Кърмене при херпес зостер?

  • 5 536
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 014
Още не съм отишла на лекар, но мъжът ми наскоро имаше същия проблем, та съм почти 100% сигурна, че е същото. Тази сутрин забелязах, че на кръста ми е излязла някаква пъпка, точно като от комар, но не е кръгла и като че ли има течност вътре. Изглежда точно като херпес на устните, само че е на кожа. Може ли някой да каже дали при това положение мога да си кърмя детето. Разбира се, ако мога да се оправя без лекарства или със съвместими такива. Отсега предусещам отговора на лекарката като кажа, че бебето е на 1 год. и половина, а аз никак не искам да спирам кърменето. Страхувам се, че ако се наложи да спра за седмица или две, детето безвъзвратно ще се отбие (все пак е достатъчно голямо и суче само сутрин и вечер). А, и още нещо - някой знае ли някакви бабешки методи, т.е. безвредни. Искам да си изпълня "план-графика"  Simple Smile да кърмя до 2 год.

# 1
  • София
  • Мнения: 630
Няма да има проблем да продлжиш кърменето. Препоръчва се спиране на кърмене само, ако е засегната ареолата и зърното на гърдата. Необходимо е и да се измиват ръцете след всяко третиране или докосване до херпеса, тъй като се предава чрез контакт. Информацията е от тук.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Инфото на Дара е за обикновения херпес - херпес симплекс, който има съвсем други причинители, така че няма да ти свърши работа.
Херпес зостер е инфекция, причинена от вируса на варицелата - изключително болезнен е, така че ако не усещаш болки и си боледувала от варицела като дете, значи не е това. Иначе няма смисъл да се спира кърменето - докато се появи обрива, детето е било в контакт, т.е. независимо дали кърмиш или спреш, все ще се разболее от варицела, ако имунната му система поддаде в момента. Ако ти си боледувала от варицела като дете, детенце най-вероятно продължава да получава антитела срещу нея чрез кърмата ти - но все пак е възможно да се разболее.

# 3
  • Мнения: 1 014
Изчетох много в нета, и си мисля, че може би е това, въпреки, че нямам болки, нито температура (за сега). Мъжът ми преди време също имаше, но без температура, а само с главоболие. Няма да мога да разбера със сигурност до утре, когато смятам да отида на лекар, както и да си пусна серумен тест (той мисля, че категорично го доказва или изключва). Не съм сигурна дали съм изкарала варицела като малка.
Относно кърменето имам предвид, че най-вероятно ще пия Ацикловир, а той е противопоказен при кърмене. Не знам дали ще е възможно лечение само с хомеопатия.

# 4
  • София
  • Мнения: 630
 

Инфото на Дара е за обикновения херпес - херпес симплекс, който има съвсем други причинители, така че няма да ти свърши работа.


Embarassed не исках да подвеждам.

Надявам се да не е херпес зостер. На мен ми бяха поставили диагноза херпес симплекс (петното беше в областта на кръста, което доста ме учуди, но това твърдеше доктора). Мазах се с Ацикловир.

# 5
  • Мнения: 1 014
Момичета, успях да отида на кожен лекар, и Darra , диагнозата при мен също е херпес симплекс! Също ми изписа ацикловир, обаче каза да се обадя, ако мехурчетата станат повече, за да увеличи дозата. Каза също и да не кърмя докато пия лекарството, защото се отделяло в кърмата. Ако искам да кърмя да пия само неуробекс и вит С! В голяма чуденка съм.
Darra при теб имаше ли болка и температура или не?

# 6
  • София
  • Мнения: 630

Darra при теб имаше ли болка и температура или не?

Нямаше болка, а по скоро неприятен сърбеж първият ден. Не съм имала  температура.

# 7
  • Мнения: 1 586
Я и тук да ти кажа Simple Smile
Според тоя сайт: http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
ацикловир е с ниво на риск 0 при кърмене. На листовката не пише, че е противпоказен при кърмене и бременност, а да се посъветваш с лекар в такива случаи - това си го пишат винаги. Освен това се чудя що са ти го изписали вътрешно, като херпесът е симплекс - външно приложение е напълно достатъчно. Да не говорим, че и без него ще си мине, макар и за 1-2 дни по-дълго. Това си е обикновена вирусна инфекция, която и с лекарства и без лекарства си минава. Аз лично на твое място бих го мазала с Цитросепт и/или олио от чаено дърво - двете имат много добро подтискащо действие върху херпес симплекс.
Успех в изпълнението на 2-годишния план!

# 8
  • Мнения: 801
не знам за херпес симлекс,но за херпес зостер на мен ми бяха изписали Милгама N  -това са витамини от Б-групата,но не си спомням дали е противопоказно при кърмене...със сигурност има и по-лек вариант на тези витамини - обикновена милгама,без N добавка
надявам се да мине бързо при теб без да спираш кърменето Peace

# 9
  • Мнения: 1 014
Лекарпката ми каза да избирам - или да пия Ацикловир 3 дни и да се мажа с крем Ацикловир, като по това време не кърмя, или да пия Неуробекс ( витамини от група Б) и вит. С - без да спирам да кърмя. Аз обаче съм по-страхлива и предпочетох да пия Ацикловир. Мисля, че за 3 дена синчето няма да се отбие.
Andrea$ На опаковката на таблетките ACIC 200 (Ацикловир на немската фирма HEXAL) пише - преписвам: След приложение на продукти, съдържащи ацикловир, активната съставка е била открита в  майчиното мляко. Поради тази причина децата не трябва да бъдат кърмени по време на терапия с ACIC 200. В листовката на  ACIC - крем: продуктът не се прилага при бременност и кърмене. Прегледах и сайта от линка, който се дала, не мога да разбера защо информацията е се различава.

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Обикновено информацията се различава, защото на листовката става въпрос за стандартна препоръка - щом се открива в млякото, да не се ползва продукта. Обаче - при това изобщо не се взема предвид в какво количество се открива и дали то е достатъчно, за да предизвика изобщо някакъв ефект върху бебето. Огромната част от лекарствата се откриват в кърмата (изключение правят някои високомолекулни съединения като хепарин например), но в действителност повечето лекарства са ок за приложение. Сайтът, който е дала Андреа$, е специално за кърмачки, т.е. там е събрана информация от реално приложение при кърмачки (чрез по-подробни изследвания на съдържанието в майчиното мляко и съпоставка с дозата, която би била необходима за бебето, както и чрез рапорти за инцидентно приложение при кърмачки). Особено ценно в този сайт е, че дава информация за молекулярното тегло, времето на полуразпад, както и референции, откъдето се черпи информацията. Като натиснеш на бутона референции отдолу на страницата на продукта, ти дава, че продуктът е одобрен за използване от кърмачки от СЗО, Американската академия по педиатрия и линк към техния сайт, където може да намериш още информация за продукта.
Ето още малко инфо:
Per Hale, the Lactation Risk Category for Valacyclovir (Valtrex) is L1 (safest). Valacyclovir is a prodrug that is rapidly metabolized in the plasma to acyclovir. Acyclovir is the active drug that is primarily used as an antiviral for herpes simplex and other viral infections. Valacyclovir has much better oral absorption than the parent drug, acyclovir. Acyclovir milk levels are quite low. No pediatric concerns reported via milk.
For comparison:

Acyclovir (Zovirax) is AAP approved for nursing moms. Hale ("Medications and Mother's Milk" 2002 ed.) lists it as L2 (safer) for nursing moms. Acyclovir is used directly in newborns.

# 11
  • Мнения: 599
Вече са ти отговорили за ациколвира, аз за витамините да кажа Simple Smile Съветвам те да вземеш Милгама вместо Невробекс  Peace

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не съм сигурна, че Милгама са подходящи - съдържат 100мг витамин В6 в една таблетка и предписанието е да се приемат по 3 таблетки дневно, което прави 300мг. А за кърмачки изрично се посочва, че дози, по-високи от 25мг дневно могат ефективно да намалят кърмата, защото пречат на освобождаването на пролактин.

# 13
  • Мнения: 599
Има Милгама и Милгама Н, според моя справочник в Милгама няма изобщо В6  Thinking Само В1 и В12. Препоръчах я заради активната форма на В1, която от Милгама се резорбира много добре, всъщност в пъти над тази от Невробекс, та затуй Simple Smile

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз я гледах тук - http://www.bda.bg/bdias/3379s.pdf. Но там има само Милгама 100 и Милгама Н - явно оттам дойде объркването Grinning

Общи условия

Активация на акаунт