Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора

Варна

Мнения: 732
Пускам темата тук, защото се надявам така да я прочетат повече хора.
Случаят е следния:
Приятеля ми е редовен студент. Януари 2007 навършва 27 години (Пределната възраст за повикване на наборна военна служба). Има издадено уверение за това, че е студент.  Въпросното уверение е представено на последната наборна комисия август месец. На 04.09.2006г. е издадена повиквателна заповед на негово име.
Сега трябва да влезе в казарма на 26.09.2006 г. с което военните нарушават закона и по точно чл. 106, ал. 1, т.1 от ЗОВСРБ, който гласи:
"От наборна военна служба се отлагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 40 от 2002 г., в сила от 19.04.2002 г.) учащите се в основни и средни училища, в редовна форма на обучение във висшите училища и в други училища, създадени по законоустановения в страната ред, и приравнените към тях чужди учебни заведения - до завършване на образованието, но не по-късно от 27-годишна възраст;"

Моля ви дайте съвет какво да правим, бясна съм на тези военни smile3511 smile3514
Към кого да се обърна. Изобщо знае ли някой какво да правя newsm61

Искам също така да дадем гласност на случая. Разбрах, че имало и други такива случаи.

« Последна редакция: чт, 14 сеп 2006, 20:00 от vickey »
Цитирай

Варна

Мнения: 732
Никой ли не знае newsm70
Цитирай

София

Мнения: 795
Не знам откъде четеш закона, но ето какво намирам аз :
Раздел II.
Наборна военна служба
 
Чл. 96. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 97. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 98. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 99. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 100. (Отм. - ДВ, бр. 122 от 1997 г.)
 

 
Чл. 101. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 102. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 103. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 104. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 105. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 106. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

 
Чл. 107. (Отм. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
 

Ако има колеги които са по-запознати - да кажат, не съм наясно как да коментирам отменени разпоредби, и нямам инфо с какво са заменени...
Цитирай

София

Мнения: 6 154

Ако има колеги които са по-запознати - да кажат, не съм наясно как да коментирам отменени разпоредби, и нямам инфо с какво са заменени...

 Те са отменени, но влизат в сила от 01.01.2008 . До тогава си действат старите.



Вики, обжалвайте заповедта. Имате 14 дневен срок от издаването й.

Чл.177. (1) Решенията на наборните комисии по чл.176, ал.1, т.1, 4 и 5 могат да се обжалват в двуседмичен срок пред контролната наборна комисия.
(2) Контролната наборна комисия се произнася по жалбите в двуседмичен срок. Нейните решения са окончателни.


Чл.175...
(2) В Министерството на отбраната със заповед на министъра на отбраната се създава контролна наборна комисия.
Цитирай

Варна

Мнения: 732
Не е ли по-добре да се обжалва по реда на ЗАП? Все пак е заповед и като такава би трябвало да подлежи на обжалване по ЗАП пред окръжен съд.
Притеснява ме, че ако обжалваме пред контролната наборна комисия ще отхвърлят жалбата.  Thinking А тяхното решение е окончателно.

И още нещо. Ако обжалваме, акта спира ли своето действие или не? newsm78

Ето го закона, който прави въпросната повиквателна заповед незаконна:
"Раздел II.

Наборна военна служба

Чл. 96. (Изм. - ДВ, бр. 122 от 1997 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 40 от 2002 г., в сила от 19.04.2002 г.) Наборната военна служба е задължителна и се изпълнява в Българската армия и в Министерството на вътрешните работи при условия и по ред, определени в този закон и в уставите на въоръжените сили.
(2) Специфичните правомощия на военнослужещите на наборна военна служба като органи по смисъла на Закона за Министерството на вътрешните работи се определят от министъра на вътрешните работи.


Чл. 97. (1) Всички мъже, граждани на Република България, годни за военна служба, без разлика на раса, народност, вероизповедание, образование, социален произход и семейно положение, които са навършили 18 години, подлежат на наборна военна служба.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г.) Пределната възраст за повикване на наборна военна служба е 27 години.

------

Чл. 106. (1) От наборна военна служба се отлагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 40 от 2002 г., в сила от 19.04.2002 г.) учащите се в основни и средни училища, в редовна форма на обучение във висшите училища и в други училища, създадени по законоустановения в страната ред, и приравнените към тях чужди учебни заведения - до завършване на образованието, но не по-късно от 27-годишна възраст; "
« Последна редакция: чт, 14 сеп 2006, 16:32 от vickey »
Цитирай

София

Мнения: 6 154
Не е ли по-добре да се обжалва по реда на ЗАП? Все пак е заповед и като такава би трябвало да подлежи на обжалване по ЗАП пред окръжен съд.
Притеснява ме, че ако обжалваме пред контролната наборна комисия ще отхвърлят жалбата.  Thinking А тяхното решение е окончателно.

И още нещо. Ако обжалваме, акта спира ли своето действие или не? newsm78

Първо - ЗАП е отменен. В сила е от 12.07.2006  е АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС.
Второ -  ЗОВСРБ е специален закон спрямо АК и съответно се прилага той. Само за неуредените въпроси - АК.

Относно спиране действието на жалбата
"Чл. 90. (1) Административните актове не се изпълняват, преди да са изтекли сроковете за тяхното оспорване, а при подадена жалба или протест - до решаването на спора от съответния орган.
(2) Това правило не се прилага, когато:

1. всички заинтересовани страни писмено поискат предварително изпълнение на акта;

2. със закон или с разпореждане по чл. 60 е допуснато предварително изпълнение на акта.

(3) В случаите по ал. 2, т. 2 по-горестоящият административен орган по искане на оспорващия може да спре предварителното изпълнение, ако то не се налага от обществения интерес или би причинило непоправима вреда на засегнато лице
" АК


А защо мислиш, че ще отхвърлят жалбата?
Цитирай

Варна

Мнения: 732
Мисля така по същата причина поради, която е издадена повиквателната заповед. Нямат право по закон и все пак я издадоха. Мисля, че военните са едно и се поддържат и няма да тръгнат един срещу друг. Но ако това е единственият вариант естествено ще се възползваме.

Значи жалбата трябва да се подаде до Министерство на Отбраната така ли? newsm78
Цитирай

София

Мнения: 6 154
До контролната наборна комисия към МО.
Провери само дали директно до нея или чрез наборната комисия, издала повиквателната заповед. По принцип се подават чрез органа издал ИАА до органа, пред когото обжалваш.



Много неща нямат право, но ги правят. Системата при воените и полицията е такава  Sick

Цитирай

София

Мнения: 206
До контролната наборна комисия към МО.
Провери само дали директно до нея или чрез наборната комисия, издала повиквателната заповед. По принцип се подават чрез органа издал ИАА до органа, пред когото обжалваш.



 Peace

Решенията на наборните комисии се обжалват само там. И не подлежат на съдебно обжалване след това.
Цитирай

Варна

Мнения: 732
Biby, благодаря ти много за помощта. Изглежда, че жалбата трябва да се подаде до Контролната наборна комисия чрез началника на военна наборна комисия.
Искам още нещо да попитам, понеже въпросният началник не можем да го открием (става въпрос за военно окръжие гр. Пазарджик), може ли да се подаде жалба и до военното окръжие в Пловдив.
В смисъл струва ми се, че нещата вече имат личен характер и просто в Пазарджик никой не иска да ни обърне внимание.
Но ако подадем жалбата в Пловдив ще има ли същата тежест? Whistling

Съжалявам за многото въпроси, но просто съм отчаяна #Cussing out
Как може да не се спазва закона и никой да не може да направи нищо по въпроса #Cussing out

Също така има ли някой идея как мога да дам гласност на случая? Вече пратих E-mail-и на БТВ, Господари на ефира, 24 часа, Труд, Стандарт и Монитор, но нямам никакъв отговор. Някакви други идеи newsm78 baby_neutral
Цитирай

София

Мнения: 6 154
Biby, благодаря ти много за помощта. Изглежда, че жалбата трябва да се подаде до Контролната наборна комисия чрез началника на военна наборна комисия.
Искам още нещо да попитам, понеже въпросният началник не можем да го открием (става въпрос за военно окръжие гр. Пазарджик), може ли да се подаде жалба и до военното окръжие в Пловдив.
В смисъл струва ми се, че нещата вече имат личен характер и просто в Пазарджик никой не иска да ни обърне внимание.
Но ако подадем жалбата в Пловдив ще има ли същата тежест? Whistling

Как може да не се спазва закона и никой да не може да направи нищо по въпроса #Cussing out



Не, не може да я подадете в Пловдив.
Не е нужно да издирвате началника лично. Адресирате я до началника, но я подавате в деловодството и искате входящ номер, за да не я затрият и да я хвърлят в кофата.
Цитирай

София

Мнения: 6 154
Забравих  ooooh!

Вики, какво пишеше в уверението, което сте представили?
Кога завършва приятелят ти?
Ако завършва тази година и уверението е било за 2005/2006г. е възможно да са го викнали затова.
Нека извади ново уверение, че е редовен студент през учебната 2006 - 2007г. и го приложете към жалбата.
Цитирай

Варна

Мнения: 732
Biby, много благодаря за уточнението.
В уверението пише че е редовен студент, който е прекъснал от началото на зимна изпитна сесия 2005/2006 за период от една година по семейни причини.
И, че трябва да завърши юни 2007 Crossing Arms

И още един въпрос, 14 дневния срок за обжалване откога започва да тече от датата на издаването на заповедта или от датата на връчването?
Цитирай

Бургас

Мнения: 2 247
В уверението пише че е редовен студент, който е прекъснал от началото на зимна изпитна сесия 2005/2006 за период от една година по семейни причини.

Поради прекъсването го викат - съжалявам, че не мога да намеря в момента къде точно е уредено, но щом е прекъснал влиза в казармата - уверението трябва да сочи, че е записал еди кой си семестър, което не е така във вашия случай.
 
 Може да пробвате с лекарската комисия - ако за последно е минавал преди повече от 6 месеца трябва да ходи на нова - това е начин да отложите този набор.
Цитирай

Варна

Мнения: 732
Това, че е прекъснал няма абсолютно никакво значение.
Според чл. 106, ал. 1, т. 1 от ЗОВСРБ може да отлага влизането в казарма до завършване на образованието. Нищо не се споменава за прекъсване.
И той е питал на какво основание е издадена повиквателната заповед след като е представил уверение, че е студент и са му отговорили - защото наближава 27 г. ! #Crazy

Което според мен е абсолютно своеволие #Cussing out #2gunfire

Ако можеш да намериш текста, където се казва, че го викат поради това, че е прекъснал ще ти бъда много благодарна Hug
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора