Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 8
 Здравейте! Искам да попитам - излязох в майчинство от службата. Ползвах двете години платено майчинство. След това се върнах на работа. Не ползвах неплатен отпуск една година....В момента сина ми е на 3,5 години. Не съм сигурна, но мисля, че имам право да ползвам едната година неплатен отпуск по всяко време до 8 - та година на детето. Има ли някой информация, ползвал ли е по-късно правото на неплатен отпуск и какъв е реда. Предварително благодаря за всяка информация.   bouquet
Цитирай

Стара Загора

Мнения: 1 706
А ?! Че може ли така ....
Цитирай

София

Мнения: 998
Чувала съм нещо по този въпрос....но мисля за шест месеца единия родител, шест - другия. И не помня до колко години на детето Wink

Намерих нещо по въпроса:

http://www.biberonbg.com/specialisti/neplaten_otpusk.htm
« Последна редакция: вт, 29 авг 2006, 19:59 от елена акманова »
Цитирай

Sofia

Мнения: 373
Не е една година, а 6 месеца ти, 6 месеца бащата. Това е до навършване на 8 години на детето и след като приключат 2-те години майчинство. Имаш право и не могат да ти откажат по всяко време, но за 6 месеца.

Това с 3-те години отдавна не е в сила.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 1 160
До края на 2006 година все още може бащата да прехвърли и неговите 6 месеца на майката или обратно, т.е. годината да се ползва от единия родител. Анаистина вече е неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години, не може да се откаже от работодателя, но трябва да се поиска най-малко с 10 дневно предизвестие и продължителността му, ако се ползва на части да не е по-малко от 5 дни. Това е чл.167а от Кодекса на труда. Този отпуск се признава за трудов и осигурителен стаж, внася се здравно осигуряване от работодателя.
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
И да добавя по това :
Този отпуск се признава за трудов и осигурителен стаж, внася се здравно осигуряване от работодателя.
Следователно за това време имаш право и на платен годишен отпуск Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.