Детегледачка (българка) в чужбина

  • 8 042
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 147
На мен ми предложиха да гледам 3-и(бебе на 1месец,2-то на две годинки , а 3-то на 5), а не 1-о -за 5 Е на час след което се изсмях на тази нагла майка-французойка, която иска да дам всичко от себе си за грижите за децата(без готвене и чистене),на всичкото отгоре не живея в тях и не се храня в тях!За мен това беше възмутително предложение защото много добре съм запозната с това че една французойка не би се съгласила с тези условия и заплащане! А тя с най нагли думи искаше да ме убеди че заплащането в Франция е такова и аз нямам правото да се възмущавам, но думите ми бяха "правото да избирам е само мое" Crossing Arms,а тя:"аз ще се оправя....чакам американка която ще гледа децата ще им преподава английски (защото тя държеше и на това да научат английски)"!Еми супер нагло от нейна страна за 5Е, при условие,че Франция не се слави с нисък стандарт!Така че ако ние не спрем да се продаваме евтино няма да спрат да ни дискриминират! Thinking
А споделете с мен че работата с деца е два пъти по отговорна от тази на самите родители!Вашите притеснения да ли са добре гледани, са по- големи ако се доверите на детегледачка така че и заплащането трябва да е според отговорността!

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Познавам една българка, която има такава детегледачка. Идва за по 6 месеца, на границата плаща глоба или рушвет и се връща. Мисля, че плащаше около 200-300 евро, като грижата  за детето беше 24 часова, въпреки, че фирмата на познатата ми е в къщата им. На мен ми се вижда малко, но жените бяха съгласни, а и допълнително на черно си бяха намерили да чистят в няколко къщи и така си докарваха към 200 евро отгоре.

# 17
  • Мнения: 353
Бях почти година au-pairв квартал на Париж.И това което чета тук ми се вижда малко преувеличено...
Французоиките плащат по 280? + мизерна стаичка за да им се гледат децата и да се върти цялото домакинство.Което прави 30 часа през учебната година и 50часа през ваканциите.Вклучва детето,домашните му,душовете,подредбата на стаята му...Отделно чистене на цялата куща(в моя случай-4 етажа),гладенето на всички дрехи и подреждането им по местата,готвене(вечер,или целиq ден според ваканциите пак)раздигане на масата и миенето на чинии...Често поръчки до магазина,почтата...В един момент се оказва,че тия 280? са робски пари,защото за стандарта на страната,където пакет евтини цигари са 5,50?,са мизерни пък и нямаш време да ги похарчиш-излизаш в 8 сутрин и се прибираш не по-рано от 21часа...А сtаята ми беше така наречената мансарда-12 квадрата с покрив вдлъбнат от двете страни  и тоалетна в коридора,слава богу далече от тqх,но далече и от въпросната им кухня та в почивните дни си плащах яденето сама...
Сега съм на друго място...Взимам 7? на час за да прибирам малко момченце от училище и да го гледам до 19,30..В сряда,когато тои не е на училичте сме заедно по цял ден...Плащам си сама квартирата,коиато струва 550?,но е голяма и пулна с удобства...Е,такъв е живота на бг детегледачки в чужбина..Но съм законно и не плащам по границите...

# 18
  • Мнения: 818
На мен ми помага гледачка за по-малкото. Исках да е българка, за да може и тя като каката, да е изложена през деня на български, поне в началото. Намерих я чрез познати и с късмет. Засега съм доволна.

Идва в 8, грижи се за Ели през деня, спазва режима, който аз съм въвела, занимава я, разхождат се и т.н. Понякога взима Калина от градината, за което аз започнах да й плащам отделно, за да ми е чиста съвестта. Тръгва си към 6.30. Ако се наложи да остане по-късно, й плащам отделно. За цената сме се споразумели, няма смисъл да споменавам конкретни цифри, защото в Лондон е по-скъпо, също така й плащам картата за път. Дадох й тази година 4 седмици платен отпуск (бяхме се разбрали за 2, ама нищо, от мен да мине). Също сме се рабрали, че ако се задържи поне една година, ще й платя един полет до Бг, като малко бонусче.

Не върши домакинска работа (защото нейното задължение е детето), но дребни неща като да измие чиниите от деня, прави; по изключение мога да я помоля да мине с прахосмукачката или да извади прането от сушилнята, но това са дребни неща; аз готвя предишната вечер и оставям за нея, и бебешки манджички за Ели.

