На гости във Франция - какъв подарък

  • 3 239
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 6 243
Момичета,

нуждая се от идеи и съвети. В края на месеца моят съпруг има работа във Франция и там е канен в дома на една дама, с която има бизнес-отношения от известно време. И аз ще съм с него, де  Laughing За дамата не знаем почти нищо в личен план, освен че е вероятно към 40 - 45 годишна. Времето на гостуване за мен е доста странно - предиобяд, на френско шампанско   newsm78 Това вероятно е някаква френска традиция, на мен лично ми звучи малко раничко за шампанско, но както и да е ...

Въпросът е какво да вземем за подарък за домакинята. Трябва да е нещо българско, да не е чупливо (самолета), да нямаме проблеми с него по митниците. Сещате ли се за нещо, за което сте забелязали, че прави приятно впечатление на западноевропейците в този случай. Не ми се иска да е българско вино, защото се страхувам да не се счупи шишето. Тъпото е, че не знам абсолютно нищо за домакинята.

Благодаря ви предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 7 605
Виното няма да се с4упи, раzбира се трябва да го вzемеШ в ръ4ен багаж. Според мен купете едно хубаво българско вино, или пък една книга със снимки от БГ  Peace

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В Стара Загора има страхотни неолитни жилища .....от там си накупихме малки моделчета на неолитни глинени човечета..само с история можеш да ги смаеш, а това е уникално.......вероятно ги знаеш, но все пак........

за това става въпрос, мисля

МУЗЕЙ "НЕОЛИТНИ ЖИЛИЩА"
Две жилища от новокаменната епоха и постоянна експозиция "Праисторическото изкуство в Старозагорско".
Адрес: бул. "Ген. Столетов" 2 (на територията на МБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович")
Приемно време: 9.00 - 12.00 и 14.00 - 17.00 ч.
Почивен ден: понеделник
Тел. за заявки: 042/ 622 109, 623 931


ей такива подобни

# 3
  • Мнения: 3 423
Да, това с шампанското не трябва да те учудва,
може да очакваш и ягоди към него. Или диня.
Франсетата ценят виното, ама най-вече своето,
но може да вземеш и мелнишко, този сорт го
имаме само ние и в някакъв италиански регион.
Франсетата също са почитатели на добрата кухня,
прави ми впечатление, че разговорите им се
въртят или около секса, или около манджата.
И в къщите им има безброй готварски книги.
Една българска готварска книга ще е добро
попълнение. Мои познати французи си купиха
преди време от България точно готварски книги.
Препоръчвам ти "la cuisine bulgare" na Dimitar Mantov,
твърди корици, богати илюстрации, нечуплива и лека.
Та, сбито и кратко, готварска книга и мелнишко вино.
И да не кокорите очи, като се говори за секс!

# 4
  • Мнения: 6 243
Мерси, момичета   bouquet
Лиске, това с готварските книги е добра идея, таман ще съм си в мои води - за готвене мога да говоря и аз. И за секс, ако се налага  Laughing

Сикретгардън, аз дори не знаех, че на неолитните жилища имало такива пластики. Ходила съм там като ученичка и тогава нямаше. Но ще заведа синковеца непременно и ще си взема за у нас.

Пък може да се прежаля да пъхна една бутилка мелнишко в ръбния багаж, въпреки фобията си от счупено стъкло и червена течноствърху паспортите и парите...

А дали няма някоя книга за БГ секс-а, може да ги заинтригува  Joy

# 5
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
И аз подкрепям идеята за готварска книга или вино, а също така съм виждала да подаряват и саксии с цветя. Но ще е неудобно да се носи от БГ, та може и от френско да купите.
Успех   bouquet

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен вино във Франция да носиш е малко......хм, самонадеяно.......виж да си вземеш от там- да.......но пък като се замисля, тя и историята им е много богата........не се сещам какво българско нещо можеш да им подариш........Българска везана кенарена покривка...... newsm78

# 7
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
може и ка3анльшка ро3ова вода да 3анесеш.... ако се счупи в самолета поне ще ухае на хубаво  Hug
ако можеш да намериш мальк дьрвен макет на някоя 3абележителност ( напр. Алексаньр Невски или нещо подобно ) ще бьде много оригинално.....

# 8
  • Мнения: 6 243
може и ка3анльшка ро3ова вода да 3анесеш.... ако се счупи в самолета поне ще ухае на хубаво  Hug
ако можеш да намериш мальк дьрвен макет на някоя 3абележителност ( напр. Алексаньр Невски или нещо подобно ) ще бьде много оригинално.....
Мммммм, малък дървен макен на Александър Невски в Стара Загора просто няма  Grinning
Има обаче едни мускали с розова вода, декорирани кат омома и ергенин. Обаче това дори на французойка, дето жули шампанско от сутринта, ще й стане ясно, че е върл кич.

Аз лично съм фенка на тукашната кована мед, обаче откак затвориха магазините на СБХ, вече не знам откъде мога да закупя такива неща. А да ходя до Етъра направо не ми се захваща.

# 9
  • Мнения: 945
Сладка хапка, не раzбрах точно кога ще летиш, zа това да предупредя... От 1ви ноември при полети в Европа е zабранено носенето не течности в ръчния багаж. Раzрешени са само 100мл.

А колкото до подаръка, аz бих вzела една от неzи кукли в национални носии. Вино и готварска книга са също добри идеи...

П.П. С Биба сме писали по едно и също време... Поправям се, 500мл, във флакони от мах 100

# 10
  • Мнения: 3 880
Виното няма да се с4упи, раzбира се трябва да го вzемеШ в ръ4ен багаж.
Теzи дни иzмислиха нови предпаzни мерки zа пътуването със самолет иz Европа_ най_много половин литър течности и то в раzвасофки от по мах. 100мл. Shocked

# 11
  • Мнения: 7 605
Виното няма да се с4упи, раzбира се трябва да го вzемеШ в ръ4ен багаж.
Теzи дни иzмислиха нови предпаzни мерки zа пътуването със самолет иz Европа_ най_много половин литър течности и то в раzвасофки от по мах. 100мл. Shocked


 Shocked
 Shocked
 Shocked
Баси, как Ще си носим ракията?  ooooh!

# 12
На мен ми се случи да подаря българско вино на два пъти и никой не ми го върна Simple Smile Франсетата го харесаха, е, вярно никой не каза що не донесеш пак, но става за отбиване на номера.  Също и куклите, нищо че са кич  Mr. Green Аз последно купувах от магазинчето на летището - под 10 кинта за кукла към 15 см. Там има и разни други сувенирчета, които стават за в последния момент, ако нищо не успееш да намериш преди да тръгнеш.
Да споделя и опит с пренасянето на бутилки в чекирания багаж: увиват се в картон (кашон най-добре) или bubble wrap не знам как се казва на български  Blush и после с тиксо отвсякъде. Така и да се счупи бутилката има къде да попие течносста и е изолирана

# 13
  • Мнения: 1 017
Много хубави предложения са ти дали, няма какво да допълня.

Само за виното в ръчния багаж- опаковай го много добре, че аз имам горчив опит с напоени с червено вино дрехи, след като се счупи бутилката точно като минаваше през скенера Crazy

# 14
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Тази година пренесох 3 бутилки вино в 4екирания багаж и жертви няма  Laughing Опаковам ги в някоя дебела дреха или в найлон с балон4ета както казва Жирафа. А за Асеновградския Мавруд съм 4увала 4е се слави с голям успех  Wink

Татянка, а ракията наливам в пласмасовите бутилки от1.5 литра, които са много здрави, а и така по-малко тежат, за сметка на пове4ето огнена вода  Wink Laughing

# 15
  • Мнения: 6 243
Ходенето до Франция е в последните дни на октомври, така че новите правила за стограмките няма да ни хванат. В този ред на мисли, има ли някакви други правила за безопасност, за които да знам. Полетът ни е с БГ еър. За ножовете и пистолетите е ясно - ще си ги оставим вкъщи, нещо особено да има напоследък?

Още нещо: знае ли някой какви са разрешените количества алкохол и цигари (това е по-важното), които мога да закупя от дюти фрий магазина. Че тука имам една камара пушещи приятелки, които са желаещи да си поръчат цигари.

Проверих в сайта на "Хеликон" - книгата, за която пише Лиска, я имат в наличност на френски, така че ще я поръчам. Обаче моят мъж е на мнение, че трябва да потърсим подарък на по-значителна стойност. Затова съм се зачудила - как ще се приеме например еднаправославна икона. От естетическа страна, разбира се, не от религиозна. Ако взема нещо качествено...Тук има една - две галерии, които предлагат доста добри неща  newsm78 Имат ли франсетата афинитет към тоя вид културно наследство?

(според мен ракията на свекъра си е най-впечатляваща като подарък, ама като няма търговски вид Thinking)

# 16
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Французите като опитат нашата домашна ракийка, ми казват 4е им давам да пият петрол  Laughing и не са големи фенове, много им е силна.
Имаш право на 1.5 л алкохол и 1 стек цигари на 4овек, но като купя допълнително по стек от безмитните, не са ни правили проблем.
Вместо икона аз бих ти препоръ4ала един красив пейзаж.

# 17
Аз съм "ЗА" икона.  Peace Цени се, и самите французи от България за спомен си купуват точно икони и готварски книги! И българско вино! Колкото и странно да ви звучи, мисля че  виното ще се оцени. Кухнята и вината са на почит МНОГО и им е любопитно да опитат.

# 18
  • Мнения: 945
Мен ако питаш, не е необходимо да купужаш нещо скъпо, особено zа човек, който не си виждала. По скоро ще иzглеждаш глупаво, тя ще се чуства неудобно, че няма подарък zа вас...

# 19
  • Мнения: 780
Виното няма да се с4упи, раzбира се трябва да го вzемеШ в ръ4ен багаж.
Теzи дни иzмислиха нови предпаzни мерки zа пътуването със самолет иz Европа_ най_много половин литър течности и то в раzвасофки от по мах. 100мл. Shocked


 Shocked
 Shocked
 Shocked
Баси, как Ще си носим ракията?  ooooh!

Ние винаги си я носим в основния багаж и аварии до сега не сме имали. В пластмасови бутилки от Фанта или Кола и капачките увити и с тиксо.

По темата: кукличките с мускалчетата розова вода винаги впечатляват (поне тук).. съпроводени с разказ за долината на розите  Crazy Mr. Green Тъканите карета също или покривка! По сувенирните магазини в Бг има едни картини с пейзажи от БГ като самите картини са поставени на статив и така се продават (с размер на пощенска картичка са) - също са ефектни и непретенциозни. Има и много красиви пана с най-различни размери.
Според мен също не е препоръчително подаръкът да е скъп - няма да впечатлите с цената му, а по-скоро с оригиналността. Затова според мен нещо "разказващо" за БГ и бутилка мелнишко вино биха били много добър вариант!
Да се отчетеш и разкажеш после как е минало, ОК?  Hug Peace

# 20
  • Мнения: 235
Виното е добра идея, но при положение, че подарите няколко бутилки, а не една и при положение, че можете да обясните как и кога да се пие (дали се пие веднага или ако не, то колко време може да отлежава и т.н. ) и какви ястия придружава... От личен опит и наблюдения съдя, че ние, българите не сме много силни точно в тази част, за съжаление...   Sad

Мисля, че за французи, с които имате делови отношения е по-подходяща някоя красива книга за България.
Това лято прекарах  доста време в книжарниците, докато намеря нещо подходящо за такива протоколни цели.
Спрях се на Тракийския воин на Иван Маразов.
Богато илюстрирана, с качествени снимки и текст, добре преведен на френски.
Французите наистина ценят много такива книги.

# 21
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 568
Споед мен, най-доброто предложение е за книга, готварска или със снимки от България. Особено за човек, чиито вкусове не познаваш и с когото отношенията са ви по-скоро делови, а не приятелски.
Също така, не бих подарила картина, икона, кукли или подобни неща, тъй като не знам какъв е интетиора в къщата и такава декорация може да изглежда нелепо в нейната обстановка и в такъв случай най-вероятно би завършила дните си в някой кашон, което ще е жалко.  Sad


Лиска, освен за ядене и секс, говорят и за телевизия (когато се изчерпят другите две теми)!  Joy

А за шампанското преди обед - ползва се понякога като аперитив. Първия път ми се видя странно да го пия по такова никое време, после ми хареса  Laughing

# 22
  • Мнения: 6 243
Само да уточня нещо: освен чисто  деловите отношения и поканата за шампанско отзарана, дамата се е ангажирала да ни посрещне на летището, да ни заведе до хотела, после на Експото, за някакви обиколки на Париж знам че е подготвила... Така че това, която тя възнамерява да ни "подари" е доста от личното си време - затова и моят съпруг иска ответния подарък да е нещо стойностно.

Иначе идеите и препоръките ви са ми от огромна полза. Като една англоговоряща, съм имала немалко контакти с англичани и американци, а също и с италианци - по друга линия, но с французи - почти никакви и ми е трудно да преценя кое-как.   bouquet

# 23
  • Мнения: 3 423
Лиска, освен за ядене и секс, говорят и за телевизия (когато се изчерпят другите две теми)!  Joy

А, или се съсипват да играят на игри.
Може да се поподготвиш, айде, ако
няма да хвърляш топки, може да ти
се наложи да хвърляш зарове или пък
да отговаряш на въпроси от рода на
"Стани богат". Където и да съм ходила
по гости, след яденето, пийването, сиренето,
мръсните вицове и песни, се почва с игрите.
Абе купон ще е.

Общи условия

Активация на акаунт