mislya da se orientiram kam Canada .....

  • 1 030
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 458

Цитат
И така мили мами, знаете че съм в процес на ориентиране  Grinning

Моя много добра приятелка (чете тук!) хвали Канада и възможностите или по-скоро привилегиите там (извинявай че те тормозя с мнооооооого въпроси но знаеш как е).
Съвсем скоро едно семейство с което се запознах ми предложи помощ като ми намери работа в Канада. Те също ми говориха колко е хубаво там за децата и т.н.
Та, при всичко това и темите които чета по форума съм седнала да мисля "дали пък да не опитам?"
Имам нужда от помощта на всички които живеете там.
Кажете ми как живеете, какви са училищата и най-вече как самотна майка с 2 деца се вписва в пейзажа на снежна Канада?

  bouquet  bouquet

Моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 12:36 от Дивиана

# 1
  • Canada
  • Мнения: 1 773
kiara, ще започна с училищата. Моята дъщеря е в трети клас в най-обикновено, държавно училище. Започват в 9:10 сутрин и свършват в 15:40 след обяд, имат 2 почивки по 15 мин., през което време за 5 мин. хапват нещо на бързо и останалите 10 мин. тичат по двора и 1 час почивка за обяд, когато се хранят и пак тичат по двора. Храна децата си носят от вкъщи (обикновено сандвич, сок и плод), а един ден от седмицата им карат пица и всяко дете си купува колкото парчета иска. За работещи родители към училищата има специална програма - водиш си детето сутрин след 7:30 часа и до 9:00 го гледа и занимава специално назначена за целта учителка, след обяд, след 15:40 до 17:30 пак със същата учителка - това удоволствие се заплаща към 350$ на месец (часовете на започване и свършване за всяко училище са различни). Много съм доволна от училището на щерката. Единственият недостаък е, че всяка година е с нова учителка и нови съученици (постоянно разместват децата по класовете, най-много 3-4 от предишната година да се паднат в един клас).
За работата - за да работиш легално тук, трябва да имаш статут на легален емигрант. Процедурата отнема доста време обаче - най-малко 1 година. Имам три познати семейства, които са минали процедурата от Щатите с помощта на адвокат. Ако те интересува, ще питам за подробности.
Как би се справила сама с двете госпожици? Хич не се съмнявам, че ще се справиш! От постингите ти съм останала с впечатлението, че си много борбена и оправна личност.
Питай всичко за което се сетиш. Много сме "канадките" и все някоя от нас ще има отговор на въпросите ти.

# 2
  • Мнения: 3 932
Няма лошо да опиташ, иначе как ще разбереш как е, по-добре отколкото да си останеш с терзания и догадки цял живот. Хубаво е, че ще имаш някаква подкрепа, работата не е маловажен фактор, но дали възрастта на децата ще ти позволява това? А как ще живеете, зависи само и единствено от теб, със сигурност основните ви нужди ще бъдат покрити, но ако искаш да осигуриш някакъв по-висок стандарт, ще трябва да положиш доста усилия (може би за сметка на времето прекарано с децата, уви). Иначе социал, храна от църкви и детски са напълно достатъчни за съществуване.
Искам да ти обърна внимание също на факта, че тук социалният живот е много различен, не че го няма, но за сам човек (разбирай, сама жена) е малко по-ограничен според мен...
За училища и детски градини е писано много, ако имаш др. въпроси, моля... Peace

# 3

За работата - за да работиш легално тук, трябва да имаш статут на легален емигрант. Процедурата отнема доста време обаче - най-малко 1 година. Имам три познати семейства, които са минали процедурата от Щатите с помощта на адвокат. Ако те интересува, ще питам за подробности.
Как би се справила сама с двете госпожици? Хич не се съмнявам, че ще се справиш! От постингите ти съм останала с впечатлението, че си много борбена и оправна личност.
Питай всичко за което се сетиш. Много сме "канадките" и все някоя от нас ще има отговор на въпросите ти.

Sneji, аз бих искала да се вкл. с вьпрос, относно тази процедура. Та какво то4но преставлява тя? Не, 4е сьм много запозната с тези не6та, но за тази процедура за пьрви пьт 4увам...
Simple Smile

# 4
  • Мнения: 327
На този сайт ще намериш необходимата информация за имиграция в Канада:

www.cic.gc.ca

# 5
  • Мнения: 4 458
.... имат 2 почивки по 15 мин., през което време за 5 мин. хапват нещо на бързо и останалите 10 мин. тичат по двора и 1 час почивка за обяд, когато се хранят и пак тичат по двора. Храна децата си носят от вкъщи (обикновено сандвич, сок и плод), а един ден от седмицата им карат пица и всяко дете си купува колкото парчета иска. За работещи родители към училищата има специална програма - водиш си детето сутрин след 7:30 часа и до 9:00 го гледа и занимава специално назначена за целта учителка, след обяд, след 15:40 до 17:30 пак със същата учителка - това удоволствие се заплаща към 350$ на месец (часовете на започване и свършване за всяко училище са различни). Много съм доволна от училището на щерката. Единственият недостаък е, че всяка година е с нова учителка и нови съученици (постоянно разместват децата по класовете, най-много 3-4 от предишната година да се паднат в един клас).


 Shocked olele kak taka na barzo hapvat i to sandvichi???????? Da ne iskash da kajesh che i tam ne se interesuvat osobeno ot zdravoslovnoto hranene na detsata????
A, sledobedniya san?????

Za nedostataka..... za men pone ne e takav problem a i za detsata, te sviknaha postoyanno da sa sred novi hora.

Vie kak se spravyate s uchilishteto? koy vodi i vzima deteto? Kak se kombinira tsyalata tazi rabota, slujba-uchilishte? Na palen raboten den li rabotite ili polovin?

МИНЕрВАта, mnogo e pravilno tova che ako ne opitash ne mojesh da razberesh ama az iskam da sam v edna darjava minimum 5 godini che detsata da izrasnat shto gode "normalno" a ne samo da se mestim i nagajdame. Tova vaji i za uchilishtata.
Za sotsialniya jivot, tova hich ne me plashi, sega sam na sashtiya hal Simple Smile nikade ne izlizame i s nikoy ne se vijdame - vse sme si sami trite  Grinning

# 6
  • Canada
  • Мнения: 1 773

За работата - за да работиш легално тук, трябва да имаш статут на легален емигрант. Процедурата отнема доста време обаче - най-малко 1 година. Имам три познати семейства, които са минали процедурата от Щатите с помощта на адвокат. Ако те интересува, ще питам за подробности.
Как би се справила сама с двете госпожици? Хич не се съмнявам, че ще се справиш! От постингите ти съм останала с впечатлението, че си много борбена и оправна личност.
Питай всичко за което се сетиш. Много сме "канадките" и все някоя от нас ще има отговор на въпросите ти.

Sneji, аз бих искала да се вкл. с вьпрос, относно тази процедура. Та какво то4но преставлява тя? Не, 4е сьм много запозната с тези не6та, но за тази процедура за пьрви пьт 4увам...
Simple Smile
Какво точно те интересува? Процедурата по емиграция в Канада като цяло? Или начина за емигриране от Щатите?

# 7
  • Canada
  • Мнения: 1 773

 Shocked olele kak taka na barzo hapvat i to sandvichi???????? Da ne iskash da kajesh che i tam ne se interesuvat osobeno ot zdravoslovnoto hranene na detsata????
A, sledobedniya san?????

Za nedostataka..... za men pone ne e takav problem a i za detsata, te sviknaha postoyanno da sa sred novi hora.

Vie kak se spravyate s uchilishteto? koy vodi i vzima deteto? Kak se kombinira tsyalata tazi rabota, slujba-uchilishte? Na palen raboten den li rabotite ili polovin?

О, напротив - много даже говорят за здравословно хранене в училище. Моята щерка вече е специалист по това "що е джънк фуд" и дори постоянно ми докладва колко захар има във всичко, което купувам. Това обаче не им пречи да се хранят със сандвичи. По-лошото е, че събират всички класове във физкултурния салон, карат ги да седнат на земята и там се хранят.
Като прочетох за следобедния сън и направо ми стана смешно. Според мен е нормално да не спят, нали все пак са ученици. Те и в градините не спят особено, поне докато моята ходеше на градина, децата, които не желаеха да спят си гледаха видео (в градините спят на постелки (киче) на земята).
При нас проблема сме го решили така - мъжът ми бачка, а аз си гледам децата. Направихме си сметката, че цялата ми евентуална заплата ще отива по детегледачка и градина, а като се прибера ще ме чакат прането, гладенето, готвенето и все такива радости и за децата си време изобщо няма да имам. И двамата смятаме, че съм много по-ценна за семейството си седейки си в къщи и бъдейки майка на пълен работен ден Grinning

# 8
Какво точно те интересува? Процедурата по емиграция в Канада като цяло? Или начина за емигриране от Щатите?
[/quote]

Ами за процедурата от САЩ питам. Това значи ли, че трябва в момента да живееш в Щатите и кандидатстваш от там или...  Thinking
(Иначе за всичко останало ми е горе-долу ясно, а и има много места, от където да се научи- най-вече от официалния им сайт, а и форумите не са за подценяване, де Wink )

# 9
  • Мнения: 3 271
kiara, знаеш ми мнението, но да те подкрепя и публично. Ако можеш да го направип - действай! За студено е студено, но не се усеща толкова, защото всичко е организирано, миналата зима тук брах доста повече студ, повярвай ми. Не мога да говоря за образователната им система, малки са ми децата, но цялото отношение към тях е невероятно, все едно са поставени на пиедестал, съзнават, че това е бъдещето и го защитават по всякакъв начин, включително финансово. Има доста облегчения и субсидии за самотна майка с 2 деца, ако си там легално.
Изобщо, както знаеш, ако отново избера да живея извън БГ, то ще е само и единствено в Канада. Единственият и най-голям минус за мен е, че е толкова ужасно далече...
 Hug

# 10
  • Мнения: 4 458
Sneji, ти ме уби с това хранене на земята....
Айде, следобедния сън съм в състояние (все още в процес) да го забравя ама храненето.... Каква е ползата от това дали детето знае кое е полезно и кое не като яде сандвичи за обяд..... Май на този континент всички са на тази система.
Тук в предучилишната също спят на земята и в началото бях буквално ужасена но.... какво да се прави, налага се да свикнем с тези различия... На мен ми дойде много изевиделица защото децата преминаха от българска детска градина с легла за всяко дете, три ястия на обяд.... знаете как е.

От каква възраст тръгват на училище там в Canada?

Millena  Hug Hug

# 11
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Sneji, ти ме уби с това хранене на земята....
Айде, следобедния сън съм в състояние (все още в процес) да го забравя ама храненето.... Каква е ползата от това дали детето знае кое е полезно и кое не като яде сандвичи за обяд..... Май на този континент всички са на тази система.
Тук в предучилишната също спят на земята и в началото бях буквално ужасена но.... какво да се прави, налага се да свикнем с тези различия... На мен ми дойде много изевиделица защото децата преминаха от българска детска градина с легла за всяко дете, три ястия на обяд.... знаете как е.
От каква възраст тръгват на училище там в Canada?
Киара, ако искаш можеш да им готвиш и да им слагаш по кутиите готвено ядене, сандвичите не са задължителни - просто са най-лесният вариянт, защото там няма на какво да се топли яденето, а и на земята... Аз като готвя дробчета с ориз, винаги й слагам на госпожицата в кутия за обяд (това й е едно от най-любимите яденета), като преди да тръгнем за училище, затоплям яденето до вряло и там го яде направо с лъжица, че е най-удобно.
Тук се тръгва на училище на 6 години, а на предучилищна на 5 (занимават ги само по 2 часа на ден).

# 12
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Киара, ние не сме в Канада, но и тук подхождат по подобен начин към обяда  Laughing Та наследсвено през океана е прехвърлена традицията Wink Някои общини сключват договори с фирми и доставят готвени неща в училищата, но пак не е като в БГ, супички и яхнии.
Ето тук малко типично английски Lunch box ideas.
Снежи, а как готвиш дробчетата с ориз, може и на ЛС  Flutter

# 13
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Какво точно те интересува? Процедурата по емиграция в Канада като цяло? Или начина за емигриране от Щатите?

Ами за процедурата от САЩ питам. Това значи ли, че трябва в момента да живееш в Щатите и кандидатстваш от там или...  Thinking
[/quote]

Да, трябва да си в Щатите за да задвижиш процедурата от там. Всичките ми познати, които минаха по този път, бяха нелегални там и дойдоха като легални емигранти тук с помощта на адвокати, които са им движили документите.
Мери, днес по някое време ще ти пратя ЛС Grinning

Общи условия

Активация на акаунт