Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 2 окт. 2006, 08:28 ч.
  • Преглеждания  858  Мнения  15  Онлайн  1
Отговори
  • пред компютъра
  • Мнения: 3 042
До 15.09.2006 г бях платено майчинство 2г. От 16.09.2006г се водя отново на работа.
Въпросът ми е: Ако сега ме съкратят ще имам ли право на обезщетение като безработна?

Реклама
# 1
  • между град и село
  • Мнения: 187
   Не че съм от най-знаещите но за двете години майчинство не се ли полага платен отпуск, който да можеш да ползваш сега? Извинявай ако съм се намесила не на място  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 232
Имаш право на отпуск за двете години. Ако те съкратят - имаш право на обезщетение за безработоца. Успех и дано не те съкращават!

# 3
  • пред компютъра
  • Мнения: 3 042
Благодаря ви момичета! Аз за отпуска знам. Но не ми беше ясно дали ще имам право на обещетение като безработна, след като съм била по майчинство и след него съм работила само месец - два.


mina77, аз искам да ме съкратят, именно за това и задавам въпроса.  WinkPeace

# 4
  • стара загора
  • Мнения: 409
До колкото знам имаш право на обещетение, но по добре си задай въпроса тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121426.0 Има много компетентни майки и ще ти отговорят веднага. Peace

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 3 268
трудно могат да те съкратят по принцип без съгласието на Инспекцията по труда защото КТ защитава майките на деца до 3 год. възраст. Струва ми се че ако те освободят срещу обезщетение /минимума е 4 брутни заплати, които ти "изплащат" формално/ имаш право да излезеш на борсата. Ще ми се обаче да пишат по-компетентни от мен.

# 6
  • Мнения: 118
Няма значение,че си била в майчинство можеш да ползваш обещетение като безработна,но в зависимост на какво основание те освободят ще ползваш пълна 9 месеца борса или 4 месеца.Ако напускаш по взаимно съгласие обещетението е за 4 месеца,а ако не 9 месеца .

# 7
  • пред компютъра
  • Мнения: 3 042
Ако напускаш по взаимно съгласие обещетението е за 4 месеца,а ако не 9 месеца .

Ето този момент не ми е много ясен. Thinking Embarassed

Работодателят решава и ме съкращава. Аз нямам намерение да протестирам нито пред него, нито пред някой друг.

И друго да попитам, за да взимам обещетението 9м по какъв член от КТ трябва да ме съкрати?

# 8
  • Мнения: 118
Най-добре за теб е да те съкратят на основание чл.328 ал.1 т 3.при намаляване обема на работа така ползваш 9 месеца,но ако подпишеш молба за напускане и те освободят по взаимно съгласие т.е чл.325 т.1 ще ползваш само 4 месеца.

# 9
  • Мнения: 118
Можеш предварително да се разбереш със работодателя (който ще предпочете чл.325 ) да попълнят в документите за бюрото по труда и в трудовата книжка член по който ще можеш да ползваш пълна борса.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 268
Най-добре за теб е да те съкратят на основание чл.328 ал.1 т 3.при намаляване обема на работа така ползваш 9 месеца,но ако подпишеш молба за напускане и те освободят по взаимно съгласие т.е чл.325 т.1 ще ползваш само 4 месеца.
за съжаления /в случая/ не може да се използва точно този член

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17 декември 1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;

# 11
  • пред компютъра
  • Мнения: 3 042
Благодаря ви за отговорите момичета!  bouquet

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 268
Благодаря ви за отговорите момичета!  bouquet
Руби, струва ми се че ще е най-лесно да те освободи срещу обезщетение /мин. 4 брутни заплати/ и после ще си 4 месеца на борсата, но пък поне няма да си празни ръце. Не подписвай нищо преди да са ти платили обаче Naughty

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 3 268
всъщност сега се сетих, ако искаш можеш да си пуснеш 1/2 година неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3 год възраст, който се признава за трудов стаж и ти вървят здравните осигуровки, но не съм убедена дали този трудов стаж се зачита за осигурителен и дали после ще можеш да излизиш на трудовата борса newsm78 поразпитай наистина знаещи /а най-точна информация ще ти дадът в самото бюро по труда/

# 14
  • Там някъде
  • Мнения: 1 113
Аз знам, че обезщетението е 1 месец, след което имаш право на обезщетение от борсата в зависимост от общия ти трудов стаж. Ако нямаш повече от 3 г. трудов стаж, независимо по кой член те съкратят, ще ползваш 4 месеца платена борса.
Не знам кой член беше, но могат да те съкратят поради закриване на щата, след като си била фиктивно назначена, предполагам, че няма да ти търсят заместник.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт