За програмите на детските градини по света

  • 3 139
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 304
Повдигам тази тема, с идеята да споделим мнения как е в различните страни, в които живеем в момента.
Идеята ми дойде след последната родителска среща в градината. До момента разходките в гората бяха задължителни веднъж в седмицата. Но... тъй като имало групи от градината, където децата не искали да ходят на тези разходки, някои от родителите не били съгласни да се водят децата на тези разходки, а и част от възпитателките също ги домързява, та решиха да направят нова система. Два дни по избор, по 5 деца от група (4 групи по 25 деца са) и така ще пробват 5 седмици. Оказа се, че сина ми е в групата с "най-луди" родители - мераклии да пращат децата си  на разходки в гората.
Беше ми странно и някак си тъжно как може да има родители, които лишават децата си от това приключение, при положение, че се урбанизираме все повече, горите стават все по-нарядко и достъп до истинска природа децата ни получават все по-рядко.
В този ред на мисли, бих желала да споделите как е при вас - има ли такава традиция, бихте ли желали да има (ако няма) и ако не желаете - защо?
Благодаря на всички, които се включат!

# 1
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ухууу, веднъж в седмицата! при вас голяма почит към природата, браво Simple Smile
тук не е точно така, маги като беше в по-крехка възраст помня ги водеха от време на време някъде по-надалечко, в някоя ферма примерно и цял ден им създават занимания, садят растения, поливат, грижат се за животни...
дори сами си приготвят храната за деня, месят и пекат хляб, правят спагети, мъфини Laughing Laughing и после носят и на мамите да хапнат от произведението Mr. Green
последните години, в училищна възраст ходят някъде на река, правят си плаж, разходка из някоя горичка и така, ама това ти казвам веднъж, два пъти в годината Confused

аз бих желала децата ми да имат такива мераклийки учителки да ги водят веднъж, че и по два пъти в седмицата някъде сред природата, но мен да не ме закачат Embarassed
защото си е цяло геройство да тръгнеш някъде из баирите с 20тина дребни... предполагам, че и майките се включват в мероприятието? Wink Laughing

# 2
  • Мнения: 11 304
Не, няма майки. Групата, която днес замина бяха 20 деца с 2 възпитателки и една стажантка.
Качват се на рейс (любимата част на децата Laughing), след което слизат до гората, която е извън селото (града  Wink) и тръгват навътре. Разглеждат различните видове дървета, храсти и др. растителни видове, как се променят през различните сезони. Ако могат да срещнат някое животинче - супер (то ако се престрашат да се доближат до такава голяма врякаща тумба Mr. Green). Днес са имали късмет да срещнат "нахална" катерица, която събирала последни запаси за зимата. Та са имали повод и да коментират поведението на животните.
Разрешават им да се катерят по дърветата, особено по паднали стволове (или санитарна сеч).
Затова и препоръчват облекло, което да може да се цапа и да не се къса лесно ooooh!.

# 3
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Тук при нас е горе_долу като в Испанско. Правят веднъж на няколко седмици ,когато се пооправи времето някаква екскурзия,я до ферма,я до някои парк или сред природата и седят цял ден,играят,веселят се,снимат се и разни такива подобни. Но като цяло ги извеждат само в двора на градината и то за по 4ас и неЩо на ден,само като се оправи времето. Crazy Аз съм супер против тая практика ама кой ме пита. Иска ми се детето ми да седи пове4ко навън  Thinking

# 4
  • Мнения: X
В Дания също много голямо внимание се обръща на природата
децата са навън почти през целия ден, без значение времето
всяка седмица ходят с автобус в някоя гора, разхождат се, пекат наденички, времето пак няма значение, може да вали из ведро цял ден
през лятото три седмици всеки ден ходят по горските пътеки или по плажовете
даже има детски горски градини - там дребните са в гората всеки ден
понякога ходят до детски градини, които имат животни, напр. зайци
изобщо пада голяма забава
тук в Шведско от училище ги водят по веднъж на седмица по горите, но не и при дъжд - В Дания не им пукаше, че вали

иначе обучаващи програми в дания нямат - всяко дете прави каквото иска

# 5
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
а тук питат коя мама би се включила в програмата като помощница. всъшност училището си има  един родителски комитет, дето си вре носа навсякъде Grinning, правят си купончета, организират забавления за децата и много помагат на учителите. та, всичко се знае предварително, кой работи, кой си чеше петите по цял ден. повечето си чешат и други неща през деня, та затова има много айляк мами.
аз да си призная не се вра между тях, обичам децата, мога да си общувам с тях, ама аз моите едва издържам вече, че да тръгна и с чуждите да си хапя ръцете Embarassed
не ставам, това е. много съм нервенна Crazy

помня маги като беше ходила за сефте на ферма  ми разказваше децата как се радвали на кокошките и кравите, ми те милите не са чули петел да кукурига на живо, как няма да се кефят Heart Eyes Grinning

и тук ходят с автобуси, а моята е една пасажеркаааа, само я мисля как ще се върне.

# 6
  • Italia
  • Мнения: 4 492
...а тук питат коя мама би се включила в програмата като помощница. всъшност училището си има  един родителски комитет, дето си вре носа навсякъде Grinning, правят си купончета, организират забавления за децата и много помагат на учителите. та, всичко се знае предварително, кой работи, кой си чеше петите по цял ден. повечето си чешат и други неща през деня, та затова има много айляк мами.
аз да си призная не се вра между тях, обичам децата, мога да си общувам с тях, ама аз моите едва издържам вече, че да тръгна и с чуждите да си хапя ръцете Embarassed
не ставам, това е. много съм нервенна Crazy

помня маги като беше ходила за сефте на ферма  ми разказваше децата как се радвали на кокошките и кравите, ми те милите не са чули петел да кукурига на живо, как няма да се кефят Heart Eyes Grinning
.......

