Ходили ли сте да се изповядвате?

  • 7 228
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 468
Напоследък чета много такива книги, говоря с мои приятели, които учат богословие... и все ми казват, че трябва да ходя да се изповядвам през известен период от време. Тъй... на въпроса ми: Защо?, се отговоря, че когато един ден хвърля топа и душата ми отлети в Небитието, дяволи и демони почват да я дърпат и изтъквайки моите грехове, може да ме завлекат със себе си. ОБАЧЕ, ако ида да се изповядам при свещеник, тези грехове, които съм му казала, автоматично се изтривали от списъка на онези ми ти демони и прочие......
Израстнах като атеист и сега хем ме сърби, хем ме боли.. хем искам да ида да видя, какво е..., хем не ми се вярва и мисля, че ще се чувствам смешна там, а попа ще ми се хили зад решетката, като ми слуша глупостите.

# 1
  • Мнения: 2 550
Не съм  Peace
Всъщност не се ли изповядват само католиците?
Много съм зле с религийте  Embarassed

Последна редакция: пт, 08 сеп 2006, 23:38 от Марчето

# 2
  • Мнения: 2 804
Докато бях християнка НЕ , а сега пък съвсем НЕ !

# 3
  • Мнения: 1 113
Не съм ходила, а ми се е искало. Но не заради причините, които са ти казали, дори мисля, че не в това е истинския смисъл на изповедта. И доколкото знам в православното християнство няма тъмна стаичка с решетки Grinning

# 4
  • Мнения: 2 212
Не съм. Не съм атеист, напротив, но това с изповедта някак си не мога да си го представя... може би, защото тук в България не е така разпространено, не знам...На този етап се изповядвам пред себе си  Peace

# 5
  • Мнения: 5 468
И доколкото знам в православното християнство няма тъмна стаичка с решетки Grinning
ooooh! Аз това го знам от филмите... Какво има при християнството?

# 6
  • Мнения: 1 113
Ами не съм много сигурна, мисля че заставаш срещу свещеника и се изповядваш. Имам много близък приятел, който е свещеник (една от причините да не съм се изповядала все още), мога да го попитам точно как става изповядването и за църковния му смисъл.

# 7
  • Мнения: 4 651
И в православната църква има изповед, разбира се без стаичка с перденце, многи филми гледаш хамерикански Simple SmileSimple Smile
И то е толкова близко до живота, нали идеята е да се покаеш, ако си нарушил една от 10-те божии заповеди.
Това с автоматичното изпаряване на греховете, като кажеш на свещеник....
За мен е по скоро, като да идеш на психолог и той да те насочи в правилната посока, ако не виждаш изход или как да се справиш с лошотията си.
А на въпроса - не съм ходила. За да се изповядам на някой, трябва да му вярвам и да го познавам, не ми стига само, че е свещеник. Лошото е, че в големия град малко свещеници познават отбилзо хората, посещаващи църквата, в която служат.
Да не говорим, че нашето поколение в момента градим навици на християни, аз до 15 тата си година не бях ходила на църква, въпреки, че майка ми е вярваща, баща ми - ами не знам, то по средата няма, по-скоро не е.

# 8
  • Мнения: 4 555
По време на службата, хората, които искат да се изповядат отиват при свещенника и му казват, каквото имат да му казват. Ако са много, нижат се на опашка един след друг. Разбира се останалите не чуват какво казват предните. Но при православните няма стаичка като в католическите църкви, тук гледаш свещеника едва ли не в очите. Което си е леко смущаващо.
И аз мисля, че идеята не е да ти се задраскат греховете, а когато си направил нещо, което ти тежи, да можеш да го споделиш с някого, който да ти даде духовна подкрепа. Да споделиш с някого, че се разкайваш и да чуеш, че ти се прощава, което е най-желаното нещо, което човек иска да чуе, когато чувства, че е сгафил и не може да се помири със съвестта си.

Аз не съм се престрашавала, защото не мога да си представя как разказвам на свещеник разни лични неща.

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Не съм. Не ми идва. Смислено, за вътрешните си вълнения и мисли, мога да говоря едиствено пред близки хора. Иначе не ми се получава....
Та аз дори виц не мога да разкажа пред непознати...какво остава да споделям разни съкровени тайни и грехове..

# 10
  • Мнения: 3 818
ъъъъ, мисля, че при православието коленичиш пред свещеника, а той те покрива с някаква част от дрехата си беше (пусто като не съм внимавала като го учихме, сега не помня как се казваше) и така, уж си анонимен hahaha

Иначе, не, не съм се изповядвала, няма и да го направя, от религиите църквите са ми най-малко приятното нещо.

# 11
  • Мнения: 6 039
не, не съм

# 12
  • Мнения: 1 910
Това с изповядването ми се е виждало винаги много изкривено. Първо стои някой между теб и Бог да ти посредничи. Второ е просто безумно. Убива някой си някого, изповядва се, казва сто пъти някаква молитва и е чист пред съвестта си. После пак го прави. И пак, и пак.
Както и да е...аз съм по-скоро атеист и гледам да живея така, че да не ми тежат много неща на съвестта. Wink

# 13
  • Мнения: 313
Не, не съм се изповядвала.

# 14
  • Мнения: 2 353
не съм. То моето ще излезе оплакване и оправдания...Ей затова съм си зашила устата и мълча.

Общи условия

Активация на акаунт