Как децата ни да уважават учителите си

  • 1 801
  • 30
  •   1
Отговори
  • на терасата
  • Мнения: 654
Тази сутрин бях възмутена от едни родители на съученици на детето. Понеже са първокласници учителката ги чака във фоайето, за да ги заведе заедно в клас. Госпожата ни обясняваше какви още помагала трябват, отговаряше на въпроси на родители, когато отзад се чу:

"Тая няма ли да ги вкарва вече, започнаха да излизат големите (ученици) и ще ги смачкат!"
"Хайде, вкарвай ги, ма..."

Може би не е необходимо да ви казвам, че тази групичка родители след това се качиха заедно в един супер нов и скъп джип...

Малко е да се каже, че съм възмутена, просто съм  #2gunfire Представих си как тези родители ще кажат:"Оная какво ви даде за домашно?" или други от тоя род и се чудя как при това положение децата да уважават учителите си! То затова образованието ни е на това положение.

# 1
  • Мнения: 14 133
Като ние непрекъснато ги убеждаваме, че имат най-добрите учители!!!Аз това обяснявам на моя дребосък за госпожите от детската градина, и за лелите, и за децата.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 21 557
Отговора на въпроса ми беше готов още като прочетох заглавието на темата и преди да вляза...е, той си остава същия, виждам мислиш по същия начин ...нямам думи за сценката, която си описала Sick..ама всъщност никак не ме изненадва....такъв народ- бол..

# 3
  • Мнения: 15 619
Да, всичко тръгва от дома.
Има ги и такива. Хич не се учудвам.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Възмущението ти е напълно разбираемо. Само тази част със скъпия джип не ми стана ясна. Това доуточнение какво трябваше да ни покаже?

Иначе да, уважението е въпрос на възпитание. И не само към учителя. Към всеки човек по принцип трябва да се покаже уважение. Ако не с друго, то поне с прилично държане. Я да се замислим колко от децата ни се обръщат на "вие" към госпожата си от ДГ например. Обзалагам се, че не повече от 10%. А колко от родителите на останалите 90% карат скъпи джипове /ако разбирате какво искам да кажа/?

# 5
  • Мнения: 1 517
Всичко зависи от мама и тати! Дори и оценкте донякъде. Щото и най-кадърния учител да си, ако детето насреща прави каквото си иска и радителите са зад гърба му...  ooooh! на нищо не мож го научи.
Аз съм "ЗА" да имат малко повече права учителите, макар, че има и такива, които злоупотребяват но те са рядкост.
За да може един учител да си свърши добре работата, децата трябва да го слушат, да го уважават = първо мама и тати да покажат същите чувства.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
не виждам възката на колата с възпитанието. моите деца се возят на шкода и на волво. гумите на волвото струват колкото половината шкода. как мислите, дали уважават учителите си?

уча ги, че учителите заслужават особено уважение, защото освен хора с достойнство са и хора, посветили се на това да научат другите.

отделен въпрос е дали винаги всички учители заслужават искрено уважение - като професионалисти и като хора.

# 7
  • Мнения: 3 663
децата ще започнат да уважават учителите тогава, когато и родителите им започнат да го правят

# 8
  • Мнения: 1 030
Това наистина е много сложна тема.Присъединявам се каем вас,но много малко просто да ги научим,първо да са добрички и второ да се научат да обичат.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 421
 Родителите трябва да показват уважение към учителите и децата ще ги уважават.
Не мога в къщи да говоря - тая учителка каква е смотана или незнам какво си друго и да очаквам децата да я уважават.
Дори когато имам някакви недобри впечатления ги споделям с мъжа ми, но не пред децата.

Наскоро присъствах на разговор(случайно, докато купувах хляб) пред кварталното магазинче между родители - кой къде си е записал детето в първи клас. Не мога да предам речника на родителите, толкова беше ужасен. Едното дете беше записано в "еврейското" училище и едната майка се "скара" приятелски на другата - "Как можа да го запишеш при тия, ма! Знаеш ли тия евреи какви са свине, ша го пращаш да учи техния гаден език и т.н." Най-ужасното беше, че бъдещите първокласници присъстваха.
Е, тези деца със сигурност няма да си уважават учителите в никакъв случай.

# 10
  • на терасата
  • Мнения: 654
Цитат
Само тази част със скъпия джип не ми стана ясна. Това доуточнение какво трябваше да ни покаже?

Това показва, че самочувствието им идва само от материалното положение и от това колко скъпа кола карат!

# 11
  • Мнения: 2 700
Въпросът ти е реторичен. Отговорът - възпитание и личен пример. Уважението към учителя е компонент от уважението към “авторитетите”изобщо - към родители, баби, възрастни, съседи, съученици и т.н.  Не е новост, че децата копират къде съзнателно, къде подсъзнателно поведението на родителите си. Не може дете, което вижда пренебрежителното отношение на мама и тате към всичко, което ги заобикаля, да  бъде значително по-различно от тях.

# 12
  • Мнения: 1 517
Мисля, че като спомена за скъпия джип, авторката искаше да каже, че на новобогаташите, със златните ланци, скъпите коли и многото пари, това им е типичното поведение. Те са "нещо", а жената, която учи отрочето им на четмо и писмо е "Оная". И на мен ми прави впечатление, че на този тип хора, поведението им е всичко друго, но не и уважение към когото и да било. Но сигурно има и изключения.
Въпросът ти е реторичен. Отговорът - възпитание и личен пример. Уважението към учителя е компонент от уважението към “авторитетите”изобщо - към родители, баби, възрастни, съседи, съученици и т.н.  Не е новост, че децата копират къде съзнателно, къде подсъзнателно поведението на родителите си. Не може дете, което вижда пренебрежителното отношение на мама и тате към всичко, което ги заобикаля, да  бъде значително по-различно от тях.
Точно туй и аз щях да кажа, със същите думи!  Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Много е важно и самият учител как се поставя пред детето. Основно той е този, от когото зависи дали ще бъде уважаван или не. В по-ранна възраст децата лесно се доверяват и приемат училището и учителите като втори дом и семейство. Дори и в къщи да се говори непочитателно за тях, възможно е детето да си ги уважава, ако те притежават съответните качества. Но това би било до време... Рано или късно семейната среда надделява.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Това
Може би не е необходимо да ви казвам, че тази групичка родители след това се качиха заедно в един супер нов и скъп джип...

не прозвуча сякаш искаш да кажеш, че точно на тези конкретни родители самочувствието им се гради само и единствено на скъпата кола, която карат, а навяваше мисли по скоро на това, че всеки, който кара скъп и хубав джип по подразбиране е невъзпитан и децата му са самонадеяни и невъзпитани зверчета. И обратното - всеки, който не може да се похвали с лъскава кола по правило е изключително възпитан и възпитава децата си правилно и уважително.

Общи условия

Активация на акаунт