Пилаф

  • 30 781
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 140
Дайте ми рецепта за пилаф.
Пробвах да го правя един път, но не ми хареса.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 21 604
Ами аз запържвам ориза, да се оцъкли, както се вика/да стане стъклен и тогва му наливам гореща вода 3:1 и го варя ..по някое време посолявам и капвам няколко капки лим. сок, за бял цвят. bowuu

# 2
  • Мнения: 5 140
Аз го правих с бланширан ориз, в къщи само такъв се яде.
А свеки слага и фиде.

# 3
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Фиде и ориз?????? Неееее...шегуваш се!  Sick

# 4
  • Мнения: 1 858
И това ли е пилаф? Пържено варен ориз?!?!?! И няма нещо по-така?

# 5
  • Мнения: 22 867
Фиде и ориз?????? Неееее...шегуваш се!  Sick

Това сигурно не е пилаф, но е вкусно и става за гарнитура. Аз също го правя: запържвам в по-дълбок тиган фиде, докато порозовее /не трябва да го прегаряте/, слагам ориза и след малко заливам с нужното количество вода според ориза. После слагам пилешки бульончета, черен пипер, риган - според вкуса. Хубаво е, когато се запържи в краве масло, понякога на края му слагам малко масълце. Научих го от един арабин, студент по медицина у нас. Може би има нещо подобно в арабската кухня newsm78, знам ли?

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз го правих с бланширан ориз, в къщи само такъв се яде.

За това не ти се е получил вкусен Wink. За да стане хубав пилафа, се прави с бисерен ориз. Аз го правя като Морена, но съотношението вода (аз предпочитам да използвам пилешки бульон)- ориз ми е 4:1.

# 7
# 8
  • Мнения: 7 091
 Аз не мога да се включа с рецепта за пилаф, но да питам за една такава  Embarassed Simple Smile
Преди време бяхме на гости и домакинята сервира Пилаф на Александър Македонски, беше с гъби, но друго не си спомням( бях доста малка и може и да не съм обърнала внимание просто), някой има ли идея как се прави това нещо?

# 9
  • Мнения: 581
Леле, а аз от мъничка пилафа си го представям като нещо сладко, ориз с захар и изобщо нещо различно от всичко познато.

# 10
  • Мнения: 5 140
Фиде и ориз?????? Неееее...шегуваш се!  Sick

Това сигурно не е пилаф, но е вкусно и става за гарнитура. Аз също го правя: запържвам в по-дълбок тиган фиде, докато порозовее /не трябва да го прегаряте/, слагам ориза и след малко заливам с нужното количество вода според ориза. После слагам пилешки бульончета, черен пипер, риган - според вкуса. Хубаво е, когато се запържи в краве масло, понякога на края му слагам малко масълце. Научих го от един арабин, студент по медицина у нас. Може би има нещо подобно в арабската кухня newsm78, знам ли?

Така го прави и свеки и тя е научила рецептата от арабин, преподавала му е в ИЧС.

# 11
  • Мнения: 5 140
Фиде и ориз?????? Неееее...шегуваш се!  Sick

Ерика супер е, само че фидето определено е по малко количество от ориза, някъде около една шепа.

# 12
  • Мнения: 115
Това е истинска узбекска рецепта за запечен пилаф.
Най-важното нещо е да се готви в чугунен съд.

800гр месо / аз готвя със свинско, по принцип е овнешко/
500гр лук кромид
черен пипер
кимион
куркума

1. Месото се реже на парчета, прибавя се нарязания лук на кръгчета и се добавят подправките.Всичко се слага в съд с капак / аз го правя в чугунена тенджера / и без да се слага допълнителна мазнина се пече във фурната за 1ч.

500гр ориз бланширан
1/2л прясно мляко
4л. вода

2.Ориза трябва да е предварително накиснат във вода поне няколко часа, за да не поема много мазнина.
Докато се приготвя месото варите ориза в подсолена вода с млякото до полуготовност. После го  измивате със студена вода, изцеждате и го оставяте настрани.

250-300гр катък / аз го правя със сметана /
куркума
шафран
1 яйце

3.Катъка, яйцето и подправките ги разбивате до еднородна смес и това е марината. В нея поставяте месото с лука, които сте извадили от фурната, заедно с мазнината, която е пуснало месото.

1пакетче стафиди
1пакетче шам фастък без черупките
1пакетче бадеми
краве масло

4.Докато месото се маринова, в кипяща вода пускате бадемите и шам фастъка да се попарят за 1-2мин. Вадите ги от водата и ги обелвате. После ги нарязвате на филии /може и цели, ако не ви се занимава/. В тиган разтопявате масло и пържите заедно стафидите, бадемите и шам фъстъка.
5.Изваждате месото от марината и в сместа която остава слагате малко ориз и разбърквате.
6.Това / марина+ориз/ го поставяте на дъното на тенджерата,
върху него слагате част от месото,
поръсвате с ядките и стафидите.
После слагате пак ориз, месо и ядки и така редувате, като накрая се слага ориз. Пече се 1час в захлупена тенджера по средата на фурната.
Не е от бързите рецепти, но става фантастично.
Приятен апетит, за този който има търпението да го приготви.

# 13
  • Мнения: 22 867
Фиде и ориз?????? Неееее...шегуваш се!  Sick

Оказа се, че е от турската кухня и се казва Шехриели пилаф(пилаф с фиде).

Продукти
Фиде 2 шепи
Вода 4 чаени чаши вряла
Ориз 2 чаени чаши
Слънчогледово масло (олио) 3 супени лъжици
Готварска сол

Приготвяне
Загрейте олиото в тенджера и прибавете фидето. Запържете го, докато стане златисто. Почистете ориза, измийте го с топла вода. Оставете го да поседи в топла вода от 3 до 5 минути. Отцедете ориза, добавете го към фидето и го запържете в продължение от 3 до 5 минути. Добавете врялата вода и разбъркайте съвсем малко, само 2-3 завъртания на лъжицата. Затворете плътно капака на тенджерата и оставете пилафа да поври около 3 минути на силен огън, след това намалете огъня и оставете да поври още 10-15 минути. След като снемете пилафа от огъня, разбъркайте го добре с дървена лъжица. После покрийте тенджерата с плътна хартиена салфетка, затворете капака и изчакайте още десетина минути преди сервиране.



Изглежда необичайно, но е вкусно. Аз добавям черен пипер, понякога пилешки бульончета Grinning

# 14
  • Мнения: 7 914
Днес съвсем случайно се мотах из готварския и попаднах на ето това:

Турски пилаф

 и понеже  и без друго бях решила да варя ориз за гарнитура реших да  пробвам горния турски пилаф...


Стана разкошен...  chef ... дори и мъжО вика не нзма какво си го правила този ориз, ама по вкусен не съм ял Joy

Общи условия

Активация на акаунт