Бащино-майчино име на бебето...

  • 3 298
  • 15
  •   1
Отговори
Здравейте, Мами-Дами:-)
Очаквам бебе, което живот и здраве ще се роди през декември. Тъй като се очертава да съм "самотна майка", детето ще трябва да носи моите имена. Въпросът ми е знае ли някой дали е възможно бебко или бебка да вземе моето презиме като второ име (фамилията е ясна) и ако не, дали мога да дам собственото си име като второ на детето, но без окончанието -ов, -ова?
Извинете, че пускам темата тук, а не в отдела за самотни родители, но реших, че така повече хора ще я видят:-)

Благодаря предварително!
Поздрави!

# 1
  • Мнения: 326
Ето, миличка, от Закона за гражданската регистрация:

Чл. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ал. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

Като го тълкувам, отговорът на въпросът ти е НЕ! Но, ако имаш добър татко, то виж какво може да направи той за твоето детенце!!!! Успех! Ако имаш въпроси - питай!

# 2
  • Мнения: 4 621
Доколкото знам, в повечето такива случай се взема за бащино името на бащата на майката ако има неговото съгласие. Това е най-добрия вариант Peace

# 3
Ееех, супер си, Anette! Много ти благодаря!!!:-)

# 4
  • Мнения: 144
Моята приятелка роди преди близо 4 години детенцето си - един страхотен юнак и се чудеше как да го кръсти, защото е самотна майка. Таткото на детето не искаше да си даде името, по-скоро го беше страх, но това е друг въпрос. Та, нейния татко й каза, че ще си даде името и така малкия носи името на нейния баща и неговата фамилия. Чисто и ясно. Без да предизвиква излишни коментари по площадките и детските ясли и градини и въобще там, където искат имената на детето.
Успех, дано твоя татко се съгласи да даде името и фамилията си. Има установен ред, Анетте ти е написала.
 Simple Smile

# 5
  • у дома
  • Мнения: 965
Това, че си самотна майка, означава ли, че бащата няма да припознае детето? Ако е съгласен да го припознае, трябва само нотариално заверена от него декларация, че припознава детето и му дава името си. Помисли за този вариант, защото иначе в акта за раждане ще пише баща - неизвестен  Sad

# 6
Работата е там, че аз не искам биологичния баща да си дава името... При мен нещата са малко сложни - аз отказах да имам интимна връзка с биологичния баща и съответно да живея с него. Той от своя страна заяви, че щом ще е така, по-добре въобще да не вижда детето, отколкото да го вижда само от време на време... лудница...

# 7
  • Мнения: 282
Аз съм нося като бащино име личното име на майка ми. Фамилията вече е друга, но преди да се омъжа носех същата фамилия като мама и дядо. Ако ми бяха сложили собственото име на дядо като презиме, с майка ми щяхме да сме като сестри - с еднакви презиме и фамилии. А за наставката - дъщеря ми носи името на баща си като презиме без наставка -ова. Нямаше никакъв проблем. Той има много странно име е казахме, че няма да звучи добре с наставка и така я записахме.

# 8
Според мен е нелепо.Не мислиш ли?














# 9
  • Мнения: 1 327
не знам дали Симона е истинското ти име. Моето е Елица и дъщеря ми е Елиева. Това изобщо не ме притеснява. Важното е на теб да ти звучи добре!!

Имаше и още едно момиче, което беше пуснало подобна тема  и покрай мненията по форума имаше и много подобни на това на tarita - хич да не ти пука!


успех!  Hug

# 10
  • Мнения: 581
И аз мисля да запиша детето на името на моя баща, който е щастлив и е широко скроен, макар че биологичния татко няма нищо против да даде името си. Не искам детето ми да носи името на човек, който не го заслужава. Той дори и не подозира, че няма да го информирам когато родя. Моето дете заслужава най - доброто, а той не е пример за това. Надявам се никога да не съжалявам за това си решение, но някой ден рожбата ми ако реши да го потърси няма да я спирам.

  bouquet Поздрав към всички смели жени, които отглеждат децата си сами.

# 11
  • Мнения: 1 652
Моят син носи имената на баща ми. Наистина сме като брат и сестра, но името ми не звучи добре, като презиме и избрах този вариант.

# 12
  • Мнения: 2 956
Аз като записвах дъщеря ми в родилното жената там ми каза,че не можело името на баща ми да е нейно бащино- записах я на мен и като разбрах,че тази ме е излъгала (а може и да не е знаела) и ме хвана малко яд, но  сега няма пък да търча имена да сменям ...

# 13
  • Мнения: 592
Аз се включвам по въпроса за второто име без преставка ива, ев и т.н. Ние искахме дъщеря ни да носи името на баща си без представка, но са обяснили на мъжът ми, че те прието така да се пишат имената на деца от турски произход - вярно или не нямаше време да проучваме, но ние решихме да я оставим с представката за да нестават двусмислия.

# 14
  • Мнения: 432
Аз пък гордо записах малката с моето име за презиме Mr. Green.  Тя може да си няма татко, но пък си има майка, която я оби4а пове4е от вси4ки други.  Wink
Няма ли един ден да се пита инак, защо носи презимето на дядо си и дали майка й не се е срамувала от съществуването й. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт