НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 41 339
  • 468
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 11 003
Местя си въпроса тук Simple Smile

Здравейте  Simple Smile
Новите промени в майчинските (първите 9 месеца майката да получава сумата, на която е била осигурявана) ще влязат ли в сила от 1.01.2007 или засега са само предложение?

Въпросът ми е следния: ако наистина влизат в сила, има ли смисъл да говоря с работодателя си да ме осигурява на по-голяма сума, като аз си доплащам разликата между нея и сегашната? Нали после майчинските ще ми ги плаща държавата, той няма да е ощетен  newsm78
Малко объркано се изказах, надявам се да ме разберете  Embarassed

# 181
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Като обезщетение при болничен се получава 90% от средно дневното възнаграждение върху което са внасяни осигуровки 6 месеца назад.
Ако в момента те осигуряват на 200 лв. например като обезщетение ще взимаш 180 лв. , ако те осигуряват на 400 лв. ще взимаш 360 лв. ти само преценяваш дали да се уговаряш допълнително с работодателя.

# 182
  • София
  • Мнения: 2 768
Сега съвсем се обърках!  ooooh!

Incandescent, 6-те последователни болнични са ми без прекъсване. Съответно всеки месец ми изплащат обезщетение, което се базира на средното брутно възнаграждение за предишните 6 месеца, разделено на броя работни дни и от получената сума - 80%. Съответно първия път съм взела (ако да речем месецът е имал 20 работни дни): 300/20=15 и съм взела 20*(80% от 15)= 240 лв. За втория месец болничен базата ми за изчисление вече не е 6 месеца по 300лв, а 5 месеца по 300 и един по 240. Третият месец ще имам 4 месеца по 300 лв, един по 240 и един по 232. (Тук малко опростявам сметките, приемам че всеки месец има 20 работни дни, но идеята мисля, че е ясна). Така всеки месец базата за изчисление се променя и взимам все по-малко. Та въпросите са два:
1. Правилно ли ми изчислява работодателят обезщетението при болничен
2. Как ще се изчисли обезщетението ми, когато изляза в майчинство - еднократно ще се сметне и сумата ще е еднаква за целия 9 месечен период ИЛИ всеки месец сумата ще намалява, както се случва и в момента?

Аз ли съм в грешка или ме менти работодателят? Моля ви за помощ, защото наистина се оплетох. Благодаря предварително!

ДейзиГ, ако правилно те разбирам, сумата на обезщетението при бременност и раждане ще се изчисли веднъж и ще остане непроменена за целия период от 315 дни, така ли е?

Здравейте и от мен!
аз съм бременна за втори път като първото ми дете е на 1,5 г. Сега като прочетох за случая с НИМ установих че може би и мен са ме изпързаляли доста жестоко #Cussing out #2gunfire
аз си взимах болнични през цялата бременност от 2 месец до месеца в който излязох в отпуск за бременност и раждане-т..е непрекъснат болничен от м септември 2004 до м. февруари 2005. През цялото това време това което ми изплащаха по сметка намаляваше като последния месец взех ок 160 лв. /осигуряваха ме на 240/ и де факто като родих продължих да си взимам по толкова-160 лв. т.е. "заплатата ми" се изравни с минималните осигуровки. Сега като чета случая на НИМ си мисля че са ме изпързаляли.... Close Права ли съм? и ако съм права може ли нещо да направя по въпроса за да си върна разликата /може би ще бъде към 200 лв Thinking/
Моля ви да отговорите на моят въпрос Praynig

и накрая днес говорих с 1 счетоводител който твърди базата върху която се изчисляват майчинстике от догодина става 9 месеца а не както до сегашните 6 м. Вярно ли е това?

# 183
  • Мнения: 52
Здравейте,интересуваме някой знае ли колко време е майчинството на жена на длъжност прокурист,мя близка е в тази ситуация и са и казали че има право само на 1 год.Цтава въпрос по стария закон,защото и го спряха след година и половина.Никой не може да или не иска да и каже какво да прави и какви права има
Благодаря предварително за всеки отговор

# 184
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
iliana.k  с какъв договор е тази жена? Осигурява ли се за всички осигурителни случаи и от фирмата към която е на договор ли е получавала майчинството до сега?

# 185
  • София
  • Мнения: 50
И аз да попитам, макар че не съм изчела всичко, за което се извинявам  Embarassed . Излезнах в болничен 45 дена преди термин на 21. 09. Въпросът ми е кога трябва да получа парите от болничния и как ще ми бъде изплатен- първо за тези дни от 21-ви до края на месец 09 или диреткно за период от 1 месец? Понеже от работата ми казаха, 4е имало преведени 50 лева за мен. Ама защо само 50 лева немога да разбера, след като аз съм осигурявана 5 месеца на минималната и още един месец на 500 лв ..? Много благодаря на всички за отзивчивостта. Не един път сте ми отговаряли на въпросите   bouquet

# 186
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Първо трябва да са преведени всички дължими осигуровки за м.09 на цялата фирма, за да преведат от НОИ сумата за болничния. Срока за това е до 10 число на следващия месец - съответно 10.10.2006 г. и до 2-3 дни се връщат парите за болничния от НОИ. По принцип работотдателя е длъжен да ти плати болничния на датата на която плаща заплатите на останалите и после да си чака парите да му се върнат по сметката.
Болничния се изчислява от датата на издаване само за работните дни. В твоя случай имаш 6 дни болничен. Според мен е за 79,26 лв. и 3,09 лв. ЗО която по принцип е за сметка на работотдателя, но дори и да ти я приспаднат от сумата пак не е 50 лв.

# 187
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Сега съвсем се обърках!  ooooh!

Incandescent, 6-те последователни болнични са ми без прекъсване. Съответно всеки месец ми изплащат обезщетение, което се базира на средното брутно възнаграждение за предишните 6 месеца, разделено на броя работни дни и от получената сума - 80%. Съответно първия път съм взела (ако да речем месецът е имал 20 работни дни): 300/20=15 и съм взела 20*(80% от 15)= 240 лв. За втория месец болничен базата ми за изчисление вече не е 6 месеца по 300лв, а 5 месеца по 300 и един по 240. Третият месец ще имам 4 месеца по 300 лв, един по 240 и един по 232. (Тук малко опростявам сметките, приемам че всеки месец има 20 работни дни, но идеята мисля, че е ясна). Така всеки месец базата за изчисление се променя и взимам все по-малко. Та въпросите са два:
1. Правилно ли ми изчислява работодателят обезщетението при болничен
2. Как ще се изчисли обезщетението ми, когато изляза в майчинство - еднократно ще се сметне и сумата ще е еднаква за целия 9 месечен период ИЛИ всеки месец сумата ще намалява, както се случва и в момента?

Аз ли съм в грешка или ме менти работодателят? Моля ви за помощ, защото наистина се оплетох. Благодаря предварително!

ДейзиГ, ако правилно те разбирам, сумата на обезщетението при бременност и раждане ще се изчисли веднъж и ще остане непроменена за целия период от 315 дни, така ли е?

Здравейте и от мен!
аз съм бременна за втори път като първото ми дете е на 1,5 г. Сега като прочетох за случая с НИМ установих че може би и мен са ме изпързаляли доста жестоко #Cussing out #2gunfire
аз си взимах болнични през цялата бременност от 2 месец до месеца в който излязох в отпуск за бременност и раждане-т..е непрекъснат болничен от м септември 2004 до м. февруари 2005. През цялото това време това което ми изплащаха по сметка намаляваше като последния месец взех ок 160 лв. /осигуряваха ме на 240/ и де факто като родих продължих да си взимам по толкова-160 лв. т.е. "заплатата ми" се изравни с минималните осигуровки. Сега като чета случая на НИМ си мисля че са ме изпързаляли.... Close Права ли съм? и ако съм права може ли нещо да направя по въпроса за да си върна разликата /може би ще бъде към 200 лв Thinking/
Моля ви да отговорите на моят въпрос Praynig

и накрая днес говорих с 1 счетоводител който твърди базата върху която се изчисляват майчинстике от догодина става 9 месеца а не както до сегашните 6 м. Вярно ли е това?
Ами то и мен ме изпързаляха по този начин. И аз бях през всичките 6 месеца до 45-те дни в болничен и след това тези 135 дена вместо да ми ги изплатят 90 % от заплатата, ми изплатиха само 160 лв. - минимална, защото "съм нямала база за изчисление", т.е. не съм имала нито един работен ден. Проверих тук-таме, дори и до НОИ звънях. От там ми казаха, че работодателят ми не е прав и следва да ми преизчисли болничния / тези 135 дена / на база на болничните, които съм вземала като бременна. Да, обаче от месторабота още ме мотаят и нещо си правят оглушки, а следва да изискат тази разлика от НОИ и да ми я изплатят със задна дата. Аз попитах НОИ и те ми отговориха, че давността е 3 години. Ще чакам, да видим кога ще им скимне да ми ги изплатят.
Нещо чули ли сте дали ни хваща новата разпоредба от 2007 г. за тези, които са минали през тази година 135 дни и вече са в платено майчинство? newsm78

# 188
  • София
  • Мнения: 50
Много благодаря ДейзиГ. Понеже уговорката ми с работодателя е аз да си доплащам разликата от това, че ми вдигнаха последния месец осигуровката върху 500 лв. заплата, а не както другите 5 месеца- на минималната. Та всъщност аз не съм им дала още пари за 09 месец, понеже ми казаха, че и за него трябва да им дам за дните до 21. 09, които съм се водела на работа. Но се чудя защо да им давам цялата сума, след като те всъщност трябва да внесат само до 21-во число на месец 09, а не за целия месец  newsm78. При заплата 500 лв каква е осигуровката, която се внася /грубо/ ? И ако може да ми кажете каква е сумата, която аз трябва да додам за тези 21 дена ? И да се извиня за хилядите въпроси , които зададох  Embarassed

# 189
Nbm, звездица, mlecko,

откровено казано, вашите работодатели са ви ощетили много за болничните като са преизчислявали базата всеки месец - Incadescent много правилно ви е казала че ако болничните са непрекъснати, се ползва първата база изчислена за първия болничен. Това може да е станало или поради незнание или нарочно. Кофти ако е второто... а още по-кофти е че като са ви намаляли обезщетението всеки месец от болничните, така много са ви намалили и обезщетението за бременност и раждане.
Търсете си правата, стискам ви палци Simple Smile

# 190
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
lladybird ако счетоводителите незнаят къде да гледат на болничните може и да не изчислят правилно, което не е нарочно. Мен изрично ме предупредиха, че болничните, които ми донесе една колежка са продължение на първия.

Надежда ако заплатата ти е 500 лв. от септември тогава болничния ти за септември е 50,40 лв. и ЗО 1,97 лв.
Осигуровките на 500 лв. заплата за пълен месец са:
ДОО - 127,51 лв.
ЗО - 30,00 лв.
ДЗПО - 20,00 лв.
ТЗ - 2,50 лв.
ФГВРС - 2,50
ДАНЪК - 63,33
ВСИЧКО - 245,84 лв.
от тях лични са - 125,64 лв.
за сметка на работотдателя са - 120,38 лв.

# 191
  • София
  • Мнения: 50
Хиляди благодарности отново ДейзиГ   bouquet. От написаното излиза, че всичко е ок с тези 50 лв., които са преведени за мен по сметката на фирмата от НОИ.

# 192
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Някой знае ли, дали промените за 315 дена майчинство, които влизат в сила от 2007 г. важат за тези, които например като мен, са родили през месец юни?  newsm78

# 193
  • Мнения: 390
Не,не важат за теб.Важат за тези,които към 01.01.2007г,не са им изтекли още 135 дена.

# 194
  • Montana
  • Мнения: 49


НА 12.12.2005 ЗАПОЧНАХ РАБОТА КАТО ЛИЧЕН АСИСТЕНТ /БАБА МИ Е ИНВАЛИД 1 ГРУПА/ КЪМ АГЕНЦИЯ ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 68 АЛ.1, Т. 2 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА И НП"АСИСТЕНТИ НА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ".
В ДОГОВОРА : " ТРУДОВИЯТ ДОГОВОР СЕ СКЛЮЧВА ДО ЗАВЪРШВАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНА РАБОТА" , НО КОНКРЕТЕН СРОК НЕ Е ПОСОЧЕН. НЕ Е ПОСОЧЕН И СРОК НА ПРЕДИЗВЕСТИЕ.
НА 27.06.2006 ИЗЛЯЗОХ В БОЛНИЧЕН ПО БРЕМЕННОСТ /45 ДЕНА ПРЕДИ ТЕРМИНА/ И СЛЕД ТОВА В БОЛНИЧЕН ПО МАЙЧИНСТВО ДО 8.11.2006.
ИМАТ ЛИ ПРАВО ДА МИ СПРАТ МАЙЧИНСТВОТО В КРАЯ НА ГОДИНАТА /КАЗВАТ ЧЕ ПРОГРАМАТА ПО КОЯТО РАБОТЯ Е ДО КРАЯ НА ВСЯКА КАЛЕНДАРНА ГОДИНА/
МНОГО МОЛЯ ЗА КОМПЕТЕНТЕН ОТГОВОР


Общи условия

Активация на акаунт