«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

ърмене
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-23 от 23 отговора

—офи€

ћнени€: 1 704
јми и мойте ги разран€ва, въпреки че € кърм€ със силиконовите зърна, но т€ пък други не е виждала и май си и харесват, също не прави и гол€ма разлика със шишето (веро€тно по същата причина)... единственото с което спас€вам положението засега е 1-2 пъти да цед€ и да давам от шише, а зърната заздрав€ват бързо като намажа с √армастана и пропусна 1 хранене.. но както всички казват шишето не е за препоръчване, особено ако виждаш че бебо прави разликата.. мойта засега гълта откъдето и пусна, над€вам се проблемите  с гърдите да спрат преди да се е усетила Praynig
÷итирай

ƒо хладилника, който обичам

ћнени€: 21 164
≈то нещо специално за хлътнали или плоски зърна. —трува си да си поиграеш, за да можеш да кърмиш 'на голо'.

“ехника на ’офман

—пециалистите по лактаци€ казват, че резултатът от ниплетите не е доказан и носенето им може да не е оправдано.
–езултат за изскачане на зърното може да се постигне ефективно и лесно, ако се носи сутиен с изр€зани дупки така, че зърното да е открито. ѕо този начин бюстът се поддържа от сутиена, а леки€т натиск, оказван върху зърното, го кара постепенно да изскочи.
—игурна ли си, че зърната ти са хлътнали? ≈то как да си направиш тест сама: хвани гърдата си на границата на ареолата между палеца и показалеца си и натисни силно, но нежно 2,5 - 3 см зад основата на зърното. јко зърното изглежда, като че изчезва в плътта на гърдата, то е хлътнало. ќбикновено такива зърна изскачат по естествен път към кра€ на бременността, и почти във всички случаи се показват напълно, когато бебето започне да суче - и остават изскочили за посто€нно. Ћеко хлътнали зърна не пречат на кърменето.
ѕон€кога обаче, зърната остават силно хлътнали и пречат на бебето да захване правилно гърдата така, че зърното да отиде надълбоко в устата му. “ова състо€ние почти винаги се поддава на корекции с лесни упражнени€, които взимат около минута сутрин и вечер, или с носенето на гръдни щитове - не ниплети - (които оказват същи€ вид напрежение върху зърното, карайки го да изскочи, както и изр€зан сутиен).

”пражнение: ¬ основата на "“ехниката на ’офман" е убеждението, че това упражнение ще премахне вс€какви сраствани€ в основата на зърното, които го държат хлътнало. ”пражнението се състои в постав€не на палците на двете ръце един срещу друг в основата на зърното и нежно, но решително отдалечаване на палците един от друг. Ќаправете това както в посока нагоре-надолу, така и настрани. “ова упражнение може да се прави два пъти дневно в началото, и ако се продължи с т€х, с времето може да се прави до пет пъти дневно в напреднала бременност и периода на ранна лактаци€.

упражението на ’офман е превод от The Complete Book of Breastfeeding
÷итирай

—офи€

ќх незнам дали ще се оправ€ с ти€ зърна.. аз още през бременността доста ги дърпах и те по принцип изскачат като суче малката през силикона или като настръхнат, но в момента в който ги дам `на голо` и т€ ги олигави просто се размекват и разпльокват като за световно, а т€ дръпва два пъти със зор и после ги изпуска.. не съм се отказала и € пробвам от време на време с надеждата, че и те се деформират все повече, ама засега без успех.. пък и т€ жестоко се изнерв€ като го изпусне два пъти и почва ц€лата да трепери от нерви, да пъшка, да се гъне, отвар€ устичка, мъчим се, но силикона е единственото което за момента ми дава възможност да кърм€.. като порасне малко може би ще се справ€ по-добре..
 Crying or Very sad ще опитам и с ти€ техника, пък да видим..

