам дали заради 'подаръчетата' или по убеждение просто, но преди 3 години, когато имах проблеми с кърменето, педиатърката ме насочи (ама много усилно ме насочи) към точно определена марка мляко.

Тези реклами остават в главата, било и на подсъзнателно ниво.

А всичко това го пиша, защото мотото на тазгодишната Световна Седмица на Кърменето е "25 години спазване на Кодекса", където иде реч за Международен кодекс за маркетинг на заместители на майчина кърма, който брутално се нарушава в България. Тук този Кодекс не е приет със закон и е на ниво пожелание. А производителите на продукти за бебета няма да седнат да мислят за някакви си пожелания, когато иде реч просто за печалба. Прост пример е 'Ганчев' и сок ябълка за 'над 9 седмици' и пюре 'над 3 месеца'. Те не за 'заместители на майчина кърма', защото 'са между храненията, следователно не е захранване', както всички знаем  Rolling Eyes Confused

Това е от мен - давам само тема за размисъл и за писане.

# 36
  • Мнения: 4 428
Предполагам всяка средно интелЕгентна майка е наясно, че кърмата не се продава в кутиики и не става да я разнообразява с други марки мляко и после пак да се върне на нея.
Аз, както казах, докато бях бременна четях само за кърменето, но във всяка книга, списание, тв предаване и т.н. информационни източници за развитието и отгреждането на детето винаги се разглеждат двата вида хранене - с кърма и с АМ. Аз преди да си купя първата кутия АМ дори не знаех как изглеждат /честно/. Но определено знаех, че съществуват мнооого преди да стъпя в кабинета на педито. Да не говорим, че списанията за бебета и бременност са пълни с такива реклами, а те са доста по-въздействащи от всякакви джунджуриики, метри и лепенки.
В другите страни сигурно има смисъл от такъв Кодекс, но в Бг има толкова много неща, които трябва да се оправят, преди се обръща внимание на плакатите по кабинетите. Просто ми звучи смешно. Аз все пак съм точно от майките, които са започнали да използват АМ и говоря от лични наблюдения и впечатления. Причините, за да се реши една майка да започне да използва АМ са толкова много колкото са майките. Вие доста опростявате нещата, като разсъждавате от гледната точка на жена, която или въобще не й се е налагало да използва АМ или го използва съвсем инцидентно.
Няма начин да се спре информирането на майките за всички бебешки стоки, храни и какво ли още не. Информационното ощетяване няма да помогне майките да не използват АМ, категорично Naughty Просто, както казах, трябва да се работи в обратната посока - в популяризиране на кърменето. Някой каза, че не е виждал никакви материали за кърменето на обществени места. Според мен е много по-нормално да се заложи на агресивна реклама на кърма и антиреклама на АМ, вместо да се броят рекламните хитринки на производителите на заместители на майчиното мляко.

# 37
  • Мнения: 11 307
Голяма Щуко, проблема с рекламите не е само в България.
Дори в забутаното село в Немция, дето се подвизавам, има по детските кабинети безплатни порции АМ, по детските и бебешките списания има непрекъснато реклами за сериите шишета на Авент, Др. Браун, Нук и подобни. През 2 страници има реклами на различни АМ, на пюрета и каши. От тези реклами се издържат списанията. Дори по сайтовете за деца бъкат.
Колкото и да е неприятно и непривично - комерсиализацията е невъзможно да се избегне.

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
... Вие доста опростявате нещата, като разсъждавате от гледната точка на жена, която или въобще не й се е налагало да използва АМ или го използва съвсем инцидентно.

Използвала съм толкова АМ, че 2 рафта в мазето ми все още са са заети от празни кутии, а колко раздадох...
Не забравяй, че някои от нас имат и първи деца, храненени с алтернативата Wink

Извинявай, че ще ти го кажа, но твърденията ти са в голяма част потвърждение на тънкия начин по който действат рекламите... ей така без да се усетиш... тихомълком, но убедително.

