За акта за раждане!

  • 1 288
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 970
Мам4ета- помагайте! Утре трябва да ходя до общината за да взема акта за раждане на детето.Кажете ми каква е процедурата.МОже ли само единия родител да отиде и да свърши работата или трябва и двамата да ходим?АКо отида само аз,необходимо ли е да нося ли4ната карта на мъжа ми?След като взема акта за раждане разбрах 4е трябва да ходя до социалните за..не занм за какво ooooh!.Абе- кажете- ми основните стъпки в тази  лутаницата   Praynig
Предварително благодаря!  bouquet

# 1
  • Мнения: 592
За акта на раждане съм ходила сама без таткото и не съм му носила никакви лични документи.За социалните наистина се ходеше,но мисля,че беше за детските и за 200 лв за родено живо и здраво дете-еднократната помощ.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
За първото ни дете отидохме и двамата да получим акта за раждане. Сега го взе майка ми /с нашите лични карти/ Мисля, че може да отидеш, с личната карта на таткото и да пробваш.
Там ще ти дадат документ, с който после трябва да отидеш в социални грижи и да подадеш молба за получаване на еднократната помощ за дете в размер на 200 лв.

# 3
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Не е нужно да сте двамата, нито да носиш негови документи, носи само твоите. В общината ти дават акта за раждане и два документа-и двата са за родствени връзки- в уверение на това, 4е  ти си майка на детето. Единият е за еднократната помощ в размер на 200 лв, а другия за детските надбавки (те ти се полагат ако дохода на член от семейството не е по-голям от 200 лв. (брой и бебчо Naughty) и са в размер на 18 лв. месечно). С тези документи отиваш в социални грижи и те ти дават да попълниш два формуляра, които трябва да са подписани и от двамата-така че съпругът ти ще ти е нужен. Справка за доходите се прави за 6 м. назад. Направо преди да отидеш си подготви и справките за двама ви за да не се разкарваш още веднъж (ако сметнеш, че отговаряте на условията). Снимай си акта за раждане, защото ще ти вземат оригинала, за да му сложат печат, че ти е изплатена еднократната помощ, ще ти говърнат до 2-3 седмици, а парите ще получиш след  месец и нещо. Надявам се, че не съм пропуснала нещо newsm78
Успех!   Peace

# 4
  • Мнения: 660
Както го е описала kamisheva, само да кажа, че в нашата община поискаха личната карта на таткото при получаването на акта за раждане, а в социалния отдел не им трябваше техен подпис. Всяка община си има свои изисквания, най-добре иди разучи във вашата.

# 5
  • Мнения: 111
Служебните бележки за доходите на двамата родители трябва да бъдат за 12м. назад, а не за 6м.В местоработата ти трябва да знаят каква бележка да ти дадат, като им кажеш, че става въпрос да детски надбавки.Останалите неща вече са ти обяснени доста подробно.Успех  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 4 621
Акта за раждане го взех от общината сама, а въпросната сума от двеста лв. от социалните с личната карта на бащата.

# 7
  • Мнения: 79
Акта за раждане го взех от общината сама, а въпросната сума от двеста лв. от социалните с личната карта на бащата.
при нас стана също така smile3521

# 8
  • Мнения: 742
Първо честита рожба! newsm51

Всички мами са ти обяснили много правилно процедурата - само да допълня, че ако имате сключен граждански брак - тогава е необходимо копие от свидетелството и всичко, което е описала kamisheva В противен случай - таткото не го търсят и не се подписва никъде.
Що се касае за доходите - трябва да са за последните 12 м, т.е ако подадеш молбата сега м. VIII - бележката трябва да съдържа дохода за м. VII
Но наистина всяка Община си има своите порядки - така, че е най-добре те да ти обяснят.
Успех в ходенето по мъките! ДАно успеете само с едно ходене! newsm10

# 9
  • Мнения: 1 353
 Най-добре вземи всички документи. Не се знае при вас какво точно ще ти искат

# 10
  • Мнения: 118
Първо отиваш в общината за акта за раждане и документ за родствени връзки ,със които после отивате със съпруга в социалните ,/ защото трябва да се разпише той/ и с двете лични карти и подавате там молба за еднократна помощ при раждане УСПЕХ

# 11
  • Мнения: 9 990
Момичета, извинете за нахлуването , но съм чучдена малко.Раждала съм 2003 година.Акта го взе съпругът ми, без да е нужно моето присъствие.Молба за еднократна помощ и т.н. лично не съм подавала-всичко служебно беше оформено тогава, парите ми бяха донесени на крака от работодателя...Това нови правила ли са някакви?

# 12
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Да, нови правила са от 2004 г. Оттогава тези суми се изплащат от Социалните служби по постоянен адрес.

Моят съвет е да си направите копия на всички документи, за да не ви разкарват допълнително.
Еднократната помощ, която се полага на всички деца се изплаща в месеца следващ този на раждането. Акта за раждане остава в Социалната служба до изплащане на помощта. При подаване на документите трябва да ви кажат кога можете да отидете да си го вземете, срещу подпис, че сте получили сумата.

# 13
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Акта за раждане можеш да го вземеш и сама,но трябва да носиш личната карта на таткото.
В общината за еднократната помощ  ти трябва бележка за семейно положение, попълва се формуляр на място, лична карта на таткото и копие от акта за раждане. Помощта е получих след месец от пощата.

# 14
  • Мнения: 581
А ако таткото само е признал детето например и няма брак нужно ли е личната му карта?

Общи условия

Активация на акаунт