АбсолЮтно съЩата картинка е и тук  Peace

# 7
  • Мнения: 2 292
Аz пък направо се облещих при посещението на една детска градина, която приемаше деца от 2 годишна въzраст.  Всичко беше ОК при огледа, баzа zа игри, раzвлечения, работа с бои и глина, творчество, готвене, докато не стигнахме до стаята zа "спане" едно малко килерче с 4 матрака метнати на пода, където децата отивали да спят сами ако поискат, ако не искали не отивали  #Crazy кое 2 годишно дете ще отиде само да спи ако му се прииска  newsm78 ей така просто отива отваря си вратата и си ляга? Питах ами режим няма ли? Ами няма режим на спане от 7 и 30 до 14 няма режим на спане zа 2 годишни деца  Sick една майка ми каzа, че ако някое се уморяло, просто се свивало и zаспивало някъде си , като кученце  Sick Sick Sick НЕ мога да повярвам. Да не говорим, че преz това време те нямат топла кухня. Нямали традиция. Ядяли бисквити и мюсли, плодове и пресни zеленчуци  newsm78
Нямали традиция да приемат малки деца и майките им да работят. До сега все майките си стояли в къщи и готвели и децата си ходели по обяд у дома да ядат и спят.
Е нещата нали уж се променят? Приемат и малки деца и ги държат по 6 и половина часа. Не трябва ли да си натъкмят условията?

# 8
  • Мнения: 275
Момичета, говорите за неща, които са неприложими в БГ. Като отидете в чужбина и започвате да мислите като тях - нормално е, но тук в БГ  Naughty
А и тук почти всяко дете си има баба и дядо на село и си вижда и природа и "ферма" ......

Иначе са хубави тези неща, за които пишете  Peace

# 9
  • Мнения: 2 757
Аz пък направо се облещих при посещението на една детска градина, която приемаше деца от 2 годишна въzраст.  Всичко беше ОК при огледа, баzа zа игри, раzвлечения, работа с бои и глина, творчество, готвене, докато не стигнахме до стаята zа "спане" едно малко килерче с 4 матрака метнати на пода, където децата отивали да спят сами ако поискат, ако не искали не отивали  #Crazy кое 2 годишно дете ще отиде само да спи ако му се прииска  newsm78 ей така просто отива отваря си вратата и си ляга? Питах ами режим няма ли? Ами няма режим на спане от 7 и 30 до 14 няма режим на спане zа 2 годишни деца  Sick една майка ми каzа, че ако някое се уморяло, просто се свивало и zаспивало някъде си , като кученце  Sick Sick Sick НЕ мога да повярвам. Да не говорим, че преz това време те нямат топла кухня. Нямали традиция. Ядяли бисквити и мюсли, плодове и пресни zеленчуци  newsm78
Нямали традиция да приемат малки деца и майките им да работят. До сега все майките си стояли в къщи и готвели и децата си ходели по обяд у дома да ядат и спят.
Е нещата нали уж се променят? Приемат и малки деца и ги държат по 6 и половина часа. Не трябва ли да си натъкмят условията?

За коя държава става въпрос. Че тук в Дания е същото, спят когато си искат ако изобщо искат. Че даже и матраци нямат а направо в спални чували на земята. За мен пък така е по-добре - децата си знаят най-добре кога и колко им се спи и е достатъчно да им се даде такава възможност. Същото и с яденето - ядат когато им се яде каквото са си донесли от вкъщи и по колкото им се яде. Режимът с насилственото спане и ядене беше при бай Тошо.  #2gunfire

# 10
  • Мнения: 275

 Режимът с насилственото спане и ядене беше при бай Тошо.  #2gunfire

Чак пък така да говориш .... Всеки си има свое мнение за режима. Това привиква към някакви навици.  Naughty
Хубаво е, че ти харесват яслите там където сте.  Peace

# 11
  • Мнения: 2 757

 Режимът с насилственото спане и ядене беше при бай Тошо.  #2gunfire

Чак пък така да говориш .... Всеки си има свое мнение за режима. Това привиква към някакви навици.  Naughty
Хубаво е, че ти харесват яслите там където сте.  Peace

Да де, против нямам. Аз обаче говорех за детските градини. В яслите си ги слагат да спят и ги хранят. Прекалено са малки за да идат сами да си легнат и да си извадят сандвича да си го хапнат  Wink Верно че целогодишно яслите пък спят навън - тук пък е традиция бебетата да спят навън през деня, дори да не ходят на ясла спят в количка навън на терасата или в двора. Аз не бях достатъчно упорита с моя син да го науча да спи в количка - повечето деца обичат, но не и той  #Crazy

# 12
  • Мнения: 2 757
Да не говорим, че преz това време те нямат топла кухня. Нямали традиция. Ядяли бисквити и мюсли, плодове и пресни zеленчуци  newsm78

А за топлата кухня - пак по традиция тук на обяд не се яде готвено, а хляб с нещо. Щом са оцелели като нация значи не е задължително условие манджата на обяд. Освен за БГ и Франция не съм чула в други страни да е традиция топлата храна за обяд. Па са си живи  Wink

# 13
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ПиШи и Италия в 4ислото на страните дето на обяд се яде топла манджа  Peace

# 14
  • Мнения: 275
Когато бях в Германия (като детегледачка) вечер ядяхме сандвичи, но на обяд задължително топло ядене.
Учудва ме как очакват от малко дете само да иде да си легне или да яде ..... Че те ако си играят само ... ще се сетят да ядат .... (ако е моята ще се сети,че е лакомия, но не всяко дете е такова)

Общи условия

Активация на акаунт