Дете, родено с ниско тегло

  • 15 311
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 203
Момиченцето ми се роди с ниско тегло -1900 гр, 43 см. В момента е на месец и нещо, наддава добре, но е много нервна, не спи и често плаче. Има ли във форума мами на деца с подобни проблеми? Нямам почти никакво доверие на лекарите вече и моля ако някой има повече информация за децата, родени с ниско тегло, да я сподели. В интернет не намирам много. Какви прегледи е добре да се направят, има ли някакви по-специални изследвания или грижи, които трябва да се полагат? Ще се радвам да се запознаем и да обменим опит.

# 1
  • Мнения: 542
Здравей, ниското тегло не е страшно като факт сам по себе си, но е нужно бебето да се следи като развитие по-подробно и внимателно.
Виж тези линкове, а ако те интересува нещо по-специално за храненето на бебо, пиши ми на лични.Hug
http://consult.speednetbg.net/fs/index.html
http://www.bebe.bg/Hranene/ot3_6.htm
http://bulgarianbaby.hit.bg/riskove.htm
http://exoexo.com/MJ/Other/Narychnik%20za%20hranene%20-%20broshura.doc
http://www.med.primasoft.bg/favorites/news/1998/novembre/world_news/whn7.htm
http://www.9m-bg.com/display.php?show_article=7&open_article=1175
http://www.protos.bg/diabet/dd/web_dd_br1/digest1_i1.html
http://consult.speednetbg.net/

Последна редакция: пт, 08 сеп 2006, 14:17 от katosun

# 2
  • Мнения: 409
Първо честито бебче.  bouquet И двете ми деца са родени малки Ели-1,800кг а Ива 2,250кг само трябва да се въоръжиш с търпение и по спокойно .Не се гледат по специално.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 079
Ние се родихме 2600 г, не е чак толкова ниско тегло, но... Единственото, което ми е казано е да не въвеждам режими, да давам папо всеки път, когато той пожелае, за да навакса.
Вярно, че се роди мъничък, но пък е много здрав, жизнен и палав! Пу пу!  Laughing
Не се тревожи за размерите, бебетата са различни - има и мънички и дебели, къси и дълги...  Mr. Green По - важно е да са здрави и да се чувстват обичани! Hug

# 4
  • Мнения: 203
Благодаря за отговорите и подкрепата! Просто ми се искаше да има един свестен лекар, който да ти даде цялостна информация или поне насоки за грижите за такива деца. Такъв за съжаление не съм открила, така че мисля, че най-добре можем да се подкрепяме и информираме помежду си.

# 5
  • Мнения: 219
Здравей, LejCherry,
Моите момчета се родиха недоносени и с ниско тегло. И аз като теб не знаех как да ги храня и се понаучих чак, когато вече бяхме поотраснали. Мисля, че най-важното е да не спираш да храниш детенце и през нощта. Като бяхме на вашата възраст имах амбицията да ги отказвам от нощното хранене, и те хем не неддаваха много добре, хем си бяха гладни, пък аз -  мераци за отказване. После естествено продължих да си ги храня и през нощта, така чак до преди 2 м., т. е. до 1 г. и 3 м. Казваш, че е доста нервна. Ами някакъв лек за това е, ако я вземаш да спи при теб. Така хем бебето се затопля, хем усеща твоето дишане, хем ти ставаш по-рядко през нощта. Ако се кърмите - също е по-удобно. Противно на схващането, че детето не трябва да се взема в леглото на мама, аз съм го изпитала, че детето спи много  по-спокойно, когато е при мен. И до сега, когато някой от двамата има проблеми със съня, го вземам при мен и ставането рязко намалява. А това е много важен елемент, когато си лягаш към 1 и ставаш към 6-7 ч. Не съм забелязала да има свикване и нежелание да си спят по леглата. Не бързай също със захранването със сокове, пюрета и каши. Пак противно на схващанията, не давай вода или чайче през нощта, а мляко. Ако сте на АМ, ти препоръчвам НАН. Всички бебета около нас наддаваха страшно от него, ние не, но затова пък се приготвя много по-лесно от другите млека.
Пожелевам ви успешно гледане, повече ядене, по-малко притеснения.

# 6
  • Мнения: 1 860
И Габи се роди 2250, изписаха ни от болницата 2080кг. Нищо специално не ме посъветваха докторите. Давах му добавка витамини около 2 месеца, но в последствие разбрах, че са ми ги изписали, защото кърмех и това явно малко ги е притеснявало. Габи си наддаде бързо на теглото и сега си е с връстниците. Беше изнервен първите 2 месеца, но после стана просто бебе - мечта. Не се притеснявай, ще отгледаш една, голяма и хубава девойка!  Hug

# 7
  • Мнения: 7 803
моите бяха 2 кг и 2,400 кг правиха им ехограф на главите, но това няколко дни след раждането. правиха и о6те слуховтест. доколкото zнам само това бе6е раzли4ното от другите бебета. никой никога не ми е каzвал, 4е децата ми се нуждаят от не6то раzли4но. никой не ми каzа да не махам но6тното ядене, те сами го махнаха де на 2 месеца. та с две думи тук това, 4е е било с ниско тегло не е диагноzа. малката ми пла4е6е но6тем, по скоро сутрин към 4 и спе6е при мен до към 7. не се притеснявай, няма да свикне да спи при теб до 3тия месец бебетата не свикват с ни6то  Wink после сама спря да пла4е или аz съм била смъртно уморена и съм спряла да я 4увам  Embarassed , но вси4ко се оправи от самосебеси

# 8
  • Мнения: 203
Благодаря ви за отговорите! Не знам дали проблема при нас е в храненето. Елина яде доста добре и също така наддава. Тъй като повръщаше смесвам кърмата с малко Фризовом по съвет на гастроентеролог и в момента яде по 700 мл. на ден при тегло близо 3 кг.

Не мисля да отказвам нощното хранене, това което по-скоро ме притеснява е това, че много често плаче и освен това много се напъва, като че все иска да ака. Прави и много движения с ръцете и краката, понякога така ги маха, изпъва и пружинира, че чак се плаша. Цялата се стяга и почервенява. Не знам дали това е нормално, но то няма и кой да ми каже, тъй като като отидем на лекар обикновено е много спокойна. При вашите бебета така ли беше или си бяха спокойни?

# 9
  • Мнения: 203
jump,  в Германия нямат ли някакви по-особени препоръки за отглеждането на родени с ниско тегло бебета?

# 10
  • Мнения: 102
Здравей!Моят Ивайло се роди 2200кг, 46см, изкара много тежка жьлтеница, теглото му спадна до 1900. В болницата го хранеха с НАН, въпреки моите протести-исках да го кърмя,. но 10 дена не ме пускаха при него Бавно наддаваше, докато не започнах да му давам кърма.За 5 дена кърмене качи 330г ,за 20 дена още 900г. Сега е 4600. Нощно хранене в 3ч въобще не е имал (да се чудиш за неонатологично отделение) На 40 дена той се отказа и от храненето в 12ч. Моят съвет е да кърмиш колкото може по-дълго, не давай вода, сокчета и пюрета поне до 5 навършени месеца.
А що се отнася до плача, напъването, свиването на крачета и почервеняването, най-вероятно това са колики. Можеш да даваш 2ч.л. отвара от семе от копър 15 мин след хранене, много помага и  затоплена кърпа на коремчето. И най-важното - въоръжи се с много търпение, спокойствие и дарявай твоето малко съкровище с много, много любов - бебетата усещат и имат нужда да бъдат обичани!

# 11
  • софия
  • Мнения: 756
здравей Hug
наистина няма за какво да се притесняваш...ние също се родихме малки - недоносени, 2400гр 45см...от родилния я изписаха 2090гр...
в началото на третия месец бяхме едва 2900гр /изкарахме тежка коремна операция и много седяхме на системи/
сега в края на шести месец сме почти 5кг...наддаваме бавно, но славно...от втория месец гастроентеролозите ни тъпчат с каша на Хумана...добре че ни записаха в банката за кърма та сега и кърма ядем ама по малко....имахме същите `симптоми` като вашите и се оказа, че са колики и газове, но ги израстнахме...храним се 6 пъти дневно и пием витамини и ензими..
иначе е пушка...не спира на едно място...непрекъснато се върти, мърда, иска да става вече..

# 12
  • Мнения: 7 803
сега като попита zа не6то по специално се сетих, 4е ни дадоха витамини да пием до 3,500 кг после ги спряхме  newsm78 така препоръ4аха неонатолоzите. ина4е ни6то друго специално, раzбира се по въzможност кърмене и никакво zахранване преди 4/5 месеца. zа коликите бяхме на лефакс, въл6ебни са. е правех и масажи, мажех с антиколиков крем корем4ето, масажирах ходилата, и не бе6е толкова zле положението

# 13
  • софия
  • Мнения: 756
предполагам че са ви дали да пиете вит А+С+Е+цинк+селен Laughing

# 14
  • Мнения: 1 849
Симптомите при плач както ги описваш си приличат на колики, пробвай със "Саб-симплекс" или "Еспумизан", може и чай от копар. Отиди при педиатър, ако няма промяна, но разпитай за най-добрия в града.
Синът ми се роди недоносен 2500 гр-свали до 2400 гр и искаха да ми го пращат в дом за дохранване, искахме да си го приберем, те не ни го даваха...взехме си го с бунт. Започнах да си изцеждам кърмата и да давам с биберон, за да съм сигурна, че е изял цялата доза. Хранех го на три часа. В началото монго заспиваше при хранене но си стана едно ящно дете, чак след три години започна да се прави на интереснен, какво нещял.. Sunglasses.
Не се притеснявай, щом наддава. Не са ни давали никакви витамини, само капки с витамин Д, за профилактика на рахит.
Успех!

# 15
  • Мнения: 203
И аз съм чувала, че е добре да се дават витамини, но като питах педиатъра и той ми каза, че няма смисъл. То за него повечето неща нямат смисъл. Чудя се дали на своя глава да не и давам някакви витамини, но не знам точно кои.

И ние сме в момента на Lefax, но не бих казала, че помагат толкова. В момента и слагам по една дозичка на всяко ядене, но тъй като се храним 9 пъти на ден не знам дали не и е много. Освен това първо като че ли се запече малко от тях, сега пък има разстройство, не знам и аз вече... Мога ли да предозирам Lefaxa, още сме малко над 3 кг.? jump, ти по колко Лефакс даваше?

# 16
  • Мнения: X
И аз мисля, че имате колики. Кристиян имаше много силни колики и ги борех само и единствено със сешоара - даже се успиваше от него. Също при много силен плач съм давала млякото не в уреченото време - примерно вместо в 6 в 4.30 - това по изключение, защото обърквахме режима, но млякото на 100% оправяше положението - следващите часове беше спокоен. Дори и онзиден го приложих пак метода с млякото - нещо се беше вкиснало мъничето - и ми заспа на шишето.  Laughing
Но други неща не помагаха при нас - капки, масажи, чайове и тем подобни....
М/у другото и Криси беше дребничък - 2800, но спадна още в родилното. На 2 месеца и половина ядеше по 200 мл. мляко, които аз насилствено смъкнах на 160, а горкичкото плачеше след това - искаше още. А всички ми се караха - не му давай толкова, ще хване рахит, дрън дрън бля бля. То беше толкова малко същественце - как няма да е лакомник после. Имай готовност след това да проявява извънреден апетит.
Аааа, сега ми яде по бурканче и половина. Следобед 1нъж ми изяде 2 даже. Наваксъл е вече - но пак е лакомник.  Laughing

Последна редакция: пн, 11 сеп 2006, 08:04 от Анонимен

# 17
  • Мнения: 7 803
хм не помня доzата. била е спотед описанието на листовката, но с всяко ядене. и аz мислех, 4е не помагат, докато не ги спрях, тогава видях какво е ужас  Sad и колко много са помагали  Hug zа витамините, дадоха им мултивитамин джуниор след малко 6те се сетя и фирмата Embarassed
zа zаспиването zнам 4е в болницата им даваха кофеинови капки и каzаха, 4е вероятно 6те трябва и в къ6ти да ги пием, но не се наложи. не zнам дали това е вариант zа твоето бебе. опитай да си намери6 друго педи, дори и платено zа на4ало  Thinking

# 18
  • Мнения: 203
Благодаря за отговорите. Дано скоро минат тези пппусти колики, че вече се побърках. Ако бях съвсем сигурна, че са колики, нямаше да се притеснявам толкова, а така все си мисля да не е нещо по-сериозно.

Общи условия

Активация на акаунт