Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте! SmileЗа първи път ползвам форум и моля да ме извините ако правя грешки Blush,но имам един въпрос,свързан с майчински.Бременна съм в 9 месец.Не съм била на работа от няколко години.Имам трудов стаж с осигуровки 1 година и 3-4 месеца,но преди 2-3 години.Сега имам само здравни,платени до края на годината от самата мен.Не съм регистрирана в Бюро по труда.Женена съм за чужденец,който от май месец е с временно пребиваване в България за 1 година и лична карта,не работи.Интересува ме имам ли право на някакви пари във връзка с майчинството,обвързани ли са със семеен доход и как и откъде мога да ги получа?Предварително благодаря за помощта!
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 047
Имаш право на помощи чрез Социални грижи по Закона за семейни помощи за деца:
1. Помощ за бременност
2. Еднократна помощ за раждане
3. Месечна помощ за отглеждане на дте до 2 год. възраст.
За да ги получиш трябва доходът на член от семейството на база предходните 12 месеца да не надвишава 200 лева.
За целта се подава декларация в "Дирекция Социално подпомагане"
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 047
Ето ти и цитат от Закона за семейни помощи за деца:


Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., доп., бр. 21 от 2006 г.) Този закон урежда условията за придобиване правото на семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца, формите и реда за тяхното предоставяне.
Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., предишен текст на чл. 2, бр. 21 от 2006 г.) Семейните помощи по този закон са:

1. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2006 г.) еднократна парична помощ при бременност;


2. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2006 г.) еднократна парична помощ при раждане на дете;


3. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;


4. месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;


5. целеви помощи за ученици.

Ето кои лица имат право на гореописаните помощи:
Чл. 3. Право на семейни помощи за деца имат:

1. (нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) бременните жени - български граждани;


2. (предишна т. 1 - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) семействата на българските граждани - за децата, които отглеждат в страната;


3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) семействата, в които единият от родителите е български гражданин - за децата с българско гражданство, които отглеждат в страната;


4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) семействата на роднини, близки или приемни семейства - за децата, настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето ;


5. (предишна т. 4, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) бременните жени - чужди граждани, и семействата на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.

Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.