Това е положението при мен.
Здравейте,
е сега и от моя гледна точка,бях 2пъти ау-пайр.В Германия и Холандия.Наистина трябва да кажа,че за да има разбирателство самата ау пайр трябва да намери баланса,как да е добра детегледачка и добра приятелка със семейството.И в двете семейства се сприятелихме и наистина не искаха да ме пускат да си ходя,но това аз си го направих така.Не бях само детегледачката....а част от семейството.
Ако си търсите ау пайр това е едно от условията да има и предишен опит,да знае как се живее в семейството,ако ли не трябва да е късмет да попаднете на съвестно момиче.Цитирам Алиса защото ето такива жестове като по-голяма отпуска или нещо от рода мен винаги са ме радвали,и съм правила всичко възможно да се отблагодаря със съответния жест.Значи холандците ми разказаха как предишното им момиче все едно е била на хотел,откраднала е пари...и т.н.
При германката пък е имало някакъв украинец който по цял ден гледал руски филми за войната...
Сега като майка знам как е и от другата страна,и бих дала много за отглеждането на детето ми.
Ау пайр излиза по-изгодно,защото е на разположение почти денонощно Wink а по програма трябва да работи мисля беше ...4 часа дневно 1 ден почивка и 2 бейбиситтинг вечери.Поемат се храната,спане,застраховка,карта и/или курса или и двете.Важното е да си влизате взаимно в положение и да се разбирате...

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
На моята позната жените са роднини или познати. Или безработни или пенсионерки. Живеят наравно с тях, но не мисля, че им  е леко. Обаче е плюс, че детето говори невероятен български.

# 20
  • Мнения: 2 757
На мен ми помага гледачка за по-малкото. Исках да е българка, за да може и тя като каката, да е изложена през деня на български, поне в началото. Намерих я чрез познати и с късмет. Засега съм доволна.

Идва в 8, грижи се за Ели през деня, спазва режима, който аз съм въвела, занимава я, разхождат се и т.н. Понякога взима Калина от градината, за което аз започнах да й плащам отделно, за да ми е чиста съвестта. Тръгва си към 6.30. Ако се наложи да остане по-късно, й плащам отделно. За цената сме се споразумели, няма смисъл да споменавам конкретни цифри, защото в Лондон е по-скъпо, също така й плащам картата за път. Дадох й тази година 4 седмици платен отпуск (бяхме се разбрали за 2, ама нищо, от мен да мине). Също сме се рабрали, че ако се задържи поне една година, ще й платя един полет до Бг, като малко бонусче.

Не върши домакинска работа (защото нейното задължение е детето), но дребни неща като да измие чиниите от деня, прави; по изключение мога да я помоля да мине с прахосмукачката или да извади прането от сушилнята, но това са дребни неща; аз готвя предишната вечер и оставям за нея, и бебешки манджички за Ели.

Това е положението при мен.

Миене на чинии от предния ден, което предполага пълна мивка и минаване с прахосмукачка са дребни неща????  newsm78
Кои тогава са едри? Че то готвенето на мен ми се струва по лесно. Истинската тежест на готвенето за мен идва от миенето и чистенето след него. Виж, ако трябва да белиш картофи и лук и т.н. за цяла гвардия може да ти дойде множко, ама за едно семейство обикновено за едно ядене не отнема кой знае колко време и енергия. Аз примерно предпочитам сама да си готвя, щото ако мъжът ми готви, което за мое голямо съжаление му е хоби, ми завещава една купчина прибори за миене, голяма част от които аз примерно бих си спестила, ако бях готвила същата манджа. Той всяко нещо държи да нареже със съответния нож, ползва уреди за бъркане и т.н. Та намаца и след вечеря с чиста съвест си ляга да си гледа ТВ, защото при положение, че той е сготвил следва аз да измия съдовете.  #Cussing out
Та като са дребни неща защо не си ги вършиш сама? Я си признай, че натоварваш жената с най-противната къщна работа и плащаш мизерни парици и си го знаеш - затова и те е срам тук да кажеш по колко и плащаш  Wink

Последна редакция: ср, 13 сеп 2006, 12:59 от NikiFin

# 21
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 616
Аз лично опит с гледачки au pair нямам, но тъй като въпросът е малко по-общ, ще споделя собствения си опит с гледачка вкъщи (не не живееща със семейството).

Миналата година Камбанка беше на грижите на гледачка по т.нар. система на "съвместно гледане на деца" (garde partagée). Принципът е, че 2 семейства с деца на приблизително еднаква възраст си поделят разходите по гледането им от бавачка, която идва да ги гледа ту в къщата на едното, ту в къщата на другото семейство. Тя сключва договор с всяко семейство поотделно, а работодателите се обединяват за закупуването на леглата, количката  и играчките (за да може всяко дете да има креватче и когато не си е вкъщи, например).

