Силни болки в дясната гърда

  • 564
  • 4
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Имам нужда от съвет и инфо мамчета...От вчера ме боли дясната гърда, днес вече силно. Имам бебе на 10 дни, кърмя го изцяло, на поискване. След кърмене изцеждам, но обикновено от тази гърда почти нищо не успявам да изцедя- мах със зор 10-20мл. Боли, нямам температура за сега, гърдата ми е мека без буци...Правя топли компреси преди кърмене и масажирам кръгообразно. Сега правя вече и студени компреси след кърмене/изцеждане по съвет на една майка.
Знаете ли къде в София мога да отида ако се наложи по спешност? Може на частна клиника?
Доста ми е притеснено, моля за съвет Praynig

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурно си много притеснена да не стане беля Sad
Но предвид че симптомите предполагат само запушване на каналче и предвид че бързо си взела необходимите мерки, би трябвало днес вече да се чувстваш доста по-добре. Нормално е да има известна болезненост на мястото на запушването още няколко дни след това, но трябва да е различно и намаляло чувствително в сравнение с началото.
Ако се наложи, на преглед може да отидеш където искаш и където има гинеколог (или за предпочитане мамолог). Но освен ако не започнеш да вдигаш температура, която да не успееш да свалиш 24ч, тогава вероятно няма да се наложи изобщо посещение при лекар Grinning

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Благодаря ти Хедра  bouquet Цяла нощ слагах топли компреси преди кърмене тъй като снощи имах 38 темп. Давах начесто тази гърда, но малкия бързо се отказваше понеже почти нищо не пускаше. Сутринта имах бучка обаче, въпреки всички мерки. И пак продължих този път с горещи душове, кърмене, изцеждане.. Май сега е по- добре, поне не боли толкова много, но бучката още я усещам.Интересното е, че не съм спирала да давам от тази гърда от раждането, после изцеждам до дупка и въпреки това се появи този проблем newsm78 Когато се съвзема все пак ще отида на лекар..
Отново - благодаря  bouquet

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Интересното е, че не съм спирала да давам от тази гърда от раждането, после изцеждам до дупка и въпреки това се появи този проблем newsm78
Вероятно точно в това е разковничето на проблема - прекалената стимулация от бебе плюс помпа (изцеждането до дупка след всяко кърмене) нерядко води до свръхлактация - прекомерно производство на мляко, а оттам и проблеми със запушвания и мастити. Няма никаква нужда да се цедиш след всяко кърмене, ако бебето се храни на поискване - така количеството кърма ще се регулира според нуждите му и няма да ти създава проблеми. Повече по въпроса за изцеждането след кърмене и дали и кога е необходимо може да прочетеш тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21129.0
Щом си започнала да вдигаш температура и има оформена бучка, наистина не е лошо да отидеш на лекар, може да се наложи да се предпише антибиотик. Само едно предупреждение - вземането на антибиотик НЕ налага спиране на кърменето, а за да се излекува по-бързо проблема, е важно гърдата да се предлага често на бебето и да продължаваш компресите - не трябва да се спира изпразването на тази гърда, нито се налага да се изхвърля млякото или да се цеди само с помпа, тъй като инфекцията е в тъканта на гърдата, а не в млякото.
Може би ще е полезно да опиташ и още един вид компреси, преди да посетиш лекар - увиването на гърдите с пресни, измити и намачкани с ръка зелеви листа е много ефективен (и не бабешки, а препоръчван от всички консултанти по кърмене) метод за справяне със запушване и начало на мастит. Листата се сменят, щом започнат да увяхват - обикновено в рамките на 24ч картинката драматично се подобрява и прилагането им се спира. Това може да се окаже добър метод да избегнеш антибиотика, пък и не е труден за изпълнение, нито е скъп Peace

# 4
  • Мнения: 2 804
Върти детето при ядене няколко минути да суче като го държиш нормално после обръщаш детето с краката в противоположната посока и продължаваш да кърмиш от същата гърда .
Аз минах по тоя път зная какво ти е , дано по скоро се справиш .

Общи условия

Активация на акаунт