Въображаем приятел

  • 1 757
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 740
Имат ли децата ви въображаем приятел?

Аз никога не съм имала. Децата ми - също. Може би се дължи на липса на фантазия. Може би, на това, че и аз, и децата ми сме израснали в многодетни семейства и не сме чувствали липса на другар в игрите. Чудя се.

Как е при вас?

# 1
  • Мнения: 1 364
Незнам дали може да се приеме като въображаем приятел... но Алекс често говори за любимата си играчка /плюшена китара/ като за живо същество. Носи я навсякъде, храни я, била й казала нещо, било й студено. Като й кажа, че е играчка и неможе да говори...казва ми, че така само играела.

# 2
  • софия
  • Мнения: 555
в "отчаяни съпруги" имаше един епизод, в който едното от децата на многодетната майка си беше намерило въобръжаема мери попинс и психолозите в училище обясняваха на майката, че така постъпват децата преживели загуба на близък човек. майката тъкмо беше тръгнала на работа.
та според мен не опира до фантазиите на детето, а до задоволяване на емоционалните му потребности.
големия рано тръгна на ясла и скоро след това една плюшена маймуна му стана верен приятел.

# 3
  • Мнения: 811
Да,синът ми си има въображаеми приятелчета-няколко човечета и няколко калинки-разхождат се с нас,понякога го карат да прави бели  Mr. Green-например да пишка в гащите...
Миналата седмица засякох един епизод на "Отчаяни съпруги"-там тоно казаха,че детето си измисля въображаем приятел,когато е преживяло стрес,промяна...
Та и аз се чудя на какво се дължи появата на въображаем приятел  Thinking


mama hero-гледали сме един и същи епизод

# 4
# 5
  • Мнения: 2 274
   Ами то и аз никога не съм имала въображаем приятел, нито синът ми е имал или има! Може би се дължи на това, че аз съм по-малкото дете, а и винаги съм имала много приятелки, а и малкия имаше много приятели в ДГ, а и аз тръгнах на работа когато той беше почти на 5, та не е чувствал някаква осезаема липса не нещо или някого, за да търси как да я запълни!
    На наши приятели дъщеричката си създаде въображаем приятел, когато беше почти на 3! В яслата се караше и строяваше всички деца и те не искаха да играят с нея, защото все иска да се налага и командва! Явно липсата на приятели в игрите я накара да го създаде, знам ли  newsm78!

# 6
  • Мнения: 583
аз съм имала въображаем приятел-при това двама. от много малка , та до доста голяма/може би до 5,6 клас/ Rolling Eyes за единият съм говорила много пред близките, който живееше в цял мой измислен свят, а за другият на никого не съм споделяла. към него се обръщах, когато много исках нещо да ми се случи и вярвах, че живее някъде около корема ми hahaha имала съм спокойно и хубаво детство и обичта на близките ми, но не знам защо така-може би развинтена фантазия Rolling Eyes. дъщеря ми още е малка, но ако има такъв- не би ми било странно.

# 7
  • Мнения: 5 877
Да, Ането има въображаема приятелка. Сянката/отражението й в стъкла, огледала и т.н. Казва се Ели. Винаги, когато се зърне отразена в някоя витрина или просто види сянката си ясно очертана на асфалта, се започва един диалог:
- Здравей, момиченце! Аз тъкмо се връщам от детска градина. Ти на колко си годинки? Това е майка ми. Аз се научих да дъвча дъвка, без да я гълтам...
... и так далее. Има си реални приятели и приятелки и твърди, че ще запознае Ели с тях на рождения си ден.

# 8
  • Мнения: 2 757
Зависи колко е въображаем. Трябва да се говори с детето какво вижда, кога го вижда, да се изясни дали все пак наистина го вижда или просто си представя, че е там. Възможно е наистина да вижда разни неща, въпреки че родителите често не вярват. Но виждаш ли нещо значи то или наистина е там или нещо с мозъка не си наред. И двата зарианта са обезпокоителни. За мен поне това НЕ Е нормално състояние, дори и за деца.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Мая има, но не постоянни. Измисля си за различните игри. Понякога носим въображаеми предмети Simple Smile
Участвам в играта с въображаеми хора/животни/предмети, когато си ги измисли - нося, храня, гледам, говоря им Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 877
Зависи колко е въображаем. Трябва да се говори с детето какво вижда, кога го вижда, да се изясни дали все пак наистина го вижда или просто си представя, че е там. Възможно е наистина да вижда разни неща, въпреки че родителите често не вярват. Но виждаш ли нещо значи то или наистина е там или нещо с мозъка не си наред. И двата зарианта са обезпокоителни. За мен поне това НЕ Е нормално състояние, дори и за деца.
Ееее, според мен това си е просто игра. На детето му е ясно, че е измислица, просто му е приятно да си фантазира. Бтв и аз като Бу съм играла с нея на въображаема къща - звъня, влизам, нося невидим букет, тя ме черпи с невидими сладкиши, невидим чай, обсъждаме невидимите и перденца и пр. Много любима игра.

# 11
  • Мнения: 122
Баткото също има въображаем приятел, даже двама- Том и Джери. Обикновенно с Том се уговарят да се видят или да карат колелета заедно, а Джери го кара да прави бели. Не съм се притеснила от този факт. Според мен наистина е проблема в това, че детето страда от липсата на постоянно другарче в игрите /има много приятели , с които играе по площадките и лесно се сприятелява, но във къщи си играе сам/.
Една приятелка, пред която аз се карах на Джери, защото "караше" Мони да прави бели изказа мнение, че децата виждали неща които ние възрастните не виждаме и е много вероятно този Том и Джери да не са само въображаеми.
Всеки сам решава на какво да вярва и на какво не, моята теория по въпроса съм я написала.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Мая има, но не постоянни. Измисля си за различните игри. Понякога носим въображаеми предмети Simple Smile
Участвам в играта с въображаеми хора/животни/предмети, когато си ги измисли - нося, храня, гледам, говоря им Simple Smile

И с Гери е така - когато сме на люлките люлеем въображаеми деца и се отнася с тях като лелка с деца от детската - много полезно за мен, защото така разбирам какво се прави там и как се отнасят с тях. Понякога аз влизам в роля на дечко, тя е мама и така...

# 13
  • Мнения: 3 740
Не, нямам предвид игрите с въображаеми предмети, животни и хора. Това се случва на всички деца... и родители. Laughing По-скоро става дума за някой, когото детето чувства особено близък и той присъства в живота му по-дълго време. Нещо по-интимно от ежедневните игри.

# 14
  • Мнения: 5 877
Като Джими Джимирино/Мики Микирино от разказа на Селинджър ли?

# 15
  • Мнения: 3 740
Това съм го пропуснала, но имам предвид някой, който заема съществено място в живота на детето.

# 16
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Не знам детето ми да има, но аз в детството и юношеството си имах - двама, с които преживях и споделих множество въображаеми подвизи Grinning
При мен се появиха по-късно - някъде след като започнах страстно да чета художествена литература - избрах си двама герои от любима книга за мои много добри приятели.
Може би, защото се чувствах самотна и неразбрана те ми бяха нужни - да запълват тази празнина.
Не виждам, в нещо такова проблем. Винаги съм считала, че развихреното въображение е предимство, не недостатък.

# 17
  • Мнения: 6 315
Малък е още, но като играе с плюшени играчки им вдъхва живот. За сега няма, но нищо чудно да си има някой ден въображаем приятел, аз имах. За мен това е нещо съвсем нормално за дете с богато въображение. Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 2 271
О, аз имах въображаемо гадже в първи клас  Embarassed. Човека си имаше три имена (още ги помня) и дори беше третокласник в едно друго училище.... Разказвах за него на приятелките ми и си мечтаех, че нещата, които си измислям ще се случват, като порастна. Бяха безобидни и романтични - например, че ми е звъннал на входната врата с букет цветя, или ме е завел на кино, после сме ходили на сладкарница.... ей такива неща.
В никакъв случай това не ми е навредило, дори смятам, че това е бил безобидният начин да се изживявам, като порастнала.  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 512
От пролетта Кристина също си има въображаемо приятелче- бебе и въображаемо куче, което винаги идва с нас на пазар, но остава пред магазина, защото с кучета не се влиза (това са Кристинини обяснения) . Когато сме на разходка, води бебето за ръка или го гушка, защото се е изморило, вечер си приказва с него. Дава го и на мен да го гушкам или да го погаля по главицата. Отскоро обаче бебето взе да става лошо и пакостливо. Онзи ден, докато аз готвех в кухнята, тя си играеше в стаята. По едно време дотърча и на висок тон започна да ми обяснява, че бебето иска да й вземе играчките и я бутало в корема Shocked Казах й да го помоли да спре и да си поделят играчките, защото са приятелчета. Отидох заедно с нея в стаята и видях, че играчките бяха разхвърляни на пода. Притесних се, защото досега това бебе си беше мило и кротко, после се замислих, че може би нещо такова се случва в градината, макар че тя не ми е разказвала за такива екшъни.
Коментирах случката с една колежка и според нея трябвало да заменя въображаемото бебе с истинско, в смисъл не братче или сестричка, а кукла-бебе. Казах й, че имаме няколко, храни ги, облича ги, слага ги на гърне и т. н. Но колежката ми каза, че трябва да е ново и да го представя като Нейното бебе. Защото това можело да се задълбочи и да се превърне в сериозен проблем. А според мен е развинтена фантазия и не е нещо ненормално, опитвам се да разбера има ли други причини за появата на тези приятелчета. Появяват се, когато е болна и е самичка вкъщи; но също така се появяват и навън, когато е с други деца или с мен.
В книгата на Джейна Мърфи " Детските номера" също има коментар по темата за въображаемите приятели. Тя пише, че " децата, които решават, че имат несъществуващ приятел, са социални и отворени към света... около 65 процента от децата имат такива... всъщност не би трябвало да се изненадваме, ако видим, че децата ни си създават въображаеми герои... причините... са различни - задоволяване на емоционална потребност или желание, компания, някой, който да им вдъхва увереност и кураж...със съзряването децата имат склонност да запазват въображаемите си приятели за себе си- така че много родители не осъзнават, че тях още ги има."

# 20
  • Мнения: 3 740
Интересно ми е, тези, които са имали въображаем приятел, какви чувства са изпитвали към него. Обичали са го? Карали са се с него? Чувствали са, че имат власт над него? Или пък той е действал напълно по своя воля?

# 21
  • Мнения: 1 581
Аз имах цяла група от детска градина и им бях учителка  ooooh!  Имаха си имена, правеха бели, ядяха, лягаха да спят и т.н. Най-често си играех с тях, когато излизахме навън или ходехме на скучно гости  Mr. Green
Говорех им наум, но понякога и шепнех, майка ми не чува, но понякога ме е питала какво си мърморя  Blush  Обичах ги всичките и те ме обичаха, карах им се, когато не слушат, гушках ги, когато плачат.
Винаги съм съзнавала обаче (сякаш), че не са истински и си ги измислям и когато искам идват, когато не искам - не.

Това е игра, нищо не-наред с мозъка не виждам. Всички игри до някъде са въображаеми.

# 22
  • Мнения: 3 740
Не смятам, че има нещо нередно във въображаемия приятел. Просто ми е интересно какво е чувството.

# 23
  • Мнения: 1 581
Репликирах това:
Но виждаш ли нещо значи то или наистина е там или нещо с мозъка не си наред. И двата зарианта са обезпокоителни. За мен поне това НЕ Е нормално състояние, дори и за деца.

 Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 1 783
Аз на 7 години имах едно Духче, не го виждах, но знаех ,че е някъде около главата ми и си говорехме. Появата му съвпадна с труден за мен период- кофти училище, раздяла от мама, която тръгна на работа, брат ми на градина, татко пътуваше. Майка ми щом усети Духчето бая се насмете, напусна работа, а Духчето един ден не се появи.
Децата ми играят с цяля тумба измишльотини наужким, но нищо постоянно не съм забелязала.
Един постоянен "приятел" според мен запълва нещо което липсва.

# 25
  • Мнения: 431
Имах въображаем приятел на по-късна възраст. Появи се, защото имах голяма нужда от помощ при преодоляване на струпали се семейни трагедии, оказа ми огромна помощ и угасна, когато вече можех да се справя без него. Какво е чувството - знаеш, че е въображаем, но ВЯРВАШ в него, знаеш, че винаги е насреща. Запълва вътрешна пустота и нужда от нещо, което средата не ти дава.

Интересно ми е, тези, които са имали въображаем приятел, какви чувства са изпитвали към него. Обичали са го? Карали са се с него? Чувствали са, че имат власт над него? Или пък той е действал напълно по своя воля?

Обичах го много. Не сме се карали. Дали съм имала власт над него... ами отчасти, това не е полтъргайст все пак, а плод на въображението, може да се озапти, но въпроса е дали искаш да го озаптиш. Wink

Общи условия

Активация на акаунт