Как възпитавате 'българското' в съпрузите си чужденци!?

  • 3 824
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 388
Моят съпруг първо видя София, това беше преди около 2.5 години, тогава ходихме до Витоша и околностите. Точно преди 2 години правихме ваканция във Варна, тогава видя Балчик, нос Калиакра, Златни пясъци, опита бг кухня и зе запозна с нашите на вилата ни на морето. След това видя родителите ми директно на сватбата преди почти 1 година. Някои роднини и приятели въобще не са го виждали все още, другата седмица пътуваме за Бг, така че ще има официална презентация  Laughing
Има учебници Бг език за чужденци, както и един самоучител за италианци, който миналия месец му подари моя приятелка. Знае за чалгата, но аз не мога да я понасям, така че си остава само с познание на понятието  Laughing  Знае доста думички, по телефона с майка ми общуват по техен си начин, той си казв акаквото си знае, тя също репликите на италиански, след което аз поемам щафетата. Чинии у нас мие само миалната машина  Laughing Бг кухнята му идва доста тежка и с прекалено подправки-мусаката е любима на всичките ни приятели, а таратора-"странна студена супа". Напира да учи бг език, но рядко има време, а и аз не го натискам много. Той обаче искал да знае, за да общува с нашите и настоява да му обещая, че в бъдеще ще говоря на нашето дете на български.
Вчера се върна от команировка, запознал се с нови колеги от Болоня, които точно се били върнали от Бг-ходили по южното черноморие. Той като голям бг разбирач ги питал дали са яли таратор, шопска, дали са видели поне Велико Търново и Пловдив, а не-нищо, само се припичали на плажа! Та им дал съвет човека и казал, че другия път може да се допитат до него, тъй като той знаел за Бг, понеже бил женен за българка. Харесва му, че празниците у нас са истински празници, а не в повечето случаи студени събирания, както се получава тук. А също и че фамилиите са по сплотени. Също като съпруга на Dream Now и моят не хареса морето- много било мръсно.
Чудно му е как хората се оправят на тези високи цени с такива ниски заплати и как повечето хора имат собствени домове и вила на морето  Laughing Аааа и още нещо, вчера на въпросните момчета, които ходили в Бг, хвалил бг момичетата, че били супер-страхотни домакини, жени и пр. , ама не за кратко, а за женене  Laughing
Какво още ...... възхитен е от моята майка, как учи италиански, а и много мои приятелки говорят езика. Реши, че почти всички жени в Бг се казват Деси, тъй като повечето ми приятелки носят това име  Laughing  Когато гоовря на български, не мога да кажа, че разбира всичко, но винаги схваща аргумента и понякога дори отговаря със своя реплика  Wink

# 16
  • Мнения: 2 292
Ами да ти отговоря, че не раzбирам мног омного въпроса. Нa овек или му харесва и допада нещо, или не. Не можеш да го въzпиташ в това.
Лени ами моя не е чужденец, но на сестра ми е ...  Той си е достатъчно въzпитан. В България харесва природата, старите градове и археологчните обекти , слуша с интерес историята ... харесва хубавите кръчми, чушките бюрек, таратор, боб, шопска салата, сирене по шопски ... Всичко това си идва от него , никой не може да му въzпита интерес.
Какво друго да го въzпита тя ... може да го научи на българска бродерия ?
Или пък да го научи далюпи семки и да хвърля боклуци по zемята  Joy шегичка. Просто искам да кажа, че намирам въпроса ти zа неправилен или просто не съм го раzбрала добре  Hug

Последна редакция: ср, 30 авг 2006, 12:29 от vivita

# 17
  • Мнения: 2 952
  България  е  едно от кътчетата му за отпускане и почивка, имаме и хубави спомени, пътуваме, харесва му.За малко е , за да се дразни, а някои неща  се е отказал да коментира, приспособил се е .Сам оформи мнението си за БГ, единственото,което аз правя е да говоря с любов за семейството си и за страната и да показвам ,че ме боли,когато съм далеч или когато чуя лоши коментари за България.Той ме обича и така попива и чувствата ми, но му отне време.До ден днешен обаче Mr. Green ..... ме държи за ръка като пресичаме Rolling EyesНо лоша дума не давам да се каже , уважение искам да се възпитава  у децата ми към БГ, там е семейството ми.Оплакванията пред него си ги спести.Каквото посеш, такова ще поникне в него Simple Smile

# 18
  • Мнения: 6 167
Вивита)))Heart Eyes

Аз честно да си кажа се чуствам малко виновна, защото нищо не правя, за да засиля интереса му към България. А той нищо не пита. А аз да седна да възпитавам насилствено - много правилно казахте, че е невъзможно....

Важно ми е заради бъдещето - как да създадем хармонична обстановка, в която българския език и италианския ( и респективно 2те култури) да си съжителстват мирно, така че детето да е наясно, че това е в реда на нещата, че не е насилвано и дърпано между двете, че мама и тати носят различно 'кодиране' и няма нищо ненормално в това... Това как става, ако татко почти нищо не знае за България или не може да каже едно здрасти.

Интересът на мъжа ми се провокира главно от спорове, но пък това ми отнема много енергия и нерви  да доказвам , че и 'ний сме дали нещо на света". Няма много време да пътува и да прекарва в БГ, та едва ли мога да му покажа България, за да не мисли , че нос Калиакра е поредната скала над море. Китеници, гюведжета и гайди вкъщи не искам, защото интериора ни не е такъв, а олтари на нищо не градя.

мислех, че мога да го ... подкокоросам ( индиректно) повечко моето момче, да пита повече, че като дойде времето да е адекватен.

ПС: И стига с тоя таратор.  Wink



# 19
  • Мнения: 2 292
Лени моето предложение е да не натрапваш на мъжа си интерес, който той спонтанно не проявява. Няма смисъл.
Но бъди спокойна. НЕе сигурно, че детето няма да проявява. Дори и беz да го дърпане на раzлични страни и да му втълпявате раzлични неща, което по мое мнение ще е много zле.
Според мен детето си е индивидуален човек със собствени интереси и предпочитания и желания и ако му хареса в БГ и при бабите никакъв баща няма да може да погаси тоzи интерес. Ако няма интерес ъ няма и нищо не мож да направиш, както при мъжа ти.
Та споко. Детето ще е щастливо и ще си иzгради само личността (ти само го напътствай, покаzвай му, води го , zапоzанвай го и следи личните му интереси  Wink)
Колко много деца има, които с удоволствие ходят при баба на село, въпреки ,че на родителите селото не им е интересно ни найъмалко ????
Успех  Wink

# 20
  • Мнения: 7 914
Аз не се опитвам да го възпитавам, понеже знам че ще има обратния ефект...

обаче той страшно много харесва отношенията в семейството ни, с приятелите ми... обича да идва в БГ, обича стремежа към градивност! Peace

# 21
  • Мнения: 1 128
     Ами не възпитавам,защото от другата страна няма никакъв интерес.Много ми е болно,но насила не става.С него сме заедно от 6 години,майка ми и брат ми са тук така 4е българска ре4 4ува постоянно,но репертоара му е огрни4ен до 20 или 30 думи4ки.Това относно езика.От Бг не остана много впе4атлен май въпреки 4е не ми го е казал.Виж Рилския манастир и Рила найстина му харесаха.И не казвай 4е с нашите яденета е лесно.Единствения път когато сме ходили там изкара на спагети и пържени яйца.Но той си е особняк с вкуса и тук.

# 22
  • Мнения: 820
И аз не се стремя да възпитавам, бил е в България, но само в София и се е качвал на Витоша. Там за първи път видя сняг и му беше голямо преживяване. Няколко пъти го питах дали харесва БГ, но той ми казва да и с това се приключва коментара. Аз си мислех, че го казва само от уважение, но преди няколко дни изведнъж без никаква връзка спомена, че му се ходело пак в България. Е, много ми стана приятно Grinning. Относно кухнята е голям проблем, не харесва нищо българско и на мен ми се наложи да си сменя изцяло начина на готвене. Той яде много люто, а аз изобщо, та това е неговия компромис, не ядем люто. С езика е много зле знае само "Здравей, как си", "Благодаря" и аз като кажа "Не може!", той ми отговаря "Yes, може".

# 23
  • Мнения: 6 167
Добре де, а децата?
Те как се чустват, в присъствие на съпрузите говорите ли им на български!?
Ако да, това не е ли много неудобно за бащата, за детето...
Освен това, как сте се 'разбрали' за българския, за българската култура.
Мъжете ви , почти нищо не знаейки или малко .. как приемат това, че говорите на децата на български, гледате детски филмчета, песнички и тн!?

# 24
  • Мнения: 11 304
Добре де, а децата?
Те как се чустват, в присъствие на съпрузите говорите ли им на български!?
Ако да, това не е ли много неудобно за бащата, за детето...
Освен това, как сте се 'разбрали' за българския, за българската култура.
Мъжете ви , почти нищо не знаейки или малко .. как приемат това, че говорите на децата на български, гледате детски филмчета, песнички и тн!?

Децата растат с говорене на български.
Мъжът ми е твърде "голям", за да го възпитавам. Ама се възпитава покрай децата. Не ще да учи езика, ама го научава - пак покрай децата. В началото му беше странно, но вече свикна. Дали му е било неудобно - не съм го питала. Не ми и пукаше. Като не иска да го "възпитавам" Wink, така му се пада. Сега се гордее, че децата говорят и двата езика. От време на време ме разпитва за това и онова из нашата история. Подплатена съм с достатъчен снимков материал.
Ако някой ден реши да го проговори - няма да има проблем, защото ще си има 3 учители Laughing

# 25
И аз не се опитвам да го възпитавам... Знае малко български, 4есто му сервирам и български манджи... Иска да попътува из България ( познаваме се от пове4е от 2 год., но не сме си ходили в БГ).
Смея да кажа, 4е при нас е даже обратното - аз говоря Фарси (май4иния му език), въпреки 4е помежду си говорим английски, винаги спазвам техните традиции и по-4есто готвя тяхната кухня... , но на малкия говоря на български, разбира се...

# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
карам на импровизация, оставям на слу4ая да се запознава с бг или да види какво е бг и да направи за себе си изводите, не се сърди, 4е говоря на бг, особено като се обяснявам с малката! и той знае малко до 10 думи, но генети4но си попива езиците, ако има среда и възможност или желание!и схваща смисъла! оби4а наши ястия ( не вси4ки), но е изумен от зелен4уците и плодовете (големи и вкусни), от планините, от роднините ми и приятелите ми! харесва много това, което ме заобикаля! нау4и се да не се втурва към вси4ки бг, които срещне с широко отворени ръце! определено харесва спокойствието и това, 4е никой не те забелязва в големия град и не е задължително да се поздравяваш с вси4ки и да обръщаш внимание!

# 27
  • Мнения: 77
Ние живеем в БГ така че не се налага много възпитание той сам се нагажда според ситуацията но общо взето на арабите трудно може нещо да им се наложи. Rolling EyesЗа природата и красивите българки сме на едно мнение но имаме и доста разногласия/нормално всеки обича своето/ PeaceНо на живеещите в чужбина сигурно Вие доста по трудно да възпитавате. newsm78

# 28
  • Мнения: 1 363
 В  по - честите  визити до България е истината.

Мъжа ми живя в Б-я три години. Първата година в малък град, където никой от приятелите му (моите) не говореше английски (с изключение на някои от българските му колеги)- е, някоя друга дума. Така и езика научи, нравите на българите, манталитета.

# 29
  • Мнения: 404
Моят живя в България 2 години и нямаше нужда от никакво възпитание.  Сам се възпита, говори, чете, пише на Български.  Пие ракия и кани всичките си приятели американци, ама те завалиите не са свикнали и трудно преглъщат.  Манджите харесва и обича да иде на село и да обикаля по баирите, но и Варна харесва.  Казва се Джордж, но аз му казвам Жоро и така.  Натиска се и за гражданство, но му трябваше още една година живот из Българско, а трябваше да се пренасяме насам. 

Общи условия

Активация на акаунт