Права си, кърменето трябва да се рекламира. Но я се опитай да рекламираш нещо без да влагаш средства или с минимални такива. Нали разбираш, че компаниите производителки на АМ влагат хиляди в рекламата.
Погледни една брошура за кърменето - хвърчаща листовка А4, разпечатана на икономичен режим на обикновен лазерен принтер и една лъскава, шарена, хващаща окото брошура на Нестле примерно.
Коя ще предпочетеш да разгледаш, дори нищо от двете да не те интересува?  

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
veselina_s_p, точно тук не опростяваме нещата с кърменето и АМ Grinning
За толкова време мисля, повечето от нас са научили, че причините да храни една майка с АМ рядко са толкова първосигнални като 'виждам реклама на АМ, значи - купувам и почвам с него, а не с кърменето' Grinning
Разбира се, че нещата рядко са толкова прости и лесни. Но е безспорен факт, че рекламирането на дадена стока, особено правилно насочена към таргет групата (лекарски кабинет - към майките; бебешко списание - към майките) дава добри резултати. И именно за това става дума в тази тема.
Тук има специалисти по рекламата, които преди са писали по този въпрос (как рекламата въздейства по най-неочакван и незнаен начин на купувача), дано се разпишат сега специално по този въпрос.
Че трябва да се популяризира кърменето, няма спор. Но не може да е антиреклама на АМ - то ще е все едно да има антиреклама на АМ. Все пак доста майки като теб хранят с АМ и една антиреклама ще е неприятно нещо. Позитивното предаване на едно съобщение винаги има по-добър ефект.

Вечерница, можеш да станеш наблюдател на Кодекса, ако имаш желание.

За всички малко четиво на английски:
Цитат


The theme of World Breastfeeding Week 2006 is Code Watch: 25 Years of Protecting Breastfeeding. 

The International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes was adopted by the World Health Assembly in 1981, and aims to protect breastfeeding from unethical marketing practices by the baby food industry. The main principle of theCode is that there should be no
advertising or any other form of promotion of infant formulas, follow-on milks, feeding bottles or teats.
Complementary foods, such as cereals and baby food in small jars, should not be promoted for use below the age of six months. Companies invest millions in promotion because it is effective: their sales increase.

Are companies in your town or village following the Code ?  Or are they still trying to persuade mothers, fathers or anyone else to buy and use breastmilk substitutes, feeding bottles or teats?

Are there special promotions of baby milks in the shops? Do mothers receive gifts, samples or discount coupons? Do doctors or nurses promote artificial feeding instead of breastfeeding?  Are there posters, calendars or other materials in hospitals or clinics that advertise baby milks, baby food, bottles or teats?

Are baby food companies creating conflicts of interest by sponsoring conferences on infant feeding for health professionals?

These are just some ways companies persuade mothers to give up breastfeeding and buy their products. Can you find any of these or other examples of promotion? Marketing techniques differ from country to country. It will be interesting to have an overview.

# 40
  • Мнения: 4 428
Че трябва да се популяризира кърменето, няма спор. Но не може да е антиреклама на АМ - то ще е все едно да има антиреклама на АМ. Все пак доста майки като теб хранят с АМ и една антиреклама ще е неприятно нещо. Позитивното предаване на едно съобщение винаги има по-добър ефект.

Ефективната антиреклама не е директна, като рекламата Peace Така, че едва ли ще се изразява в дирекнто отричане на АМ Simple Smile

Извинявай, че ще ти го кажа, но твърденията ти са в голяма част потвърждение на тънкия начин по който действат рекламите... ей така без да се усетиш... тихомълком, но убедително.

Рекламата ми е повлияла до толкова, че да реша в един момент да спестя на мен дълги часове на нерви и съответно на детето ми същите дълги часове рееев. Пак казвам, ако нямаше АМ щях да намеря друг вариант. Предполагам, че същото важи и за други майки избрали по свои си причини алтернатива на кърменето.

Последна редакция: пн, 28 авг 2006, 20:36 от veselina_s_p

# 41
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Рекламата ми е повлияла до толкова, че да реша в един момент да спестя на мен дълги часове на нерви и съответно на детето ми същите дълги часове рееев. Пак казвам, ако нямаше АМ щяф да намеря друг вариант. Предполагам, че същото важи и за други майки избрави по свои си причини алтернатива на кърменето.

Излишно е да спорим. Ясно е, че всеки е убеден в теорията си.
Съжалявам, че се е получило така при вас и се надявам ако имаш второ дете да не ти се налага да избираш   bouquet

# 42
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, на предишната ни педиатърка в кабинета имаше разни неща на Нестле......метър за измерване на височина, разни плакатчета с мечета и мечето на Фризо

# 43
  • Мнения: 4 428
Съжалявам, че се е получило така при вас и се надявам ако имаш второ дете да не ти се налага да избираш   bouquet

ДАНООО newsm17 newsm17 newsm17 Може опита с Маги да ми помогне да бъда още по-упорита.

  bouquet  bouquet  bouquet

# 44
  • София
  • Мнения: 3 390
Такааа...да докладвам за моята педи. Значи има плакат на кашите Фризо и меченце на Нестле.

# 45
  • Мнения: 3 550
При нашата педиатърка няма.

# 46
  • Мнения: 730
Не намирам смисъл въобще  да се убеждаваме в неща,които всеки знае.Естествено,че кърмата си е най-доброто,но разбира се,че трябва да има алтернативи,когато тя липсва.Реклама винаги ще си има.Дали ще са рекламирани,или не,АМ ще се използват.Вярно е,че рекламата въздейства,ама това не значи,че не трябва да се рекламира,нито пък ще се спре.Не вярвам някоя майка,имаща кърма и в състояние да кърми заради реклама на АМ да спре кърменето,или ако има,то те са изключения.За разлика от праховете за пране,в тези реклами не съм видяла да пише,че има нещо по-добро от кърмата.

# 47
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Реклама винаги ще си има. Вярно е,че рекламата въздейства,ама това не значи,че не трябва да се рекламира,нито пък ще се спре.

Въпросът е: дали тази реклама трябва да я има точно в лекарски кабинети?

Едно е да се рекламира в бебешки списания, които се издържат от реклами и които принципно никой не може да задължи дали да подкрепят кърменето или да пишат статии за АМ.
Съвсем друго е, ако медицинският работник пряко (чрез директен съвет) или непряко (чрез разлепени реклами и сувенири) насърчава употребата на АМ, вместо да насърчава кърменето (в случай, че майката иска да кърми).

# 48
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен адаптираните млека трябва да се изписват от педиатър, само при доказана липса на кърма........за да се спаси живота на бебето...............Защото  от там започват алергиите- атопичен дерматит, който в 80 % ( за тоз процент не съм сигурна, но е висок ) от случаите продължава с астма.......и др.......

# 49
  • Мнения: 730
Реклама винаги ще си има. Вярно е,че рекламата въздейства,ама това не значи,че не трябва да се рекламира,нито пък ще се спре.

Въпросът е: дали тази реклама трябва да я има точно в лекарски кабинети?

Едно е да се рекламира в бебешки списания, които се издържат от реклами и които принципно никой не може да задължи дали да подкрепят кърменето или да пишат статии за АМ.
Съвсем друго е, ако медицинският работник пряко (чрез директен съвет) или непряко (чрез разлепени реклами и сувенири) насърчава употребата на АМ, вместо да насърчава кърменето (в случай, че майката иска да кърми).


Дали лекарските кабинети са най-удачното място едва ли ще има различни мнения.Толкова много нередни неща има,че.............Когато имаш добра мотивация ще вземеш правилното решение как да храниш детето си,пък те нека си рекламират.

Последна редакция: вт, 29 авг 2006, 12:17 от Dayli

# 50
  • Мнения: 11 307
Съвсем друго е, ако медицинският работник пряко (чрез директен съвет) или непряко (чрез разлепени реклами и сувенири) насърчава употребата на АМ, вместо да насърчава кърменето (в случай, че майката иска да кърми).
Това определено зависи от мед. работник. Значи пак да ям краката на нашия педиатър. Той си има в чакалнята безплатните проби, обаче познай колко насърчава употребата на АМ. Само ако споменеш думата отбиване, дохранване или изцяло на АМ да минеш бебето и такъв поглед ти хвърля, че ти иде да потънеш в земята от срам, че си посмял дори да стигнеш до подобни мисли. А като го попиташ какво и откога, отговорът му е винаги - Кърма до края на 6 месец  Peace
Така че давайте пример, пък може и да мръднат на милиметър. Пак ще е много. Wink

