Как децата ни да уважават учителите си

  • 1 810
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 867
съжалявам, че отклонявам лееекинко темата, но смятам, че възпитанието и уважението имат много общо с принципните позиции и със склонността ни да (не)категоризираме хората.

конкретен пример: когато виктория беше във втори клас, занималнята се водеше от учителка с неуравновесено поведение, тотална липса на заинтересованост от учебния процес и психо-емоционални проблеми. при цялото ни семейно уважение към нея не мога да променя обективната истина. та значи ако аз със своята още по-стара по онова време кола кажа, че учителката не е с всичкия си, може и да имам право - нали не държа на материалните ценности. ако обаче в училището се появи съпругът ми, който два дни по-рано е изкарал от магазина чисто новата ни друга семейна кола и каже за учителката същите думи, той е от новобогаташите, които не уважават никого.

признавам, към края на учебната година, вече не се криехме от детето, когато обсъждахме поведението на въпросната учителка. много преди това бяхме обяснили на виктория, че стои в занималнята, защото не можем да я прибираме по-рано и не бива да се чувства виновна, недооценена, неразбрана заради изблиците на учителката.

не казвам, че не бива да се уважават другите хора, нито че не бива да се зачита учителският авторитет. просто отричам връзката на материалното положение с възпитанието в семейството. ами лелите, които се блъскат из трамваите, по-възпитани ли са от онези с колите? или истината е някъде по средата: 15-годишна кола с газова уредба в багажника, посребрени синджирчета от подлеза на цум (купени отдавна, щото там вече никой не продава такива) и консерви русенско варено и каса бира на път за морето....

# 16
  • на терасата
  • Мнения: 660
Цитат
не прозвуча сякаш искаш да кажеш, че точно на тези конкретни родители самочувствието им се гради само и единствено на скъпата кола, която карат

Нямах в предвид да коментираме социалното неравенство сред родителите, простаци има навсякъде. Delta правилно е разбрала какво искам да кажа.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, именно защото простаци има навсякъде това доуточнение прозвуча неуместно. Янита даде прекрасен пример колко "валидни" могат да бъдат подобни обобщения.

# 18
  • Мнения: 1 937
Искам да ви попитам, макар да не съм сигурна, че точно тук е мястото, или да се прибирам при първокласниците, но...какво е отношението ви, към родителското участие в ремонтирането на класната стая, например?

Родителите, които бяха споменати, от участващите в подобни мероприятия ли са? Склонни ли са да дадат някой лев, или поне да помогнат.

Кой трябва да инициира подобни дейности, по начин, че да не си изпроси неодобрително отношение от други родители, особено към детето си?

Имам купчина примери за подобно такова, от времето, в което моето първолаче ходеше на детска градина.

По темата, не мога да добавя нищичко, yanita за пореден път е изчерпателна и точна и пак съм на нейното мнение  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 030
Благодаря за темата относно ремонта в класната стая.Аз сам мама на първолаче и в нашият клас има предложение ние родителите да си закупим пердета,цветя в саксии.За което нямаше против.Относно възпитанието нашите деца да уважават учителите си,аз се сещам когато още срещам моята учителка от първи клас как се вълнувам.Тя наистина беше строга но  жалост аз сам присъствала на много изказвания на родители,в присъствието на децата ни за оная учителка.Нали сега имаме право да избираме училище и учители за нашите деца поне за сега.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
При нас ремонта тази година е циклене на паркета и пребоядисване на стаята. Изцяло е за сметка на родителите. Класната беше инициатор. На последната родителска среща миналата година спомена, че това е ремонта, който иска да направи, съгласни ли сме. Нямаше никой против. Лятото се обадих да попитам какво става с ремонта. Тя каза колко пари иска и аз ги изпратих. Все още не съм видяла резултата от ремонта. Утре съм на родителска среща, ще видя.

Нямам нищо против да давам и ще давам винаги, когато е необходимо, за да учи детето ми в чиста и красива сграда. Миналата година са сменяли дограмата, а по-миналата година са сменяли радиаторите на парното. Явно сградата се поддържа добре. Всяка учебна година директорът започва речта си с благодарствени слова към родителите. Явно инициативи от подобен род се посрещат добре и рядко някой отказва да се присъедини.

# 21
  • Мнения: 1 030
Напълно сам съгласна с теб Дара,но не мислиш ли че понякога ема злупотреби с ремонтите?Наето училище е много красиво от вън е боядисано в зелено дограмата е пвц е вътре паркета не е изциклен но това е идея.

# 22
  • Мнения: 888
Аз определено съм "за" помощ от родителите за една по-добре изглеждаща класна стая  Peace
И Вердад ти определено ми даде тема за размисъл,защото пердетата в нашата класна стая определено са за сменяне...а и някое и друго цветенце хич няма да е излишно  Peace и това е само на пръв поглед
А и децата ще учат в тази стая цели 4 години  Thinking
Така,че още утре мисля да огледам по-обстойно стаята и при първа възможност ще поговоря с учителката.
А вече тя ще прецени дали биха могли да се съберат пари от родителите,или ако няма такава практика-ще дам каквото ми е на сърце  Hug
Така,че като гледам,май че ще инициирам аз цялата работа  Crazy пък хич не ми пука какво ще си мислят другите-по-добре да мисля за това детето ми да се чувства уютно в класната си стая,отколкото какво щял да си помисли някой си ми ти ..

# 23
  • Мнения: 1 030
За цветята в саксии си мисля има много поводи да ги подарим на госпожата.Така лека полека ще си направим красиви стаите.

# 24
  • Мнения: 1 937
mrenka, размишленията ми са по повод ситуацията, в която ние бяхме поставени.

Много занемарена класна стая и една съседна, за която специално ни беше обърнато внимание, как с ентусиазъм и дръзновение, една мама е направила приказка!

Мдааа, г-жата подхвърли, че е нужно да мислим в подобна посока, заради уюта на децата ни, но родителите се изнизаха бързо от срещата, с идеята - защо да си давам зор, според мен!

Поехме цикленето на паркета и боядисването на стените. Нямаше време за организации и кандърдисване на неубедени родители.

Помолихме госпожата да не споменава имената ни, но след като се получа крайната сума, тя и родителският актив да апелират за участие и на другите...

Засега резултат няма!

Ясно ми е, че малко хора имат възможност да помагат финансово.

Мислех си и за съпричастността в живота на децата, идеи, подкрепа ако щете...

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Първо по темата. За да уважават децата ни учителите си, трябва да има личен пример. Миналата година в началото още, имахме нова учителка в занималнята и след една постъпка на Жоро към нея, тя решава, че ние възпитаваме детето точно в неуважение към учителското съсловие. Тъй като съм била от другата страна (работила съм като учител) и определено постъпката на сина ми не я одобрявах, на една обща среща с учителката и Жоро показах на госпожата, че не е права в мислите си спрямо нашето възпитание и пред нея обясних на Жоро за какво иде реч. До края на годината оплакване от госпожата нямахме, но и Жоро не повтори деянието си.

Съгласна съм, обаче, че има учители, които не са на мястото си и за тях си запазвам правото, да се възмущавам подобаващо дори и пред детето си.

Вердад, за ремонтите на стаята - в повечето случаи се поемат от родителите. Който може да свърши нещо с личен труд е добре дошло. Това което се купува или се хваща майстор за него се събират парите солидарно от всички деца. В класа трябва да си имате касиер, който да поеме задължението да обяви кога е крайният срок и да иска сумата от другите родители. Може би и госпожата е тази, която трябва да даде едно рамо с обяснението, че така е навсякъде. А и нищо не пречи от време на време някое дете да носи по една саксийка в клас. Ние дори и цветарници си купихме - и всичко с общите пари от касата.

# 26
  • Мнения: 2 768
Изцяло подкрепям инициативата да се ремонтират стаите с помощ от родителите!

Радвам се, че родителите от класа бяха единодушни, събраха се пари и беше пребоядисано, пердетата сменени, сега на 22 ще се цикли паркета и сменя балатума на подиума.
Мъжът ми е активният от нашето семейство, даже по собствена инициатива иска да им поправи чиновете, че са доста очукани и с разлепени кантове.

# 27
  • Мнения: 1 492
Rainbow, аз на 15 септември станах свидетел на подобна случка. Децата подредени, родителите зад тях и директорката ни приветства. Една майка се изцепва -"ЕЕе, тая овца няма ли да спре да говори, че да се качваме по стаите." - Три първи класа, заедно с госпожите я чуха. Не знам какво да кажа просто ooooh!

Verdad , ние още на първата родителска среща събрахме по 20лв. и един баща се зае да извика майстори и да се:
изцикли паркета
ролетни щори + перде
боядисване на стаята
вижда ми се и нова дъската, но не съм сигурна
една дъска с много закачалки на стената за якетата
Стаята стана страхотна.Само една баба не пожела да даде пари, но не се разправяхме.Срама си е за нея.

# 28
Относно ремонтите в класните стаи съм на следното мнение - След като аз като съвестен гражданин всяка година си плащам данъците, които хич не са малки  тази държава трябва да направи нещо за моето дете. Не ми е приятно да давам пари за тези неща, въпреки че четири години подред внасях в бюджета на училищното настоятелство определени суми. Беше задължително, ако не ги дам учителката цял срок ме гледа на криво и казва, че щом не ги дам моето дете няма да ползва дъската.  Naughty
Четири години не видях ефект от дадените пари - в четвърти клас шкафчетата продължиха да бъдат изкъртени, а чиновете счупени - късаха дрехите на децата. Когато на първата родителска среща в четвърти клас попитах защо всъщност даваме пари за ремонт всяка година, а състоянието е същото учителката само дето не ме уби с поглед. Каза, че тази година щели да подменят чиновете в тяхната стая. Подмениха ги наистина в края на 4 -ти клас, когато те завършваха и вече нямаше да ползват тази стая. Разкъртените шкафчета ми създадоха и още един проблем. те по принцип са предназначени децата да си остават пособията за рисуване и да не ги мъкнат всеки път. Да обаче, не ги ползвахме, защото нямаха вратички и сътвотно всеки път се мъкнеха бои, четки, блокове, мушами и т.н. Представете си когато има и физическо какво става - три чанти - една за рисуване, една за физическо и раницата.
Ето защо не съм привърженик на тези инициативи.
Виж съпругът ми е на друго мнение - той във втори клас даде едно голямо бюро за класната стая за катедра и ламинат за подиума. Като поразмисля така май само това бяха подобренията за 4 години и една бяла дъска.
Помислете няма ли да се чувствате използвани от системата и учителките?
Аз повече в такива масовки не участвам.

# 29
  • Мнения: 888
Ееее..в твоят случай и аз бих разсъждавала така...ама как пък  така не ги питахте за какво са отивали парите през тези години,щото аз ако съм...  #Cussing out че да не съм банкомат я!!!

Общи условия

Активация на акаунт