сори, че разводних темата с мойте проблеми  Rolling Eyes
÷итирай

ќсвен техниката на ’офман можеш преди кърмене да засмукваш зърната 2-3 пъти с помпа (ако имаш), за да изскочат, и да й даваш да суче. »ли още по-лесно -  щом ги засуче през силикона, махаш, и на голо.
÷итирай

—офи€, ћладост

ћнени€: 1 208
÷итат на: Mags
ќх незнам дали ще се оправ€ с ти€ зърна.. аз още през бременността доста ги дърпах и те по принцип изскачат като суче малката през силикона или като настръхнат, но в момента в който ги дам `на голо` и т€ ги олигави просто се размекват и разпльокват като за световно, а т€ дръпва два пъти със зор и после ги изпуска.. не съм се отказала и € пробвам от време на време с надеждата, че и те се деформират все повече, ама засега без успех.. пък и т€ жестоко се изнерв€ като го изпусне два пъти и почва ц€лата да трепери от нерви, да пъшка, да се гъне, отвар€ устичка, мъчим се, но силикона е единственото което за момента ми дава възможност да кърм€.. като порасне малко може би ще се справ€ по-добре..
 Crying or Very sad ще опитам и с ти€ техника, пък да видим..

сори, че разводних темата с мойте проблеми  Rolling Eyes

» аз имах същи€ проблем. јко не б€ха силиконовите зърна, с които започнахме още в родилни€ дом мисл€, че въобще н€маше да засуче.  ато се прибрахме продължих да € хран€ с т€х, но ми се стори че са им много големи дупките и т€ много се дави ст€х игълта повечв въздух-реших да се пробва да хран€"натурално". ¬ началото беше гол€м зор и за двете, но с повече упоритост усп€хме. ќпитай да  напъхаш зърното в устата заедно с гол€ма част от ареолата. ƒържиш го с два пръста и леко го издърпваш. Ѕебето плюе-ти пак го натикваш в устата....
÷итирай

—офи€

÷итат на: viliandar
» аз имах същи€ проблем. јко не б€ха силиконовите зърна, с които започнахме още в родилни€ дом мисл€, че въобще н€маше да засуче.  ато се прибрахме продължих да € хран€ с т€х, но ми се стори че са им много големи дупките и т€ много се дави ст€х игълта повечв въздух-реших да се пробва да хран€"натурално". ¬ началото беше гол€м зор и за двете, но с повече упоритост усп€хме. ќпитай да  напъхаш зърното в устата заедно с гол€ма част от ареолата. ƒържиш го с два пръста и леко го издърпваш. Ѕебето плюе-ти пак го натикваш в устата....

“очно това прав€.. пробв€м € регул€рно с надеждата, че в един момент ще захапе.. —нощи постигнах частичен успех с едната гърда, но там все пак имам зърно, което изскача (на другата - тцъ  Sad ) —лед като беше пищ€ла от колики 2 часа и се беше раз€рила жестоко и почервен€ла като доматче.. предлагам и силиконовото, а т€ пищи и се дърпа  Shocked борихме се половин час и ми се вид€, че € раздразвам допълнително затова го махнах и продължихме да се борим на голо.. обаче като н€ма зърно, просто не става.. тикам и ц€лата ареола в устата, т€ се хвърла умр€ла от глад вече, захапва, дръпва два пъти и го изпуска  Rolling Eyes и е още по-б€сна.. имах изцедена кърма, но се заинатих, че в такъв момент дам ли и шишето - край с кърменето.. та на цели€ то€ ужас, след като се наревах едно хубаво, че ще си умор€ детето от глад реших да пробвам с другата пак на голо.. и малката захапа и не пусна докато не се засити.. даже ми беше трудно да го извад€ от устата и ..
та€ сутрин обаче - пробваме, мъчиме се, изпускаме, нервиме се, ревеме и айде пак силиконовото.. не мога да € държа гладна все пак  Rolling Eyes
ох момичета много е сложна та€ работа.. такъв рев му хвърл€м, че вече съм като изтискан лимон.. дано да потръгнат нещата..
÷итирай

ѕрави всичко възможно да "изскочиш" зърното преди кърмене - с пръсти, с помпа - и й давай да суче преди да се е разплакала и разстроила. јко даваш докато е сънена или спи, може би ще има по-гол€м успех - тогава бебетата по принцип сучат без протест. ј ако започне да засуква проблемното зърно редовно, много скоро ще разреши проблема.  омбинирай го с техниката, ко€то ти написах, пробвалите € майки казват, че помага много. ћожеш и да вложиш 20-ина (май толкова струват) лева в гръдни щитове (мисл€, че има н€колко марки, аз знам за авент, но има и други). “е са различни от силиконовите зърна.

”пражн€ват посто€нен лек натиск и помагат на зърното да изскочи. ќсвен това събират изтеклата кърма и заместват подложките за кърмачки.
јз лично съм кърмила със силиконови зърна 2/3 от времето, докато стана на 8 месеца, защото поради незнание започнах да ги слагам, когато ћа€ се беше объркала и не знаеше кое да предпочете - биберон или цица. ћного е трудно да попаднеш на такива, които да са достатъчно тънки, за да стимулира бебето гърдите и да не намалее кърмата. ќбщо взето, б€гам от т€х като от чума и не ги препоръчвам, ако има друг избор.
ƒобав€м линк към стати€ за силиконовите зърна - кога и как се използват, и по-важно, как се отучва бебето от т€х. Ќа английски е, от международно сертифициран консултант по лактаци€. ўе € преведа при първа възможност.
http://www.medela.com/NewFiles/nipshield.html
÷итирай

—офи€

ћерси Ѕу .. златна си  Smile
÷итирай

—офи€

такааа.. пожънах частичен успех.. днес ц€л ден кърм€ на голо от едната гърда  #Milti от та€ на ко€то все пак имам зърно макар и малко.. беба суче доста често и определено като не е толкова гладна има нерви да се помъчи и да захапе.. искам да кажа че като е сънена или спи въобще не става номера, но като се е позаситила например от едната гърда и предложа другата в натура - «ј’јѕ¬јјјјј  . ”–ј
сега обаче ме притесн€ва да не откаже съвсем силиконовото, щото го закъсвам тотално.. другото зърно е пълна скръб, на всичко отгоре сега виждам, че дори когато изскача леко, половината остава хлътнало.. трагеди€.. дали може да ми направи то€ номер и да откаже да суче от него?!  Thinking
а та€ техника на ’офман нещо май не € докарвам както тр€бва..Rolling Eyes
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 159
Ќе се притесн€вай, н€ма да се откаже от силикона, но ти продължавай да й предлагаш на голо и от тази гърда с проблемното зърно. — времето би тр€бвало да се пооправи.
ѕробвала ли се след като е засукала през силикона, да го махнеш и видиш дали н€ма да суче на голо? ѕродължавай с техниката на ’офман. ѕринципно изисква малко време докато се махнат сраствани€та. √ръдните щитове са много добър вариант. ¬ магазина на Mamma има такива на јвент.
÷итирай

—офи€

÷итат на: Iva_D
ѕробвала ли се след като е засукала през силикона, да го махнеш и видиш дали н€ма да суче на голо?

точно така € излъгах с едната и после с малко зор сама усп€, но не всеки път става.. н€кой път просто е изнервена или с колики и се свива, гъне, лапне, плюне..  Rolling Eyes , на другата обаче в момента в който опита да засуче зърното просто става гладко  Evil or Very Mad но опитите продължават  #Silly
÷итирай

—офи€

ћомичета днес съм се заинатила да хран€ малката на голо.. раните по гърдите не се затвар€т и болката и без това е нетърпима.. а с ти€ силикони имам чувството че още по-зле става  Rolling Eyes н€мам сили вече, а така или иначе на вс€ко кърмене рева и се мъча.. поне да има н€какъв смисъл.. все си мисл€ че ако почне да суче нормално и рагадите малко ще се пооправ€т, нищо че пак боли ужасно..
та сега се мъчим и двете, но въобще не мога да определ€ дали се на€жда.. понеже и е трудно да захапва, дори и като успее не дърпа така активно или поне не го прави продължително..  пробва, спре, нерви се, плюне, лапне, дръпне н€колко пъти, спре, държи го в уста и заспива много по-често .. преди дърпаше активно 10-15 мин и можех да прецен€, а сега въобще не мога.. по 1 час €де, смен€м циците посто€нно, т€ пак заспива и т.н.  и все имам чувството, че накра€ гладна е останала  Rolling Eyes  пък нали не може да се храним нон-стоп  Confused
оф незнам дали нещо се разбра, ама вече съвсем се побърках.. в крайна сметка в един момент спирам да € кърм€, т€ помрънчи малко, лапа пръстче (уж е още гладно), но след малко се успоко€ва.. това тр€бва да значи, че се е на€ла нали?! иначе ще реве докато не дам цицата? или не е точно така?
÷итирай

¬идин

ћнени€: 4 784
«а да се успокоиш ти предлагам да грабнеш бебешока и да идете до най-близката везна да € премериш.“ака ще видиш как наддава и ако всичко е ќ , поне н€ма да се притесн€ваш дали е изсукала достатъчно.ƒано всичко е наред и беба да започне да суче нормално.
÷итирай

—офи€

јз лично ти препоръчвам да махнеш силоконовите зърна постепенно, а не изведнъж, понеже бебка е още малка и може да засива от умора без да се е заситила напълно. ћоже да слагаш силикона  за 5-10 мин, през които бебка ще се е дон€къде задоволила и оформила зърното и след това да махнеш силикона и продължиш така. ѕосле така и с другата гърда. ѕостепенно пробвай да намал€ваш времето, през което кърмиш със силиконовите зърна, докато накра€ например ги слагаш за 1-2 мин, колкото зърното да се оформи и после ги махаш и продължаваш на голо.
—илно ти препоръчвам да продължиш с техниката на ’офман н€колко пъти на ден, както и да си вземеш гръдни щитове. Ќосенето им около ½ час преди кърменето би помогнало на зърната да  изл€зат напред. » непременно следи да захваща зърното правилно.
”ф, дано скоро всичко се нормализира!
÷итирай

—офи€

ћоже би си права, че заспива от умора.. аз се успоко€вам, че щом спи, значи е сита, ама т€ си е поспаливка... та май не е много правилно..

от друга страна не ми се ще постепенно да ги махам защото съм пробвала н€колко пъти и т€ определено изчаква да сложа силикона и въобще не се мори на зърното (само го мл€ска нервно, стиска и го плюе), а ако го махна след като е засукала настава един рев и едно плюене.. иска си го пак - не е глупаво миличкото..
а освен това имам жестоки рагади по зърната и определено не ме бол€т толкова като захапва на голо.. всъщност може и да си въобраз€вам  Rolling Eyes но така поне мога по-качествено да € върт€ по гърдата така, че да не ги хапе директно.. докато през силикона н€ма начин.. като задърпа да ги изтегли навътре и всичко се пука наново..

уф то мойто стана като н€ко€ сапунка.. сори за което  Rolling Eyes и мерси за подкрепата.. направо незнам какво щ€х да прав€ без вас.. сигурно да съм се отказала отдавна.. и без тва всички ме мисл€т за луда, че напирам да кърм€ при това положение и всеки втори коментар е `е че що не минеш на адаптирано мл€ко?!!!  #2gunfire придружено с искрено учуден и въпросителен поглед.. все едно съм н€ква неосъзната мазохистка и просто ми харесва докато си кърм€ да си рева с глас  Sad
÷итирай

—офи€

ѕърво поздравлени€ за упорството и мотиваци€та!:)
ўом не иска да захапе след силокон, първо опитай да изтеглиш зърната с помпа или пръсти, обтрий ги с кубче лед и предложи след това на голо. Ќ€ма спор, че така е хил€ди пъти по добре. — риск да стана досадна, вземи си щитовете;). ѕон€кога (но в редки случаи) те и техн. на ’офман са единственото решение за коригиране на зърната в началото.
Ќе се притесн€вай, то форума е за това, а тво€т успех ще е и на всички:)
÷итирай

—офи€

ƒа се похвал€  Very Happy  ѕоследното кърмене със гадните силикони беше на 30.12.2004 г.  сутринта Laughing  Laughing  след 2 дни неимоверни мъки (и езера от конски сълзи от страна на изпохапаната и майка  #Crazy ) докато беба разбере, че повече силикон и биберон в устата н€ма да види и ако иска да €де - ще тр€бва да суче от гърдата - ”—ѕяяяяяяя’!!!!!!!!  #Milti  

Ѕолката все още е доста силна, защото рагадите по гърдите си сто€т, а като задърпа по-усилено имам чувството, че ножове ми се забиват в гърдите, но пък има и моменти, когато захапва много хубаво и суче по-спокойно.. и болката е търпима.. мисл€ обаче, че половината от проблема е решен  Praynig

—ѕ≈÷»јЋЌ» ЅЋј√ќƒј–Ќќ—“» на всички, които ме засипаха с полезни съвети.. опитах от всичко по малко и резултата е налице.. единствено до щитовете за коригиране на зърната не стигнах, защото реших, че това ще отнеме доста време.. а не б€х сигурна че мога да издръжа и ден повече този ад.. стиснах зъби, поревах си като за световно, къде от болка, къде от ужасното усещане, че мъча бебка, а т€ заспива изтощена и гладна.. но вече се специализира в сученето и скоро ще е шампион.. а за зърната - спор н€ма, бебето ги оформ€ най-добре.. стига да поиска  Wink    

¬≈—≈Ћј » ўј—“Ћ»¬ј 2005 √ќƒ»Ќј ћ»Ћ» ћќћ»„≈“ј » ќў≈ ¬≈ƒЌЏ∆ Ќј…-»— –≈Ќќ ЅЋј√ќƒј–я  remybussi
÷итирай

¬арна

ћнени€: 5 955
Ѕраво на теб! ћного се радвам, че въпреки болката и разранените зърна, все пак се кърмите! ¬иж, колко добре започва за вас Ќовата година! ”спешно кърмене и по-нататък!
÷итирай
ћомичета възхищавам ви се за търпението и усили€та, които полагате.јз все още съм малка само на 20 и н€мам деца.Ќо проблема ми са хлътналите зърна,който се обедих, че не е само при мен.ƒо скоро си мислих, че сам единственото момиче, което има такива зърна.„увствам се много подтисната.Ќад€вам се след време всичко да се оправи Praynig
÷итирай
«дравейте.јз съм на 17 години и имам така наречените плоски или хлътнали зърна.ѕрочетох  за техниката на ’офман.—м€там да € използвам.Ќаправих си дупки в един сутиен и сп€ с него,с надеждата зърната ми да изкочат и да станат нормални.ћисл€ да си куп€ и коректор за зърна.Ќо не разбрах дали всички тези методи вод€т до траен резултат или се използват само преди кърмене. азаха ми,че този проблем може да се коригира и по оперативен път,но не ми се ще да стигам до там.ј и не съм сподел€ла с родителите  си.ћол€ ви за съвет как да постъп€?ƒа продължавам ли с опитите или н€ма смисъл,защото резултата може да бъде само временен?
÷итирай
¬ажното е да имаш желание да кърмиш. ѕри мен също не се полу4и директно да си су4и, но аз си цед€ и и давам...ве4е 7 месеца. ¬ на4алото вси4ки ми казваха, 4е н€ма да изкарам 20 дена , най-много месец и кърмата ми ще спре само защото бебето не су4е от мен. јз оба4е упорито си се цед€ под режим и все още си имам кърма.  оли4еството си е едно и също. “ака 4е не е задължително да € кърмиш директно...важното е да даваш кърмата, колкото-толкова  - все е  добре за бебето.
ћежду другото има и доста удобства това да не кърмиш директно, колкото и недостатъци, но това е друга тема:)) ”спех и не се мъ4и с глупости:)
÷итирай

—офи€

ћнени€: 4 144
Хей, от къде сте я изровили тази стара тема? Smile

Момичета възхищавам ви се за търпението и усилията, които полагате.Аз все още съм малка само на 20 и нямам деца.Но проблема ми са хлътналите зърна,който се обедих, че не е само при мен.До скоро си мислих, че сам единственото момиче, което има такива зърна.Чувствам се много подтисната.Надявам се след време всичко да се оправи Praynig
Споко, и аз си мислех, че съм единствената и хич не се чувствах комфортно, тук във форума разбрах, че не съм само аз. Wink Недей да си създаваш комплекси за това.

По въпроса на Анди - едва ли ще има трайния ефект, който търсиш. След близо 2г. кърмене вече не са ми така хлътнали, но не и както (някога) бих искала да са. Вече не ми пречи, още повече, че мъжа ми много си ги харесва и така. Wink
÷итирай

—офи€

ћнени€: 4 144
Florian, те момичетата н€мат деца още, просто се притесн€ват от факта, че са им плоски зърната. Wink
÷итирай

¬същност техниката на ’офман може да доведе и до траен резултат - зависи колко са хлътнали зърната.
ƒействително, при много-много тежък случай, който при евентуално кърмене може да се €ви и проблем (за разлика от плоските или леко хлътнали зърна, които в общи€ случай не са проблем за кърменето), може да се разреши с операци€, ко€то по същество се състои в р€зване на прекалено късите връзки, които да държат зърното упорито хлътнало, за да може последното да се освободи и да изскочи.
ќбщо взето кърменето дон€къде коригира плоските/хлътналите зърна по принцип - зърното остава по-изскочило и т.к. връзките вече са удължени от честото сукане, не хлътва отново. Ѕонус, един вид Wink
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-23 от 23 отговора