Разпределение заплата - домакинство.

  • 4 889
  • 85
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 742
Гласувах с втора опция - по майчинство съм и съответно се занимавам с домакинската работа и с Криската. Това не означава, че мъжът ми не ми помага - след работа ми помага във всичко - и най вече в грижите за детето. и до ден днешен къпането е негово задължение Hug
Така както е зададен въпроса излиза, че този който получава по-малко пари трябва да робува на другия - та затова върши всичко останало-като някаква компенсация newsm78
Така, че аз лично не мисля, че има значение по-голямата заплата и къщната работа- нали сме семейство - всичко е общо и за това сме двама-да си помагаме и подкрепяме Hug
Поне при нас е така...

# 61
  • Мнения: 4 300
Аз лично не мога да се оплача, защото сме си разпределили задълженията и финансовия принос пропорционално. Мъжът ми получава около 2 пъти повече от мен, но от домакинските задължения аз съм поела готвене, простиране и гладене ( на 95 %), а той чистенето и домашните ремонти. На ремонтите обаче инициатор съм безотказно АЗ:)
В тази връзка да ви разсмея малко с тазсутрешния разговор по повод деленето. Вчера си купих 2 ризи и той каза че след брака всичко се деляло на 2, така че или да съм му купела и на него или да съм му дадяла едната:) Аз реших да изляза с железния аргумент, че готвенето не го делим на две, а той каза " Аз и без тва половината манджи не ти ги ям". Тук вече и двамата се хилехме до напикаване Laughing Laughing

# 62
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Вземаме почти еднакви заплати, но това според мен не е определящо за разпределяне на задълженията в къщи - всичко е до манталитет и възпитание. Мъжът ми помага много, но често след напомняне от моя страна. Важен е резултатът, а той е положителен  Laughing

# 63
  • Мнения: 2 700
Като цяло по-голямата част от семейните задължения ги отнасям аз, но винаги ми е било помагано. Напоследък имам куп "други" ангажименти и се оказа, че ролите неусетно са се сменили.
Що се отнася до заплатите, според мен това не е показателно. През годините приносът ни към семейния бюджет се е менил, но това не е влияело на домакинстването.

# 64
  • Мнения: 907
Пуснах анкетата по повод спор в съседен форум с Пантер дали мъжете получават по-големи заплати от жените в 90% от случаите и дали когато жената работи на равно с мъжа, че дори и изкарва повече пак тя отнася и работата в дома, каквото беше моето твърдение. За съжаление потвърди ми се мнението  Sad

Глупаво не отчетох това, че жените в БГ вземат по-малки заплати от мъжете не защото работят по-малко, а главно защото са жени  Sick

Е, не си загубила съвсем, тъй като не 90% от жените взимат по-малко, което мен много ме радва. И това въпреки необективността, че тук са предимно жени в майчинство. Щом жената е в къщи, логично е и тя да върши по-голяма част от домакинската работа. Ако по-висока заплата означава и по-голяма заетост, тогава наистина и мен ме смущават тези 30%.
А че жените получават по-малко при еднаква квалификация, това не е само в БГ така.  Peace

Заблелязвам също и че масово се използва "той ми помага". Ами според мен той си помага, иначе и аз му помагам като готвя да не остане гладен, мръсен и т.н. Та кой на кого помага? Не ми харесва този израз някак си. Всеки си поема дела от работата по къщата според мен.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2006, 12:09 от MegiX

# 65
  • София
  • Мнения: 6 999
Е, не си загубила съвсем, тъй като не 90% от жените взимат по-малко, което мен много ме радва. И това въпреки необективността, че тук са предимно жени в майчинство. Щом жената е в къщи, логично е и тя да върши по-голяма част от домакинската работа. Ако по-висока заплата означава и по-голяма заетост, тогава наистина и мен ме смущават тези 30%.
А че жените получават по-малко при еднаква квалификация, това не е само в БГ така.  Peace

Заблелязвам също и че масово се използва "той ми помага". Ами според мен той си помага, иначе и аз му помагам като готвя да не остане гладен, мръсен и т.н. Та кой на кого помага? Не ми харесва този израз някак си. Всеки си поема дела от работата по къщата според мен.

Хе - мислиш точно като мен. Мразя изразът 'помага' това автоматично означава, че е мое задължение, а той само...помага.

Всъщност аз пък мислех, че по отношение на заплащането сме приблизително равни 40 на 60 жени мъже с по-високи заплати, но явно греша.

От друга страна бях убедена /главно на базата на дългото време прекарано в този форум/, че без значение кой колко взема-труди се, жените продължават да работят повече у дома и при отглеждането на децата.

Когато жената е домакиня е стествено, тя да се труди у дома, мъжа й на работа. За това и домакините съм ги сложила в отделна графа - да не ми се пречкат на изследването  Mr. Green Laughing

# 66
  • София
  • Мнения: 625
Аз естесвено Confused
Но не мога да се оплача-винаги когато го помоля ми помага........въпроса е че не се сеща ooooh!

# 67
  • София
  • Мнения: 2 671
Е, щом включваш и грижите за детето - определено опция 2, та ние сме като скачени по 24ч. в денонощие  Hug

# 68
  • София
  • Мнения: 2 845
Получаваме по равно и работим по равно вкъщи. Но и да получавах по-малка заплата, пак би било така. И да бях в майчинство, пак щях да очаквам от него да ми помага в домакинството.  Peace

# 69
  • Мнения: 323
Aми заплатата е негова,чистенето е от мен.Единствено негово задължение е да измие чиниите вечер,защото аз просто нямам сили и понякога да изхвърли боклука.Той няма абсолютно никакви ангажименти в домакинството.Предполагам,че нещата няма да се променят особено и след като тръгна на работа.Но не се знае-може да сменя политиката,ако почне да ми идва на нагорнище?! smile3516.

# 70
  • Мнения: 8 505
Аз и не работя.
Той получава и заплата,и майчинство.

# 71
  • София
  • Мнения: 3 677
Домакинството и задълженията около детето- поравно
Заплатата-засега той-повече,аз-по майчинство/иначе почти поравно/

# 72
  • Мнения: 907
Всъщност аз пък мислех, че по отношение на заплащането сме приблизително равни 40 на 60 жени мъже с по-високи заплати, но явно греша.

От друга страна бях убедена /главно на базата на дългото време прекарано в този форум/, че без значение кой колко взема-труди се, жените продължават да работят повече у дома и при отглеждането на децата.


Ами гледай сега, при 65% мъжете взимат повече, в останалите случаи е или по равно или жените взимат повече. И това при положение, че това са мами на бебишори и на по 1-2 деца. Това наистина не може да важи за цяла БГ, тъй като тук са все пак малко по-привилигеровани (образовани) мами. Но дори така, такова сотношение не могат да постигнат напр. швейцарските мами тук дори и в близките десетилетия. Нямам наиситна статистически доказателства, но такова ми е впечатлението, а аз съм отдавна тук. Те надали ще го постигнат ако вземат и тези, които не са майки.

А колкото до това дали жените са по-натоварени професионално и с домакинство, може и така да е. Но може би трябва да се доуточни какво е точно домакинство. Май го свързваме главно с готвене, чистене, гладене. Ами гледането на децата, поправки, ремонти? В крайна сметка мисля че важното е балансът - не единият да се дупи и върши неприятната работа (щото напр. готвенето и пазаруването може и да е приятно, ама чистенето не ми е, определено), а пък другият да си клати краката пред телевизора. И това да е системно.



# 73
  • София
  • Мнения: 3 390
Аз не обичам да домакинствам и правя всичко, колкото да не е без хич. Иначе детето го гледам изцяло аз. Дори и да имам свободно време, уча, чета и др.такива.

# 74
  • Мнения: 2 677
Избирам последната опция, въпреки че майка ми домакинства най-много вкъщи.  Embarassed Rolling Eyes
Той взима по-голяма заплата.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт