Master Project въпрос. Колебания

  • 770
  • 13
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
До няколко дни трябва да реша каква да ми бъде темата, а не мога да се спра на нищо. Трябва да е нещо свързано с Америка, тъй като там ще ходя за 6 седмици. Трябва да е интересно, но и да има много материал, като книги, статии, възможност да направя интервюта, въобще проучване.

В началото мислех за Том Сойер, който тук е съвсем непознат и мислех да свържа темата с неговите приключения, животът на Марк Твен и Америка от онова време с паралел в сегашното и момчетата на годините на Том Сойер.

След това мислех да е Sweet Sexteen, тъй като се потресох от едни снимки на рожден ден на 16 годишно момиче. Въобще навършването на тази възраст в Америка е много по-различно, отколкото тук. Мислех да направя връзка с това какво означава да навършиш 16 години в Америка, как трябва да се ориентират  за учене, изпити , скъпи подаръци от родителите и т.н.

След това ми дойде наум тема за американското семейство и ценностната им система, живот и т.н.

Сега пък си мисля дали да не е за Amish people, тъй като има доста неща за тях, както и факта, че в  основата на религията им е холандец.

Ще ми е интересно да прочета вие какво смятате, че ще е интересно. Може да ви дойде на ум и някой аспект от тема, за който аз не съм се сетила. С радост приемам и мнения на тези, които са в Америка или били там, за да споделят за кои теми ще мога да намеря материал, ще са интересни, споделят свои идеи  и т.н.

Въобще всякакви мнения са добре дошли....  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 093
Погледни този сайт http://www.loc.gov/families/. Това е библиотеката на конгреса и може да ти даде идея за тема.

# 2
  • Мнения: 6 167
kalinka,
липсва ми от постинга ти специалността ти.
както и интересите ти. в каква област искаш да се развиваш и тн.

до колкото виждам темите ти  все клонят към принципите, ценностите.
темите , които предлагаш са интересни, в свободен стил ли
трябва да е въпросния мастер проджект?
какво се иска от теб - сравнение между нещо американско и нещо холандско ли?
волна програма?

на мен лично ми е интересна системата им за грижи за деца, както и как се е развила във времето.

друго, което за мен би било интересно е да разгледам робството,  и по-специално формите на детски труд в исторически аспект и ситуацията за момента.

друго , което е интересно за мен е " превенция на рискови поведения, чрез програми за ценности за малки деца". има такава програма на проф Давачи ( съветник на Клинтън), програмата доказа , че нещата са на ценностно ниво.

аз лично не бих избрала тема, изследваща ценностите, много разводнена ми се струва.
важна би ми била извадката - тоест, на кои точно американци. американците около солт лейк сити имат по-различни ценности, май. Wink
можеш да се спреш например на изследване на образователната им система, на какви ценности и тн наблягат.

лично за мен теми, около морал, ценности и тн са ми най-трудни, защото ми се струват най-разводнени , а и като че ли интерпретациите ще са трудни.

така или иначе, в момента творя свободни съчинения, защото нямам повече подробности за въпросния проект, твоето образование и теб, като личност и интереси  Peace Peace Peace

# 3
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 568

Сега пък си мисля дали да не е за Amish people, тъй като има доста неща за тях, както и факта, че в  основата на религията им е холандец.


На пръв прочит, на мен лично най-интересно би ми било да прочета нещо за Амишите, тъй като за тях не се говори много. Но това лично за мен, да си обогатя общата култура  Wink.
Споменаваш, че основателят на религията им бил холандец. Тъй като много от първите заселници в Америка са били холандци, може да е интересно да направиш изследване за холандското наследство в САЩ. Ако не се лъжа, има доста градове с еднакви имена в Щатите и Холандия, може да направиш паралел между развитието им, архитектура и т.н. И да вмъкнеш темата за Амишите...
Какъв точно ти е проекта? Колко е дълъг и има ли някаква форма, която трябва да се спазва? Трябва ли да е непременно сравнение на Холандия и САЩ? И в каква специалност е по-точно?
Ако не се лъжа, ти работеше нещо с училища. Може би в този случай да си ориентираш проекта в насока работа с деца... зависи от специалността ти....

Аз лично не бих подхванала темата за американското семейство, защото ми се вижда доста "хлъзгава" - в зависимост от модела семейство, който ще подбереш, резултатите ще са различни. Едно е американското семейство на финансисти в мегаполис като Ню Йорк и друго това на фермерите в Оклахома, например (не желая да обидя когото и да било, давам пример напосоки  Grinning).

И най-важното - избери си тема, която да то допада и по която да работиш с удоволствие Simple Smile

П.П. Аз ли пиша бавно, или просто Лени е страшно бърза с отговорите и ме е преварила Wink

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Малко уточнения: уча за преподавател по английски.
Темата може да е всякаква, но да е сериозна. Не е задължително да се прави сравнение с Холандия.  Интересите са ми много различни, така че бих могла да се захвана принципно с много теми, само не и за спорт. Най-важното е да мога да намеря достатъчно материали / видео, книги, статии/ по време на престоя ми. Също би било хубаво да мога да правя интервюта.

Темата за холандското наследство беше миналата година, така че отпада.
Темата за робството е интересна, но не знам дали ще е интересна за аудиторията. Проекта се прави по този начин: измисляне на тема тук, план за подготовка, набавяне на материали, търсене на допълнителна информация на място, в груби линии писане, писане обратно в Холандия / дълго...няма точно колко страници, но да не е кратко/, представяне на темата във вид на лекция на студенти 2 курс....

Темата за 16 годишните възникна след разговор с преподавателка и видяното на това:
 
http://www.time.com/time/photoessays/2006/sweet_16/

Но може би живеещите в Америка знаят повече. За мен също беше ново като информация.
 

# 5
  • Мнения: 7 605
СеЩам се zа 2 други феномена в САЩ

1. Да нямат секс преди брака
2. Новата тенденция е, семействата над средната класа да имат 3 деца и пове4е, с което покаzват 4е могат да си го поzволят.

# 6
  • Мнения: 6 167
Малко уточнения: уча за преподавател по английски.
Темата може да е всякаква, но да е сериозна. Не е задължително да се прави сравнение с Холандия.  Интересите са ми много различни, така че бих могла да се захвана принципно с много теми, само не и за спорт. Най-важното е да мога да намеря достатъчно материали / видео, книги, статии/ по време на престоя ми. Също би било хубаво да мога да правя интервюта.

Темата за холандското наследство беше миналата година, така че отпада.
Темата за робството е интересна, но не знам дали ще е интересна за аудиторията. Проекта се прави по този начин: измисляне на тема тук, план за подготовка, набавяне на материали, търсене на допълнителна информация на място, в груби линии писане, писане обратно в Холандия / дълго...няма точно колко страници, но да не е кратко/, представяне на темата във вид на лекция на студенти 2 курс....

Темата за 16 годишните възникна след разговор с преподавателка и видяното на това:
 
http://www.time.com/time/photoessays/2006/sweet_16/

Но може би живеещите в Америка знаят повече. За мен също беше ново като информация.
 

ей ме пак)))

калинка, мисля си , че след като учиш за преподавател по английски
твоята област е педагогиката (?) в определена възрастова група, тоест ако съм на твое място бих изледвала нещо, което да е свързано с езика, преподаването му, възприемането му , което да ми е от полза вбъдеще.

.. мисля си за това дали американците учат чужди езици, какво ги кара да учат др. езици и тн.
... друго - състезанията по спелинг, които са като олимпиади и има много голяма традиция , т
... друго - мисля си за тези игри ...скрабъл  и как това формира познания за езика ...
....досадно е, но бих изследвала да кажем системата им за гарантиране на познания за майчиния език и до какви 'свободи' достигат етнически групи в говоренето и ученето на майчин език, който не е английски.

такива ми ти идеи.. имам и още. Crazy
....

# 7
  • Мнения: 907
Как учат деца на родители чужденци, които не знаят английски като тръгнат на училище, особени форми на обучение, как ги интегрират.

# 8
  • Мнения: 3 367
затлъстяването в америка,к бавно и славно се намества и в Европа за жалост

# 9
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Между впрочем за различните групи и знаенето на езика на дедният етнос, четох една статия, че 4 поколение е напълно американско и знаенето на езика е под 5 %. Видя ми се много тъжно. Интересна тема е, но аз все още си събирам мнения.... Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 491
Между впрочем за различните групи и знаенето на езика на дедният етнос, четох една статия, че 4 поколение е напълно американско и знаенето на езика е под 5 %. Видя ми се много тъжно. Интересна тема е, но аз все още си събирам мнения.... Simple Smile
МОже би това става за тема - не смятам, че е тъжно. Просто е нормален процес на интеграция, това е реалност. Не е рационално обаче да се губят етническите езици, и това вече се отчита в Америка. В правителствените организации има нужда от хора, които знаят арабски, китайски, руски, и се отчита, че езиковият потенциал на етносите не се използва пълноценно. Можеш да иззледваш тази тема: какво се прави, за да не се загубят езиците и да се владеят добре, какви формални форми има или всичко е оставено на хаоса и несъвършенството на домашното обучение. Тази сфера, на heritage languages instruction, в момента се развива тук. Как трябва да се води това обучение, по каква методика? Възможно ли е да се усвоят езика и културата на предшествениците и да се предават от поколение на поколение, без да се стига до анахронизма на Амиш-населението (които всъщност са ми интересни  и ще е хубаво да се запазят, но не искам да съм от тях. Гледала съм филм за съхранена културно и езиково българска общност в Патагония - на мене пък той ми се стори доста тъжен). Ей  такива неща.
Ето ти сайт на организация, която се занимава с heritage languages. Има и статии.

http://www.cal.org/heritage/

Последна редакция: пт, 06 окт 2006, 00:06 от блажка

# 11
  • Мнения: 160
Винаги ми е било много интересно как американците виждат другите страни, специално Европа, предполагам и за теб би било, като човек, който ще преподава английски на европейци. Може да разгледаш различията в нагласите между живеещите в големи градове и малките, възрастови групи, социална принадлежност, раса и т.н. Има толкова много стереотипи, изолационизъм, в същото време някаква романтична представа за Европа - въобще много материал.  Каквото и да избереш - успех  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 847
Аз пък бих писала за темата на 16 годишните...Това е интересно явление ,което се наблюдава само в Америка и в Мексико празнуват така...Незнам с какво е свързано ,но тази традиция явно датира и води на4алото си отнякъде...Пък и мисля 4е ще е по нестандартно и по интересно,по нетрадиционно ,от вси4ки останали теми...но все пак ти си знаеш,успех.. Grinning

# 13
  • Мнения: 780
Скоро в университета видях обява на едно момиче, което е в магистраската програма за TESOL преподаватели. Тя сравнява използването на интернет от местни и чуждестранни студенти при подпомагане на обучението им и като източник на учебни материали. Доста благодатна тема по онтошение на възможности за интервюта, голяма база за сравнение, практическа насоченост.. също актуално и интересно и за обучавани и за обучаващи.
Техники на учене - сравнение пак при местни и чуждестранни студенти - аз лично бих работила върху това.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт