Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-146 от 146 отговора

Анкета

простор или простир?

(Гласуването приключено: нд, 08 окт 2006, 23:08)
Въведи твоя глас

На въжето за простиране на дрехи как му казвате? (и анкета пускам).
Чудя се и се мая.. каква е тая дума "ПРОСТИР"?
Аз мисля, че думата е простор, защото идва от простиране на ПРОСТОрно място, демек навън, на въздух, а не идва от глагола ПРОСТИРам...
Как  казвате " Простирам прането на простора" , или " Простирам прането на простира" Mr. Green

Цитирай

Abu Dhabi

аз го знам "простор".
Цитирай

При хората, които обичам

И според мен се простира на простор .
Цитирай

дето и гарга не каца

Гласувах за 'простор',ама иначе казвам:въжето.  35
Цитирай

София

Простор.
Цитирай

Гласувах за 'простор',ама иначе казвам:въжето.  35

smile3521    hang
Цитирай

При хората, които обичам

Е, то и аз не простирам на простор, а на сушилник Whistling
Цитирай

София

И аз му викам простор, нооо обаче  сега като се замисля, нямам представа как е правилното smile3529
Цитирай

ха-ха...чак и тема пусна
Цитирай

На погрешната планета

ПростИрам прането на простОра Peace.  Lennie, логиката ти е правилна.
Цитирай

София

И според мен се простира на простор .
Peace
Цитирай

София

Простор.
За "простир" за пръв път чувам. Shocked
Цитирай

Под Тепетата

Простор ! Peace
Цитирай

Аз смятам, че "простир" е правилно, не знам защо. Обикновено като се съмнявам и нямам откъде да проверя, пускам гугъл.

Още на първа страница вади простир, като джаджа за простиране, а простор до 5 страница не се среща в този смисъл, подозирам че и нататък ще е така.
Цитирай

ВАРНА

Аз го наричам простИр. Не съм 100 % сигурна, че това е вярното, но.... няма да споря.
Цитирай

софия

простор  Peace
"простир" е някакъв микс между "простирам" и "простор". ..някой се е заблудил и е тръгнало така, но няма такава дума.

google - 2700000 резултата за "простор" и 830 за "простир"  Wink
проверката на правописа също отчете "простир" за грешка  Smile
Цитирай

ВАРНА

просто google - 2700000 резултата за "простор" и 830 за "простир"  Wink
проверката на правописа също отчете "простир" за грешка  Smile
Ок, сългасих се, но нали знаеш в колко други контекста може да се използва думата "простор"  Wink
Цитирай

тук-там

Аз простирам на простИр Smile, как е правилно ми е все тая, в наше село е така. В това живея от 7 години, ама не съм се заслушвала.
Чесно казано не знам дали ще започна да наричам моя си простИр простОр, ако второто е правилно.
В крайна сметка не е възможно да говорим 100% правилно.
Цитирай

софия

Ок, сългасих се, но нали знаеш в колко други контекста може да се използва думата "простор"  Wink

знам - на "простор пране" google изкарва 1210 резултата.
можеш да провериш и за други комбинации в същия контекст.  Peace
Цитирай

Речникът, който имам аз, българо-полски, подава формата "простор". Но той не е от най-добрите и е малко стар. Нищо чудно сега това да са дублетни форми. Ако някои от вас имат Тълковен речник на БКЕ или Етимологичен, могат да направят справка и да пуснат информацията.
Цитирай

Стига бе.......... "простир", направо ще умра от смях......................
Цитирай

тук-там

Недей бе жена пък и ти сега. За един простИр ли  Mr. Green
След сериозен размисъл клоня към това, че е правилно простОр, но моя си простИр не сменявам за някакъв простОр аз  Mr. Green
Цитирай

София

простор Peace
Цитирай

София

Простор, естествено. Това простир за пръв път го чувам.  Mr. Green
Цитирай

Недей бе жена пък и ти сега. За един простИр ли  Mr. Green
След сериозен размисъл клоня към това, че е правилно простОр, но моя си простИр не сменявам за някакъв простОр аз  Mr. Green

Аз си мислех, че анкетката е малко на шега, пък то се оказа сериозна работа
Цитирай

http://eurodict.com/ПРОСТОР+searchid-24664-ed_tylk.html

Един тълковен речник.
Цитирай

Варна

danitu, май сме от едно и също село Smile За мен простИра е приспособлението на което се простИра.

А аз като се замисля с удоволствие ще си заменя простИра за малко простОр (гледка, панорама),  ако някой се навие да събори сградите отсреща Wink, пък дрехите ще ги простирам на сушилника в стаята Wink
Цитирай

София

Party подозирам откъде ти е дошла идеята за темата Smile

Простор, естествено. Това простир за пръв път го чувам.  Mr. Green
Цитирай

usa

За мен простИра е приспособлението на което се простИра.

И за мене. Имам и сушилня, но имам и малък сгъваем простИр, който държа в банята, и го използвам, ако сушилнята е пропуснала да се справи добре с някоя по-дебела яка. Не простирам обаче на простОр, т.е. на терасата - при нас това е забранено. Naughty
Цитирай

в Австрийско...

Ами като гледам от Варна и от Русе всички сме за простИр  Laughing
Цитирай

Вие си казвайте "простир", щом ви е толкова на сърце .........но да знаете, че не е правилно  Wink
Цитирай

Имам и сушилня, но имам и малък сгъваем простИр,
И на мен точно това ми стана интересно, това сгъваемото в такъв случай и то ли ще е прОстор? Защото на мен хич не ми изглежда просторно някак. А пък не виждам причина едното да е прОстор, а другото простИр.
Цитирай

София

Простор  Very Happy
Цитирай

Бухте, това, сгъваемото мисля не му се казва простор, а сушилка или нещо от сорта... ThinkingАз не му казвам никак.То може да се поставя навсякъде, не само на просторно място...
Иначе-знам думата като простОр, знам, че в някои краища на БГ използват прострИр.
Цитирай

Очевидно е,че всички от София казват "Простор", от Източна България "простир". В речниците фигурира "простор",значи то е правилното. Имам обаче някво съмнение да не са дублетни форми... ако не, си е просто народна етимология - от "простирам".
Цитирай

През девет форума в десети

Само в моето семейство ли не се е използвала тази дума?  newsm78
Израсла съм в къща и никога не съм чувала нито майка ми, нито бабите ми, нито съседките да я използват. Винаги казваха "въжето" (или "тел" - ако е бил опънат тел за простиране). "Свали дрехите от въжето", "Просни това на въжето"...
"Простор" и "простир" ги чух много по-късно и винаги са ми звучали странно...  Thinking
Цитирай

На времето пред блоковете имаше такива приспособления-по соц време много се простираше пред блока, все по-рядко срещам днес такова запазено приспособление да го наречем-опъната тел на две стоманени подпори.Та тогава, като малка, майка ми казваше-отивам да просна на телта прането.А вкъщи, на балкона си имахме простОр... Thinking
Цитирай

Простор.
Цитирай

София

Знам го като простор.
Цитирай

с/у ОколоМръсТното

с "О"
простирам на въже, тел, простор, сушилка.... но все си простирВам  Laughing
Цитирай

При хората, които обичам

За простирВам ще си пуснеш тема! Няма да разводняваш спора 35
Цитирай

Ми по нашия край викаме "Върви го метни на пържината" ... ама тука ако го иzтипосам надали много хора ще ме раzберат  Mr. Green
Та конкретно нито е простор, нито е простир, ми си е пържина. (обаче що... не ме питайте).  Crazy
Цитирай

Благоевград

ТУК ПРИ НАС ,КАЗВАМЕ ПРОСТОР
Цитирай

Димитровград

Простор.
Цитирай

Простор.
Цитирай

Ямбол

Простор.
Цитирай

София - Бояна

Аз знам,че се казва простор.
Цитирай

Варна

Аз използвам и двете. Wink Няма такава опция в анкетата, позор!!
Ако се чувствам ефирно, употребявам простор. И бамбони от тая марка не отказвам.  Ако пращам някой да върши черната работа, показвам му простира. Хъхъх. 
Цитирай

Берковица

Ами простор си е Peace
Цитирай

При хората, които обичам

Ох, Небесна, нека не си говорим за шоколадов простор 25
Цитирай

виена

[/quote

и аз съм останала с впечатлението,че във варна казваме простИр,а в софия например-простОр.същото е и с чушката и с пиперката,с пликчето и торбичката и т.н.богат език имаме,това е. Peace
Цитирай

да, както си мислех... въпроса е фундаментален и не сбърках с тази тема  Mr. Green

въжета, тел, пържина ....., сигурно защото по въпросния край и го пържат прането.
запържват.... 35 35 35
Цитирай

У НАС

простор
Цитирай

Варна

И аз се присъединявам. Моята логика е, че простИрът е място за простИране Wink
Цитирай

Правец

Аз му казвам ПРОСТОР, а дали е правилно незнам  Peace
ПростИрам на простОра ...  Peace
Цитирай

http://eurodict.com/ПРОСТОР+searchid-24664-ed_tylk.html

Един тълковен речник.

простѝр - м., -и; простѝра - clothesline.

Цитирай

София, Гео Милев

Аз казвам простор. Думата простир за първи път я срещнах във форума.
Цитирай

София

Простирам на простор, а той е във въздуха Smile. Зимният е стандартен.
Цитирай

постоянно

простор, за пръв път чувам простир Smile
Цитирай

Варна

Аз го наричам простИр. Не съм 100 % сигурна, че това е вярното, но.... няма да споря.
Peace
Цитирай

Peace
Сега като се замисля и аз така май бих го нарекла. Когато ходехме да си купувам от тези сгъваемите в магазина казахме, че търсим простир, просто някак изобщо не ми звучи да кажа, че търся простор. Сякаш някакво пространство си търся Laughing
Цитирай

София

простор
Цитирай

на кой му пука, майна

Простор, разбира се. За простИр никога не съм чувала
Цитирай

Някъде на път....

Простор, разбира се. За простИр никога не съм чувала
ПРОСТОР!!!
Цитирай

София

простор

Къде го чу това "простир"? Звучи ми като някакъв диалект. newsm78
Цитирай

при най-добрия мъж...

ПростИр.Така му казваме в къщи.Нали все пак на него простИраш.
Цитирай

Самоков

Простор, естествено - проверих в речника за всеки случай, макар че бях сигурна, че е така. А "простир" чувам за първи път.
Цитирай

София

Явно само в някои краища е простИр. Нищо ново, то е ясно кое е правилното.
Цитирай

простор

Къде го чу това "простир"? Звучи ми като някакъв диалект. newsm78

тук, тук го 'чух'.
къде другъде.newsm78
Цитирай

Хубаво де, разбрахме че е диалектна дума, кво толкова...то всъщност повечето от нас знаят, особено тези, които пътуват из страната, хайде сега, голяма работа...Чушка или пиперка, все тая-нали се разбираме като си говорим?
Цитирай

vidin

Аз казвам "простор".
Цитирай

Естествено, че "простор".
Цитирай

По принцип правилно е простир. Скоро си взехме от Бриколаж един и си пишеше простир.  Но аз си казвам простор и простор си го пиша.
Цитирай

Балчик

Израсла съм в къща и никога не съм чувала нито майка ми, нито бабите ми, нито съседките да я използват. Винаги казваха "въжето" (или "тел" - ако е бил опънат тел за простиране). "Свали дрехите от въжето", "Просни това на въжето"...
"Простор" и "простир" ги чух много по-късно и винаги са ми звучали странно...  Thinking

И аз така- не съм чувала тази дума като малка.После вече я чувах като простир. Не знам кое е правилно,но простор го срещам само в нета, тук никой не казва така, всички му викат простир. Аз обаче не употребявам думата, също както и майка и баба и т.н до незнам си кое коляно назад. Имам си сушилня и не простирам.
Цитирай

София

Простор. Peace
Цитирай

И аз така- не съм чувала тази дума като малка.После вече я чувах като простир. Не знам кое е правилно,но простор го срещам само в нета, тук никой не казва така, всички му викат простир. Аз обаче не употребявам думата, също както и майка и баба и т.н до незнам си кое коляно назад. Имам си сушилня и не простирам.

Джема, любопитно ми стана малко.Хайде-ти днес имаш сушилня, ама баба ти не е имала, нали?Та тя как му е казвала на това приспособление?А майка ти?Абсолютно никаква дума ли не са употребявали или просто са казвали-ще простирам и толкова?
Чисто любопитство, извинете за отклонението... Peace
Цитирай

Навсякъде и никъде.

Аз го знам като простИр ,свързан с глагола простирам. Звучи ми и логично. Не мога да го свържа с просторно място на което се простира. Naughty
Звучи ми добре и мисля,че е правилно да се каже:"Простирам прането на простира."

Сложи опция в анкетата "Изтрий глас",че се обърках и гласувах за простор Sad
Цитирай

пак на Рив Гош

Аз гласувах за простОр, че нашироко да се вее прането на балкона  Very Happy
Цитирай

тук-там

Аз го знам като простИр ,свързан с глагола простирам. Звучи ми и логично. Не мога да го свържа с просторно място на което се простира. Naughty
Звучи ми добре и мисля,че е правилно да се каже:"Простирам прането на простира."

Сложи опция в анкетата "Изтрий глас",че се обърках и гласувах за простор Sad

Ха така, гласа на 1 мъж се брои за поне 50, че и повече, ако сметнем съотношението жени/мъже във форума Smile

Бравоооо borko !  Laughing
Цитирай

The Promised Land

Винаги  съм казвала простОр.
ПростИр даже за първи път го чувам (виждам).
Цитирай

близо до целта

простор Peace
Цитирай

DE

Простор  Peace
Цитирай

София

ПростОр.
И аз за пръв път виждам, че имало и простИр.
На елекронни речници не вярвам много... Thinking
Някой няма ли да звънне на езикови справки в БАН... Tired
Цитирай

Велико Търново

Простир е в нашия град Peace!
Цитирай

Springfield, VA

Софиянци казват простОр. Ние, във Варна, казваме простИр. Според мен простир е по-правилно, именно, защто би трябвало да идва от простИрам  Peace
Цитирай

Простор.

Думата простир я чувам за първи път  Blush
Цитирай

София

простор!
Цитирай

Простор.
Цитирай

varna

Според мен идва от корена на думата простирам и залагам на простИр
Цитирай

Сливен

Аз казвам "простир".
Цитирай

Погледнах в речника, няма дума простИр  Mr. Green само простОр  Peace
Цитирай

София

Простор.
Peace
Цитирай

ПРОСТИР  Peace
Цитирай

Букурещ

Простор. За първи път чувам думата "простир", ако въобще има такава дума, разбира се.
Цитирай

Русе

В провинцията наистина на повечето места му викаме Простир.
« Последна редакция: нд, 08 окт 2006, 00:42 от val_stef »
Цитирай

София

Простор
Цитирай

" Простирам прането на простора"
Така казвам аз.
Цитирай

старата столица:)

Аз му казвам простир, въпреки, че по реченик е простор... Embarassed
Цитирай

София

Простор му казвам Peace
Цитирай

там от където съм

Простор  Peace
Това е! Peace
Цитирай

Варна

Простир. "Простор" е с друго значение за мен.
Цитирай

София, Младост

Аз смятам, че "простир" е правилно, не знам защо. Обикновено като се съмнявам и нямам откъде да проверя, пускам гугъл.

Още на първа страница вади простир, като джаджа за простиране, а простор до 5 страница не се среща в този смисъл, подозирам че и нататък ще е така.

newsm10
Цитирай

София

простОр
Цитирай

София

аз го знам "простор".
И аз така го знам.
Цитирай

Sofia

Простор, простир за първи път го чувам.
Цитирай

Велико Търново

Според мен щом се простира на него,значи е простир,а някъде бях чувала и термина"пържина",което ме смачка от смях Very Happy
Цитирай

старата столица:)

newsm10

Не питайте Гугъла, а хубав български речник! Naughty Правилно е ПРОСТОР! Peace
Цитирай

Ланкър, планините Овнерог

ПростОр, естествено.
Цитирай

Все на втория етаж

простОр
Цитирай

на лунната пътека

простор  newsm10
Цитирай

гр.Созопол

Простор hang
Цитирай

софия

Според мен щом се простира на него,значи е простир,а някъде бях чувала и термина"пържина",което ме смачка от смях Very Happy

това пак въжета за простиране ли са
Цитирай

... някъде бях чувала и термина"пържина",което ме смачка от смях Very Happy

А в монтанско е върлина  Very Happy
Цитирай

Северна България

и според мен е правилно  простОр .
Цитирай

в зоната на здрача

Простор
Цитирай

София-там нейде в западната част

аз го знам "простор"
Цитирай

Варна

Предполагам ,че от моята тема от къде да си купя въпросния простир,е тръгнал фундаменталния ти въпрос.Отговор-за всеки различно.Колкото до диалекта на всички е ясно,че в София се говори преди всичко на диалект и едва ли това ,
че сте преобладаващо мнозинство в този форум трябва да е мерило кой крив,кой прав.Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно.Явно от значение авторът от кой край е и типично по български смята ,че точно там се говори правилно.Не знам как е правилно,но нека сме толерантни и си търпим диалектите
Цитирай

Резерват "Северозапад"

Простор Laughing...аз лично казвам, че простирам на терасата....
Цитирай

Предполагам ,че от моята тема от къде да си купя въпросния простир,е тръгнал фундаменталния ти въпрос.Отговор-за всеки различно.Колкото до диалекта на всички е ясно,че в София се говори преди всичко на диалект и едва ли това ,
че сте преобладаващо мнозинство в този форум трябва да е мерило кой крив,кой прав.Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно.Явно от значение авторът от кой край е и типично по български смята ,че точно там се говори правилно.Не знам как е правилно,но нека сме толерантни и си търпим диалектите

Rosi, не се сърди, не се връзвай.И аз казах, че пипер е равно на чушка, ама глас в пустиня...
А колкото до мнозинството, на скоро имаше преброяване и като че ли  морските бяха повечко от шопкините тук Laughing
Свиркай си... Party
Цитирай

... Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно ...

Не. Във всички пише простОр  Peace

Използвай си го, както ти е удобно, какво значение има  Very Happy
Цитирай

Germany

... Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно ...

Не. Във всички пише простОр  Peace

Използвай си го, както ти е удобно, какво значение има  Very Happy

Няма речници, в които да пише °простир°.Съществителното е простор , а думата която се образува като глагол е °простирам°. Съгласна съм че всеки може да го употребява според диалекта който използва. Съгласна съм също, че няма голямо значение кой как го пише важното е аз да го пиша правилно. Peace

Офф: Относно диалекта в София...айде нема нужда...това е единственият град в България в който се говори само и изключително на диалект. #Crazy Rolling Eyes

Никол, извинявай че се закачих за теб.
Цитирай

Плевен

Простор!
Цитирай

Шумен

ПростИр !
Цитирай

София

Простор!
Цитирай

London, Sofia

Чувала съм и използвам и двете Peace
Цитирай

София

Простор е правилно да се каже.
Цитирай

7 страници за един простор)))
супер.
Цитирай
Разбира се че ПРОСТОР... кой изобщо може да си задава такъв въпрос!?
Цитирай

аз newsm78
благодаря ти , че се включи в темата Ирина23.
твоето мнение окончателно затвърждава убеждението ми , че е безпрекословен ПРОСТОР
така или иначе темата беше и шеговита, но карай.
Цитирай

Springfield, VA

Aми аз ето може да питам. К'ват съм си тъпа, все тъпи въпроси задавам.... 33uu
Цитирай

София

ПРОСТОР Blush
Цитирай

простор
Цитирай

просто̀р Описание:
мн. просто̀ри,
1. Обширно, свободно пространство. Обичам да се разхождам на простор.
2. Прен. Широта,  свобода за действие.
Простор просто̀рна, просто̀рно, мн. просто̀рни.
--------------------------------------------------------------------------------
мн. просто̀ри, (два) просто̀ра,
м. Разг. Приспособление с опънати въжета за
простиране на дрехи при сушене, както и самите въжета.
Цитирай

gatorland

Хм, аз знам простир, поне в нашия край така му се казваше.
Цитирай

Не ме разсмивайте,
седем страници по
тази тема, срам и
позор. Думата е
простор.
Корен "прост".
Моля, заключете я.
Цитирай

" Простор " на 100%.
Цитирай

супер.
Не вярвам на УШите си!!!!!!!!!!!!!!!!
Цитирай

Varna

Викам му простир,  фатално ли е  Whistling
Цитирай

Навсякъде и никъде.

супер.
Не вярвам на УШите си!!!!!!!!!!!!!!!!
Вярвай на очите си. Peace 35 35 35 35

Викам му простир,  фатално ли е  Whistling
Мисля че не,ама знам ли? newsm78
Цитирай

Варна

кефи ме как всички варненки са единодушни
 35
Цитирай

Старата столица

Чувала съм и двете,но аз му викам простир.
Цитирай

ПРОСТИР!
Цитирай

Стара Загора - на баира

Според мен - простир
Цитирай

Димитровград

Кой изрови темата???
Цитирай

София

за първи път чувам за простир.
Цитирай

А, въобще какво разбирате под понятието РЕЧНИЦИ, и имат ли те почва у нас?
Цитирай

А, въобще какво разбирате под понятието РЕЧНИЦИ, и имат ли те почва у нас?
Добре казано! Wink
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-146 от 146 отговора