Отговори
  • Мнения: 5 370
Обичам много да комбинирам при някои зеленчукови ястия разни видове сирена, та ми хрумна да ви запитам-какви са вашите рецепти със сирена-рокфор, ементал, грюер, бри и т.н
Аз веднага номинирам рецептата на Бомбото за солен кекс със рокфор и праз-же-сто-ко е.  bouquet

# 1
  • Мнения: 5 228
И аз много обичам да експериментирам със сирена. Примерно в доматен сос за спагети разтапям няколко вида сирене - топено, пушено и синьо. В разни запечени на фурна манджи като лазаня, картофи и др. обичам вкуса на пушеното сирене.

# 2
  • Мнения: 901
Любимия ми е

Пирог Четири сезона




Сос със синьо сирене





утре мисля да направя праскови със синьо сирене и бекон ... иначе пайове..закрити пити .. пици (особено Бяла Пица ) иоще многоо други са ми едно от най любимите  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 23
В нашата къща сме на принципа " Какво е животът без сирена и кисело мляко?" , така че аз много използвам различни видове сирена при приготвянето на ястия и салати. На особена почит у нас е синьото сирене и с него си приготвям един сос , кийто слагам почти на всичко. Ето рецептата - продуктите обикновено слагам на око , но приблизителните пропорции са горе-долу тези : 50-70гр. синьо сирене на 1 ч.ч.(200-250 мл.) прясно мляко или течна сметана. Слагам млякото или сметаната да се загрее на бавен огън, но без да ври силно. След това прибавям настърганото синьо сирене и разбърквам докато се хомогенизира и се посгъсти. Оттук нататък - варианти много. Ето някои от най-предпочитаните от нас:

Пиле със синьо сирене
Нарязвам пилешко филе или бонфиле на жулиенчета, наръсвам с чеснов пипер (готова смес , продава се в почти всички големи супермаркети) , сол и Пикантина , поливам със съвсем малко олио и "забравям" в хладилника за няколко часа. После си позапържвам мръвчиците до златисто , добавям сметаната или млякото, след тома сиренцето и като се посгъсти сервирам веднага докато е горещо с гарнитура от задушени зеленчуци.

Задушени зеленчуци със сос от синьо сирене
Задушавам броколи и карфиол - обикновено в МВ със съвсем малко вода за около 10 мин., отцеждам и поливам с предварително приготвения сос ,към който прибавям задължително и порядъчно количество нарязан пресен или замразен копър.

Гъби със сос от синьо сирене
Нарязвам си пресни печурки на филийки, задушавам в масълце докато водата им се изпари и поливам със соса от сирене, отново наръсвам с копър. В този вариант сосът може да се слага и на салата от домати, на тиквички и т.н.

Любимата ни пица , която приготвям в къщи също включва поне 2-3 вида сирене - бяло саламурено , топено сирене и кашкавал.

С топено сирене приготвям и пилешки пурички, рулца от кайма и др.

А на  Ементал, Грюер, Камамбер и Бри обикновено се наслаждаваме в суров вид със съпруга ми след вечеря - по французки маниер -  с чаша червено вино.
През лятото най-често и двамата закусваме по 1 нарязан домат с настъргано сирене или кашкавал.
Мъникът ни ( 1г. и 7м.) и той е луд за всякакви видове сирене. Като го попитам какво иска да закусва винаги казва "Н" (така той нарича сиренето) и любимата му закуска е попара с бяло или топено сирене. А за кашкавал е просто луд.

Ами засега от мен толкоз, че ако се задълбоча в темата просто ще пусна корени на стола, пък и вече малко ми се спи. Надявам се да съм ти била полезна с моята рецепта и да ти хареса. Ще се радвам и ти, а и други "форумки" да споделите рецепти с различни видове сирене.

# 4
  • Мнения: 23
Сосът и пирогът на Марабу страшно ме заинтригуваха. Още утре ще пробвам.   love001  love001  chef

# 5
  • Мнения: 318
Ако обичаш пасти ето и от мен една от любимите ми:

МАКАРОНЕНА САЛАТА

половин пакет зеленчукови (цветни) макарони
2-3 скилидки чесън
сока от 1 лимон
4 с.л. горчица
125 гр. рокфор
бяло саламурено сирене
копър
маслини за декорация

за млечния сос:

1/2 лека майонеза
кофичка кисело мляко
1-2 скилидки чесън
щипка сол
ч.пипер
орехи

Сваряваш предварително макароните, измиваш ги и отцеждаш хубаво. Загряваш 1-2 лъжици зехтин, запържваш леко ситно нарязания чесън, добавяш горчицата, рокфора натрошен на ситни парченца, сока от лимона, при нужда малко вода. Намаляваш силата на огъня и когато  рокфора се стопи добавяш сварените  макарони като разбъркваш хубаво да се затоплят леко и да се смесят със соса.
Пресипваш в купа, настъргваш отгоре сиренето, заливаш с млечния сос и декорираш с на ситнения копър и маслинките!

Върви много с бяло вино  newsm24

Ако ти хареса, мога да ти пусна и една рецепта за задушени картофи със сметана и рокфор и за чийзкейк Simple Smile

# 6
  • Мнения: 72
Разтопен рокфор с течна сметана. С този сос могат да се залеят задушени зеленчуци, варени картофи, талятели, спанак. Великолепно е Simple Smile

# 7
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ето нещо  и от мен : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106353.msg1896621;topicseen#msg1896621

Много обичаме също салата от паста, домати, краставици, чушки, маслини, шунка и настъргано синьо сирене. Заливката е зехтин, сол, лимонов сок и много босилек!

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 09:34 от natalyna

# 8
  • Мнения: 899
леле, marabu, пирогът изглежда умопомрачително, тези дни задължително ще го направя. Само, ако ми кажеш после как се яде (реже,маже,дълбае с лъжичка), цена няма да имаш  Laughing

# 9
  • Мнения: 1 052
И аз да се запиша, за да следя темата:

Салата

домати, краставици, чесън, царевица и синьо сирене. Става фантастише.

Пиле

Пилешки гърди се разрязват по средата, но не до край, така че да стане една голяма пилешка пържола. Вътре се слага синьо сирене, кисели краставички, гъби. Завива се на руло, и се забучва при нужда с клечка за зъби.

Приготвяне:

1 вариант: овалвате в яйце, после в галета и пържите.

2 вариант: в тавичка ги нареждате, заливате със сметана, сол, черен пипер, и печете на 160-180 градуса.

Броколи със синьо сирене

Сварените броколи (не ги варите много, трябва да са хрупкави) в тава със синьо сирене и отгоре с кашкавал се слагат във фурната. Пече докато кашкавалът не се зачерви.

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 10:49 от freak_man

# 10
  • Мнения: 901
леле, marabu, пирогът изглежда умопомрачително, тези дни задължително ще го направя. Само, ако ми кажеш после как се яде (реже,маже,дълбае с лъжичка), цена няма да имаш  Laughing

ами след като леко изстинал си е като тип кексче  с меко съдъждание - ние ядем с ръце и многоооо червено вино  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 899
marabu, събирам си лигите и го почвам   bouquet

# 12
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Такааааа,отдавна чаках да се почне тема за сирената.
В този ред на мисли бих искала да попитам ,някой случайно да е правил "макарони паладин"?Страхотни са ,но не мога и немога да ги докарам както в заведение newsm78.Значи,в менюто пише,че съдържат:макарони,сирене паладин,гъби,сметана.
Това е рецептата,но правих 3 опита и не стават като техните.Значи макароните се варят,това е ясно.Гъбите се пържат ,и това е ясно.Обаче за соса всичко е разтопено и от сиренето има леко тук там малки сини бучици.При това и макароните са като запечени.Хем като запечени хем като запържени.С една такава златиста коричка тук там по тях.Абе ,казвам ви страшна вкисотия е ,но немога да ги направя Sad
Моите печални опити завършиха със сухи макарони,и не станах хич,ама хич запечени.А онези са едни сочни,сочни..............
моля,ви ако някой е правил такива нека каже Praynig

# 13
  • Мнения: 5 228
Аз веднага номинирам рецептата на Бомбото за солен кекс със рокфор и праз-же-сто-ко е.  bouquet

Шаркче, прошепни моля тази рецепта, че не можах да я намеря.

# 14
  • Мнения: 5 228
Аз веднага номинирам рецептата на Бомбото за солен кекс със рокфор и праз-же-сто-ко е.  bouquet

Шаркче, прошепни моля тази рецепта, че не можах да я намеря.

Общи условия

Активация на акаунт