# 51
  • Мнения: 4 195
Момичета може ли в тази тема да се оплача. ако ви се струва спам ще го изтрия.
моя приятелка роди на 25-ти август. Аз като майка имала глупостта лесно да се откаже от кърменето ( само 2 месеца), в момента съм  неговия най-голям поддръжник, за съжаление всичко живо около мен прави моите грешки но не ме слушат - ръгат АМ на 2-та минута рев от страна на детето ( говорим за 5-6 дневни бебоци). много ме е яд. та моята приятелка има мома(да и е жива и здрава), но нощес и е дала адапте защото много ревала - а има кърма, на струя излиза, аз и показвам че има кърма, казвам и какво знам че може да направи - да видим дали ще ме слуша. но днес я водих до личната и лекарка за смяна на превръзка от секциото и онази какво заяви - това е дипломиран педиатър - абе бабите били кърмили по година две бееее, тя да кърмела до 4 месеца - после не била хранителна бееееееееее, тая кърма проклета нехранителна бе. подивях, побеснях, излязох от кабинета. е наддаде и въпросните брошурки - това не го пропусна - все с адаптета, особено на Нестле.
баси задръстения народ - такова животно като българина - НЕМА. възмутена съм, не знам как не ви се скъсват нервите от такива, мене още ме държи влага. Въпреки че не ми влиза в работата - моя син е на 2 години почти, но много ме е яд, много искам дружката да кърми. два дни вися у тях като дойка, мъжа ми ще ме бие че не си гледам моето дете, дано не е загубена клауза това моето висене на цицата и, стискайте палци
сори че се намесих ама ми тежеше на душата Hug

# 52
  • Мнения: 3 161
Това определено зависи от мед. работник. Значи пак да ям краката на нашия педиатър. Той си има в чакалнята безплатните проби, обаче познай колко насърчава употребата на АМ. Само ако споменеш думата отбиване, дохранване или изцяло на АМ да минеш бебето и такъв поглед ти хвърля, че ти иде да потънеш в земята от срам, че си посмял дори да стигнеш до подобни мисли. А като го попиташ какво и откога, отговорът му е винаги - Кърма до края на 6 месец  Peace
Така че давайте пример, пък може и да мръднат на милиметър. Пак ще е много. Wink

Само да кажа за неразбралите, че тази утопия, за която говориш ти, се развива в Германия. И между другото да ядеш краката на някого май е немски идиом, аз поне не го вдявам  Wink.

Moon Walk, съвсем на място се намесваш, много е тъжно това, което пишеш.

# 53
  • Мнения: 4 428
Въпреки че не ми влиза в работата - моя син е на 2 години почти, но много ме е яд, много искам дружката да кърми.

Продължавай да упорстваш с твоята приятелка newsm10 Аз имах нужда точно от приятелка, като теб в началото и може би щях да се справя доста по-успешно с кърменето. Въпросът е, че тя, ако не иска да кърми, а иска по лесния начин - с шишето, много трудно ще и обърнеш възгледите, но не пречи да упорстваш Grinning
А това за нейната педи просто ме разби #Cussing out По-голяма глупост от това, че кърмата не била хранителна след 4 мес не съм чувала. На мен много са ми странни такива ситуации, защото аз никога не съм изпадала в подобна и панраво не ми се вярваше, че има такива "лекари". Вчера бях на консултация и специално погледнах за някакви реклами, но нищо не видях  Grinning

# 54
  • Мнения: 3 595
Аз днес огледах на едното място, където преглежда нашата и нямаше рекламни материали на АМ или други храни. Но пък имаше нашите плакати от ССК и много са ги харесали и в болницата, където педито ни работи. Искат да се свържат с нас и искат да се кандидатират за болница приятел на бебето  Joy Разтопих се от кеф като ми казаха  Hug

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Но пък имаше нашите плакати от ССК и много са ги харесали и в болницата, където педито ни работи.

Мехлем за ушите ми  Grinning

# 56
  • Мнения: 3 595
Толкова хубаво ми стана като влязох и видях  Hug

Общи условия

Активация на акаунт