Презимето на детето- може ли вариации?

  • 3 418
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 240
Приди 4 години много исках името на детето да е без -ов, но в Шейново една "пазителка на закона" категорично отказа. След това трябваше да водим съдебно дело за промяна в името и е отказахме. До колкото знам по закон е задължително да е ов или ова и т.н. и само по определени причини се допускат изключения. Явно си зависи от служителката в болницата...

Мисля , че наистина е така.Докато бях в болницата едно момиче искаше точно така  да запише дъщеричката си - Ивон Иво и фамилията не помня, но не и разрешиха.Казаха и , че после в съда се подава молба и се води дело.Но имам познати на които са ги записали така децата.Май-наистина зависи на кого ще попаднеш.Дано имате късмет. Peace

# 16
  • Мнения: 6 390
По принцип раэрешават, на мен обаче не ми харесва звучи ми все едно детето е с 2 първи имена

# 17
  • Мнения: 742
Всичко е въпрос на служител - мои познати доста спорове и дискусии проведоха докато запишат сина  си без окончание...
Аз лично съм против - не ми звучи много българско, но пък има имена дето въобще не им подхожда да са фамилни...

п.п един ден ако си имаме момченце - ще го кръстим с такова име, което да става после и за фамилия Hug

# 18
  • Варна
  • Мнения: 199
ЗАКОН ЗА ИМЕНАТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ

http://www.infotel.bg/juen/arh/20832010.htm

Чл. 6. Бащиното име се вписва с наставка -ов, -ев, -ова, -ева, съобразно пола на детето освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези наставки или те противоречат на именните традиции.

Това е извадка от закона за имената, но според мен както много от момичетата са написали по-горе до голяма степен си зависи от служителката, която ще впише името на детето. Ако е разбрана и успеете да я убедите, че презимето няма да звучи добре с наложените окончания -може и да стане.

# 19
  • Мнения: 143
Може.Баткото е без -ов ,но за фамилията ни казаха че не можело Peace.

# 20
  • Мнения: 1 858
Моят син се казва Светослав Мариан Марков. Нямаше проблем при записването.

# 21
  • Мнения: 5 391
има част от закона, която казва, че призимето е с окончание , освен в случаите, когато...
според мен е въпрос на желание от страна на служителката, която записва
именно, аз родих в тутракан, там не са чували за подобни неща и не уважиха молбата ни името на детето ни да е без окончание.ще трябва да се съдим...

# 22
  • Мнения: 1 516
И аз съм си мислила да избегнем окончанието при вписване името да бебчето ни. Така ми харесва много повече. Но мислим, ако е момченце, да е кръстено на татко си и тогава ще трябва да се казва Станислав Станислав Стоилов - не върви  newsm78 newsm78 newsm78.
Ще видим  - има време!

# 23
  • Мнения: 953
като че ли зависи от дова, дали ще попаднеш на "благосклонен" служител, който ще благоволи да запише детето ти така, както желаеш Thinking
И аз така мисля. Всичко е субективно.

# 24
  • Мнения: 111
Здравейте! Да попитам някой от вас знае ли как се процедира с премахвне на -ов(а) от презимето на детето? Разбрах,че се заплаща нещо,но нищо повече по въпроса.С таткото така сме решили,но не знаем откъде можем да получим информация.

# 25
  • Мнения: 4 392
Доколкото знам, заплащането не е официално, а във вид на рушвет на определен служител в общината, отговарящ за това. Wink
По закон наставката ов (ев ) е задължителна.

# 26
  • Мнения: 742
Здравей,
в тази тема има мами, които биха могли да ти помогнат с по-подробна информация!
Успех!  bouquet

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=127067.msg2361212#msg2361212

# 27
  • София
  • Мнения: 272
Nie s muja mi sme bez brak i toi trqbva6e pred notarius da priznae deteto ni.O6te tam toi e kazal kak da bude prezimeto i taka go prepisaha na registraturata v 6einovo. Na nikogo ne sme pla6tali. Sega imeto i e REA RUSLAN i familiq

# 28
  • Мнения: 2 673
   Мен също ме интересува това премахване на - ов. Но ми казаха, че трябва кмета на общината да ми разпише, преди раждането, че мога да лиша името на детето си от - ов..Та роди ли се таткото ще тича до кмета.....Абе ,лудост.Българска!

# 29
  • Мнения: 2 013
Гледах списъците на пръволаците в училището ни - много са без ов или ев на презимето. Сигурно е лесно при записването на детето, но постфактум може да се наложи по тежка процедура - все пак разни документи са издадени на това име, вписано е в регистри.


А защо толкова се дразните от това ов и ев? Презимето у нас по закон е бащиното, или на настойника. Т.е. това ов и ев показва, че детето е на Иван Петров, например. На запад второто име е по избор, може и да няма, предполагам. Фамилията може да бъде на всеки един от родителите. На Изток - в арабския свят това бин означава "син на", доколкото си спомням...
Осама бин Ладен - Осама, синът на Ладен...

Общи условия

Активация на акаунт