КАМИНА ЗА ДОМА, но НЕ ЛУКС А ОБИКНОВЕНА

  • 8 595
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 581
Интересува ме, камина обикновена с водна риза, която да отоплява двустайно жилище, къде може да се намери в границите на разумна цена? Вие ползвате ли камина през зимата и доволни ли сте? Питам, защото чух противоречиви мнения. Едни казват, че камината била хамалогия, други пък твърдят че камината си е удобство и икономия. Вие как мислите?  Simple Smile

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Камината с водна риза сама по себе си не е достатъчно, за да отопляваш жилището си. Ние сме с горивна камера Герканд/българска, цената беше около 700лв/, отделно имаш инсталация за парното, облицовка на камината. Има и камини, които не се нуждаят от облицовка, а са свободно стоящи/целите са метални/, но цената не мога да ти кажа. И ДА, хамалогия е да се отопляваш с камина. Винаги трябва да имаш алтернативен вариант. Понякога, когато времето е топло е по-изгодно да се отопляваш с климатик.

# 2
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Ние спешно изминалата зима се наложи да решим глобално проблема с отоплението на апартамента. Заради бебчо, която се роди ноември. Имахме планове за зидана камина, но... Нашата е Прити, най-голямата, струваше 400 лв. Отопляваме етаж от къща с 4 стаи, вързахме си и бойлера към камината със специална серпентина, цена 80 лв. Не мисля, че е хамалогия. За икономия - също не е. Изгорихме 10 кубика дърва по 45 лв, прецени сама дали е икономично. Но тъй като бебето беше съвсем малко, гореше денонощно. Предвиди парички и за радиатори. Евтин вариант е ако намериш от някъде втора употреба. Една боя - и са като нови, особено ако остават скрити от перде или бюро.

# 3
  • Мнения: 5 622
Ние зимата се топлим с тези печки, дето ги водят камини. От тях има и само горивни камери, които си вграждаш в гипсокартонов комин и с камък отстрани и стават супер. Но трябва място за такова нещо, а ние го нямаме  Wink

За хамалогия, хамалогия си е. Купуване, носене, подреждане на дърва. Освен това отоплението на дърва цапа повече. Около печката трябва да се почиства постоянно, иначе става в пепел и дървесина.

Но с нищо не може да се сравни топлината от камината и уюта, който дава

# 4
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Камината с водна риза сама по себе си не е достатъчно, за да отопляваш жилището си. Ние сме с горивна камера Герканд/българска, цената беше около 700лв/, отделно имаш инсталация за парното, облицовка на камината. Има и камини, които не се нуждаят от облицовка, а са свободно стоящи/целите са метални/, но цената не мога да ти кажа. И ДА, хамалогия е да се отопляваш с камина. Винаги трябва да имаш алтернативен вариант. Понякога, когато времето е топло е по-изгодно да се отопляваш с климатик.

Нашата е Герканд, свободностояща. Струваше 600- и нещо лева, не си спомням колко точно. За 40 квадрата + 60 квадрата отоплявани с радиатори. Нашето жилище е 80 квадрата, има 3 радиатора вързани към нея. И се отопляваме много добре. Само в най-северната стая включваме в най-големите зими и "духалка". Но стята е почти цялата на вън издадена с еркер. Хамалогия е да, нали трябва да се слагат дърва в нея. Но аз с това не се занимавам- мъжътми ги носи, аз само слагам ако го няма в къщи-иначе той си ги слага. Комбинирана е на ток и дърва. Не мога да я паля, така, че ако го няма мъжът ми , ползвам парното  на ток.

# 5
  • Мнения: 352
И ние сме с "ПРИТИ" 100кв. отопляваме с нея.Има 3 големи радиатора и бойлер.Честно казано си е хамалогия.Сутрин-студено.Та сега взехме и климатик за сутрин преди да тръгнем на работа .Няма как да се пали за 2часа само.

# 6
  • Мнения: 272
И ние сме с Прити и сме сууууууууупер доволни.  Миналата година заради бебинката я заменихме с по-голяма и вързахве и бойлера! БЕше голам кеф зимата, ходихме само по къси ракави, а топлата вода ми беше бол! Вярно хамалогия е - носиш дървата, чистиш, зареждаш печката, но при -21 във Варна, при нас беше +25! Няма как да го постигнеш по друг начин. Трябва обаче да имате и друг вариант за отопление, защото когато се затопли, камините не горят добре, а и специално акумулаторче трябва да имате, за да сте независими от тока!И ние изгорихме 10 куб, но сме плащали ток по 40лв и сме отопляли целия апартамент 85кв м, а печката работеше нон стоп. Струваше 250лв + 80лв за серпентината + 100лв монтажа, но си имахме радиаторите!

# 7
  • Мнения: 794
http://www.erato.bg/clima/index.html  Peace

Преди камините им бяха чешки (и за това с една идея по-евтини), сега вече имат и собствено производство..като имат офиси почти в цялата страна..

# 8
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
ние също сега си направихме парнаинсталация за апартамента , но с камини Прити. Не са много красиви, но трябва да е топла. Хамалогия е ,защото е повече чистенето и трябва да се поддържа. Догодина ще си сложим и климатик, за да комбинираме.

# 9
  • Мнения: 3 457
и ние сме с вградена камина и сме много доволни-към нея са ни радиаторите,подово в коридора и банята и бойлера Peace

# 10
  • Мнения: 581
Благодаря на всички за мненията, а и на коста, който ми обясни всичко на лични -благодарности. Ако си изчисти пощата ще мога да му пиша и на лични.


  bouquet На всички помогнали ми със съвет или мнение БЛАГОДАРЯ!

# 11
  • Мнения: 329
Ние сега ще си поставяме до месец камина с водна риза на Дипломат, но нямаме UPS, това тъй наречено акумулаторче, което захранва помпата, когато спре тока, евентуално. Понеже сме в къща и се случва да спре понякога, това ме притеснява, споделете вие имате ли, цена, марка....намират ли се втора употреба? Колко ви взеха за монтажа на камината и ако знаете някакви координати. newsm78

# 12
  • Мнения: 581
По отношение на монтажа, чувала съм че фирмата от която купувате камината предлага итази услуга. Аз съм се спряла на Прити с водна риза.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 673
   Чувала съм, че камина от каквато се интересуваш, на най-добрата цена предлага фирма, чийто офис е срещу Пирогов. Разпитай, някой може да знае точния адрес...Закритата камина, не бих казала, че е хамалогия. Топлината от камината не може да се сравни с тази от парното и ел.уредите..просто е истинска, да не говорим за съзерцаването на пламъка newsm10

Общи условия

Активация на акаунт