ИДЕИ ЗА ПРОМЕНИ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

  • 9 531
  • 104
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 070
Ами в нашата ясла става без проблем и на мен това ми харесва, искам да знам какво се случва с детето ми от време на време, макар, че съм се възползвала само веднъж де факто! При тях дт едно общо помещение се влиза в по-голямата стая, където бяха децата и към сплното, така, че с баща и преминахме без никой да ни види и прекарахме чудесни 40 минути, никой не ни видя, после и разказвахме и тя постоянно и досега иска да и разказвам приказката за рождения ден - как сме се скрили там където тя спинка, как е имало торта и са и донесли подаръци, кка са дошли животните на гости и всички са танцували... Тя едва ли би ми разказала повечето неща при положение, че ставаше на 2!Можехме да правим снимки и бих взела камера дори. не ми харесва да си захвърля някъде детето и да не знам през цялото време с какво се занимава. Отделно си мисля, че винаги има начин да забаламосат децата за малко, най-вече твоето, докато преминеш и се скриеш, може да се използва и момента, когато са на гърнето.. и има места, на които не се преминава през занималните за спалните. та дори и да вземат твоето дете на ръце и тго забаламосат, а другите те видят за секунда, докато си играят - какъв е проблема?някаква жена преминава и изчезва, там са под 3 години всичките и улисани в игра, не е нужно да отиваш, когато има занимание, сестрите те вкарват, когато е удобно и подходящо и затова се договаряте...

# 76
  • Мнения: 294
Мисля си, че основното е да се намалят групите.
Когато учителките се грижат за по-малко деца ще им обръщат повече внимание. Важно е и да се преосмисли целият режим в детските градини...т.е. начина по който се гледат децата не се е променил от сигурно 30 години насам.
Аз не съм върл противник на телевизорите в групите, но  да им пускат образователни филмчета съобразени с възрастта (примерно два пъти по 20-30 минути на ден..не повече). Така хем ще е по-лесно за учителите, хем ще е интересно за децата и ще научават по-бързо разни неща.
Хубаво е учителите да ходят на някакви квалификационни курсове (задължително би трябвало да е), където да си опресняват методите на работа.

Не може децата в яслите да стоят по цял ден затворени. Едва ли е е толкова трудно да се обезопаси едно място в двора, да се огради и да се пуснат бебетата там да вилнеят.
Всъщност, като се замисля всички детски градини имат огромна нужда от подмяна на дворните си съоръжения и най-вече обезопасяването им.

Дългите ваканции и смесените групи също са проблем за повечето деца и родителите им. Нека така се прави графика на хората, че да не се налага това. Как във всички фирми може да стане, а в градините не?

За тези важни неща се сещам в момента...може и други да ми изникнат.
smile3521 smile3521 smile3501 smile3501 Напълно подкрепям това мнение!

# 77
  • Мнения: 2 534
1. Да се почистват редовно и да се обезопасят дворовете на детските градини и ясли! - Синът ми неведнъж ми е казвал, че докато играели в двора, едно по-голямо момче, което не е от градината, се криело в храстите и ги плашело  #Crazy
Това е золожено в план проекта на Общината , даже мисля ,че вече е одобрено , но не съм сигурна кога ще влезе в сила за Софи я
Ще бъде ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ , кой ще го следи незнам, ще питам ...
Но за мен генералният въпрос си остава , а именно ... местата в ДГ и ясли не са достатъчно

# 78
  • Мнения: 7 821
Но за мен генералният въпрос си остава , а именно ... местата в ДГ и ясли не са достатъчно
Да, и за мен това е основния проблем!
Всичко друго може да се реши и на ниво директорка. Какъв индивидуален подход може да се иска от една жена, която се грижи за 35-40 деца?!? Тя факир да е не може да се справи. Добре, че си ги взимаме здрави и прави.
Имам конкретно предложение да се помисли за увеличаване на персонала в първите групи на градините. Децата там са на по няма и три години, бройката им е голяма, а повечето от тях не могат да се оправят сами, почти изобщо. В яслата децата са на почти същата възраст, а персонала е 2 пъти по-голям. Никой не може да ме убеди, че е еднакво трудно да гледаш 30 три годишни и 30 шест годишни. А предвидения персонал е еднакъв.
Шапка им свалям на учителките и лелите - да облечеш, оправиш, да помогнеш при хранене, да обуеш, да прибереш дрехите и т.н и т.н. на 30 деца си направо постижение. Аз, ако бях, на втория ден да съм избягала!
Повече разбиране им дължим и уважение за труда.

# 79
  • Мнения: 479
Моите впечатления са, че децата в 1 група са не повече от 25-26. Това обикновено означава средно 18-22 деца, защото все се случва някой да отсъства. А това, струва ми се е една съвсем нормална бройка. Не казвам, че са малко децата, но да бъдат по 8-10 в група ми изглежда невъзможно, като се има предвид недостигът на места.
За яслите не знам как стоят нещата, защото Теди не е посещавал. Но група от 30 - 35 деца  #Crazy - това е лудост!

# 80
  • Мнения: 7 821
Моите впечатления са, че децата в 1 група са не повече от 25-26. Това обикновено означава средно 18-22 деца, защото все се случва някой да отсъства. А това, струва ми се е една съвсем нормална бройка. Не казвам, че са малко децата, но да бъдат по 8-10 в група ми изглежда невъзможно, като се има предвид недостигът на места.
За яслите не знам как стоят нещата, защото Теди не е посещавал. Но група от 30 - 35 деца  #Crazy - това е лудост!
По списък децата в групата на Дани са 27, но като нищо през Октомври ще станат 30. Прочети темата на Игси за броя на децата в групата на сина ́и .
Разбирам, че не може да са по 10 деца в група, не това ми беше мисълта. Ще е по-добре обаче да се назначи по още една леля, която да помага в обгрижването около децата. Това ще помогне на учителката да си върши по-добре основната работа, а именно да обучава, възпитава, забавлява и т.н. децата, а не да сменя напикани гащи и да бърше изакани дупета  Wink.

# 81
  • Мнения: 1 425
Моите впечатления са, че децата в 1 група са не повече от 25-26. Това обикновено означава средно 18-22 деца, защото все се случва някой да отсъства. А това, струва ми се е една съвсем нормална бройка. Не казвам, че са малко децата, но да бъдат по 8-10 в група ми изглежда невъзможно, като се има предвид недостигът на места.
За яслите не знам как стоят нещата, защото Теди не е посещавал. Но група от 30 - 35 деца  #Crazy - това е лудост!

Синът ми миналата година беше първа група в градината и са 32 деца по списък.Тази година има едно ново което означава 33деца....... #CrazyКогато отидох снощи да го вземам немога да ти опиша глетката от около 25-6 деца, нагъчкани в един пясъчник и една пързалка,кой първи да се пързаля и да играе на пясъка?????После защо се биели децата ами ще се бият......
Според мен също най-належащия въпрос е бройките в групите,колкото и добър да е персонала просто не става.Също и съораженията в дворовете са много малко,децата просто нямат на какво да играят. Thinking

# 82
  • Мнения: 479
Синът ми миналата година беше първа група в градината и са 32 деца по списък.Тази година има едно ново което означава 33деца....... #Crazy

Берина, това е ужасно наистина! Нима ХЕИ разрешава 35 деца в едно помещение? А къде се побират 35 креватчета? Няма ли някакви изисквания за тов? Да се грижи една учителка и една лелка за 35 дечица, ми те да не са многоръки Шива! Може би трябва родителите на децата в тази група да говорите с директорката и да обмислите възможност групата да се раздели. МАкар че, ако няма помещения, това ще бъде невъзможно.


Ellypr, разбирам, че същестествува такъв проблем. А това, което написах, се базираше само на наблюдения от детската на Теди. А там, както разбирам, е по-скоро изключение това, че децата в групата са под 30.

# 83
  • Мнения: 479
Сега се сещам, че всъщност детската, в която ходи Теди, се е водила до преди година-две санаториална (за деца със заболявания на дихателните пътища). Не е изключено затова да са по-малко децата в групите.

# 84
  • Мнения: 1 425
Тодоран, как да се раздели групата като всички групи са така, не само нашата. SadПомещение естествено че няма свободно, всичко е пълно с деца.В групите има по 26 легълца и ако присъстват повече деца или спят на походни легла или ги водят в други групи само за съня,после се връщат. CloseУжас направо, затова за мен най-належащия проблем е бройката в градините. Peace

# 85
  • Мнения: 479
Ами в такъв случай не знам какво да кажа, освен че се гръмнах  #2gunfire, като прочетох за ситуацията с леглата. Не е ли възможно да се говори с кмета или със съответната служба в общината (макар да не знам коя), или да отидете в областния инспекторат, или де да знам какво. Не трябва да се допуска такова нещо. След като са предвидени 26 легла, значи трябва да се приемат 26 деца. Така ли е с всички детски градини?

# 86
  • Мнения: 479
Ето тук има нормативен документ, който определя какъв е допустимият минимален и максимален брой деца в една група (или клас):
НАРЕДБА № 7
от 29 декември 2000 г.
за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата, детските градини и обслужващите звена

на: http://www.paragraf22.com/pravo/naredbi/1199.html#Пр … 85;ие

Според тази наредба децата в една група не трябва да са повече от 22!
Сигурно има начин да се заставят общинарите или службите от местните инспекторати да се съобразяват с тези наредби.
За тази цел, разбира се, трябва да има повече държавни детски градини. Те сигурно и сега не са малко, стига да не се отдават техните сгради или части от тях на търгове и под наем на частни учебни заведения (какъвто случай имаше в София).

Последна редакция: ср, 13 сеп 2006, 13:37 от Тодоран

# 87
  • Мнения: 2 070
Вижте момичета, проблема няма да се реши като се намали бройката на децата в групите, а като се откриват нови групи и в мечтаното бъдеще се строят нови сгради или се ползват съществуващи и освежени помещения. Ако трябва да спазват норматива - къде ще отидат всички деца от 17тото до 27мото....

За телевизорите - според Световната Здравна Организация гледането на тв в яслена възраст е изключително вредно! Ако решим, че може да се допусне в градините - нека има изключително строги правила - по колко време на ден и какво. например едно образователно 10-15 мин филмче сутрин и едно следобед... Или само едно през ден...Абе нещо такова, но съобразено по възрастови групи, психологически и образователни нужди, придружено с игра, обяснения, задаване на въпроси. Естествено, че има модерни средства за образование, но в момента това е адски безконтролно и докато няма правила - по-добре да няма и телевизори. А ето ви и лесно разрешение на въпроса - да няма антена и кабелна! Едно телевизорче и едно ДВД /вече са евтини и канто не си плащат кабелната ще го купят за три месеца, може и от дарения, тка най-лесно/ - така ще се гледа само наличния фонд от образователни филмчета и песни, гимнастики и игри...  Но както казах в момента положението е безконтролно и затова по-добре временно да се забрани ползването на тв, макар че 99% съм сигурна, че то не е и позволено....

# 88
  • Мнения: 9 990
В групата на дъщеря ми  са 33 деца.Щом приемат-могат да се справят-но не е в това въпросът, естествено.Нови групи, нови сгради-ясно ни е на всички, че това е решението и то не става за ден-два.Как бихме могли да натиснем и да се стигне до някакво благоприятно развитие на нещата?Освен, че алармираме и негодуваме-какво можем да направим?Петиции, молби и жалби-до кой?
Никоя учителка в детска градина не е очарована от перспективата да наблюдава  толкова много деца на куп, малки, често трудно контролируеми.Би била щастлива групата и да е наполовина поне.

# 89
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вижте тази тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=126712.0;topicseen

.......аз бих искала детето ми да ходи в подобна градина, без разни режими и дрън- дрън........просто да ходи и да играе на воля

Общи условия

Активация на акаунт