Желязодефицитна анемия при 6-месечно кърмаче

  • 2 203
  • 8
  •   1
Отговори
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Здравейте! Днес ни поставиха диагноза Желязодефицитна анемия Confused Хемоглобин - 75, Серумно желязо - 2,6. Предписаха ни малтофер и казаха да наблягаме на месото и други желязосъдържащи храни. Да, ама моето дете е захранено едва преди 10-ина дни и досега е опитало само оризова каша, морков и картоф. Месо със сигурност няма да му дам скоро, но искам да ви питам кои плодове и зеленчуци са подходящи за него? Цвекло? Коприва? Друго?

Благодаря предварително Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 1 254
Каша от елда. Много добър вариянт при анемия и е подходяща за първа храна.
Но имай предвид, че за да се усвоява желязото от организма, трябва бебето да приема витамин Це. Е, не на ампули, разбира се. Просто вкарай в менюто плодове. Най-добре му пасирай сезонни. В момента аз давам диня и пъпеш.
А за елдата рецепта можеш да прочетеш тук
Можеш да си я купиш от диетичен щанд във Фантастико или от някой диетичен магазин.
Успех и дано бързо да се оправи бебчо.

# 2
  • Мнения: 829
аз не бих се притеснявала да включа месо скоро, нищо, че е отскоро захранено детенцето. в зеленчуковото пюре по мъничко месце няма да му навреди (първо заешко/пуешко или пилешко, след това телешко, накрая свинско и риба - последните 2 ги дадох чак около годинката). мен ме бяха посъветвали (макар и на по-късна възраст на детето) да давам повече копър и магданоз в храната, пак за по-доброто усвояване на желязото - може би да проучиш откога можеш да даваш такива подправки  Thinking

не се притеснявай! всичко ще се оправи!

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Нека да ти вкарам малко съмнения, относно верността на резултатите от изследванията... Ние имаме горчив опит... Мама си направи ПЕТ изследвания на хемоглобина в рамките на СЕДЕМ дни в ПЕТ РАЗЛИЧНИ лаборатории... НЯМАШЕ БЛИЗКИ РЕЗУЛТАТИ... Разликата между най-ниската и най-високата стойност беше 32 единици...!!! Както сама се сещаш, няма как хемоглобина да мърда от 96 до 128 за четири дни...
А серумното желязо... Хм-м-м... Миналото лято правихме на нашето Роси изследване на серумното желязо... Първото изследване даде резултат 13,2... След точно две седмици същото изследване направихме в същата лаборатория... Резултата беше 6,7... През тези две седмици не е боледувала, не е пила лекарства, изобщо не е преживяла никакво сътресение в здравния си статус... Абсолютно е невъзможно да падне с 6,5 единици за 14 дни серумното желязо...

Така че, прави още едно изследване... В различна лаборатория...
Все си мисля, че детето ти не може да е със серумно желязо 2,6... Нямаше да расте както трябва, нямаше да наддава толкова, нямаше да е жизнен, щеше да е изключително блед и съвсем нямаше да прилича на здраво дете... Трябваше да боледува почти постоянно и да е страхотно "мързелив" и "неподвижен"...
А при вас май няма такова нещо... Та вие сте почти утроили теглото си и сте порастнали с цели 20 см... Каква по-добра атестация за доброто му здраве...

Няколко думи и за Малтофера... Каква е гаранцията, че ще бъде усвоен от крехката храносмилателна система на едно 6 месечно бебе, току що захранено... Колко от съдържащото се в медикамента желязо, ще бъде полезно за него... Вероятно една малка част... Много малка част... И е по-вероятно да му докара някое стомашно разстройство, и не дай Боже, някакви по-сериозни увреждания на лигавицата на стомаха...

Щом пишеш във форум Кърмене, вероятно сте изключително на кърма, така ли е...? Ако е така, мамо, ти наблягай на желязо съдържащите храни... Най-горещо ти препоръчвам СУСАМ... СУРОВ, НЕБЕЛЕН СУСАМ... Хапвай, два-три-четири пъти на ден по супена лъжица... Колкото пъти пожелаеш... Особено с мед, ако е комбиниран - перфектно...

Поздрави и дано резултатите ви са сгрешени...



П.С. Не съм медицинско лице, ама все си мисля, че диагноза желязолипсваща анемия не може да се постави от две цифри - серумно желязо и хемоглобин... Едва ли педиатъра, като GP (General Proffesional - Общ лекар), може да даде компетентна такава диагноза... До колкото знам, хематолога преценява по доста признаци каква е анемията и въобще има ли я...

П.П.С. Съвсем като заключение... Малтофера на премахва причината за ниския хемоглобин и серумно желязо... Той повишава само цифрите на следствието... Ами ако има някаква причина, поради която не може да се усвоява желязото от храната...? Ако липсва ензима в тънките черва, отговорен за това...? Тогава Малтофера е тотално излишен...
Просто потърсете второ мнение с втори резултати...

# 4
  • Мнения: 829
П.П.С. Съвсем като заключение... Малтофера на премахва причината за ниския хемоглобин и серумно желязо... Той повишава само цифрите на следствието... Ами ако има някаква причина, поради която не може да се усвоява желязото от храната...? Ако липсва ензима в тънките черва, отговорен за това...? Тогава Малтофера е тотално излишен...
абсолютно подкрепям това мнение  smile3501 newsm10

# 5
  • Мнения: 393
Напълно подкрепям Ekcnpec ! И моето мнение е да се посъветваш със специалист хематолог.След още едни изследвания. Успех и не се притеснявай! Hug

# 6
  • софия
  • Мнения: 555
и при нас на едното бебе му е нисък хемоглобина 90, обаче ни пратиха на консултация с хематолог тъй като аз съм с таласамия минор, която се предава по наследство.
така че съм ЗА консултацията със специалист, който разбира от тия работи.

# 7
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Може би трябваше да напиша, че консултация с хематолог е направена, както и три изследвания в три различни лаборатории, които показаха три доста сходни резултата. Последното в Детска онкохематологична клиника в ИСУЛ. И кой каза, че само по тези два показателя се диагностицира анемия newsm78 Просто желязото показва, че се касае именно за ЖЕЛЯЗОдефицитна анемия....

Та на въпроса...мога ли да давам коприва? а червено цвекло?

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Можеш, да. Давай коприва, цвекло по малко/ имай предвид, че разхлабва и оцветява урината - да не се уплашиш/. Каша - елда и просо, задължително смесени с плодове, защото желязото се усвоява най-добре в комбинация с вит.С. И наистина не се притеснявай за месото. В много сайтове го дават като възможна храна за началото на захранването.За Малтофера - Ники го е пил 3 месеца.Но беше почти на година и половина. На нас ни свърши работа. Дано и на вас помогне Hug

Общи условия

Активация на акаунт