Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

здравейте SmileКакто всяка една жена която за първи път е бременна се сблъсквам с разни дале4ни за мен казус4ета..В слу4ая.Давам по същество.В момента съм на изпитателен договор които е за срок от 6 месеца по чл.70. в ба4кането ми. Конкретният ми въпрос е: Какво трябва да се направи от страна на шефа ми , за да мога аз да ползвам всичките си преимущества като бременна жена в БГ. Този договор автоматично ли ще премине след изти4ане на 6 те месеца в постоянен или е добре отсега да ме преназна4ът на постоянен. Въпрос на организация и закон...ако от вас има някои запознат  Smile ве4е...моля посъветваите ме.какво да кажа на шефката ми да направи.Усмихнато от мен
Цитирай

София

Мнения: 2 403
Малко са ти объркани въпросите, но понеже съм в същата ситуация се сещам какво имаш предвид.  През тези 6 месеца не си защитена от закона по никакъв начин. Ако шефа поиска съсвесм законно може да ти бие шута. Това, което ме посъветваха и мен е да си трайкам до изтичането му, пък след това да съобщя.
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 047
Мога да кажа с чисто сърце - бременната жена в БГ не е защитена. Това, че си бременна не ти дава преференции, освен ако в момента ползваш болничен за "Бременност и раждане", когато могат да те освободят САМО при закриване на предприятието.
Иначе през самата бременност, фактът че си бременна не може "автоматично" да ти префасонира договора в постоянен, т.е. работодателя ти, ако реши може да те освоби през срока на изпитване, или след изтичане срока на този договор.
Има много коментари по тези въпроси / а и други / в темата "Майчинството - счетоводно".
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914

здравейте SmileКакто всяка една жена която за първи път е бременна се сблъсквам с разни дале4ни за мен казус4ета..В слу4ая.Давам по същество.В момента съм на изпитателен договор които е за срок от 6 месеца по чл.70. в ба4кането ми. Конкретният ми въпрос е: Какво трябва да се направи от страна на шефа ми , за да мога аз да ползвам всичките си преимущества като бременна жена в БГ. Този договор автоматично ли ще премине след изти4ане на 6 те месеца в постоянен или е добре отсега да ме преназна4ът на постоянен. Въпрос на организация и закон...ако от вас има някои запознат  Smile ве4е...моля посъветваите ме.какво да кажа на шефката ми да направи.Усмихнато от мен
Ако го уведомиш писмено си защитена от уволнение. Докато си в този изпитателен срок той се удължава с използваните болнични и отпуски. Ето при какви случай може да те уволнят докато си бременна.

(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.
..................................................................
Конкретно за ал.5 - БРЕМЕННА СЛУЖИТЕЛКА може да бъде уволнена С ПРЕДИЗВЕСТИЕ в случаите

1. при закриване на предприятието;

7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;

8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;


9. за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;

12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

И БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ

Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда


работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;- в този случай се изисква и разрешение от ИТ


Когато излезеш в болнични поради бременност и раждане може да те уволнят ЕДИНСТВЕНО ако закиват цялото предприятие.
Ако се разбирате с шефа си, по-добре да те нацначи на постоянен договор Peace
 

Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 047

здравейте SmileКакто всяка една жена която за първи път е бременна се сблъсквам с разни дале4ни за мен казус4ета..В слу4ая.Давам по същество.В момента съм на изпитателен договор които е за срок от 6 месеца по чл.70. в ба4кането ми. Конкретният ми въпрос е: Какво трябва да се направи от страна на шефа ми , за да мога аз да ползвам всичките си преимущества като бременна жена в БГ. Този договор автоматично ли ще премине след изти4ане на 6 те месеца в постоянен или е добре отсега да ме преназна4ът на постоянен. Въпрос на организация и закон...ако от вас има някои запознат  Smile ве4е...моля посъветваите ме.какво да кажа на шефката ми да направи.Усмихнато от мен
Ако го уведомиш писмено си защитена от уволнение. Докато си в този изпитателен срок той се удължава с използваните болнични и отпуски. Ето при какви случай може да те уволнят докато си бременна.

(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.
..................................................................
Конкретно за ал.5 - БРЕМЕННА СЛУЖИТЕЛКА може да бъде уволнена С ПРЕДИЗВЕСТИЕ в случаите

1. при закриване на предприятието;

7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;

8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;


9. за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;

12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

И БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ

Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда


работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;- в този случай се изисква и разрешение от ИТ


Когато излезеш в болнични поради бременност и раждане може да те уволнят ЕДИНСТВЕНО ако закиват цялото предприятие.
Ако се разбирате с шефа си, по-добре да те нацначи на постоянен договор Peace
 



Всичко по-горе е така, ако си на постоянен договор или срочен с по-дълъг срок / например след изтичане на правото ти на майчинство Laughing /. Peace
Цитирай

Варна

Мнения: 150
А той знае ли, че си бременна или още не си му казала?
минзухар е права, че през тези 6 месеца, докато си на изпитателен срок не си защитена по никакъв начин и ако той реши може да прекрати договора ти или след изтичането му просто да не ти го поднови. Много неприятна ситуация!  Sad  Няма ли начин да намалите този срок? Аз също бях на изпитателен срок, но при мене беше само 3 месеца и след като изтекоха автоматично договора ми стана безсрочен (аз и изчаках тогава да му кажа новината) Но аз не бих те съветвала да рискуваш така. Опитай се да се разбереш с него, променете условията..
Иначе The Sun ти е цитирала много подробно закона. Има вратички, но само помосли как ще бъде най-добре за тебе. Пожелавам ти успех и стискам палци всичко да се оправи!   thumbs
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.