Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кулинария
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Балчик-Сливен

С търсачката опитах,но по моето търсене няма намерени страници.
Моят син обожава този сладкиш-в хотел"Империя" на Лечков го предлагат,и все се опитвам за разбера как е направен,но ..има лек аромат на ликьор,няколко блата,слепени с крем ,отгоре е шоколад,но има и вкус на смлени ядки и портокалови корички.Не знам дали някоя от вас е опитвала,но още по-важно за мен е дали можем да намерим рецептата.
Цитирай

Вече на село

Ооооооооо, това и аз съм го яла и много го искам. Дано някой да го знае Praynig
Цитирай

Пловдив

Момичета запалихте ме с този сладкиш
Знаете ли, че съм опитвала 1 торта, казва се "КАЙЗЕР" в едно заведение в центъра на Пловдив. Има същия вкус като описания от вас сладкиш, НО не знам рецептата. Винаги си поръчвам от тази торта, когато съм в заведението.
Дано някой да знае рецептата  ooooh!
Цитирай

аз отворих наскоро тема за този сладкиш, но в момента търсачката е претоварена и не мога да я открия. пробвай пак да потърсиш на следните комбинации: дзупе инглезе и на zuppa inglese
Цитирай

Балчик-Сливен

А оттук кой ще го преведе?
http://www.buonissimo.org/ricette/1704_zuppainglese.asp
Хайде,момичета с италиански,къде сте? smile3547
Уриел,благодаря ти  bouquet
Цитирай

Somewhere over the rainbow

ето го и на английски:
http://www.buonissimo.org/ricette/1704_zuppainglese.asp
Цитирай

Варна

Ето превода, и аз се заинтересувах.

“Произходът на Дзупа Инглезе е много спорен. Според някои рецептата е била пренесена от Англия в средата на 19-ти век, в действителност в Англия съществува подобен сладкиш, който се нарича трифъл, име непреводимо на италиански. Според други е създадена от някой готвач, работещ за английско семейство във Флоренция.

За крема: четири жълтъка, 4 с.л. брашно, 4 с.л. захар, 4 чаши мляко, 50 гр какао, кората на един лимон.
За Дзупата: бишкоти, ликьор Аlchermes, мляко
Приготовление: 1. В тенджерка разбийте жълтъците със захарта и добавяйте при непрекъснато бъркане брашното и млякото, ароматизирайте с кората от лимон.
2. Загрейте крема при непрекъснато разбъркване до сгъстяването му. Дръпнете от огъня, извадете лимоновата кора, разделете крема на две части: едната отделете, а в другата добавете какаото.
3. Разрежете бишкотите наполовина, разредете ликьора с мляко на вкус /според това дали искате по-силно или по-слабо алкохолен десерт/
4. Потопете половинките бишкоти в ликьора и с тях облепете стените на формичка, сипете един слой от жълтия крем, след това покрийте с още напоени бишкоти, сипете от тъмния крем, и т.н. редувайте до изчерпване на съставките, като завършите с напоени бишкоти.
5. Оставете в хладилника за няколко часа, после сервирайте.”

Търсачката относно ликьора даде следните резултати: яркочервен на цвят флорентински специалитет, подправен с канела, карамфил, индийско орехче и ванилия и други подправки.
Впрочем същият сладкиш в "Пастарията" във Варна го сервират отгоре със запечени разбити белтъци.
Цитирай

Белгия/София

Хи хи, наша приятелка тук яла с мъжа си такъв сладкиш някъде и като й се роди момиче го кръсти Инглес...

Леко озадачени го приехме.

Преди месец роди момче и познайте как се казва - ... Дзупа, разбира се  35

Сори за малко не-по-темата   bouquet

Ще трябва да го направя този сладкиш и да ги поканя  Very Happy
Цитирай

Балчик-Сливен

Благодаря на всички,които помогнаха за рецептата.  bouquet
Утре ще го приготвя и ще ви споделя дали е сполучлив.DDBD виртуално ще почерпя теб за превода-само ликьора може да е друг,но с тези аромати смятам,че ще наподобява оригинален вкус.А при Лечков отгоре има настъргани лешници и вътре в сладкиша са добавени озахарени портокалови корички.Ще опитам да направя мелез от вкуса,който знам,че трябва да има и оригиналната рецепта.
Блонди,синът ми обожава този сладкиш.Дали да не съм след време подготвена за подобна изненада 35
Цитирай
Синя Роза, какво стана? Получи ли се? Хареса ли ги семейството?
Цитирай

Ето я все пак и старата тема, момичета!
Поздрави!
Цитирай

Балчик-Сливен

Направих дзупе,но тази рецепта я използвах само за "основа".
Защото кой то е опитвал дзупе като прочете рецептата и му става ясно,че не е точно това.
Аз добавих ром,но задължително добавете в жълтия крем захаросани портокалови корички,а в какаовия половин щоколад  и натрошени лешници,отгоре го залях с течен шоколад и поръсих пак с лешник и малко портокалови корички за украса.
Вкусът на самия сладкиш идва от аромати,захаросани плодове,иначе си е бишкоти с яйчен крем.
Получи се,но според мен все още не съм улучила точната рецепта,затова в събота пак ще отидем да си го хапнем дзупето.Явно има някаква тънкост в ароматите,нещо много специфично и много приятно,но не ми е познато.
Цитирай

Варна

Като отидете в събота пак да се наспадите на оригинала, опитай да уловиш каква подправка може да са сложили още - ще се радваме да споделиш.
И... Бон Апети!
Цитирай

България Сливен

По повод сладкиша. Познавам  г-жа Лечкова и съм говорила с нея за сладкиша. Тя ми обясни. че това не е на 100% оргиналната рецепта има и нейно творчество при приготвянето му. но не казва какво е. Така, че по добре да се прави по оргиналните рецепти.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.