Игри с пръстчета и ръчички

  • 35 648
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 106
Цапа, цапа куни
кой ще ги целуне?
Тази мама (цук) тази тати (цук)
а пък двете двамааааа (и следва много цункане  Laughing)

****

Аз имам две ръчички -
две палави сестрички.
Една до друга знаят
самички да играят.

Аз имам две краченца -
две палави момченца.
Те много се обичат.
Едно след друго тичат.

Аз имам две очички -
небесни две звездички.
Как чудно, чудно греят!
Ту плачат, ту се смеят!

Аз имам две ушенца -
две белички мишленца.
На глухи се преструват,
но всичко, всичко чуват.

В средата на лицето
е вирнато нослето.
По мириса познава
с какво ще ме гощават.
 
Устата ми обичат
по книжките да срича
и да повтаря сладко
две думи: мама, татко

Движенията са според това за което се пее - цапане на ръчичките, "колело" с крачетата и т.н.

****

Кукулази,
буба лази,
по краченце,
по ръчичка,
по вратленце,
по главичка...
Ах, таз буба,
дето лази,
може бебчето
да сгази...

*****

Това се сещам за сега  Grinning

# 16
  • Мнения: 5 228
Ние пеем песничката "Пеят, скачат палците" и показваме пръстчетата, голямо забавление пада.
Друго любимо нещо на дъщеря ми е да й очертавм ръчичката на лист хартия. Изобщо много обичам да й рисувам разни работи, след това ги оцветяваме, като тя решава кое с какъв цвят да бъде - така научи цветовете.
Друго нещо с пръсти, което е елементарно и й доставя голямо удоволствие е да си броим пръстите. Така пък се научи да брои.

# 17
  • Мнения: 1 568
А игри от типа "Балона се надува" знаете ли?

# 18
  • Мнения: 5 877
Кралю-порталю, отвори порти...

Черна съм машииинааа, пускам аз искрина, търся си дружина, ти вагон стани! (влакче)

Броилки (децата са в кръг, дясната ръка на всяко е върху лявата на другото) - О, ома-те, о фааре, ома-те, ома-те, тики-тео-тео-те, тики-тео-тео-те, бум, тряс, дум! При всяка сричка детето плясва с дясната си ръка върху дясната на другарчето вляво, после то на свой ред плясва съседчето си и така до последната сричка.

# 19
  • Мнения: 936
Сетих се и аз нещо:
Ръката е свита в юмруче, отваряш палеца и казваш :Палчо, Палчо, покажи се!
Отваряш показалеца : Показалчоо, събуди се!
Отваряш средния: Хайде, Среден, стига спа!
Отваряш безименния: Ти, Безимен, не разбра!
Отваряш кутрето: Кутренце (2), мое малко пръстленце, хайде с тебе да играем както ний си знаем.
Пляс, пляс, ръчички (пляскате с ръце)
Троп, троп , крачета (тропате с крака)
Това е , дано да ви хареса.

# 20
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Смайлииии, защо не каза миналата седмица, щяхме и демонстрация да ти направим. Покрай яслите баба и на много игри ни научи, лошото е че повечето са с песнички и няма как да ти ги изпея, ама ще импровизираш.
Едната любима ни е :
Ходи, ходи баба Меца,
крушки да събира.
Ходи, ходи баба Меца,
крушки да събира.

А след ниея тичат
малките мечета
тичат, тичат, тичат
с посите крачета.
Хващате се за ръчички и на 1 куплет ходите бавно и тромаво като мечка, а на 2 тичате бързичко с мънички крачки.
Другата е за козичките(хем мислех да я изпеем в зоопарка) Embarassed:
Козленца палави, игриви
где ли сте се скри ли?
Козленца палави, игриви
где ли сте се скри ли?

Тука рогче се подава,
там козичка се е свряла.
Мееееее, Меееееее,
Мееееее,Меееееее.

Тез козлета много знаят
да подскачат да играят.
Тез козлета много знаят
да подскачат да играят.
На 1 куплет си криете лицата с ръце. На 2 си слагате пръстчета за рогчета на главичките, а на 3  се хващате за ръчички и започвате да подскачате.

# 21
  • Мнения: 1 455
А игри от типа "Балона се надува" знаете ли?
  Hug Страхотна темичка.А за балона не разбрах дали питаш или я знаеш,аз я знам така:Децата се събират в кръг и се пее:Балона се надува,надувайте момчета,да стане на парчета,...ПУК...,и всички клякат.Само за това се сещам,ще чакам с интерес вашите идеи.  bouquet

# 22
  • Мнения: 1 568
Благодаря на всички! Много хубави идеи ми давате. Тези, които пробвахме вече имат невероятен успех.
Марси, като идваме пак ще ни проведете кратък образователен курс  Wink

"Балона се надува" я играем от няколко дни и е голям кеф, защото сама вика "Пуууккк" още преди да е свършила песничката  Laughing

# 23
  • Мнения: 1 366
Моята буба много обича да й "ходи по гърба слон". Ще ви го напиша буквално, ако има някоя талантлива мама да го направи в рима би било много приятно допълнение на игрите ви. Та с цяла ръка вървиш по гръбчето и : Един слон ходи бавно и после се връща, втори слон ходи бавно и после се връща, трети слон ходи бързо и тук няма да се върне."

Имам и още много, защото тук има и книжки и касети с такива неща, но няма да е в рима и се губи ефекта. Например : Дойде при мен красива пеперудка и ми кацна на ръката, на корема, на гърба, на бузката и на нослето ииии излетя ... Съответно ръката ви гъдаличка мястото по телцето на детето ...

Ние много играем такива неща и до сега, макар да е на 2.5 вече...

# 24
  • Мнения: 2 567
Забавих се малко, но ето я нашата игра с крачетата:
Сядам, а Диана ми ляга на краката като играта "Иди си, ела си"  Wink Дупето й фактически е до моя корем, крачетата й успоредни на тялото ми. Хващам крачетата и казваме "Големият часосвник прави тик, так, тик, так". Събраните й крака са все едно стрелки и ги местя наляво и надясно. После ги движим бързо, бързо с думите "А малкият часовник прави тик, так, тик, так".
На балона се надувам умира от кеф да играе!  Party

# 25
  • Мнения: 1 113
Ето нещо за сутрешна гимнастика:
Стоите прави един срещу друг с детето и пеете:
Аз лявото краче,
напред ще го подам (вдига се крачето напред),
ще го раздвижа тъй-тъй-тъй (върти се само ходилото, след което детето стъпва на него),
ще се завъртя (завърташ с цялото тяло).
Аз дясното краче,
напред ще го подам (същата процедура с дясното краче),
ще го раздвижа тъй-тъй-тъй,
ще се завъртя.
Аз лявата ръка,
напред ще я подам (вдига ръката и завърта китката),
ще я раздвижа тъй-тъй-тъй,
ще се завъртя (отново въртене).
Аз дясната ръка,
напред ще я подам,
ще я раздвижа тъй-тъй-тъй,
ще се завъртя.
Аз двете си ръце,
напред ще ги подам,
ще ги раздвижа тъй-тъй-тъй,
ще се завъртя.
Аз своята глава,
напред ще наведа (навежда се главата от врата леко надолу),
ще я раздвижа тъй-тъй-тъй (върти се във всички посоки),
ще се завъртя.

# 26
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Сладка темичка!

Аз се сетих за още една игра - при по-големите дечица, се захваща с два пръста кожичката на ръката отгоре(при помалките, ръчичката просто се покрива с нашата ръка), после то прави с другата ръчичка същото на вашата ръка и пак вие на неговата(ох, не знам дали стана ясно, просто трябава да се получи нещо като наслагване на ръцете). И като се движат ръцете нагоре-надолу (вертикално) се казва

"Фър, фър вранке,
къде ходиш вранке?"
"У бабини на гости".
"Какво ти даде баба?"
"Орехче, бобче, кокалено зъбче."
Фъъъъъъър!

Като на Фъъъър, се пускат ръцете с движение нагоре - все едно пиленцето изхвърча.

Сещам се още за игра на "Пържолки"(сигурно я знаете, та няма да обяснявам). Или пък тази игра, при която се прави просто наслагване на ръцете, като най-долната ръка, винаги се слага на купчината ръце най-отгоре!

# 27
  • Мнения: 7 362
                Момичета,има издадена книжка 2004 г "Игри с пръсти за деца от предучилищна възраст".Автора е Васил Паунов.  bouquet

# 28
  • Мнения: 6 390
Супер идей в тази темичка  Party
Мерси   bouquet

# 29
  • Мнения: 1 489


 "Фър, фър вранке,
къде ходиш вранке?"
"У бабини на гости".
"Какво ти даде баба?"
"Орехче, бобче, кокалено зъбче."
Фъъъъъъър!


Аз тази я знам по друг начин:
Фър,фър вранке
къде ходиш Ганке.
На попа на гости.
Кво прави попа?
Пиеше,ядеше,аз му поисках
той ма подриска по бялата ризка.
ФЪРРРРРРРРРР.

Общи условия

Активация на акаунт