Тортиколис /крива шия/... търся съвет

  • 3 092
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 167
Историята на кратко:
Дъщеря ми е с тортиколис. Открихме го когато беше на около месец /имаше хематом/ и когато я водихме да ортопед, той ни насочи към рехабилитатор. Жената ни обясни, че единственият начин за лекуване на заболяването е рехабилитация и тя протича с 3 интензивни курса от по 2-3 седмици. Първият курс се провежда докато се махне хематома, вторият когато детето започне да седи и третият когато детето проходи. През останалото време се прави поддържаща гимнастика у дома. Започнахме да ходим на рехабилитация и вече повече от шест месеца не сме стигнали до момент, в който рехабилитатора да ми каже, че е достатъчно да си правим гимнастиката у дома. От друга страна пък твърди, че всичко вървяло много добре. Да, обаче трябва да се ходи на рехабилитация всеки ден... И ми се струва, че ако зависи от нея и не чуя друго мнение, тази рехабилитация няма да има край.
Прегеждах из форума подобни теми и видях, че на други места това заболяване се лекува с физиотерапия.
Моля Ви, споделете опита си, тъй като незная към кого да се обърна. Не ми се иска да ходя на сляпо при ортопеди, които нямат опит със заболяването и лекуването му.  Четох, че тортиколиса е много често срещан, а се оказа, че не е толкова лесно да намеря специалист

Последна редакция: ср, 27 сеп 2006, 07:23 от Дебелата Берта

# 1
  • Мнения: 450
Здравей,Берта:)
И моя син има тортиколис,нашия логопед(Нина Йорданова) забеляза веднага и ни даде няколко статии по въпроса.Правим упражненията вкъщи и всичко останало,защото е важно и на коя страна спи бебо,на коя ръка го носиш и т.н.-винаги противоположната на проблемната,за да може да се отпусне и поразтегли(незнам точния термин,извинявай )мускула.При нас ефект има от упражненията и всичко останало.
Та, идеята ми е,ако искаш да ти изпратя статиите,ако ли не линка към тях,но утре.Защото бебоков е заспал и всички бумаги са в неговата стая Confused
Незнам за специалист,но предполагам-травматолог.Тук в поликлиниката на ВМА има добър специалист-виждала съм -тук във форума,4е много майки също са доволни-ще издиря координати-може с направление.Ние си платихме 20лв.защото педиатърката не ни даде!Тя дори и не забеляза,4е бебо има тортиколис!!!
И други работи не е забелязвала,ама това е за друга тема:)
Поувлякох се -извинявам се:)
До утре.

# 2
  • Мнения: 450
Забравих да кажа,4е все пак работите със специалисти,но за всеки случай една консултация с друг специалист не е излишна за твое успокоение Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 626
Здравей,
както разбирам дъщеря ти е на около 7 месеца. Рехабилитаторката обучи ли ви как сами да правите масаж и гимнастика? По принцип рехабилитация се прави непрекъснато . Обикновено до навършване на 1 година детето се излекува напълно. По време на интензивния курс (в лечебно заведение )  се правят както масаж и гимнастика, така и физиотерапевтични процедури(топлинни апликации с парафин, нагревки със солукс, ултратерм, йонофореза с калиев йодит, радар), които подпомагат реласкацията на мускула. През останалото време може и родителите да правят масажа и гимнастиката  и да ходят 1-2 пъти в седмицата на консултация при рехабилитатора, за да им даде насоки.

# 4
  • София
  • Мнения: 167
Забравих да кажа,4е все пак работите със специалисти,но за всеки случай една консултация с друг специалист не е излишна за твое успокоение Wink

Да, точно за това пуснах темата, мисля, че ще е добре да я заведа и при друг специалист, за да съм сигурна как се развиват нещата.

Ще ти бъда благодарна, ако ми пуснеш линкове към статиите.   bouquet

# 5
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Берта, тортиколис рехабилитират в Болницата за ЦП - на д-р Чавдаров

http://consult.speednetbg.net/narusheniq_na_hraneneto/html/oidoeeieen.html - ето малко инфо и упражнения

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19977.0 - това е темата за дцп - тук можеш да се свържеш с д-р Чавдаров и той да ти обясни

 Hug  bouquet

# 6
  • Мнения: 450
Ехе,супер Simple SmileНина се е включила и ти е дала линкове полезни.И ние четохме от тях, но бяха на английски.
Не можах по-рано да пиша,защото неможех да вляза във форума(нямаше достъп?),после ходихме до социалните и се поборихме:)
Победихме:)
Но много се извинявам за закъснението Praynig
Виж Нина ти е написала всичко,4е и отгоре даже:)
Успех и пиши какво е станало -отивам за тел.на ортопеда Wink

# 7
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
я, мама елза - добре дошла, аз май пак съм пропуснала нещо

извинете, че разводних темата

# 8
  • Мнения: 450
Здравей Берта,
ето данните на
д-р Николай Драганов
ортопед - травматолог
0898503010
http://www.n-draganov.com/a2/firm.asp?id=3107
Вземи си направление,за да не плащате прегледа-20лв. е и му се обади да запазите час.Обясни му за какво става въпрос,той е много отзивчив и изчерпателен и ако случайно не би могъл примерно да ви помогне ще ви каже кой би могъл-сигурна съм Grinning

А аа, nnnnina- благодаря:))))))))))))))))))))))

# 9
  • София
  • Мнения: 167
Благодаря ви момичета!  Hug
Ще се свържа с д-р Драганов и ще ви разкажа какво е станало когато се видим. Може би ще напиша и на д-р Чавдаров.
Благодаря ви сърдечно! Много сте мили и отзивчиви!   bouquet

# 10
  • Мнения: 145
Аз лично не съм доволна от "д-р" Драганов - виж първо как му е настроението (че при него е важно с коя част на тялото си и станал сутринта) и тогава реши дали да му се доверяваш!

Моля за извинение за оф-а! Но все пак държа да предупредя като напатила се от прословутия "д-р"!

Успех и щастие ви желая!

Общи условия

Активация на акаунт