Нервно дете

  • 1 177
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 757
Дай да споделя с вас една ситуациика да чуя  какво мислите по въпроса. Имам си на гости сестра ми с 2г8месечният и син. Много е сладък, умен и чаровен. Но според сестра ми е много нервен и чувствителен и тя много се съобразява с това. ДО такава степен, че той е господарят в тяхната къща, а от скоро и в нашата. Трябва да се изпълняват всичките му желания, щото иначе се нерви детето, тръшка се. Да ама и аз съм нервна. Айде сега да видим кой ще надвие. ПО моите разбирания не е правилно едно дете да върти на пръста си цяла къща. И след като го търпях 3 седмици гледайки как сестра ми само му говори, обяснява, понякога му дръпне ухото, но това не му прави никакво впечатление (вече сам си дърпа ушите и се забавлява с това) и всичко без ефект и ми преля в един момент. Той говори много добре и може да каже кво му е. Но не иска и предпочита да си мрънка и да се тръшка щото бил нервен. Днеска му казах много строго, че ако не млъкне си заминава с стаята и си го занесох там щото съответно не млъкна - като не казва кво иска и му се реве нека си реве в неговата стая, не е ли така, що трябва да ни надува главите. Това съм го чела по книгите, тук всички така процедират и децата им са доста послушни. Лелеее, сестра ми едва не ме изяде - щяла съм да и умора детето, той бил нервен, не трябвало така да се държа с него, лесно ми било, щото не е мое и т.н. Аз и казах, че това са възпитателни мерки от книги и нищо лошо не правя на детето и. Тя обаче си го жали и не дава да ревне. В резултат си има един малък тиранин, който ни е подлудил. Сестра ми разбира се гледа да го кроти да не реве, но това го постига като просто му изпълнява капризите. Говори му, обяснява му, това добре. Но явно трябва и друго да се направи след като това детенце продължава да ни врътка. Мани друго ами обикновено и не знае кво иска и сега каже едно и след 2 секунди каже друго. При това положение често не може изобщо да му се угоди и трябва да си му слущаме мрънкането. Тя милата непрекъснато измисля кви ли не начини да го забавлява, да му отвлича вниманието ама се е превърнала в негов безпрекословен роб
Вие как бихте постъпили ако бяхте на мое място? Имам чувство, че ще се оправя с това дете, ама понеже не е мое и не става. Иначе за всички би било добре. Но сестра ми не разбира и мисли, че ще и съсипя детето като си го пращам в стаичката да се изреве.  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 4 864
прати сестра ти някъде за една седмица без детето. като се върне, няма да го познае.

виж, ако тя така е решила, не вярвам някой да успее да я разубеди. всяка майка е най-знаещата. дори и да опита да смени тактиката, липсата на убеденост, че е права, ще я разколебае още при първото тръшване на детенцето. единственият начин е да й писне дотолкова, че да реши да не отстъпва на мрънкането, ама то и това не води до трайни промени във възпитателния подход.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Говори със сестра си толкова пъти, колкото е необходимо за да започне да се замисля. Дай и литература и пак говори Peace. Освен това /сигурно ще прозвучи крайно/, в моята къща аз не позволявам своеволия нито на моето дете, нито на племеницата ми, нито на детенцето на съседите, когато се е налагало да го гледам и две мнения по въпроса не съществуват. Моята сестра също кастри Михаил ако прекалява, когато е в тях. Но разговорите ще помогнат определено/даже и да се карате/, защото ще започне в един момент да се пита права ли си и да мисли по въпроса Peace.

# 3
  • Мнения: 4 406
. Но явно трябва и друго да се направи след като това детенце продължава да ни врътка. Мани друго ами обикновено и не знае кво иска и сега каже едно и след 2 секунди каже друго. При това положение често не може изобщо да му се угоди и трябва да си му слущаме мрънкането.
все едно моето чедо... и вариантът е тати в ролята на сестра ти- тази нощ изпълнява неясните желания на принца от 23.30 до 4 сутринта, щото било изнервено милото детенце...
в това перо на възпитанието аз съм категорично ЗА скръцването на зъби , но не можем да излезем на глава с татито...

# 4
  • Мнения: 2 757
Говори със сестра си толкова пъти, колкото е необходимо за да започне да се замисля. Дай и литература и пак говори Peace. Освен това /сигурно ще прозвучи крайно/, в моята къща аз не позволявам своеволия нито на моето дете, нито на племеницата ми, нито на детенцето на съседите, когато се е налагало да го гледам и две мнения по въпроса не съществуват. Моята сестра също кастри Михаил ако прекалява, когато е в тях. Но разговорите ще помогнат определено/даже и да се карате/, защото ще започне в един момент да се пита права ли си и да мисли по въпроса Peace.
Непрекъснато говорим, по-точно се караме по въпроса. Тя си мисли, че я нападам, че не ми пука за нея и затова така говорря. И без да се замисли върху думите ми бърза да се защити и то като напада. Казва, че аз самата не действам по тези методи, че съм си раглезила детето, понеже и моят си е като нейния голям инат и е добър само когато става неговото. Може би не съм права, но синът ми още не може да говори и когато реве се опитвам да открия причината. Често пъти съм била несправедливо строга към него защото съм си мислела, че реве от лигня. Но след като съм го наказала с ignore и си е поревал, откривам всъщност причината що е ревал и ми става много мъчно, че съм му причинила това. Мисля, че нейното дете поне може да си каже защо реве. Все пак има някакъв ефект от приказките ми, разбира по малко нещата, но както каза някой по-горе е много временен, самата тя е неуверена и детето го вижда това и си действа. Мисля си понякога, че съм прекалено благосклонна и хората почват да злоупотребяват. От друга страна ако тропна с крак и въведа ред, ще ме обяват за негостоприемна и тиранична и ква ли ти още не. Гледам да се съобразявам с гостите си, ама ако са наглички и почнат да злоупотребяват май ще трябва да сменим тактиката. Явно на сестра ми не и е проблем да се съобразява с мъжа ми когато вечер се прибере от работа, си води сина в стаичката да не му крека на главата. Амо когато само аз съм си в къщи изобщо не е нужно да се съобразява. Ако съм против цял ден да ми бръмчи ТВто и да се гледа Тарзан ми се казва, че като съм я поканила нея с детето трябва да се съобразявам с тях. На синът и е казано, че трябва да се съобразява с вуйчо си, но не и с тетка си. Съответно вуйчо е добър, а тета лоша. Хммм.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 223
Всички се опитваме да сме добри майки, според разбиранията и характерите ни и е нормално всяка от нас да иска най-доброто за детето си... Но в никакъв случай сестра ти не прави добра услуга на сина си, като за всяка прищявка, пакост и каприз му лепва етикета НЕРВЕН! Ще му е много трудно на хлапето за в бъдеще, ако тя не си промени отношението. За нея е в рамките на нормалното,но нека се замисли,  дали на по-късен етап - детска градина, училище и тн. , някой ще пожелае да се съобразява с него, само защото майка му му е внушила, че поведението му е нормално и може би се дължи изцяло на характера? Моят син също е буен, не мога да твърдя че се справям на 100% но се опитвам да му покажа, че все пак има някакви норми - много разговаряме...понякога се наказваме... и много рядко се пошляпваме (когато и аз стана нервна и с което не се гордея - ама хич  Sick) Дано я убедиш да промени подхода - месец-два може да и се къса сърцето, но ще е за негово добро. Успех  bouquet

# 6
  • Мнения: 25 400
За първи път чувам за "нервни" деца!  Shocked
Разлигавени - да, изпуснати - да, но нервни... newsm78
Всъщност съм чувала за "чувствителни" деца, пак като оправдание за разлигавянето им. Едно такова "чувствително" такива ги сервира по-късно на майка си, че чак я прати в гроба... От "чувствителност".

# 7
  • Мнения: 1 258
Да,много хора употребяват различни думи,за да не кажат лигав,раглезен.За някои мрънкане,за други нервност.Аз на всичкото му викам лигавщина.И аз не я търпя.
Изхождам от идеята,че целта ми е детето ми да стане самостоятелна,отговорна личност.Това не става като от зле формулирала либералност или криворазбрана майчина любов го оставим да ни се качи на главата.И пак става с много любов и търпение.
Има начини,има и подходи,има и граници.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 999
Значи сестра ти мисли, че е ОК да му дърпа ухото, но не е ОК да го остави сам в стаята да си пореве на спокойствие?  newsm78

Странна логика - меко казано.

"Игнор" е най-добрия начин и аз без свян го прилагам на моята дъщеря, за сметка на това никога не съм и пипала ушите /освен да ги мия де  Wink/ Не е разглезено, нито нервно детето, просто сестра ти е поредната майка с 'проблемно дете' . Те са все палави, диви, инати, нервни, чувствителни... никога не са виновни родителите им.

Не знам колко време ще са ти на гости, но ти съчувствам. Дай на сестра си някоя книга за възпитание - може да й повлияе.

Общи условия

Активация на акаунт