Как възпитавате 'българското' в съпрузите си чужденци!?

  • 3 825
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 464
чак да го възпитавам, хехе. Той сам си поръча история на Б-я и няколко книги за родината ми. РАдвам се, че вижда реалността каквато е, не като повечето чужденци да ахкат и охкат колко е красиво в Б-я, колко хубави и добри жени има и тем подобни. Дразни се от бюрокрацията и безразборията, но не се вживява особено. Той иска някой ден да живеем там, но аз не искам....

# 31
  • UK
  • Мнения: 1 334
ами аз нищо неудобно не виждам- ако не разбере какво съм казала, пита и му обяснявам, не ми тежи. Около нас има и други двуезични семейства, лятото гостувахме на познати в Германия- 10 годишното им дете говори 4 езика- на мъжа ми му е ясно, че владеенето на езици е богатство, предимство и т.н., а тези ни познати потвърдиха моята теза, че всеки родител трябва да си говори на родния език за постигане на добри резултати  Grinning Малката засега реагира на повиквания и от двете страни, не знам как ще е като попорасне.

# 32
  • Мнения: 253
Не правя никакви особени усилия да го възпитавам. Той сам си тръси информация, ходи и чете новини от БГ всеки ден. Майка ми живее с нас, и почти само БГ говори, ама се разбират. Ходили ли сме до БГ заедно 2 пъти и миналата година си падна на кефа, пътувахме от София до Варна с кола и пообиколихме доста места. Запознах го е далечни роднини, който преде много години са живяли в Мозамбик. Но България така му харесва, че се е хванал да си търси работа там. Иска да поживее там няколко години. И дано намери някой добър учител по БГ, че според него аз и мама не ставаме newsm78! Затова пък Алекс му превежда!

# 33
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 370
Моя мъж казва, че от момента в който е слязъл от самолета, се е почувствал у дома си. Работеше 1 година в София преди да се запознаем. За Коледа го заведох във Варна да се срещне със семейството ми и приятелите ми официално  Mr. Green Беше очарован до такава степен, че иска да живеем в България, а не в САЩ...
Първото което съм му готвила е гювече, но той беше доволен, че не съм му готвила от микровълновата.
Харесват му приятелите ми и това, че с всеки може да седне на по бира и поговори.
Харесва му лежерния и незабързан ден в БГ, без много стрес и надпревара с времето.
Засега съм го водила само на Витоша и на Мадарския конник. Мечтая си за едно свободно лято, кола и децата с нас и да обиколим България, морето, малките селца и да спим в стари къщи...да му покажа манастирите, Царевец, Шипка... И това колко горда съм, че съм българка! Да покажа, че имаме толкова бигата история!
Той има желание да учи български, но досега все "няма време". Знае изрази и думи, разбира малко. Надявам се покрай децата да научи повече.  Wink

# 34
  • Мнения: 934
А, моят е сравнително лесен в това отношение, защото се интересува от история. Много си пада да ходи да гледа разни църкви, забележителности и развалини, да разсъждава откъде са дошли прабългарите и други такива. Още преди две години съм му обещала да ходим на Перперикон и други такива тракийски места, и все ми напомня! Май за другото лято ще остане обаче.

# 35
  • Мнения: 295
Аз моя не го възпитавам, сам се гордее, че жена му е българка, пред приятели разказва за БГ, в къщи ми надува главата с Васил Найденов и Тоника СВ. Като сме си в БГ, го пускам на дълбоката вода - с роднини го оставям сам - да се оправя както може, определено добре се спрявя. Вече го отучих като говори с някого за коли да му превеждам - аз термините на български не ги знам. С детето говоря на български, когато сме тримата или с полските баба и дядо автоматично говоря на полски. Не знам, според мен е трудно в едно семейство да се говорят два езика (а в нашето и три - зетят на мъжа ми е германец и дъщеря им определено говори на сина ми на немски, та на какъв ще проговори малкият още не ми е ясно).

# 36
  • Мнения: 4 629
Няма нужда да "възпитавам" интерес към България и българското в мъжа ми. Би ми било много мъчно и обидно, ако той не проявяваше такъв. Не бих се омъжила за човек, който не се интересува от корените ми, от страната ми

# 37
  • Мнения: 2 952
  Моят казва ,че ако имаше същата работа и заплата каквато има тук , но в БГ Mr. Green....щяхме да  сме в БГ .....хаххаха..(малко не ми се вярва ако поостане да види как се притичва по улиците като пресичаш и още доста щуротии, на които не е свикнал)....Обича  България.
  Иначе за децата......Аз не се заблуждавам,че ще са със силно БГ самосъзнание и чист БГ език.Ще говорят леко  развален БГ , няма как...но поне да го знаят....след като само аз говоря на БГ у нас.....Ще ги погълне живота , образование , приятели , работа .....БГ им половина ще е по-слаба, аз съм  реалист.
  А за гордостта ,  също се гордее , че съм българка.....тук хората обичат България , срещам само усмивки като кажа от къде съм ....Аааааа ! БЪлгария!!!! Аз съм бил/а там , много е хубаво , и само за Варна питат.....Нали най-често там ги водят на екскурзии.

# 38
  • Мнения: 1 909
На една ракия smile3521

# 39
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 528

ПС: И стига с тоя таратор.  Wink


Защо така, без таратор, Лени? Моят мъж смята таратора за най-великото откритие на човечеството след лап-топа?  Laughing

Иначе по въпроса - оставила съм го да се "самовъзпитава" - като сме в България ходим насам-натам, като проявява интерес - обяснявам и разказвам история и география, опитва се да учи български, стигна до буквата "У" и се отказа като видя "Ф", "Х", "Ц"... сега учи покрай Камбанка. Но ако не му е интересно, не го мъча  Laughing

# 40
  • Мнения: 1 909
Rotsa, ако съпругът ти е французин, той определено е първият, за когото съм чувала да обича таратор. Освен ако там по вашия край да имат други вкусове, или краставиците са други, но тук при нас  краставица не искат да вкусят а пък идеята да се слага вода в киселото мляко им се вижда съвсем странна ooooh!.
Е, моят си хапва  салата Снежанка, но само когато е в България. Grinning

# 41
  • Мнения: 6 167
Rotsa, ако съпругът ти е французин, той определено е първият, за когото съм чувала да обича таратор. Освен ако там по вашия край да имат други вкусове, или краставиците са други, но тук при нас  краставица не искат да вкусят а пък идеята да се слага вода в киселото мляко им се вижда съвсем странна ooooh!.
Е, моят си хапва  салата Снежанка, но само когато е в България. Grinning

и моя не харесва таратор, но аз съм виновна.
защото бяхме в Пловдив и в един 'битов' ресторант поръчвам таратор в чаша.
и носят таратор, точно като от стол - краставицата настъргана.. лигавички такива едни, няма да казвам, като какво.
тогава съпругът ми се отврати от този таратор.
после съм правила, яде, но от вежливост.

снежанка яде без проблем.

# 42
  • Мнения: 295
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

# 43
  • Мнения: 6 167
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

да си призная и аз установих, че ако не се разрежда таратора става супер.
мисля, че водата се слага, за да не се хаби много мляко  Whistling
тук намерих страхотно мляко натурално, 1/1 с бг кисело мляко
прави няколко пъти лятото, но мъжа ми не яде. много.

# 44
  • Мнения: 11 304
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

да си призная и аз установих, че ако не се разрежда таратора става супер.
мисля, че водата се слага, за да не се хаби много мляко  Whistling
тук намерих страхотно мляко натурално, 1/1 с бг кисело мляко
прави няколко пъти лятото, но мъжа ми не яде. много.
Не забравяйте защо се прави таратор и по кое време на годината се консумира най-често.
Основната причина таратора да се разрежда с вода е да се внасят течности в организма по  най-вкусния и приемлив за него начин - чрез храна.
Нима си правите таратор при -10 градуса?

Общи условия

Активация на акаунт