Бавачката се занимаваше само с децата - игри, сън, храна, разходки, нямаше вършене на домакинска работа, всяко семейство осигуряваше храната на детето за деня, памперсите и т.н.
Тарифите и условията бяха следните:
- работно време от 9 до 18 ч, 5 дни в седмицата, 650 Е на семейство нет (общо 1300 Е, горе-долу излиза по 6,5 Е/ч);
- всеки допълнителен час се заплаща допълнително от 25 до 50 процента отгоре, в зависимост от просрочването, осигуровките се плащат отделно;
- 5 седмици платена отпуска годишно + официалните празници;
- плащахме половината от стойността на картата за транспорт;
- допълнително (не бяхме задължени, но по взаимно споразумение) плащахме общо по 5 Е на ден на бавачката за храна за нея + мобилен телефон с предплатена карта за да може да се обажда в случай на необходимост.

За допълнителна информация - става въпрос за Париж, където тарифите са доста високи и животът по-скъп (в други градове сигурно е по-малко), и пак подчертавам, че споделям личния си опит (както видях по-горе, момичетата разказват за случаи на некоректно държане от едната или другата страна).

Сега Камбанка ходи на т.нар. assistante maternelle, един вид лицензирана от държавата бавачка, която я гледа в своята къща и тарифите и условията са други.

# 22
  • Мнения: 2 032
НикиФин, не знам защо се изказваш толкова злобно, но твоя си работа, "пени" се, на мен ми пречиш. За к'во ли ти отговарям, ама хайде. Имам миялна машина, изброявах/споменвах, че момичето предпочита да си изплакне няколкото си чинии и подобни от деня. Минаване с прахосмукачка веднъж на 2 седмици, само долния етаж, не е тежка работа: ти какво ревна, все едно я карам пролетно почистване да прави, дърва да цепи и докато детето спи да прекопава градината и озеленява улицата. Не споменвам цифри, защото освен че на никой не му е работата колко аз плащам, това между-държавано сравенение не е релевантанто: с какво помага на една майка в Танганайка да знае колко плаща друга в Долна Тинтява, не знам.
Хайде, ако искаш да си навреш носа в битови поддробности, ходи да ровиш по други теми дето си показват гащите или разясняват кой къде как се обезкосмява. Аз нямам на теб друго какво да кажа.

# 23
  • Мнения: 3 367
w aмерика се плаща м-у 100 и 120 долара на седмица,за 40часа,ако момичето живее в дома ви(осигурена стая,храна и пр)..ако живее отделно е м-у 7 и 10 долара на час,зависи от броя на децата и ангажиментите(и щата в които е)
аз бях в чиакаго ау пеър преди години,даваха ми 110 долара ,гледах деца,оправях техните неща и толкоз

# 24
  • Мнения: 353
Момичета,спокоино...Появяват се ядосани нотки...Не мисля че целта на пишещите тук е да се ровят в личния или семейния живот на другите...
Много е важно и двете страни при трудовите отношеня да са коректни.Де във всички обяви се подчертава ,че момичето,което стъпва във кущата ,за да се грижи за децата на семеиството,трябва да стане част от това семейство...Прекрасна идея...Но добре знаем,че на практика не се получава точно така...Работила сам в две семеиства като детегледачка,в първо много за кратко...Бях част от семеиството,когато трqбва да мине за моя сметка някоя некоректност и те бяха работодателите,когато трябваше отстъпката да е от тяхна страна...Във ФР корекността към подчинения е рядко срещано явление като цяло...Наскоро от приятелка разбрах,че и италиянците не падат по-долу,ако могат да те хванат да им свършиш много работа,а после да ти платят минимално...
Естествено има и много точти хора.Семеиството ,за което работя сега е точно такова..Но те явно са друга,по-рядко срещана порода.За мое и тяхно съжаление скоро ще се разделим,за да мога да се посветя на отглеждането на моето дете...Като цяло тарифите вав ФР,когато не гивeeш в дома на семеиството са такива...7-8? на час,ако помагаш на децата за домашните им,тарифата скача на 10?(за чистене на куща обаче цената е 11?),В този час работа влизат прибиране на детето от училище(16,30 за малките в държавното у-ще)сервиране на следобедна закуска,свободни заниманиq и/или писане на домашни...душ,вечеря...Така до 19,30-20h...в сряда тези грижи са зелодневни.В моя случаи в сряда следобед ходим на кино...През ваканциите работя от 8,30h до 19,30h(това ми се заплаща твардо по 50? на ден) едната седмица,втората почивам...отпуската ми от 4 седмици беше неплатена.Плащат ми и половината от разноските за транспорт...

# 25
  • Мнения: 2 757
НикиФин, не знам защо се изказваш толкова злобно, но твоя си работа, "пени" се, на мен ми пречиш. За к'во ли ти отговарям, ама хайде. Имам миялна машина, изброявах/споменвах, че момичето предпочита да си изплакне няколкото си чинии и подобни от деня. Минаване с прахосмукачка веднъж на 2 седмици, само долния етаж, не е тежка работа: ти какво ревна, все едно я карам пролетно почистване да прави, дърва да цепи и докато детето спи да прекопава градината и озеленява улицата. Не споменвам цифри, защото освен че на никой не му е работата колко аз плащам, това между-държавано сравенение не е релевантанто: с какво помага на една майка в Танганайка да знае колко плаща друга в Долна Тинтява, не знам.
Хайде, ако искаш да си навреш носа в битови поддробности, ходи да ровиш по други теми дето си показват гащите или разясняват кой къде как се обезкосмява. Аз нямам на теб друго какво да кажа.

Темата е точно за цените. Като не искаш да ги споменаваш защо изобщо пишеш по нея? За да се похвалиш каква страхотна и справедлива работодателка си. Само със заплатата, която даваш не можеш да се похвалиш и затова не я споменяваш. Това го усетих просто, извинявай, че съм толкова чувствителна, не исках да те дразня, просто изказах на глас мислите които ми навява постинга ти. Битовите подробности ти сама си си ги написала - предполагам за да се прочетат. Трябва ли да се извиня че съм ги прочела и да се разкая, че си НАВИРАМ НОСА в битовите ти подробности?  Wink

# 26
  • Мнения: 818
Аз мисля,че дори да има определена цена(7 на час примерно) семейството ако е доволно от момичето,винаги може да дава допълнително,дори във форма на подарък или пък по-дълга отпуска и т.н.Важното е да има разбирателство   bouquet

# 27
Zdrasti Matze

V detskite gradini tzenite sa razli4ni i zavisi -dali e v darjavna ili 4astna.Patrick mi e v darjavna i tzenata e 1100 Fr na mesetz po tzial den ot ponedelnik do petak.Iskam da otbeleja ,4e 4astnite detski gradini NE SA OBEZATELNO po-dobri.Biah go zapisala na takava po 100 Fr na den ,no triabva6e da spi na poda na matrak...-NE BLAGODARIA.Posle go dadoh kakto znae6 na darjavna detska,v koiato  se pla6ta spored dohodite na roditelite ot 60 Fr na den do 100 Fr na den.Davah go 2 dena tam i 3 dni na Tagesmutter / koiato e po-evtina i kato ne go vodi6 niakoi den -ne ti vzimat pari,dokakto naprimer v Krippe-to ti vzimat/.Ot liatoto oba4e toi ne iska6e da hodi ve4e na Tagesmutter ,za6toto ne e tolkova zabavno kakto v detskata.V detskata liatoto imat basein v gradinata ,hodiat na razhodki v gora,praviat razli4ni aplikatzii i t.n.,koeto pri Tagesmutter go niama i zatova re6ihme da hodi po 5 dni v semitzata tam.Tam e COOL ,kakto toi ve4e kazva....

i nai-nakraia ....NIE S TEB KOGA 6TE SE 4UEM ....?
Kato ima6 vreme pi6i e-mail ..da ne ti razvodniavam temata  bouquet

# 28
  • Мнения: 650
Alisa, не се ядосвай-кажи колко и плащаш? Много важно Laughing
Това което съм чула около нас е около 150 американски долара на седмица. Може да се намери детска градина от 600 до колкото искаш зависи от възрастта на детето. Това по темата. А не по темата-не е луд този които дава баницата, а който я изяжда-имаше такава приказка маи Grinning ако аз си намеря някои да гледа детето и да чисти и да готви за 200 долара на месец, защо да имам скрупули и да се чуствам виновна newsm78. Ако момичето е доволно за каква справедливост говорим newsm78 Да не би колегата ми който работи по-малко от мен да получава по-малко пари Wink Това е пазарна икономика Laughing
Понякога зависи къде живееш може някоя съседка да гледа детето почасово и за 2 долара на час. Има доста пенсионерки майки, който са тук при дъщерите и синовете си и имат зелени карти, под 60 са-знаеш ли колко е добре за тях необлагаем доход от 600 долара чисто? Къде точно в БГ ще могат да вземат тез пари, и така поне ще си изкарат някои долар. Моето дете го гледа мама, другата "мама" и "деди"-излиза ни 800 минимум на месец и много нерви от наша страна Grinning

# 29
  • Мнения: 1 559

 Защо нашите трябва да взимат по- малко?
Ами защото 80%,да не кажа повече работят на черно,което значи ,че не плащат данаци,застраховки и т.н.Нито пък имат някакви сертификати за тази работа....не ми се рови назад ,иаше няколко теми за бг нанита(колко са добри в професията) #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт