Относно следродилната депресия /който няма желание, да не чете/...

  • 8 761
  • 125
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Питам и като психолог, и като жена, преживяла тежка следродилна депресия.
Аз лично смятам, че е голям проблем. И трябва да има ПРЕВЕНЦИЯ на държавно ниво!
Световната статистика сочи, че между 60 и 80 % от скоро родилите жени преживяват следродилна тъга, при около 10 % тя прераства в следродова депресия, а при една на хиляда майки се среща т.нар. следродилна психоза /най-тежкото от трите състояния/. Искам да проверя тук какви са нагласите относно това психично афективно разстройство. Моля ви, участвайте!  Hug

# 1
  • Мнения: 5 577
Не мога да гласувам, защото ме подмина това "чувство" и не ми е познато.
На който се е случвало пожелавам бързо да минава, че съм чела, че е ужас.  Hug

# 2
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Вергилия, пита се какво ти е мнението по въпроса, а не дали ти си преживяла следродилна депресия.

# 3
  • Мнения: 5 577
 Blush На мен темата ми се видя интересна, и рекох да се включа, нищо, че нямам мнение.
Авторакта иска участие, и не виждам лошо да се включа, още повече, че ми е интересно.
Да дам пример, че този "тежък" проблем подминава някои майки.

А то ти всъщност и ти не си по тематата никак  Laughing , както и да е.
Вярвам, че съм отговорила на авторката.

# 4
  • Мнения: 4 073
Аз също преживях следродилна депресия, при мен продължи поне 3-4 месеца. Честно казано, мислейки впоследствие по този въпрос,  доста се чудех защо всичките ми приятелки обясняваха надълго и нашироко колко трудно и кошмарно нещо е раждането, а никой не ме "предупреди" за следродилната депресия и нейната действителна величина. Някак си на този въпрос се гледа като на нещо не дотам сериозно. А то е. Отговарям си сама, че може би не при всеки го има или поне е в различна степен. Чувствах се като в капан, наистина не знаех как сама да изляза от това състояние. Определено имах нужда от помощ. Смятам, че повече информация по този въпрос определено ще е от полза на тази част от майките, които минават през такъв период.

Да дам пример, че този "тежък" проблем подминава някои майки.


да, за такива кавички говоря. Проблемът наистина не е за подценяване.

# 5
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Аз може да не съм по темата, но поне съм гласувала  Peace

# 6
  • Мнения: 271
Не, доста тежко ми беше доскоро, защото набързо ги опатках и двете деца - родих с година и два месеца разлика и си ги гледам сама. Та просто нямах време, нито възможност да се депресирам. Било ми е много криво на моменти, че няма на кого да разчитам, но явно мога много да нося. Едва наскоро ми налекна и ми е много приятно, че имам и малко време за себе си и интересите си. Явно като го притиснат човек обстоятелствата, не си и мисли за депресия  Twisted Evil

# 7
  • Мнения: 1 937
Защо в клюкарника, desykv?

Тема твърде сериозна, за да я приравняваме към бельото, което няма да си покажа!

# 8
  • Мнения: 4 073
Не, доста тежко ми беше доскоро, защото набързо ги опатках и двете деца - родих с година и два месеца разлика и си ги гледам сама. Та просто нямах време, нито възможност да се депресирам. Било ми е много криво на моменти, че няма на кого да разчитам, но явно мога много да нося. Едва наскоро ми налекна и ми е много приятно, че имам и малко време за себе си и интересите си. Явно като го притиснат човек обстоятелствата, не си и мисли за депресия  Twisted Evil

ето това мнение е широко разпространено сред майките, които депресията е подминала. Оттам идва и част от несериозното отношение към това състояние.
Последното обаче не е глезотия. Определено не е.
10 дни след като родих дъщеря си започнах работа вкъщи, поръчки от 2 места. С бързи срокове и т.н. Без някой да ми помага. Работех докато тя спеше, и докато не се цедя с часове (тази грешка я осъзнах по-късно, както и да). Недоспиване + всички екстри. "Време" не съм имала да се депресирам, но чувството, което преживях е факт.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 901
И аз мисля, че това не е тема за Клюкарника!

Гласувах с 1ви отговор.

Смятам, че трябва да се говори за това.

И аз преминах през тази депресия и ако бях чела по-адекватна информация, а не само теоретични трудове по въпроса, щях да бъда по-подготвена и да се справя със себе си. Да не говорим, че ми се струва, че беше занижен изкуствено процента на данните за депресирани, може и за това да не съм обърнала действително голямо внимание!

Нещо се случва в майката - при всички случаи. И се изразява по много различни начини - жената трябва да ги познава предварително, да е готова за тях, за да не й се стоварят като товар.

Нямам нито една позната, която не е минала през депресия! Нито една! От простото и уж необезпокоително постоянно разплакване за щяло и особено за нещяло, до отказ да види детето си до 5тия ден! Аз много плаках - за какво ли не! Но главно изпитвах вина - че плача, а не се зарадвам от все сърце на детето си! Много пъти съм си казвала - де да можех да върна времето назад, за да поправя тези първи дни с детето си - да го поема без страх и вина, да му се зарадвам от първия трезв (защото раждането не е първия трезв) момент! Колкото повече слушах разкази на бивши депресантки, ми олекваше и толкова повече се усмихвах! Значи, апелирам не за теория, а за поднасяне на информацията с много, и при това много аналитични, примери!

# 10
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Гласувах с първа опция, смятам, че това е голям проблем, който се подценява.
Аз самата не съм имала и помен от депресия, но съм чела това-онова и имам представа за какво става дума. Понякога се стига и до големи трагедии - като убийство на новороденото, например.
П.П. Вердад, веднага си покажи бельото!  Crossing Arms

# 11
  • Мнения: 1 910
Аз съм "За".
Като начало може педиатрите да вдъхват повече увереност в майките. Да има общи, валидни за цялата страна основни препоръки за отглеждането и то съобразени с международните стандарти. Защото тези две неща наистина улесняват настройването към новия живот.

# 12
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Гласувах с първа опция.
Мен ме подмина този проблем, но етърва ми беше в най-тежката форма-остра следродилна психоза. В болницата, 3 дни след раждането, в деня на изписването, лекарите й казали:"Абе момиче, ти май нещо не си добре. Искаш ли една консултация с психолог?", на което тя отговорила:"Че аз да не съм луда, та чак консултация с психолог?" и толкова. Накарали я да подпише един документ, че помощ й е предложена и тя е отказала и я изписаха с детето, без никой да каже на близките й, че има някакъв проблем!
После беше истински кошмар, седмица след раждането тя беше вече много зле. Три пъти мъжът й я беше хващал при опит да скочи от терасата....Закова всички врати и прозорци, криеше вилици, ножове, стъклена посуда, хапчета....Със свекървата спяха на смени, за да не я оставят без надзор. 7 мес. идваха у тях доктори, искаха да я вкарат в лудница, но свекървата не даде.... След 7 мес., през които тя беше постоянно дрогирана от лекарствата, намерихме професор, който се нае и за 3 мес. я оправи напълно. Но изгубените 10 мес. няма кой да й върне......
Затова и според мен трябва да има ПРЕВЕНЦИЯ на държавно ниво!!!

# 13
  • Мнения: 2 784
Разбира се, че трябва да има превенция. Аз лично минах през следродилната "тъга" и направо не знаех какво ми става, че рева за щяло и нещяло, а майка ми чак помоли Джи Пи-то да ми изпише успокоителни... Rolling Eyes Разбира се той отказа. Отделно живота ми първите седмици беше само кърмене, цедене и борба с мастита, което изобщо не помагаше за по-доброто ми психическо състояние. За съжаление, в България има твърде много неща за "оправяне", едва ли ще стигнат скоро до следродилната депресия.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 404
Определено мисля, че е сериозен проблем, който се подценява, или приема като вид лигавщина!
Прекарах следродилна депресия, независимо, че изобщо не съм склонна към такива състояния и подкрепям инициативите, свързани с нейното по-леко преодоляване.
Разбира се, че трябва да има превенция. Аз лично минах през следродилната "тъга" и направо не знаех какво ми става, че рева за щяло и нещяло, а майка ми чак помоли Джи Пи-то да ми изпише успокоителни... Rolling Eyes Разбира се той отказа. Отделно живота ми първите седмици беше само кърмене, цедене и борба с мастита, което изобщо не помагаше за по-доброто ми психическо състояние. За съжаление, в България има твърде много неща за "оправяне", едва ли ще стигнат скоро до следродилната депресия.
Същия кошмар  Peace

# 15
  • Мнения: 5 391
И мен не ме подмина следродилната депресия, страха от неизвестното и непознатото+стоенето в къщи близо 10 дена съвсем ми се отразиха зле.Когато започнах да излизам с детето си на разходка като че ли нещата се стабилизираха.

# 16
  • Мнения: 942
Мене слава богу ме подмина следродилната депресия,но имам познати които стигаха до ръба, затова гласувах за първата опция.
Аз съм "За".
Като начало може педиатрите да вдъхват повече увереност в майките. Да има общи, валидни за цялата страна основни препоръки за отглеждането и то съобразени с международните стандарти. Защото тези две неща наистина улесняват настройването към новия живот.
Peace

# 17
  • Мнения: 8 505
Честно казано не съм се интересувала колко често срещана е следродилната депресия.Че е тежък проблем-съгласна съм-случаи под път и над път.Разбира се,тръби се за най-бруталните такива,а по-леките (предполагам масовата част) остават неогласени,а до голяма степен може би и несподелени (дори с близките хора).

# 18
  • София
  • Мнения: 1 750
Мисля, че през следродилна тъга минават почти всички млади майки, а случаите на депресия са по-малко. Аз също минах през тъгата - плачех всеки ден и се чувствах като машина за хранене на бебето, а не като човек. Слава богу този период отмина.

Съгласна съм, че е нужна повече информация по въпроса, но това едва ли ще предпази някоя майка от депресия. По-важното според мен е близките (съпругът, родителите) да са информирани, за да знаят как могат да помогнат на майката да се справи със състоянието. Важно е да се знае, че това не е глезотия, а сериозен проблем, на който трябва да се обърне внимание.

# 19
  • Мнения: 2 000
Определено е тежък проблем. Само който го е преживял знае какво е  Sad

# 20
  • Мнения: 271
Това, което описвате, не е никак приятно, но наистина не мога да си представя как няма да искам да видя детето си след раждането. Голямата беше една седмица в кувьоз, всеки ден ми обясняваха, че нв й са наред дробчетата, после сърчицето, после друго и тъй нататък (най-лоша възможна прогноза, че може да я загубим!!!!) Е, питам аз, каква депресия да ме гони????? Второто ми раждане беше изкуствено инициирано, бебето беше добре, но не съм си и помислила, че може да ми пречи, да не го искам и да се чудя как да му навредя. Ситуациите, които описвате, все си мисля, че идват от шок, сигурно при млади майки, които идея си нямат какво да го правят сега това бебе, като никой не ги е научил. Моля, нека психолозите кажат на какво се дължи! Но ако съм, права в предположенията си, същия шок човек преживява при първата работа, първия брак и т.н. всяка нова опитност, която му предлага живота, но там не се говори за депресия, а единствено за справяне със стреса.

# 21
  • Мнения: 8 917
Слава Богу, не съм изпитвала нищо подобно на депресия.

# 22
  • Мнения: 5 178
Змайли позволи ми да не се съглася с теб, че следродилната депресия едва ли не е проблем на младите майки.. всичко е въпрос на психическа нагласа, която не всеки може да насрои в правилната посока и другия голям проблем са бушуващите хормони и ако е първо дете- тоталната смяна на приоритети и начин на живот..
Аз лично смятам, че всяка майка би трябвало до 1м след раждането ( в масовия случай това е периода, когато проблема се разраства, ако се е появил)  да се консултират с психолог и да се вземат навременни мерки, а не да се чака проблема да стане очеваден за цялата рода и тогава да търсим помощ..

# 23
  • Мнения: 2 171
Да, трябва да се работи в тази насока. Мен ме плаши самата дума - депресия.

# 24
  • Мнения: 2 237
Проблема наистина е много тежък.Само който не го е преживял не знае колко е жестоко.За съжаление аз съм от преживелите го Sad
Още се лекувам и се надявам и моля за пълно подобрение.
Няма да описвам подробности,не искам да стресирам никого излишно.
Змайли,не само че не исках да видя детето си,аз исках да го убия ! Cry  И не съм от младите майки,но ето на - случи ми се.
Пак казвам - беше огромен кошмар и само преживелият го знае закакво говоря...Болно ми е че повечето хора не ме разбраха,и ме гледаха като извънземно.Но съм благодарна и на такива като desykv  които ми подадоха ръка ! Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 896
Смятам, че това е много сериозен проблем и трябва да има много повече информация за това. И то много преди раждането. И за двамата родители, а и за близките им. Да могат да имат едно на ум и да потърсят помощ навреме, ако разпознаят симптомите.
Аз лично не съм имала, но познавам две мами, които имаха проблеми. Ужасно е не само за тях, но и за близките им.
Гласувах с 1.
  bouquet

# 26
Беше повече от тъга, но се надявам да не премине в депресия. Змайли, аз пък исках да видя детето си, исках да го прегърна, но не можех. Единствените думи, които си спомням, от моето също така, предизвикано раждане и все още ехтят в главата ми са: "Губим детето. Подготвяйте я за секцио, трябва да го извадим........и т.н." Не искам да ти обяснявам какво беше в операционната, докато не ме приспаха...... Аз също не мога да се депресирам от проблеми, от това, че съм сама, че нямам и минута почивка, че съм постоянно на нокти дали всичко е наред...Това си е живот под натиска на стреса. Единствено се надявам в един момент да не рухна, да не ме врахлети изведнъж.....
Като ми дойде в повече се качвам на колата и карам, карам, карам. Знам, че и това е начален етап на една болест, но все от някъде се започва  Mr. Green Това е моят начин да разпусна. Трябва да си имаме някакви хитринки, с които да отпочиваме.
В крайна сметка от депресията страда най-вече детето, не близките, то има нужда от здрава мама. С две ръце гласувам за превенцията  Peace
N.B. Като се препрочитам звуча по-зле, отколкото съм......Май трябва да се замисля...

# 27
  • Мнения: 1 526
Говорят хората, но винаги съм мислила, че на мен няма да се случи. Сега казвам- няма застраховани. Ей така ме връхлетя. Ревях постоянно, имах мнооого тъмни мисли и за мен и за детето( първото) преодолях го с лекарска помощ за ~ месец. Но си нося последствия и да ден днешен- нервни кризи съпроводени с копривна треска. Доста рядко, но май ще е доживотно. Вторият път ми се размина- слава богу  Praynig

# 28
  • Мнения: 1 858
Да преживях тази депресия. При мен продължи много дълго. Когато спрях да кърмя положението се утежни двойно. Не искам да се връщам към тези спомени и забравени чувства. Смятам определено, че трябва да има превенция. Трябва да има и разбиране от околните а не когато избухнеш без "видима" причина да ти казват, че "психясваш".

# 29
  • Мнения: 1 860
 Хайде и аз в отбора.  Tired

 PC (коте), позволи ми аз да не се съглася с тебе. Мен лично ме връхлетя след около четвъртия месец. Ей, така от раз. Започнаха мислите, че искам да ми умре детето, че докато го гушкам или приспивам искам да го изтърва нарочно, представях си как му размазвам главата и все такива. Иначе бях чела. И по време и след бременността. И тук ти правят разни малки тестчета, но излишно май е да споменавам че отговорите си ги премислях, защото не исках да се издам и мислех, че проблема е само в мен и нещо е сбъркано с мен самата. Ей, така една нощ пак си помислих, че е по-добре да умре и се разревах, споделих най-накрая на Вальо, който ми каза "Ти не си добре" и на свой ред ревна, а аз седнах и пуснах анонимна тема. Е тогава от получените отговори разбрах, че всъщност не съм сама, че има и много по-зле от мен, тотално промених всекидневното си държание и нещата малко по-малко се стабилизират. Но  Naughty не забравям, че ако пак стане толкова лошо (беше за мен) ще потърся лекарска помощ и на следващия тест, ще отговарям както е, а не с премислен и пресят отговор.

# 30
  • Мнения: 270
Гласувах с първия отговор.

# 31
  • Мнения: 619
С дъщеря ми бях в депресия около месец.Аз никога не съм искала да посегна на детето си,но си мислех че тя ме разделя от мажа ми,че той вече не ме обича,чувствах една такава празнота,постоянно плачех.
Тогава бях на 20 години..сега след 8 години се чувствах толкова  подготвена за това,толкова бях информирана,бях сигурна че няма да се повтори и че ще се справя.Но уви...не можах да го спра.
На 5 ден ,усетих тази празнота отново...беше ужасно,отново плачех и плачех.



Съгласна съм, че е нужна повече информация по въпроса, но това едва ли ще предпази някоя майка от депресия. По-важното според мен е близките (съпругът, родителите) да са информирани, за да знаят как могат да помогнат на майката да се справи със състоянието. Важно е да се знае, че това не е глезотия, а сериозен проблем, на който трябва да се обърне внимание.

Така мисля и аз.




# 32
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
Това което описвате че е следродилната депресия - желанието да посегнеш на детето си , на себе си и други подобни и просто ужасно. Още преди да прочета всички мнения гласувах с позиция 1, защото съм виждала приятелки които са изпадали в следродилна депресия - по моите разбирания - но въпреки това ми се стори че е ужасно - по цял ден плачеха и не можеха да обяснат точната причина защо го правят.
Аз в момента съм в пред родилна депресия. Много се надявам да ми се размине след родилната, но съм уверена че трябва да има разбиране от близките, а съответно и повече инфо по въпроса.
Много от моите съседи и познати които са над средната възраст като им спомена за депресия предродилна , следродилна или квато и да е свързана с майчинството ми дават отговори преблизително в следният дух "Много модерни станахте сегашните майки. Ние си отгледахме децата и дори не разбрахме че съществуват такива депресии, а вие сега само се лигавите."

# 33
  • Мнения: 5 370
Добре де-а аз какво съм имала тогава-много ми е странно да разбера.
Плачех си за ...болницата.
Още първата вечер си ревах за лекарите и стаята в болницата.
И после ми се случваше често да слушам същата музика, която слущах следобеда, когато ми изтекоха водите, и винаги ми ставаше криво. Исках пак да съм там, в болницата, пак същите дни си исках.
Ако сте ме разбрали какво искам да кажа-ТО ЩО ЗА ЧУДО Е БИЛО МОЕТО???

# 34
  • Мнения: 5 178
Хайде и аз в отбора.  Tired
 PC (коте), позволи ми аз да не се съглася с тебе. Мен лично ме връхлетя след около четвъртия месец. Ей, така от раз.

Aз написах в масовия случай, иначе имам позната, която  след като спря да кърми към 9 месец я хвана депресията..

# 35
  • Мнения: 2 237
Хайде и аз в отбора.  Tired

 Мен лично ме връхлетя след около четвъртия месец. Ей, така от раз. Започнаха мислите, че искам да ми умре детето, че докато го гушкам или приспивам искам да го изтърва нарочно, представях си как му размазвам главата и все такива.


Същата работа ! Разбирам те прекрасно ! Sad

nana coolHug  не си сама !

# 36
  • Мнения: 5 026
 Отговорих с трета опция. Аз се разминах с тази депресия, а и не познавам мами минали през такава.
 А относно намесата на държавата в случая- смятам, че въобще не се акцентира на нуждата от психологическа консултация по принцип.Според съпругът ми, който също е психолог, не се прави достатъчно от страна на държавата в посока създаването на такива специализирани служби и не се учим от опита на другите държави.Психологическото консултиране трябва да обхваща периода както преди така и следродилния период.То трябва да започва още от фирмата в която работим... трябва да има в ДКЦ-тата психологически кабинети (както има психиатрични такива), където да можем без намесата на транквиланти да решаваме личните проблеми и най-вече да има достатъчно "реклама" за да стане едно посещение при психиолог "модерно", а не "унизително" (защото се смята,че психолога се занимава с психически разстройства и т.н.)  И още много може да се каже по този въпрос..... 

# 37
  • Мнения: 1 526
Хайде и аз в отбора.  Tired

 PC (коте), . Започнаха мислите, че искам да ми умре детето, че докато го гушкам или приспивам искам да го изтърва нарочно, представях си как му размазвам главата и все такива.
Точно това бяха и мойте мисли!!!Нана, беше ме страх дори и да го напиша, а когато прочетох твоите.... все едно аз съм го писала. Но аз бързо отидох при личната ми - много добър човек е. И веднага ми назначи терапия.
Големият проблем е, че повечето мами мислят, че вината е тяхна и ги е срам да потърсят помощ. Затова трябва да се говори и обяснява.

# 38
  • Мнения: 4 392
Гласувах с първа опция.
Мен не ме подмина, макар че не мога да преценя колко тежко е било положението според книгите. За мен обаче беше кошмар. Месеци наред след раждането имах физически болки и може би е било свързано с това. Още тогава се уплаших и четох за този проблем, та разбрах, че при мен не става дума за обикновен Baby Blues, но пък и не за най- тежката форма. Кърменето много ми помогна да преодолея това. (Поне така си мисля.)

# 39
  • Мнения: X
Гласувах с 1.

Добре, че имам търпелив мъж...

# 40
  • Мнения: 472
Здравейте, ден преди да родя четох в дир.бг точно на Деси историята за следродилната депресия. Викнах мъжа ми също да я прочете и си легнах. Три часа по-късно тръгнахме към болницата, а 8 дена по-късно си бях в къщи. Чувствах се много странно, нямаше кой да смени на детето памперса, защото това правеха акушерките в болницата. Нямаше кой да го успокои, защото мама беше с безброй шевове. Моята така наречена депресия трая само 30 мин на тересата. В големия студ си дадох сметка, че това човече чака мен и няма на кого друг да разчита. Всеки път като ми се плачеше се сещах за Деси, и някак си нещата се променяха и аз се усмихвах!
Деси, съжалявам за всичко, което си преживяла, но ако това ще ти подейства като успокоение, е че си помогнала на пет пъти повече момичета. като разказа историята си.
За този проблем трябва да се говори, пише и обръща голямо внимание, а не с лека ръка да се подминава като глезотия.

# 41
  • Мнения: 280
[
Цитат
quote author=phonelady link=topic=125820.msg2332230#msg2332230 date=1157773320]
С дъщеря ми бях в депресия около месец.Аз никога не съм искала да посегна на детето си,но си мислех че тя ме разделя от мажа ми,че той вече не ме обича,чувствах една такава празнота,постоянно плачех.
Тогава бях на 20 години..сега след 8 години се чувствах толкова  подготвена за това,толкова бях информирана,бях сигурна че няма да се повтори и че ще се справя.Но уви...не можах да го спра.
На 5 ден ,усетих тази празнота отново...беше ужасно,отново плачех и плачех.

Ето тук са обяснени и мотивите в следствие на които идва депресията имисля че когато педварително ги осъзнаем и занем че и хормонално сме податливи, и подготвим и мъжете си може пък да е по-леко.
Сле броени дни и аз попадам в този период но сум решена на тези жертви - това че ще ме режат, че тялото завинаги е друго, че няма да отида в Берлин, Брюксел и Париж по мой проект а съпруга ми сам ще го прдставя, че ще съм "машина за храна" на моето съкровище което ще покаже взаимност мнооооооого нататък и то не насила Wink , че разчитам на неличните си финансии а на семейните, но приготвям/само да е живо и здраво бебочето/ няколко варианта:
-успокоителна билка - маточина
-ще спя с беб когато и  то спи зада не се изтощавам.
-ще товаря повече жената за чистене
-ангажрам свеки да носи готвена храна
-ще опитам по 2 часа да ни е спокойно двамата със съпруга ми Tired е ако стане и когато
Обаче всичко зависи от детенцето ни и неговите нужди. Реших се късно а имам дете защото з съжаление не узрях по рано за да мисля че това е радост,а  не само жертви и компромиси. Искам сма да се грижа за рожбата ни но ако имам негативни мисли ще потърся по-грижовни гледачи-бабите ...и т.н.
Но така мисля сега , а после.......ще видим. моля се живи и здрави да се приберем с беб Praynig
дано да е от полза това споделяне.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 114
Гласувах за първата опция. Аз изживях следродилна депресия след раждането на сина ми. Тя продължи почти 6 месеца. Беше ми много трудно. Това беше преди 8 години. Тогава нямах Интернет, нямаше откъде да получа каквато и да е информация, около мен нямаше други майки с подобен проблем. Много се измъчвах от чувството, че едва ли не само на мен се случва подобно нещо. Смятам, че следродилната депресия е много сериозен проблем, но се пренебрегва, защото майките, които я изпитват, се страхуват да говорят за нея.

# 43
  • Мнения: 236
И аз съм за първа опция. Много е хубаво, че се поставя темата за депресията и можем открито да говорим за това. По принцип нещо, което не може да се види и пипне, хората го подценяват или направо смятат, че не съществува. Аз съм психолог, но сега говоря като майка... Въпреки всичко, което знам за депресията, това не ме предпази от нея. Сега си давам сметка, че месеци след раждането на дъщеря ми съм била като в мъгла. Даже не съм сигурна точно от кой момент нататък вече можех да мисля ясно и бях пак себе си... Това е направо страшно. Твърдо заставам зад идеята да се прави превенция на следродилната депресия на глобално ниво, но докато чакаме това да се случи призовавам всички бъдещи, а и настоящи майки от форума и техните близки, да се поразровят малко из литературата за следродилната депресия и да се образоват за нещата, които може да им се случат след едно раждане. От реакцията на най-близките зависи много възстановяването на родилката. Това според мен е най-добрата превенция на семейно ниво.

# 44
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Отговорих с трета опция. Аз се разминах с тази депресия, а и не познавам мами минали през такава.
 А относно намесата на държавата в случая- смятам, че въобще не се акцентира на нуждата от психологическа консултация по принцип.Според съпругът ми, който също е психолог, не се прави достатъчно от страна на държавата в посока създаването на такива специализирани служби и не се учим от опита на другите държави.Психологическото консултиране трябва да обхваща периода както преди така и следродилния период.То трябва да започва още от фирмата в която работим... трябва да има в ДКЦ-тата психологически кабинети (както има психиатрични такива), където да можем без намесата на транквиланти да решаваме личните проблеми и най-вече да има достатъчно "реклама" за да стане едно посещение при психиолог "модерно", а не "унизително" (защото се смята,че психолога се занимава с психически разстройства и т.н.)  И още много може да се каже по този въпрос..... 

Абсолютно се съгласявам!

Аз също отговорих с трета опция - смятам, че бях много добре информирана, но и мен не ме подминаха бейби блусовете. Тук на следродилните прегледи ме разпитваха по 100 пъти как се чувствам, ама нали знам, че е ОК да ми е тъжно, и т.н. Също помогна и факта, че мъжът ми беше добре запознат (чете книги) и си позволих да му споделявам всякакви глупави мисли, минаващи през главата ми и той ще ми е опора, а не критика.

# 45
  • Мнения: 9 903
"Много модерни станахте сегашните майки. Ние си отгледахме децата и дори не разбрахме че съществуват такива депресии, а вие сега само се лигавите."

аз искам да питам наистина как са се справяли преди сто години с депресията/за България говоря/, понеже не съм чувала от възрастни жени да са се чувствали дискомфортно психически след раждане.
Защо сега е такъв висок процентът на засегнатите? Нали сега са много повече помощниците, грижите, условията са по-добри?

# 46
  • Мнения: 286
Да преживях тази депресия. При мен продължи много дълго. Когато спрях да кърмя положението се утежни двойно. Не искам да се връщам към тези спомени и забравени чувства. Смятам определено, че трябва да има превенция. Трябва да има и разбиране от околните а не когато избухнеш без "видима" причина да ти казват, че "психясваш".
И аз така, дори не знам дали не продължава още. Определено не съм същата като преди, а съм като гърмян заек, всичко ме плаши и стряска. Мъжът ми казва, че съм станала скандалджийка и маниачка, майка ми твърди, че съм откачила от майчина гордост. Ама че са зле и двамата ... smile3516

# 47
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Да, този проблем съществува и е доста тежък, поне за мен беше така. Първо,когато забременях смених средата си много бързо и останах без роднините и приятелите и колегите си точно за 1 ден. След като родих се чувствах адски самотна и неразбрана. Депресията ми продължи 6 месеца и с мъжа ми бяхме пред раздяла, добре че имаше търпението да премине с мен през този ад. Дано да се обърне по-голямо внимание на този проблем и то още в родилното трябва да казват какво да се прави в този случай.

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Не мога да кажа, че бях в депресия, но определено бях тъжна (ако мога така да се изразя). Не се радвах на бебето, всичко ми се виждаше като на сън, поне един месец ме държа, като през цялото време си плачех за щяло и нещяло...После изведнъж ми мина, аз го отдавам на това че мъжа ми ми помагаше, а и започнах да излизам с бебето на разходки и слънцето и хубавото време ме извадиха от състоянието на унилост.

# 49
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Проблем е да, но сериозността му мисля, че  е индивидуална за всяка жена. Та, мисля че е често срещано явление, но с повече подкрепа от най-близките хора (при мен мъжът ми) се преодолява бързо. За протокола аз първия път не минах през нея, но мъжът ми ...ДА  Joy. А втория път макар, че се предполага, че имам повече опит така се бях депресирала направо ужас, РЕВ, РЕВ и пак РЕВ. Ама всичко отшумя за 3 дни  Peace.

# 50
  • Мнения: 648
    Ох, гласувах с първа опция Rolling Eyes.............. карах тежка депресия, още повече се засилваше с неразбирането, което имах в обкръжението си, моята майка до като ми помагаше плачеше заедно с мен, а свекърва ми чак сега, когато чете за Анджелина Джоли и нейната постродилна и редица други случаи повярва в това тежко състояние Crazy Всички ми се чудеха, защо плача, а не се радвам, ми аз от де да знам Crossing Arms
Малко се говори по въпроса, а трябва, на курс ходих, сума ти книги изчетох и как така никой не открехна романтичното було на раждането Thinking Спомням си паниката и ужаса, които изпитвах в началото, как ще се грижа за детето си Shocked, ми от 3-тия месец си я гледам самичка, с помощта на съпруга ми, близките ни са в други градове, човек много неща може, но си трябва време за адаптация и задължително подготовка за този период- четиво, разкази и разбиращи близки Peace

# 51
  • Мнения: 7 803
ли4но аz май нямах време zа депресия. всъ6тност може и да съм имала, но да не съм е дифинирала като такава. както и да е. искам само да раzкажа zа един слу4ай, който даваха по ТВто. 16/17 годи6на у4ени4ка в Германия ражда в тоалетната на у4или6тето  Shocked до тук не е толкова стра6но, но веднага 6том се съвzела иzхвърлила бебето си от Нтия етаж, не помня от кой етаж то4но  Embarassed . лекарите я оправдаваха то4но с таzи следродова депресия и обясниха, 4е реакцията и е напълно нормална, т.е. да махне вси4ко от себе си. дали това бе6е само zа да отърве zатвора или наистина такива не6та са въzможни не zнам, но ако е истина то zву4и стра6но 

# 52
  • Мнения: 316
Съжалявам, че просто си излях душата тук, но наистина мислех, че най-малкото ще има мами преживяли нещо подобно. Дори не съм търсила съчувствие, а сега вече се чувствам истински обидена от отношението към мен.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 21:07 от Alex4e

# 53
  • Мнения: 200
Определено е тежък проблем. Само който го е преживял знае какво е  Sad

Оределено съм напълно съгласна с таз дама   bouquet

# 54
  • Мнения: 4 392
Само да уточня за неразбиращите дами, понеже вече на няколко пъти ми се набиват в очите изказвания от рода " Нямах време за такива неща", че времето няма нищо общо. Stop
Ако си мислите, че майките изпадат в такова състояние, защото всичко им е наред, раждането е било песен, отиват си вкъщи, спят по 8 часа, а някой друг им гледа детето,т.е. кърми, приспива, пресушава, гушка, а домакинската работа се върши от домашна помощница, в жестока заблуда сте!

# 55
  • Мнения: 3 069
 Трябва да има превенция на държавно ниво!
Не го пожелавам на никоя майка, та дори и на най-големия си враг.
При мен след раждането имаше такава, която отшумя за около 2 месеца, единствено благодарение на това, че вече се съм изпадала в това положение през 1998 г.Тогава бях загубила гълтателен рефлекс и просто вегетирах.....не можеш да съсредоточа вниманието си към нищо а накрая просто лежах и чаках да умра....
Проблема не е никак за подценяване и като гледам как някои казват "нямам време за това" или "това са глупости" си мисля, че точно тези жени не са познали що е ДЕПРЕСИЯ и мога единствено да ги посъветвам:ПРОЧЕТЕТЕ повече по въпроса защото никой не е застрахован от от това заболяване.То си е заболяване!!!

# 56
  • Мнения: 11 314
Това е най-тъжната и неприятна част от битието ми като майка.
Ако може да се направи наистина за майките това, ще бъде наистина супер!

# 57
  • Мнения: 3 069
"Много модерни станахте сегашните майки. Ние си отгледахме децата и дори не разбрахме че съществуват такива депресии, а вие сега само се лигавите."

аз искам да питам наистина как са се справяли преди сто години с депресията/за България говоря/, понеже не съм чувала от възрастни жени да са се чувствали дискомфортно психически след раждане.
Защо сега е такъв висок процентът на засегнатите? Нали сега са много повече помощниците, грижите, условията са по-добри?



Avana , само един необразован  човек би могъл да даде мнение като твоето!
Преди 100 години са умирали и не се е знаело от какво е ставало така, сега има психиатри и психолози които помагат в такива моменти, но българина си казва "аз не съм луд и по такива лекари не ходя" което е абсолютна глупост!
Депресията, след родилна или не може да доведе до фатален край.

# 58
  • Мнения: 239
несъм имала  след родилна депресия , но познавам жени  преживели такова нещо , знам че не е лесно.

# 59
  • Мнения: 9 903
на мен никой не ми отговори.

# 60
  • София
  • Мнения: 3 825
Аз нямах следродилна депресия,но проблема никак не е за пренебрегване.

# 61
  • Мнения: 3 334
Определено е тежък проблем. Само който го е преживял знае какво е  Sad
на същото мнение съм!
Гласувах с първа опция.Изживях го,а и депресирах и близките си с това мое състояние.Добре,че не продължи повече от 1 месец Wink

# 62
  • София
  • Мнения: 5 079
Често срещано явление е, да не кажа масово. Мен доста здраво ме тресеше. Embarassed Но за щастие беше краткотрайно...

# 63
  • София
  • Мнения: 505
Не гласувах в анкетата, защото докато не прочетох отговорите на някои майки не знаех въобще какво представлява следродилната депресия.

След няколко месеца ми предстои раждане. Моля, кажете къде мога да прочета нещо по въпроса, както аз така и другите бъдещи майки.
В случай на съмнение за такава депресия към кого бихме могли да се обръщаме за помощ?

# 64
  • Мнения: 5 183
Гласувах с първа опция.

# 65
  • Мнения: 1 860
Тити, според мен просто не са имали време да изпаднат в такива състояния, а и гледането на деца е било нещо като "божа работа" - или или. Много майки споделят, че от проблеми и забързано ежедневие просто нямат време да изпаднат в депресия. Мисля, че е вярно. Преди да се случи на мен имах период с много проблеми и тогава мислих само как ще се измъкнем от цялата ситуация. Гадните мисли се появиха след като всичко се беше наредило и аз нямах причина да съм така. Модерното време предполага и нови модерни болести. Вече се смята, че бащата работи, а майката си стои и си гледа детето, като "по-лесно". Навремето всички са били на полето, пеленачето сложено между редовете, а майката копа на едно с останалите. Ами така и аз няма да имам време за черни мисли, всъщност няма да имам време за каквито и да е мисли.
 Сега си стоим в къщи и се иска от нас само да си гледаме рожбата. Мъжете често го използват и като оправдание и не рядко ни карат да се чувстваме виновни, че не "правим нищо" по цял ден. Като останем затворени между 4 стени с една ревяща "топка", когато всичките ни познати са на работа, когато и бабите стават "модерни" и не искат да помагат, защото който има дете да си го гледа, нещата стават съвсем различни.
 Аз за себе си мисля, че знам кое ме доведе да тази ситуация и предполагам, че при другите нещата едва ли са станали по по-различен начин.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 901
на мен никой не ми отговори.

"Много модерни станахте сегашните майки. Ние си отгледахме децата и дори не разбрахме че съществуват такива депресии, а вие сега само се лигавите."
аз искам да питам наистина как са се справяли преди сто години с депресията/за България говоря/, понеже не съм чувала от възрастни жени да са се чувствали дискомфортно психически след раждане.
Защо сега е такъв висок процентът на засегнатите? Нали сега са много повече помощниците, грижите, условията са по-добри?
Avana , само един необразован  човек би могъл да даде мнение като твоето!
Преди 100 години са умирали и не се е знаело от какво е ставало така, сега има психиатри и психолози които помагат в такива моменти, но българина си казва "аз не съм луд и по такива лекари не ходя" което е абсолютна глупост!
Депресията, след родилна или не може да доведе до фатален край.

Тити, към теб е отговорът на emoli. Донякъде ще я подкрепя: жените на възрастта на твоята майка, че и по-възрастните, не са разбирали, какво точно им се случва. Също като нас са се чувствали достатъчно виновни от чувствата си. Подтискали са ги. И са ги подтиснали на толкова дълбоко ниво, че не си спомнят за тях. Говоря за тези, които наистина са преминали през това (но как да знаеш, колко от тях са го преживели, ако не си го спомнят)

Но аз имам примери на над 50-годишни жени, които са изпитвали това. Една от тях е медик и съвсем откровено ми го разказа - тя е една от жените, които не са искали да видят детето си след раждането (от моя разказ по-напред).

И както около мен никой нищо не си спомняше около раждането и ми говореха само за цетя и рози, така 90% се изказаха в последствие, че и на тях им се е случвало подобно нещо. Не причислявай "следродилната депресия" към модерните болести - тя е сериозна, не е характерна само за развитите общества, просто развитите общества са се научили да говорят за нея.

Е, обаче въобще не съм съгласна с определението, че "само един необразован човек би могъл да даде мнение като твоето!"

# 67
  • Мнения: 11 314
Тити, според мен са си го изкарвали на пелените. То от пране не им е оставало време да вдигнат глава. Та са блъскали и търкали със сапуна, докато са им излезели мехури и така донякъде с физическата болка са заменяли душевната.
Доколко обясниението ми наистина съвпада с преживяното могат само нашите майки да кажат, но аз така бих си избила терзанията. Моята депресия трая доста време, та знам за какво говоря.

# 68
  • Мнения: 318
 1 опция. Много тежко ми беше и с 2-те дечица. С 1-та се справих за около 8-9 месеца, сега с дъщеря ми продължи повече от 18-20 месеца.  И сега се плаша спомняйки си за състоянието и мислите си в тези периоди. Със сина ми бях у дома и имах време за "черни " мисли, но с дъщеря ми започнах работа на 18-я и ден, бях заобиколена от хора непрекъснато ...............и пак не ме подмина. Сега искам да имам още 1 бебенце, но мислълта за това състояние след раждането ме плаши много. Не знам дали този път ще успея да се справя сама. А отношението на обществото и дори на самия мед. персонал към проблема, особено в провинцията е меко казано пренебрежително и недоверчиво. Но при мен мислите са на тема "живот и смърт" от къде идваме - къде отиваме, с часове съм се вглеждала в децата да търся някакви "знаци" от там откъдето идват. Да разгадая себе си и смисъла на човешкия живот! Бе ужас.....като се има предвид, че принципно съм доста земна , реална и прагматична.
@nadiaD , с теб имаме един и същи  начин за разпускане.

# 69
  • Мнения: 7 803
Само да уточня за неразбиращите дами, понеже вече на няколко пъти ми се набиват в очите изказвания от рода " Нямах време за такива неща", че времето няма нищо общо. Stop
Ако си мислите, че майките изпадат в такова състояние, защото всичко им е наред, раждането е било песен, отиват си вкъщи, спят по 8 часа, а някой друг им гледа детето,т.е. кърми, приспива, пресушава, гушка, а домакинската работа се върши от домашна помощница, в жестока заблуда сте!

тук можем да поспорим. ако бе6е в моето положение, сама с 2 бебета, мъжът ми ходе6е на работа по 15/17 4аса в деноно6тия, постоянно пътува6е, аz в 4ужда държава, беz родители, беz приятели ............. така картинката се иzясни. би ли ми обяснила, ако можех да си поzволя лукса декрепесия кой 6те6е да ми гледа децата  newsm78 , а и не ми обяснявай 4е фиzи4еското иz6то6тение не играе роля. толкова бях скапана, 4е не можех да мисля на моменти, карах я на автопилот, та камоли да се 4удя в депресия ли съм или не. то4ните думи са, 4е нямах  време zа такива не6та. сега време имам, ама май е отминал момента

# 70
  • Мнения: 55
ММм да,и аз гласувах с номер 1.Мен все още си ме тресе тая депресия,но аз не искам да навредя на детето си,а на самата себе си.На моменти ми иде да се самоубия,или преди всичко да се махна някъде,където няма да бъда обезпокоявана. NaughtyГосподи,добре,че е мъжа ми,той ме спасява засега.И дано да се оправя скоро!
Абсолютно съм съгласна с Катя от Сливен!

# 71
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ето пак от отговорите "нямам време за депресия"....  Tired Заради такова отношение много майки се срамуват да споделят състоянието си и понякога се стига до трагедии!

За майките, които са го преживяли -  Hug.

Никой не казва, че ако имаш следродилна депресия, си захвърляш детето. Психическото състояние няма нищо общо с условията на живот, раждане, дали имаш помощ или не! Никой не е застрахован от това!
 
Второ, има състояние на тъга, известно като "бейби блус", което засяга почти всички новородили, появява се непосредствено след раждането. Истинската следродилна депресия може да започне по всяко време през първата година на детето. Най-страшното състояние, следродилна психоза, е най-рядко срещаното (но е възможно то да е причинило действията на ученичката, за която пишеше по-нагоре).

# 72
  • Мнения: 1 849
Аз съм на принципа, че е важно с каквото си пълниш главата!

Зависи от ценностната система на човека и в какво той вижда смисъла от съществуването си. Аз в депресия изпаднах като разбрах, че съм бременна и че живота ми никога нямаше да е същия, няма да мога да пътувам толкова, да ходя по-горите, срещите с приятели...е била съм права. Беше повече като носталгия по миналото. След първото раждане бях страшно нервна, стоях в болницата повече от 10 дни и моя синковец не искаше да суче, а завеждащата ми казва "Ми аз от седмица не съм го поглеждала" ::Взехме си го с бунт, че искаха да го пратят в дом за дохранване. Месеци след това бях много нервна. Но истинска депресия ме тръшна след второто раждане, пак стоях дълго в болницата,  а това ме подтиска, после седмица със свиейки и синът в една малка стая без излизане. Ревях, крещях, сърдех се....Единственото нещо което ме спаси е, че съпругът ми постоянно ми говореше, за това какво ще постигнат нашите деца, че те са родени със съдба. Неговия оптимизъм и това, че всичките ми простотии ги обръщаше на майтап ми помогнаха да стъпя на крака за около месец. Тогава ни под пукаха едни проблеми, а аз в такива случаи се мобилизирам.
Много е важно за какво мислиш, за какво мечтаеш, дори какви филми гледаш, какво четеш...с какво си пълниш главата.
Много съм съгласна, че нашите баби са били толкова заети с работа, че не са имали време  да мислят какво им е.

# 73
  • Мнения: 1 860
"Много модерни станахте сегашните майки. Ние си отгледахме децата и дори не разбрахме че съществуват такива депресии, а вие сега само се лигавите."

аз искам да питам наистина как са се справяли преди сто години с депресията/за България говоря/, понеже не съм чувала от възрастни жени да са се чувствали дискомфортно психически след раждане.
Защо сега е такъв висок процентът на засегнатите? Нали сега са много повече помощниците, грижите, условията са по-добри?



Avana , само един необразован  човек би могъл да даде мнение като твоето!

Моля те, прочети по-добре, какво е написала avana, не така с рогата напред.  Peace Този цитат въобще не е изречен от нея.

# 74
  • Мнения: 3 447
Добре де-а аз какво съм имала тогава-много ми е странно да разбера.
Плачех си за ...болницата.
Още първата вечер си ревах за лекарите и стаята в болницата.
И после ми се случваше често да слушам същата музика, която слущах следобеда, когато ми изтекоха водите, и винаги ми ставаше криво. Исках пак да съм там, в болницата, пак същите дни си исках.
Ако сте ме разбрали какво искам да кажа-ТО ЩО ЗА ЧУДО Е БИЛО МОЕТО???
Разбирам те, да. Толкова беше ведро и спокойно в болницата, и имаше кой да се грижеше за мен... И бяха единствените шест нощи, в които съм спала нормално през последните две години.
Аз се разминах общо взето безобидно с безпричинно реване. Ако е възможна обаче следродилна депресия година и половина след раждането - значи сега съм в такава. Когато еуфорията е изчерпана, когато от теб се иска вече не просто да преповиеш бебето, а да започнеш да го оформяш като човек... и не знаеш дали ще се справиш. Когато ти липсва средата, интелектуалното общуване, професията, а не искаш все още да оставиш детето си, и се чувстваш виновна и пред себе си и пред него. Когато вече ясно си даваш сметка, че нито животът, нито отношенията с мъжа ти ще са както преди. И понякога ти се иска да викнеш "Отказвам се!" и да си вдигнеш шапката.

# 75
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Здравейте, ден преди да родя четох в дир.бг точно на Деси историята за следродилната депресия. Викнах мъжа ми също да я прочете и си легнах. Три часа по-късно тръгнахме към болницата, а 8 дена по-късно си бях в къщи. Чувствах се много странно, нямаше кой да смени на детето памперса, защото това правеха акушерките в болницата. Нямаше кой да го успокои, защото мама беше с безброй шевове. Моята така наречена депресия трая само 30 мин на тересата. В големия студ си дадох сметка, че това човече чака мен и няма на кого друг да разчита. Всеки път като ми се плачеше се сещах за Деси, и някак си нещата се променяха и аз се усмихвах!
Деси, съжалявам за всичко, което си преживяла, но ако това ще ти подейства като успокоение, е че си помогнала на пет пъти повече момичета. като разказа историята си.
За този проблем трябва да се говори, пише и обръща голямо внимание, а не с лека ръка да се подминава като глезотия.

Благодаря ти за признанието, миличка!   bouquet
Щастлива съм, че съм ти дала сила в труден за теб момент и че не си преживяла депресия!  Grinning
Аз споделих историята си тук и в дир.бг ВЪПРЕКИ големия РИСК да бъда осъдена, критикувана, неразбрана, зачеркната... беше ме много срам и страх... да не говорим и че съм психолог по образование и по призвание също... и ми се случи... и НЕ защото съм имала време... напротив - недоспивах си и непрекъснато се тревожех за куп неща... но да не ровя в миналото!  Peace
ЕДИНСТВЕНАТА причина, поради която разказах какво преживях лично, е желанието ми да ИНФОРМИРАМ за проблема с цел превенция или помощ на други бъдещи или настоящи майки!!!  Hug
Каквото желание имам и сега!!! Всяка от вас, която има желание да си поговори с мен, нека пише на лична бележка - ще й отговоря!!!  Hug

# 76
  • Мнения: 3 069
Мпите искренни извинения на AVANA.
Съжалявам за прибързания постинг, но това е тема от която много се вълнувам.Когато започна голямата ми депресия бях затрупана в работа до шията, така, че не съм съм съгласна с изказването за свободно време.
Депресията те поглъща стъпка по стъпка и накрая не успяваш да си вършиш работата!
Никак не ми се спори, но нека тези които не са го изживяли на свой гръб да се опитат да разберат......а не да ни заклеймяват.
Успех на всички Peace

# 77
  • Мнения: 7 803
   Praynig

Последна редакция: вт, 12 сеп 2006, 10:05 от jump

# 78
  • Мнения: 83
И аз гласувах с първа опция  ,и според мен няма майка която да я  е подминала следродилната депресия  ,аз я изкарах  в много лека форма  държа ме около 1 месец , и съм съгласна 4е трябва да да се говори   за проблема  Hug

# 79
  • Мнения: 1 029
Не гласувах, защото не съм добре запозната с този проблем и не съм се сблъсквала с хора, преживели такава депресия... Само съм чувала, че е често срещан проблем и при много жени преминава доста тежко. Знам, че е доста сериозна тема и би следвало повече да се говори за това, за да може по-лесно да се преодолее впоследствие.
Аз родих преди малко повече от 2 месеца и до сега не съм имала признаци на депресия и се надявам да ме подмине.  Praynig

# 80
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Много съм съгласна, че нашите баби са били толкова заети с работа, че не са имали време  да мислят какво им е.
Това, че не са го мислели, не значи, че не им се е случвало.......един ден съвсем случайно свекърва ми си разказа какво й е било....щом навремето лекар е казал на мъжа й да й обърне внимание, ако иска тя да оживее. При нея е избило на разболяване и обща отпадналост.

ПП: В интерес на истината и аз си спомням историята на Деси, все едно вчера съм я чела. И на мен са ми минавали мисли да го хвърля от 12 етаж, но ги изрекох гласно и високо и като че ли това ми помогна да се осъзная.
Та говорете, Ясно и Високо.

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
и според мен няма майка която да я  е подминала следродилната депресия  ,аз я изкарах  в много лека форма  държа ме около 1 месец

Моля те  Praynig НЕДЕЙ да наплашваш бъдещите и настоящите майки, които четат тази тема!!! НЕ Е ВЯРНО, че "няма майка, която да я е подминала следродилната депресия"!!!

Истината - около 10 % от всички майки ги хваща следродова депресия, останалите 90 % /мнозинството!!!/ не биват сполетени от нея!!! И слава Богу!  Grinning

Значи между 70 и 90 % от новородилите изпитват следродилна тъга. Тя минава относително бързо и се изразява най-вече в безпричинен плач и обща тревожност.

При около 10 % от жените, родили през последната една година, настъпва следродилна депресия. Тя не е каприз. Не е лигавене поради наличие на незапълнено свободно време. Не е показател, че си лоша майка или че си луда. Не е признак за слаб характер. Не е нещо, което желаеш да се случи. Тя просто става с теб. Примерно като мигрената или зъбобола или стомашните болки. И трябва да потърсиш подкрепа и помощ, ако ти се случи. А не да се срамуваш и криеш. Колкото повече отлагаш, толкова повече се задълбочава... Затова е и нуждата от информираност! Лично аз преживях такава депресия. И въпреки че съм психолог по образование и по призвание, пак не бях подготвена за всичко, което изживях...  Embarassed Това е коварно разстройство, пречи ти да мислиш правилно, да чувстваш правилно...  Cry Но важното е, че се лекува!  Simple Smile

Само една на хиляда майки бива връхлетяна от най-тежкото психично следродово разстройство - следродилната психоза. Тя също се лекува, но по-бавно и задължително с медикаменти. Такава жена е много опасна както за себе си, така и за детето си!

Това беше от мен засега. Радвам се, че пишете в повдигнатата от мен тема и че гласувате в анкетата!  Hug

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Много съм съгласна, че нашите баби са били толкова заети с работа, че не са имали време  да мислят какво им е.
Това, че не са го мислели, не значи, че не им се е случвало.......един ден съвсем случайно свекърва ми си разказа какво й е било....щом навремето лекар е казал на мъжа й да й обърне внимание, ако иска тя да оживее. При нея е избило на разболяване и обща отпадналост.

ПП: В интерес на истината и аз си спомням историята на Деси, все едно вчера съм я чела. И на мен са ми минавали мисли да го хвърля от 12 етаж, но ги изрекох гласно и високо и като че ли това ми помогна да се осъзная.
Та говорете, Ясно и Високо.

Моето мнение е следното: възможно е бабите ни да са страдали по-рядко от следродилна депресия, но това НЕ е било, защото са нямали време от многото работа да чувстват или да мислят какво им е!, а защото непрекъснато са били в ОБЩНОСТ от други жени - майка, сестра, свекърва, зълва, баба, безброй съседки... Не са били изолирани сами с бебето си в апартамент! Социалната изолация на съвременната жена, когато стане майка, е един от факторите за възникване/задълбочаване на депресивните прояви според мен! Затова и моят скромен съвет към всички майчета е да излизат навън, да се срещат с приятелки, дори бебето им да е ревливо и да се стесняват от реакциите на околните /както беше при мен  Embarassed/, да поддържат доколкото е възможно отношенията си с познати, роднини, семейни приятели, колеги и т.н. Да имат компания. А, и още нещо за нашите баби - мисля, че колкото и да си говорим тук, няма начин да разберем колко от тях, как и в каква степен са страдали от следродови смущения в психиката. Важното е да погледнем на проблема тук и сега!

Веси, и ти ли си спомняш ясно моята история, мила? Вие, момичета, ме разчувствахте. Искрено се моля  Praynig наистина да съм била от полза на някого с разказа си. Бъдете здрави и щастливи!!!  Heart Eyes

# 83
  • Мнения: 9 903
много благодаря за отговорите. Аз по-скоро клоня към схващането, 4е бабите ни наистина не са имали време, сили и ако щете, право да се депресират. С което не искам да омаловажа никоя преживяна и разказана тук история. На мен просто не ми се е слу4ило. Аз имах една сълзлива следродилна седмица, която свърши в момента, в който останах сама с бебето. За мен това беше идеалната ситуация, но не бих давала съвети, разбира се.
 Hug на вси4ки.

# 84
  • Мнения: 2 237
Деска,както винаги съм напълно съгласна с теб ! Hug
И ти благодаря че поставяш този проблем на всеослушание,така повече майки ще се информират.И ако подобно нещо ги сполети няма да бъдат шокирани като мен.Благодаря ти и за търпението което прояви към мен,ти ми беше голяма опора.Сега аз съм опора на други момичета в подобно състояние.
Следродилната депресия съществува.И е сериозен проблем.Навременното и лечение е жизнено важно.Тук голяма роля играе и подкрепата на семейството,и най-вече на съпрузите ни.Не бива наистина да се срамуваме от този проблем,трябва открито да се говори.
Лично аз никога не съм преживяла нещо по-ужасяващо в живота си.Дори не искам да си спомням.... Sad
Момичета,вие които сте страдали или още страдате от СД,бъдете силни и дайте кураж и на други мами в подобно състояние !Нека се обединим пред проблема !
Аз лично на драго сърце бих помогнала на всяка мама която има нужда.Обятията ми са отворени за вас ! И сърцето също ! Hug

# 85
  • Мнения: 11 314
и според мен няма майка която да я  е подминала следродилната депресия  ,аз я изкарах  в много лека форма  държа ме около 1 месец

Моля те  Praynig НЕДЕЙ да наплашваш бъдещите и настоящите майки, които четат тази тема!!! НЕ Е ВЯРНО, че "няма майка, която да я е подминала следродилната депресия"!!!

Истината - около 10 % от всички майки ги хваща следродова депресия, останалите 90 % /мнозинството!!!/ не биват сполетени от нея!!! И слава Богу!  Grinning

Деси, както се смеем на темата за "Смешно ли е раждането" така трябва да знаем и обратната страна на монетата. Най-малкото да имаме право на информиран избор.
Ако някой ме беше подготвил за това, сигурно щях да се чувствам по-спокойна, че съм наред.
Дори и заради тия 10 % процента (според теб).

# 86
  • Мнения: 416
Мисля, че е сериозен проблем, на който трябва да се обърне внимание. Ако близките  не са в състояние да помогнат, няма абсолютно нищо срамно да се потърси психологическа помощ.

Става въпрос за хормонален дисбаланс, за огромна промяна в живота  и жената, която страда от нея не трябва да се чувства "луда", а да знае, че не е единствената, на която се случва.

Освен това мисля, че много жени не са подготвени психически за появата на детето, особено, ако са били твърде отдадени на работата си. Промяната да седиш вкъщи е наистина шокираща.

Аз лично не съм изпитвала тъга, нито пък помен от депресия е имало при мен, защото нашето дете е много дълго чакано и е толкова премислено, че няма къде повече. Аз изпитвах единствено и само щастие. Чувствах се в пълна хармония със себе си, чувствах, че не искам нищо повече на този свят - дори определям състоянието си като леко еуфорично.

Но напълно разбирам тези, които страдат от нея.

# 87
  • sofia
  • Мнения: 8 936
....а защото непрекъснато са били в ОБЩНОСТ от други жени - майка, сестра, свекърва, зълва, баба, безброй съседки... Не са били изолирани сами с бебето си в апартамент! Социалната изолация на съвременната жена, когато стане майка, е един от факторите за възникване/задълбочаване на депресивните прояви според мен!

Хубаво, че като ми минаваха тези мисли живях един месец при майка ми и сестра ми.

Става въпрос за хормонален дисбаланс, за огромна промяна в живота  и жената, която страда от нея не трябва да се чувства "луда", а да знае, че не е единствената, на която се случва.

Напълно съм съгласна. Майка ми и сестра ми успяха да ме убедят, че и те са имали подобни моменти на отчаяние и безсилие и несправяне със ситуацията.....поне аз това чувствах.

# 88
  • Мнения: 218
Много сериозен проблем е, и за съжаление моите (скромни) наблюдения са че в България депресията все още се смята за "срамно" заболяване - било то след-родилна или друга Confused Rolling Eyes Тук се следи доста внимателно и се вземат мерки навреме, което наистина помага на жените да го преодолеят много по-бързо.

# 89
  • Мнения: 1 294
При мен не знам дали беше точно следродила.Малката се роди лятото, а свекърва ми е учителка и беше във ваканция Shocked.Когато тя си тръгна, се почувствах някак си  много щастлива newsm62, а след една седмица се почувствах и добра майка.

# 90
  • Мнения: 167
Поизплаших се...поразпитах приятелките си,които скоро родиха.Това,което видях в погледа им още повече ме изплаши - тревога,прикрит страх и може би срам от спомена. Thinking

# 91
  • Мнения: 911
Прави ми впечатление, че не се прави разлика между т.нар. babyblues, който е предимно на хормонална основа и се проявява първите две до три седмици след раждането при около 75% от майките,"истинската" следродилна депресия, която е заболяване и може да се появи през цялата първа година след раждането, и следродилната психоза, която е най-тежката и най-опасната форма на следродилната депресия, защото майката може да представлява опасност както за себе си, така и за детето. Babyblues-ът е страшно неприятен и тягостен (преживях го), но не е опасен и не подлежи на лечение. НЕ изчезне ли до три седмици, може да става въпрос за следродилна депресия. Депресията винаги трябва да бъде лекувана от специалист. За психозата вожи, разбира се, същото. Пожелавам на всички майки, на които се случи, да съумеят да намерят достатъчно сила и смелост и да потърсят помощ.

# 92
  • Мнения: 193
Покрай грижите с бебето май нямах много време да се депресирам, но така или иначе смятам, че проблема съществува, всеки по различен начин се спрявя, но за мен нещата не са толкова сериозни.

# 93
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Аз по-скоро клоня към схващането, 4е бабите ни наистина не са имали време, сили и ако щете, право да се депресират. С което не искам да омаловажа никоя преживяна и разказана тук история. На мен просто не ми се е слу4ило.

Уж не омаловажаваш никоя преживяна история, ама все пак смяташ, че са нямали време и право да се депресират...  newsm78 Как става това?

Значи, повярвай ми, през цялото време, докато бях в депресия, ужасно силно чувствах, че НЯМАМ ПРАВО да се депресирам, да предавам така бебето и близките си едва ли не, че НЕ МОГА ДА СИ ПОЗВОЛЯ да изпитвам такива гнетящи чувства, при положение че бебето ми беше от години желано и се чувствах подготвена за този момент. Освен това аз по принцип съм невероятен оптимист, все гледам да се усмихна, да се засмея - и изведнъж - ХОП! А и през първият месец и половина, откакто родих Алекс - ами аз бях невероятно щастлива, дори еуфорична, аз не ходих - аз летях от радост и обич към детето си! Затова, когато се случи, се чувствах безкрайно ВИНОВНА! И паникьосана също. Зверски уплашена. А уж съм психолог... Но като ти се случи лично, е съвсем различно от това, което си мислел, че знаеш...

С уважение - Деси

"Покрай грижите с бебето май нямах много време да се депресирам, но така или иначе смятам, че проблема съществува, всеки по различен начин се спрявя, но за мен нещата не са толкова сериозни." - ето пак се говори, че времето е фактор дали да се или да не се депресираш... де да беше толкова просто всичко...  #Crazy

Последна редакция: ср, 13 сеп 2006, 12:15 от desykv

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Лично аз никога не съм преживяла нещо по-ужасяващо в живота си. Дори не искам да си спомням.... Sad
Момичета, вие които сте страдали или още страдате от СД, бъдете силни и дайте кураж и на други мами в подобно състояние! Нека се обединим пред проблема! Аз лично на драго сърце бих помогнала на всяка мама, която има нужда. Обятията ми са широко отворени за вас! И сърцето също! Hug

Цитирам те само защото и аз мисля и чувствам така нещата! Обединените хора, които страдат от един и същ проблем, са много по-силни, самоуверени и по-лесно справящи се с него, отколкото тези, които сами се опитват да си помогнат. Неслучайно има групи за взаимопомощ. Подавам ръката и сърцето си на ВСЯКА майка, която има нужда от приятелско разбиране и съвет!  Hug   bouquet  Simple Smile За всяка болка има лек! /стига да се потърси и намери/

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
и според мен няма майка която да я  е подминала следродилната депресия  ,аз я изкарах  в много лека форма  държа ме около 1 месец

Моля те  Praynig НЕДЕЙ да наплашваш бъдещите и настоящите майки, които четат тази тема!!! НЕ Е ВЯРНО, че "няма майка, която да я е подминала следродилната депресия"!!!

Истината - около 10 % от всички майки ги хваща следродова депресия, останалите 90 % /мнозинството!!!/ не биват сполетени от нея!!! И слава Богу!  Grinning

Деси, както се смеем на темата за "Смешно ли е раждането" така трябва да знаем и обратната страна на монетата. Най-малкото да имаме право на информиран избор.
Ако някой ме беше подготвил за това, сигурно щях да се чувствам по-спокойна, че съм наред.
Дори и заради тия 10 % процента (според теб).

Явно не съм се изказала така, че да ме разбереш правилно!!!  Peace И явно не знаеш аз колко винаги съм ЗА, с двете си ръце ЗА, информирането на хората за всичко съществуващо - както хубаво и весело, така и тъжно и тежко! Защо си мислиш повдигнах темата?!? Точно затова. Да има дискусия, да се стопят илюзиите, да се информират жените, да се помогне на някоя в момента страдаща. Аз лично преди около година и половина разказах на дълго и на широко и тук, и в дир-а, своята изстрадана история. Не за да плаша бременните, както неведнъж ме обвиняваха... Не затова. А за да ги подготвя, че има И такава възможност, риск ако искаш - да изпаднат в следродилна депресия. Не пожелавам това чудо и на най-големия си враг. Но се случва. Трябва да се знае за нея. Така че аз не само съм ЗА информиране, но и самата аз все съм гледала да информирам... дори съм ставала досадна  Embarassed /някои ме познават от доста отдавна/...

Забележката ми към дидко беше единствено следната - да не изрича с лека ръка следното, цитирам: "и според мен няма майка, която да я е подминала следродилната депресия" - първо, защото НЕ е вярно /около 10 % изпадат в следродова депресия, а не всички/, и второ, именно заради такива крайни и тежки изказвания ни обвиняват, че наплашваме бъдещите майчета, четящи тук...

И последно - 10 % хич НЕ са малък процент!!!
От всички 10 родилки 1 има проблем!!!
Даже е много!!!
И ако още не си разбрала, аз бях от тези 10 %, страдащи от следродилна депресия.
Ако се поинтересуваш, мога да дам линк към темата си отпреди година и половина.
/както видях тук, явно съм стреснала доста майчета тук, дано е било за добро.../

С искрено уважение и благопожелания - Деси.   bouquet

# 96
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Става въпрос за хормонален дисбаланс, за огромна промяна в живота  и жената, която страда от нея не трябва да се чувства "луда", а да знае, че не е единствената, на която се случва. Освен това мисля, че много жени не са подготвени психически за появата на детето, особено, ако са били твърде отдадени на работата си. Промяната да седиш вкъщи е наистина шокираща.

Аз лично не съм изпитвала тъга, нито пък помен от депресия е имало при мен, защото нашето дете е много дълго чакано и е толкова премислено, че няма къде повече. Аз изпитвах единствено и само щастие. Чувствах се в пълна хармония със себе си, чувствах, че не искам нищо повече на този свят - дори определям състоянието си като леко еуфорично.

С първия цитиран абзац, който си написала, съм НАПЪЛНО съгласна - има го и хормоналният дисбаланс, има я и огромната промяна в живота на жената, след като стане майка, има я и психическата неподготвеност, има я и социалната изолация и раздяла с работата! Това са все отключващи фактори, спомагащи да се появи и развие следродилна депресия!  Embarassed Но дори и да ги има всички отключващи фактори, изобщо не е задължително да те сполети депресия... слава Богу!  Praynig

Но с втория абзац... имам леки несъгласия, по-точно възражения и доуточняване. Първо, изключително се радвам, че не си преживяла нито тъга, нито депресивни чувства!!!  Grinning  Simple Smile  Mr. Green Това е чудесно и дано повече майки са като теб!!!  Praynig Но те моля да разбереш, че не си ги преживяла НЕ ЗАЩОТО детенцето ви е дълго чакано и премисляно, а просто защото не си предразположена към депресивни емоции... Сигурна съм в това, тъй като имам чувството, че по-желано и по-дълго чакано бебе от нашето не е имало!!! С такъв копнеж го очаквах, с такава еуфорична радост бременеех, толкова бях щастлива, когато го родих!!! Неописуема любов към детето ми!!! Но мина месец и половина, два - и нещата се промениха при мен. Аз все така бях готова да умра за детето си, но и ... аз самата вече исках да умра, не ми се живееше повече така - с чувството ми за тотално несправяне като майка, с усещането за пълна неадекватност в новата ми роля /макар че всички около мен твърдяха колко добре се справям всъщност - може би не са ме лъгали; въпросът е там, че аз не им вярвах, не вярвах и на себе си.../, с огромното ми чувство за вина, с непрекъснатия ми плач и тревожност, с недоспиването, с липсата на капка свободно време за мен самата, с целия този ужасен шум /рев, мрънкане, идващи от бебето ми/, с невъзможността ми да се концентрирам, с отслабналата ми памет, с мислите ми за безнадеждност и накрая и за самоубийство... с още много неща... но ги има в темата ми отпреди година и половина, който иска да ги прочете там... не желая повече да се повтарям...

Вторият абзац е показателен за това ТОЧНО как се чувствах и АЗ, когато станах МАЙКА - горда, щастлива, в хармония със себе си и света, осъществена, еуфорична, силна, спокойна, весела... Така че застраховани, пак казвам, просто НЯМА.

Няма го това нещо - щом съпругът ми ме обича, няма да се разболея.
Или такова нещо - щом съм психоложка, няма да ми се случи.
Или - щом майка ми ми помага, няма да се депресирам.
Или - щом разполагам с достатъчно пари, няма да ме сполети.
Или - щом обичам детето си, никога няма да се почувствам нещастна.

Няма такива филми...  Sad

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Много сериозен проблем е, и за съжаление моите (скромни) наблюдения са, че в България депресията все още се смята за "срамно" заболяване - било то следродилна или друга Confused Rolling Eyes Тук се следи доста внимателно и се вземат мерки навреме, което наистина помага на жените да го преодолеят много по-бързо.

Само ми кажи, че не знам - къде е това ТУК, за което говориш? Къде се намираш?  newsm78

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
[quote author=Точка link=topic=125820.msg2352211#msg2352211 date=1158096392 Поизплаших се...поразпитах приятелките си, които скоро родиха. Това,което видях в погледа им още повече ме изплаши - тревога, прикрит страх и може би срам от спомена. Thinking [/quote]

След като ми поразмина депресията, и аз исках да разбера често ли срещаме майки, които изпитват или са изпитали същото като мен... В парка беше идеалното място да поразпитам. Учудих се доста неприятно когато открих, че те никак не са малко! Точно поради тази причина сметнах за необходимо в дир-а да заковат една моя тема, която бях озаглавила така: "Психичното състояние след раждането на детето" - за да може там всяка новородила да влезе и да намери отдушник, компания, съвет... като подчертах изрично, че тази тема е за ВСИЧКИ - че би било добре да пишат и майки, които никога не са преживели депресия, и такива, които вече са я превъзмогнали, и такива, които са с. Не я заковаха. Но това няма значение. Все пак я запазиха като линк на първа страница. За което съм БЛАГОДАРНА!

Знам, че доста жени обаче не са като мен. Да споделят открито какво им е било. Мен самата в началото ме беше адски срам и страх да пиша и говоря за това, после свикнах.  Rolling Eyes

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Прави ми впечатление, че не се прави разлика между т.нар. babyblues, който е предимно на хормонална основа и се проявява първите две до три седмици след раждането при около 75% от майките,"истинската" следродилна депресия, която е заболяване и може да се появи през цялата първа година след раждането, и следродилната психоза, която е най-тежката и най-опасната форма на следродилната депресия, защото майката може да представлява опасност както за себе си, така и за детето. Babyblues-ът е страшно неприятен и тягостен (преживях го), но не е опасен и не подлежи на лечение. НЕ изчезне ли до три седмици, може да става въпрос за следродилна депресия. Депресията винаги трябва да бъде лекувана от специалист. За психозата вожи, разбира се, същото. Пожелавам на всички майки, на които се случи, да съумеят да намерят достатъчно сила и смелост и да потърсят помощ.

Непрекъснато призовавам хората тук да правят разлика между тези 3 състояния.
В по-предишен мой постинг тук съм обяснила и аз по-подробно какви са те.
Моля ви, не ги бъркайте!  Peace

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Бих искала да отговоря на всички, които пишат в темата ми!
Извинявам се на тези, на които още не съм отговорила!
  bouquet

# 101
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Blush На мен темата ми се видя интересна, и рекох да се включа, нищо, че нямам мнение.
Авторакта иска участие, и не виждам лошо да се включа, още повече, че ми е интересно.
Да дам пример, че този "тежък" проблем подминава някои майки.

А то ти всъщност и ти не си по тематата никак  Laughing , както и да е.
Вярвам, че съм отговорила на авторката.

Благодаря ти от сърце, че се включи в темата ми!   bouquet Напоследък чета твои мнения и ми се виждаш много готин човек!  Hug Доскоро!  Simple Smile

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Не, доста тежко ми беше доскоро, защото набързо ги опатках и двете деца - родих с година и два месеца разлика и си ги гледам сама. Та просто нямах време, нито възможност да се депресирам. Било ми е много криво на моменти, че няма на кого да разчитам, но явно мога много да нося. Едва наскоро ми налекна и ми е много приятно, че имам и малко време за себе си и интересите си. Явно като го притиснат човек обстоятелствата, не си и мисли за депресия  Twisted Evil

Опасявах се, че ще има и такива мнения като горното... написани от силни, устойчиви майки, които понеже не са се сблъсквали лично с проблема, са убедени, че е въпрос на време, на възможност, на "носене", на притиснатост от обстоятелствата това дали ще те хване депресия или не. На такива хора ще кажа едно:  Praynig молете се никога да не ви настигне това трудно за понасяне заболяване, защото е кошмарно, независещо от волята и на ВСЕКИ може да се случи! Това е.

# 103
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Гласувах с първа опция.
Мен ме подмина този проблем, но етърва ми беше в най-тежката форма-остра следродилна психоза. В болницата, 3 дни след раждането, в деня на изписването, лекарите й казали:"Абе момиче, ти май нещо не си добре. Искаш ли една консултация с психолог?", на което тя отговорила:"Че аз да не съм луда, та чак консултация с психолог?" и толкова. Накарали я да подпише един документ, че помощ й е предложена и тя е отказала и я изписаха с детето, без никой да каже на близките й, че има някакъв проблем!
После беше истински кошмар, седмица след раждането тя беше вече много зле. Три пъти мъжът й я беше хващал при опит да скочи от терасата....Закова всички врати и прозорци, криеше вилици, ножове, стъклена посуда, хапчета....Със свекървата спяха на смени, за да не я оставят без надзор. 7 мес. идваха у тях доктори, искаха да я вкарат в лудница, но свекървата не даде.... След 7 мес., през които тя беше постоянно дрогирана от лекарствата, намерихме професор, който се нае и за 3 мес. я оправи напълно. Но изгубените 10 мес. няма кой да й върне......
Затова и според мен трябва да има ПРЕВЕНЦИЯ на държавно ниво!!!


Това, което си разказала, ме потресе, възмути и натъжи много!  Shocked  Twisted Evil  Crazy  #Cussing out  #2gunfire  Sick
Добре, че жената вече е добре!  Hug
Но си права за изгубените 10 месеца...
И аз понякога тихичко си страдам за моите изгубени 4 месеца, в които вместо да се радвам на детето си и живота, аз бях като във вакуум, като в черна дупка, от която ми се струваше, че няма излизане...  Cry Това беше моят ад... тук на земята...  Sad

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
"Моля, нека психолозите кажат на какво се дължи! Но ако съм права в предположенията си, същия шок човек преживява при първата работа, първия брак и т.н. всяка нова опитност, която му предлага живота, но там не се говори за депресия, а единствено за справяне със стреса."

Ето, отговарям: /доколкото мога/

Да, същият шок, който го има при следродилната депресия, се преживява и при първата работа, и при първия брак, и при всички големи житейски новости и промени - само че едни хора преминават сравнително спокойно през новостите и се справят относително лесно и съвсем успешно със съпровождащия ги стрес, а други явно зациклят в трудността си, не могат да интегрират голямата промяна в живота и личността си, и тъй като не могат да се справят положително със стреса, той прераства в дистрес, в мъка, а понякога и в депресия. Разбира се, че се говори за депресия, отключена от други фактори /не само раждането и отглеждането на бебето/, с тази разлика, че тази депресия не е следродилна, това е.

Депресираният човек има същата симптоматика и същата нужда от подкрепа и лечение, както и страдащата от следродилна депресия майка - същата!

А относно новите неща, промените и обратите в живота - те просто са една от предпоставките да възникне депресия, а не задължителен причинителен фактор. Дано съм ти била полезна с разясненията ми именно като психолог!

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Говорят хората, но винаги съм мислила, че на мен няма да се случи. Сега казвам- няма застраховани. Ей така ме връхлетя. Ревях постоянно, имах мнооого тъмни мисли и за мен и за детето(първото) преодолях го с лекарска помощ за ~ месец. Но си нося последствия и до ден днешен - нервни кризи, съпроводени с копривна треска. Доста рядко, но май ще е доживотно. Вторият път ми се размина - слава богу  Praynig

Честно казано, замислям се за второ дете.
Обаче... ме е страх да не се повтори депресията ми.
При теб как беше? Ако не ти се пише тук, моля те  Praynig отговори ми на лична бележка!
Желая ти всичко хубаво!!!   bouquet
И дано никога вече нямаш кризи, никакви...  Praynig

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
"С дъщеря ми бях в депресия около месец. Аз никога не съм искала да посегна на детето си, но си мислех, че тя ме разделя от мъжа ми, че той вече не ме обича, чувствах една такава празнота, постоянно плачех. Тогава бях на 20 години... сега след 8 години се чувствах толкова  подготвена за това,толкова бях информирана, бях сигурна, че няма да се повтори и че ще се справя. Но уви...не можах да го спра. На 5 ден усетих тази празнота отново... беше ужасно, отново плачех и плачех."

А сега, вторият път - кога премина това усещане, тази празнота, този плач?  Embarassed Защото както писах преди малко, много ми се иска и аз да имам второ детенце, но страхът от повторна следродилна депресия доста ме разколебава...  newsm78 Ако не ти се пише тук, моля те отговори ми на лична бележка!  Praynig Бъди здрава и щастлива, и цялото ти семейство също!  Hug



Последна редакция: ср, 13 сеп 2006, 18:14 от desykv

# 107
  • Мнения: 11 314
И ако още не си разбрала, аз бях от тези 10 %, страдащи от следродилна депресия.
Ако се поинтересуваш, мога да дам линк към темата си отпреди година и половина.
/както видях тук, явно съм стреснала доста майчета тук, дано е било за добро.../

С искрено уважение и благопожелания - Деси.   bouquet

Деси, двете сме на една позиция! Hug
Просто разискваме малко по-бурно по темата, за да отворим очите и на не пострадалите
Ако говориш за тази преди година и половина мисля, че съм писала в нея (със старата си регистрация).

# 108
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Добре де-а аз какво съм имала тогава-много ми е странно да разбера.
Плачех си за ...болницата. Още първата вечер си ревах за лекарите и стаята в болницата.
И после ми се случваше често да слушам същата музика, която слущах следобеда, когато ми изтекоха водите, и винаги ми ставаше криво. Исках пак да съм там, в болницата, пак същите дни си исках. Ако сте ме разбрали какво искам да кажа-ТО ЩО ЗА ЧУДО Е БИЛО МОЕТО???

Много готин ник!  Mr. Green
А сега на въпроса ти - ами според си имала следродилна тъга или още baby blues се нарича.
Вероятно си искала да се върнеш в болницата, защото там не си била сама с отговорността за новороденото, а вкъщи си напълно и 100 %-ово отговорна за него. Там е имало и други родилки, с които си се почувствала близка.
А като ти е толкова мъчно и носталгично за болницата, защо не вземеш отново да посетиш някой родилен дом, а?  Wink

# 109
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
[quote author=Atrakcia link=topic=125820.msg2332559#msg2332559 date=1157786169 А относно намесата на държавата в случая - смятам, че въобще не се акцентира на нуждата от психологическа консултация по принцип. Според съпругът ми, който също е психолог, не се прави достатъчно от страна на държавата в посока създаването на такива специализирани служби и не се учим от опита на другите държави. Психологическото консултиране трябва да обхваща периода както преди така и следродилния период. То трябва да започва още от фирмата, в която работим... трябва да има в ДКЦ-тата психологически кабинети (както има психиатрични такива), където да можем без намесата на транквиланти да решаваме личните проблеми и най-вече да има достатъчно "реклама", за да стане едно посещение при психиолог "модерно", а не "унизително" (защото се смята,че психолога се занимава с психически разстройства и т.н.)  И още много може да се каже по този въпрос..... [/quote]

Много добре казано, и аз така мисля!!!  Hug

# 110
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Съжалявам, че просто си излях душата тук, но наистина мислех, че най-малкото ще има мами, преживяли нещо подобно. Дори не съм търсила съчувствие, а сега вече се чувствам истински обидена от отношението към мен.

Ох, четох, търсих и пак четох, но не видях твое мнение в тази тема! Кажи моля те защо си обидена? С теб съм!  Hug

# 111
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Само да уточня за неразбиращите дами, понеже вече на няколко пъти ми се набиват в очите изказвания от рода " Нямах време за такива неща", че времето няма нищо общо. Stop Ако си мислите, че майките изпадат в такова състояние, защото всичко им е наред, раждането е било песен, отиват си вкъщи, спят по 8 часа, а някой друг им гледа детето,т.е. кърми, приспива, пресушава, гушка, а домакинската работа се върши от домашна помощница, в жестока заблуда сте!

Дано повече жени го разберат това нещо!  Praynig

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Трябва да има превенция на държавно ниво!
Не го пожелавам на никоя майка, та дори и на най-големия си враг.
При мен след раждането имаше такава, която отшумя за около 2 месеца, единствено благодарение на това, че вече се съм изпадала в това положение през 1998 г.Тогава бях загубила гълтателен рефлекс и просто вегетирах.....не можеш да съсредоточа вниманието си към нищо а накрая просто лежах и чаках да умра....
Проблема не е никак за подценяване и като гледам как някои казват "нямам време за това" или "това са глупости" си мисля, че точно тези жени не са познали що е ДЕПРЕСИЯ и мога единствено да ги посъветвам:ПРОЧЕТЕТЕ повече по въпроса защото никой не е застрахован от от това заболяване.То си е заболяване!!!

Радвам се, че виждам тук толкова много съмишленички!!!  Hug

# 113
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
След няколко месеца ми предстои раждане. Моля, кажете къде мога да прочета нещо по въпроса, както аз така и другите бъдещи майки. В случай на съмнение за такава депресия към кого бихме могли да се обръщаме за помощ?

Сега се настройвай положително! Това е най-важното! Освен това виждам, че вече си майка, тоест няма да раждаш за първи път, което много ще ти помогне да не изпадаш в следродилна депресия - първо, защото вече знаеш какво е да имаш малко бебе /нямаш илюзии и заблуди/, и второ - защото другото дете ще е извор за теб, ще е компания, ще е занимавка /тоест няма да си съвсем изолирана само с едно бебе до теб/.  Hug

А относно въпроса ти - аз лично се обърнах към личния си лекар и той прецени, че състоянието ми изисква незабавна консултация с психиатър, даде ми направление и готово. Може да посетиш и психолог в такава ситуация, по твоя преценка. Или невролог. Няма значение. Важното е да потърсиш помощ за себе си, ако не дай си Боже ти се случи. Всеки медик знае към кого да те насочи, ако не е в неговата компетенция да ти даде подкрепа и лечение.

Засега ти желая леко бременеене, а после щастливо и безоблачно майчинство, непомрачено от нищо, и здраво и спокойно бебче!!!   bouquet

# 114
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Само да уточня за неразбиращите дами, понеже вече на няколко пъти ми се набиват в очите изказвания от рода " Нямах време за такива неща", че времето няма нищо общо. Stop
Ако си мислите, че майките изпадат в такова състояние, защото всичко им е наред, раждането е било песен, отиват си вкъщи, спят по 8 часа, а някой друг им гледа детето,т.е. кърми, приспива, пресушава, гушка, а домакинската работа се върши от домашна помощница, в жестока заблуда сте!

тук можем да поспорим. ако бе6е в моето положение, сама с 2 бебета, мъжът ми ходе6е на работа по 15/17 4аса в деноно6тия, постоянно пътува6е, аz в 4ужда държава, беz родители, беz приятели ............. така картинката се иzясни. би ли ми обяснила, ако можех да си поzволя лукса декрепесия кой 6те6е да ми гледа децата  newsm78 , а и не ми обяснявай 4е фиzи4еското иz6то6тение не играе роля. толкова бях скапана, 4е не можех да мисля на моменти, карах я на автопилот, та камоли да се 4удя в депресия ли съм или не. то4ните думи са, 4е нямах  време zа такива не6та. сега време имам, ама май е отминал момента

Мисля, че твоят постинг звучи доста обидно, особено с това, че депресията била ЛУКС - представяте ли си, лукс?!?  #Crazy Мила джъмп, приеми моето най-искрено възхищение, че си се справила с отглеждането на двете си близначета, и то без подкрепа!!!   bouquet Но моля те бъди по-толерантна и отворена за информация за неща, които лично не си преживяла!!!  Praynig

# 115
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Аз съм на принципа, че е важно с какво си пълниш главата! Зависи от ценностната система на човека и в какво той вижда смисъл от съществуването си. Аз в депресия изпаднах като разбрах, че съм бременна и че живота ми никога няма да е същия, няма да мога да пътувам толкова, да ходя по горите, срещите с приятели... е, била съм права. Беше повече като носталгия по миналото. След първото раждане бях страшно нервна, стоях в болницата повече от 10 дни и ...  Но истинска депресия ме тръшна след второто раждане, пак стоях дълго в болницата, а това ме потиска, после седмица със свиейки и синът в една малка стая без излизане. Ревях, крещях, сърдех се... Единственото нещо ,което ме спаси е, че съпругът ми постоянно ми говореше, за това какво ще постигнат нашите деца, че те са родени със съдба. Неговия оптимизъм и това, че всичките ми простотии ги обръщаше на майтап ми помогнаха да стъпя на крака за около месец. Тогава ни под пукаха едни проблеми, а аз в такива случаи се мобилизирам. Много е важно за какво мислиш, за какво мечтаеш, дори какви филми гледаш, какво четеш... с какво си пълниш главата. Много съм съгласна, че нашите баби са били толкова заети с работа, че не са имали време  да мислят какво им е.

И според мен е важно с какво "пълниш" главата и сърцето си! Да живеят добрите мисли и позитивните чувства! Положителните хора около нас също!   bouquet

# 116
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Аз се разминах общо взето безобидно с безпричинно реване. Ако е възможна обаче следродилна депресия година и половина след раждането - значи сега съм в такава. Когато еуфорията е изчерпана, когато от теб се иска вече не просто да преповиеш бебето, а да започнеш да го оформяш като човек... и не знаеш дали ще се справиш. Когато ти липсва средата, интелектуалното общуване, професията, а не искаш все още да оставиш детето си, и се чувстваш виновна и пред себе си и пред него. Когато вече ясно си даваш сметка, че нито животът, нито отношенията с мъжа ти ще са както преди. И понякога ти се иска да викнеш "Отказвам се!" и да си вдигнеш шапката.

Дона, успокой се! Децата не само "зареждат"  Heart Eyes, но понякога и "изцеждат"  Sick, естествено е...  Hug

Доскоро бях с твоя проблем... затова реших: стане ли на 2 - той тръгва на ясла, аз се връщам на работа... и аз съм човек все пак!  Crossing Arms

Не се чувствай виновна, просто НЯМА за какво, наистина!!!

А депресия можеш да си отговориш дали имаш или не в зависимост от отговорите, които дадеш на тези въпроси:
1. Спиш ли добре? /имаш ли безсъние или непрекъснато си сънлива/
2. Храниш ли се нормално? /преяждаш ли или гладуваш от нерви, качила ли си/свалила ли си кг/
3. Имаш ли някакви лични интереси, хоби, занимания /или нищо вече не те интересува/
4. Добро ли е настроението ти? /или си вечно потисната, тъжна, нищо не те радва/
5. Имаш ли чувството, че животът ти има смисъл? /или се усещаш напълно безполезна, отчаяна, нещастна, мислиш за самоубийство, за смъртта, за липсата на каквато и да било надежда/
6. Имаш ли пълноценен сексуален живот? /или напротив - сексът вече не ти носи никакво удоволствие/
7. Помниш ли добре? /или непрекъснато забравяш, разсеяна си, разконцентрирана/
8. Взимаш ли лесно решения от ежедневно естество? /или си напълно демобилизирана, нерешителна, тревожна, всичко ти изглежда трудно или непосилно/
9. Чувстваш ли се отпочинала, бодра? /или си изтощена, уморена, безсилна, трудносправяща се с всичко, дори с елементарни неща, които преди си правила с лекота/

Ако на поне 4 въпроса отговориш отрицателно и това е така интензивно и повече от 2 седмици, вече се касае за депресивен епизод!  Cry Ако повечето ти отговори обаче са утвърдителни - всичко е наред при теб!  Hug След въпросите има неща, изброени в скоби - именно това са най-честите симптоми на депресията, независимо дали е следродилна или не!
Важното е - депресията се лекува!!!  Simple Smile

# 117
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
И ако още не си разбрала, аз бях от тези 10 %, страдащи от следродилна депресия.
Ако се поинтересуваш, мога да дам линк към темата си отпреди година и половина.
/както видях тук, явно съм стреснала доста майчета тук, дано е било за добро.../

С искрено уважение и благопожелания - Деси.   bouquet

Деси, двете сме на една позиция! Hug
Просто разискваме малко по-бурно по темата, за да отворим очите и на не пострадалите
Ако говориш за тази преди година и половина мисля, че съм писала в нея (със старата си регистрация).

Радвам се, че сме приятелки!!!   bouquet

# 118
  • Мнения: 90
Разбира се, че трябва да има превенция. Аз лично минах през следродилната "тъга" и направо не знаех какво ми става, че рева за щяло и нещяло, а майка ми чак помоли Джи Пи-то да ми изпише успокоителни... Rolling Eyes Разбира се той отказа. Отделно живота ми първите седмици беше само кърмене, цедене и борба с мастита, което изобщо не помагаше за по-доброто ми психическо състояние. За съжаление, в България има твърде много неща за "оправяне", едва ли ще стигнат скоро до следродилната депресия.


Все едно аз съм го писала.Преживях абсолютно същата депресия.Подкрепям всички който мислят,че това е сериозен проблем и че трябва на време да се обърне внимание.

# 119
  • Мнения: 581
Отговорих с 1.

От известно време все за това мисля, че може би като родя бебчето си ще изпадна в депресия.
Когато родих дъщеря си, не изпаднах в дупка, но сега ми се струва, че тепърва ми предстои да мина през този Ад. Дано греша!

# 120
  • Мнения: 600
За мен следродилната депресия беше много тежка. Имах проблеми с това, че дъщеря ми не искаше да суче и се бях вманиачила на тема хранене. Едва отскоро, след един единствен разговор с психолог, съм малко по-спокойна, но отвереме навреме ме обхваща отново страх, че детето ще спре да се храни. Сигурно в нечии очи това звучи смешно - но аз бях психясала. А само след една среща и разговор с психоложката се почувствах по-добре. Не че ми каза кой знае какво. Всъщност едно единствено изречение ме накара да се поотпусна и да спра да "тъпча" детето (а след тъпкането  се чувствах гадно) (сигурна съм, че се дължи на следродилната депресия) Изречението беше много простичко, но толкова вярно, че някак отключи в мен някаква невидима преграда, която не ми позволяваше да мисля правилно и да се радвам на собственото си дете. Не се чувствах пълноценна и добра майка и от това ми ставаше още по-тежко. Детето също страдаше и имах чувството, че ми няма доверие, че не изпитва привързаност към мен - още нещо, от което ме болеше. Освено това психоложката насочи вниманието ми в посока различна от храненето - тя забеляза, че дъщеря ми е умна и много съсредоточена, нещо, което аз не забелязвах притеснена от неяденето й. Парите, които дадох за този сеанс са най-правилно изхарчените ми средства. Сега градя връзка с детето си, не изпитвам страх или гняв - чувства които преди ме владееха! Определено има нужда да се говори  за следродилната депресия.

# 121
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
За мен следродилната депресия беше много тежка. Имах проблеми с това, че дъщеря ми не искаше да суче и се бях вманиачила на тема хранене. Едва отскоро, след един единствен разговор с психолог, съм малко по-спокойна, но отвереме навреме ме обхваща отново страх, че детето ще спре да се храни. Сигурно в нечии очи това звучи смешно - но аз бях психясала. А само след една среща и разговор с психоложката се почувствах по-добре. Не че ми каза кой знае какво. Всъщност едно единствено изречение ме накара да се поотпусна и да спра да "тъпча" детето (а след тъпкането  се чувствах гадно) (сигурна съм, че се дължи на следродилната депресия) Изречението беше много простичко, но толкова вярно, че някак отключи в мен някаква невидима преграда, която не ми позволяваше да мисля правилно и да се радвам на собственото си дете. Не се чувствах пълноценна и добра майка и от това ми ставаше още по-тежко. Детето също страдаше и имах чувството, че ми няма доверие, че не изпитва привързаност към мен - още нещо, от което ме болеше. Освено това психоложката насочи вниманието ми в посока различна от храненето - тя забеляза, че дъщеря ми е умна и много съсредоточена, нещо, което аз не забелязвах притеснена от неяденето й. Парите, които дадох за този сеанс са най-правилно изхарчените ми средства. Сега градя връзка с детето си, не изпитвам страх или гняв - чувства които преди ме владееха! Определено има нужда да се говори  за следродилната депресия.

Чета твоята изповед и си мисля по колко сходен начин сме преживели нещата.  Hug Само че за разлика от теб, аз СГЛУПИХ, като НЕ потърсих навреме помощ и подкрепа от специалист /било то психолог, невролог или психиатър/. Криех се като уплашено и виновно мишле, с плахата надежда, че ще ми мине от само себе си. Да, ама НЕ мина!  #2gunfire Не можах да се откопча от омагьосания кръг от отрицателни и неправилни мисли, всичко в мен беше като увеличаваща се лавина от негативни емоции: страх, чувство на вина, липса на каквато и да е радост, тревога, усещане за неадекватност в майчината роля, за несправяне с каквото и да било...

Е, чувства на страх и гняв завладяват всеки човек понякога! Естествено е. Важното е те да не са водещи и преобладаващи!  Peace

И още нещо - ако на снимките това е дъщеря ти - ами НАИСТИНА изглежда много умно и доста по-голямо от реалната си възраст дете! Да ти е жива и здрава, и много щастлива!!!   bouquet

Ако не е тайна, какво е това простичко изречение на психоложката, което те е накарало да се почувстваш веднага много по-добре?  newsm78

При мен лично нещата почнаха да се подобряват, когато ОСЪЗНАХ, че няма вечно детето ми да е ревливо и шумно бебе, че ще стане голям и добър човек, и т.н.  Embarassed

Последна редакция: чт, 14 сеп 2006, 08:22 от desykv

# 122
  • София
  • Мнения: 290
Аз не мога да кажа че имах депресия, по-скоро ми беше трудно да свикна с новия начин на живот - недоспиването, еднообразието в ежедневните задължения, това че нямам време за себе си. Но начина  на преодоляване зависи от самата личност. Аз съм много адаптивна, трябват ми 2-3 месеца и с всичко свиквам.
Голямо влияние оказва и социалното положение - по мои наблюдения в семействата, които са материално затруднени жените изпадат в по-дълбоки и трайни депресии. Друго е да можеш да си позволиш разни глезотии, които не са необходими, но правят живота по-лек. Да си имаш автомобил и като те стегне шапката да сложиш детето в нея и да отпрашиш на някъде да смениш малко атмосферата, та било то и само за два часа. Всичко това разнообразява, а разнообразието поддържа интереса към живота и депресиите бягат надалече.
Важно е и разбирателството с бабите, за да има на кой да оставиш детето за час-два или ден и да починеш малко.
Аз така се спасих.

# 123
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Аз не мога да кажа че имах депресия, по-скоро ми беше трудно да свикна с новия начин на живот - недоспиването, еднообразието в ежедневните задължения, това че нямам време за себе си. Но начина  на преодоляване зависи от самата личност. Аз съм много адаптивна, трябват ми 2-3 месеца и с всичко свиквам.
Голямо влияние оказва и социалното положение - по мои наблюдения в семействата, които са материално затруднени жените изпадат в по-дълбоки и трайни депресии. Друго е да можеш да си позволиш разни глезотии, които не са необходими, но правят живота по-лек. Да си имаш автомобил и като те стегне шапката да сложиш детето в нея и да отпрашиш на някъде да смениш малко атмосферата, та било то и само за два часа. Всичко това разнообразява, а разнообразието поддържа интереса към живота и депресиите бягат надалече.
Важно е и разбирателството с бабите, за да има на кой да оставиш детето за час-два или ден и да починеш малко.
Аз така се спасих.


За съжаление си права за финансовото състояние. Наистина е открита връзка между бедността и депресията. Най-често в следродилна депресия изпадат, по световни статистически данни, бедни чернокожи емигрантки  в "бяло" богато общество...  Sad
Поради изолацията, поради наличието на расова и полова дескриминация и поради факта, че не могат да си позволят спокоен живот, забавления, а понякога дори достатъчно храна, дрехи, играчки за децата си.
Между другото, т.нар. глезотии и аз смятам за важни за прогонването на депресията! Примерно да си купиш цветен лак за подобряване на настроението /това го научих от Duci, да е жива и здрава!/, или голям шоколад, който ти е любим, ядки, някоя дрешка или кафе с приятелка...
Разнообразието и разбирателството с бабите също помагат, напълно съм съгласна!
И още нещо - докато го оставяш бебето на някой близък човек, да НЕ се чувстваш виновна или лоша майка - напротив, за твоя близък ще е приятно да погледа детето ти, особено ако знае, че така ти "зареждаш батериите си"...  Hug

# 124
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Моята депресия беше само в периода, когато бях в болницата, което до голяма степен се дължеше на една резглезена майка на второ дете, която не искаше бебето и ме убеждаваше да не го искам докато ме изпишат, защото съм щяла да изпадна в депресия, бебето щяло да реве постоянно, щели да ми стискат гъпдите постоянно и щяло да ме боли, абе въобще така ми проми мозъка тази жена, че още я мразя  #2gunfire, то аз съм си виновна  Embarassed. Като ни изписаха всичко беше наред.
Искрено съчувствам на майките, които са имали проблеми, като чета ми става мъчно, че сте минали през такива терзания  Hug

# 125
  • Мнения: 600
Цитат
Ако не е тайна, какво е това простичко изречение на психоложката, което те е накарало да се почувстваш веднага много по-добре?  newsm78

Здравей, не споделих изречението, защото ако някой го прочете сигурно ще сметне, че съм ужасна глупачка, щом не съм се сетила толкова елементарно нещо. Истината е, че се бях сетила, но май някак имах нужда някой друг да ти го каже. Това също е глупаво, но...  И все пак изречението беше нещо от рода:
"Е, добре когато спре да яде с желание колко още можеш да "набуташ" в устичката - 2-3 лъжички - а това колко още калории, ще й донесе?!"  Носеше този смисъл.

Цитат
И още нещо - ако на снимките това е дъщеря ти - ами НАИСТИНА изглежда много умно и доста по-голямо от реалната си възраст дете! Да ти е жива и здрава, и много щастлива!!!:bouquet:
   

Много ти благодаря - тя си е моята гордост, а вече и радост  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт