Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 47
Може ли да ми помогнете  Praynig
Скоро почнах работа в нова фирма, но не ми харесва особенно и ако си намеря друга работа ще напусна. На 6 месечен изпитателен срок съм, мога ли да напусна с едномесечно предизвестие, ако в договора ми пише дословно.
"Срокът за предизвестие при прекратяване на окончателното трудово правоотношение се определя на 30 дни при безсрочен трудов договор и 3 месеца при срочен...." естествено те мога да ме уволнят по всяко време  Mr. Green
Притесняват ме тези 3 месеца... дали изпитателния срок, може да се разглежда като срочен договор  newsm78
Цитирай

София

Мнения: 9 134
Договорът със срок за изпитване си е такъв и толкова - нито е срочен, нито безсрочен.Просто е по-особен.Ако друго не е уговорено, всяка от страните може да го прекрати без предизвестие.А това, което си написала, сякаш е част от типова бланка на фирмата, която уговаря сроковете на предизвестията за срочен/безсрочен договор и съответно не те касаят.Доколкото схващам, те се отнасят за "окончателното ТПО", а твоето е "изпитателно" Wink
Цитирай


Мнения: 47
Благодаря за отговара!
Аз се порових из нета и видях че Договора със срок за изпитание си е със статута на безсрочен, така че няма да имам проблем с напускането  Mr. Green
Цитирай


Мнения: 303
Договор със срок за изпитване се сключва , когато е необходимо да се провери дали работника е подходящ за предложената му работа или да се прецени характера на работата.
В твоя случай е следвало да се уговори по повод на какъв ТОЧНО окончателен договор се провежда изпитването. Ако за твой късмет такава уговорка липсва, то се приема, че това е безсрочен трудов договор. В тази връзка, за да е налице допълнително споразумение по чл.119 КТ за сключване на срочен договор е необходимо твое изрично искане /аргумент чл.67 ал. 3 КТ/. Ако такова липсва, то аз лично приемам, че това допълнително споразумение е недействително.
При положение, че желанието ти е да работиш в друга фирма, можеш да подадеш едномесечно предизвестие до сегашния си работодател. След изтичането му започваш работа при новия шеф. ОБАЧЕ: напълно възможно е стария ти работодател да предяви срещу теб иск за обезщетение за неспазено предизвестие. Размерът ще е равен на броя трудови възьнаграждение, посочени в тр. договор /доколкото те разбрах 3 месеца, ако предизвестието е ТРИмесечно, де/. По време на делото /което за теб е безплатно/ ще трябва да направиш ВЪЗРАЖЕНИЕ, че споразумението по чл.119 КТ е недействително, поради което договорът помежду ви не е срочен, а безсрочен.

Извини ме, ако ти го обясних малко объркано. Успех!  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.