Глазури, марципан, покрития за торти, фондан, фигурки за торти 2

  • 119 655
  • 339
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 216
Четох аз старите теми,но не можех да намеря инфото,което ме интересува. За това искам да попитам по -опитните. Мастиката може ли да се оцвети сьс сладкарски бои( такива за яйца) и колко време й е трайността?

# 166
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хедра, според това което обясняваш, това което си купила не е точно марципан. Марципана не е лепкав - като бял(съответно цветен) пластелин(ако искаш ще го снимам). На пипане е гладък и мек. Така както го описваш, си купила нещо като нугат - много вкусно нещо, но не знам дали ще стане за торта. Нищо не пречи обаче да опиташ - ако лепне, омесваш с пудра захар, за да стане с консистенцията на тесто за точене или пластелин. Тортата намажи или с маслен крем(масло и пудра захар), изглаждаш и оставяш да се стегне или с леко разреден с вода мармалад(без плодове) от кайсии и оставяш да изсъхне. После покриваш със захарното покритие. Шоколада би трябвало да се задържа на всичко(защото работиш с него докато е топъл) така че с това няма да имаш проблем.

Ако имаш възможност пусни снимка на чудото, което са ти продали за марципан!
За съжаление няма как да го снимам - точно марципан си се казва и на етикета, немски е (чета си етикетите винаги - това ми е изкривяване), жълтеникаво е на цвят (точно като този цвят, който е на твоята торта с домашния марципан - бледокремаво), леко зърнесто като консистенция(не е гладко като фондана) и е ароматизирано с есенция горчив бадем. Предполагам, че не е съвсем същото като този, който съм виждала да се продава в Германия за украса на торти, защото е направен като сладкиш-блокче, покрито отгоре с шоколадова глазура. Вероятно е по-меко и ще трябва да го дообработя - ще пробвам и ще докладвам резултата Laughing Благодаря ти за насоките, много ми беше полезно Hug
P.S. Всъщност намерих на кратинка това, което купих - http://www.hollandsbest.com/marzipan/_popup/zentis_99864_echt.htm. Само че не се вижда вътрешността, за съжаление.

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 19:45 от hedra

# 167
  • Мнения: 1 866
Четох аз старите теми,но не можех да намеря инфото,което ме интересува. За това искам да попитам по -опитните. Мастиката може ли да се оцвети сьс сладкарски бои( такива за яйца) и колко време й е трайността?
Аз боядисах мастиката с бои за яйца (биберончето горе). Цветовете станаха доста наситени. Ползвах бои за яйца в едни капсулки и сложих направо прахчето без да разтварям във вода.

В отговора на Наталина към Хедра намерих и отговори на моите въпроси. Само исках някой да ми каже с какво става това покритие на вълнички? С маслен крем с шприц ли? И в хладилника стяга ли се добре и мога ли отгоре да сложа фигурки?

# 168
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
lala, чак сега видях въпросите ти и ще се опитам да отговоря. Blush

Ето тук има много рецепти за торти:  http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=52.0!
Щом обичате шоколадова, мога да ти препоръчам и торта Трюфел: http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/DESSERTS/Cake_glaze/recipe_109.php - малко по-сложна е за правене, но вкуса е божествен!
Иначе, ако си имаш своя рецепта за блатове, просто добави към тестото 1-2 супени лъжици какао и какаовите блатове са готови.
За сиропирането - ако обичате, можеш да ги сиропираш с компот или прясно мляко или сироп от вода и захар с ванилия. Но не прекалявай за да не се разкашква тортата. леко с лъжица само напръскай. Ако не е за деца тортата, може да прибавиш към сиропа и някакъв алкохол - ликьор, ром, уиски или коняк.
Не знам за какви вълнички говориш, но предполагам, че се правят от крем и със назъбен накрайник.Крема може да е маслен, но може и да е просто разбита със захар и оцветена сметана(течна). Някои украсяват с малки розички една до друга.

Дано съм помогнала!  bouquet

# 169
  • Пловдив
  • Мнения: 846
Здравейте!
Искам да направя тази торта. Според рецептата се прави блат, който се реже на две и се намазва с маслен крем. Като се слепят, отгоре се намазват с кайсиева глазура (сладко+вода). Тортата се покрива с марципан и чак тогава с фондан.
Първото, което си мисля е, че блатовете не се сиропират. Дали ще е достатъчен крема?
Второто е тази кайсиева глазура - нужна ли е? Може ли без нея?
Третото е : защо се слага и марципан, и фондан? Дали марципанът служи за заглаждане, или се слага заради лепкавата кайсиева глазура - може би без него ще е трудно да се отрежат сърчицата? newsm78

Вече намерих фондан и утре ще купувам. В понеделник ще правя тортата и искам всичко да ми е ясно.
Благодаря предварително!  bouquet

# 170
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Първо, не искам да те тревожа, но сигурна ли си, че фондана който смяташ да купуваш е такъв за разточване. Защото само с такъв ще стане.
Второ, смисъла на марципана(предполагам) е да могат да се изваждат сърчицата по-лесно. защото, ако отдолу е само сладкото, фондана ще залепне и ще е трудно да изкараш съpцата.
Трето, да при използването на фондан или марципан се намазва горният блат и отстрани тортата с леко разредено сладко, кaто се оставя да изсъхне . Това се прави, за да се задържи по-добре фондана и да е равна повърхността. Може да се намаже и с маслен крем(масло+ пудра захар).
за сиропирането - зависи си от теб!

Успех!   bouquet

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 23:13 от natalyna

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 846
natalyna , благодаря ти!  Flowers Rose
Фонданът е от сладкарски цех, не знам какъв е точно. Утре като отида, ще попитам. Как да позная дали е за разточване? Thinking Какви видове фондан има? newsm78
Ако марципанът служи само за лесно отделяне на сърчицата, значи ще го пропусна и ще лепя сърчицата отгоре. И без друго не виждам как малкия ще ми отпусне време да приготвя торта... ще спестя малко време от НЕправенето му.  Laughing

# 172
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Наталина благодаря ти за съвета за това как да си закрепя шоколадовите орнаменти без да мръднат. То мойто от простотия стана ама айде да не изпадам в подробности  #Cussing out. Само един момент нещо ме притеснява. Таз тортичка отгоре толкова лъскава и плъзгава става, че всичко което шприцовах се пързаляше като за световно . Та като натежаха шок. орнаменти и изместваха шприцованите работенца (че те от розички, май на нищо не заприличаха накрая). И взех да се питам дали тоя момент със кофти сцеплението няма да се получи дори да ползвам друг крем за шприцоване  newsm78.
Момичета искам да ви  питам още нещо. Искам да си купя сносен шприц или пош как се казвам и аз не съм много запозната. Виждала съм на снимки едни с много финни накрайници, предполагам, че те са по скъпички, но в моя град има само едни като спринцовка (не стават) едни с кофти кисийки (пак не стават) и едни които не са като кисийки ама по-скоро като плат или нещо такова ама с едни прости пластмасови супер груби накрайници 4 броя, които освен за пълнене на еклери и шприцоване на супер големи рози друга работа незнам каква биха ми свършили. Отнесох се  Mr. Green, исках да питам дали няма къде да си поръчам онлайн или пък в София да ме ориентирате от къде и на каква цена бих могла да си купя такова нещо. Моля ви помагайте, че ако трябва със следващата торта пак да се боря с цяла камара дефектни кесийки ще лудна  smile3515. Благодаря ви предварително. Лека вечер ви желая.  
П.С. От отзивите до сега разбирам, че тортичката с шоколада повече ви допада. Благодаря ви, че се отзовахте на питанката ми.  newsm51

# 173
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Гушанка, фондана от цеховете не е подходящ за покриване на торта.
Аз взех фондан, но трябваше де добавя още много пудра захар за да мога да го направя в консистенция като пластелин.
Не знам как стои въпроса с марципан. Дали не може да си зкупиш парципан, да покриеш с него и после да изрежеш допълнително пак от марципан сърца и да ги налепиш отгоре.

# 174
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Gushanka, ще стане и с този фондан, но вместо пудра захар, опитай да прибавиш малко нишесте.

# 175
  • Мнения: 184
Здравейте

Аз направих ето тази торта за рожденият ден на дъщерята:

# 176
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Амбър, разкошна торта!
Дай рецептата сега Wink

# 177
  • Мнения: 818
Bambinkamalinka, страшни светя. От какво ги направи?

Мими,всички цветя от тази снимка са от дьвчащи бонбони Мамба http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1588588
Вьрху тортата освен тези има и от желатинов фондан

# 178
  • Мнения: 184
Амбър, разкошна торта!
Дай рецептата сега Wink

Рецептата:
Торта
4 яйца
250 гр захар
150 мл олио
400 гр брашно
1 бакпулвер
1 ванилия
150 мл лимонада - аз сложих вместо лимонада ром + сок касис това имах в къщи
Яйцата със захарта и ванилията ги разбих, добавих брашното + бакпулвер и накрая (ром + сок касис) лимонада .

Украса
Бонбони -купени на грамаж от Била
Кокос
Карамелизирани ядки
бял шоколад
250 гр черен шоколад
ром
сметана


За украсата:
розовото по мечето е бял разтопен шоколад + сладкарска боя червена
зеленото е разтопени зелени бонбони директно залях и направих панделката без да добавям пудра захар
очите са бял и черен шоколад
фигурките около тортата са разтопени бонбони на водна баня с няколко капки лимон. Към разтопените бонбони добавих пудра захар направих меко тесто и изрязах фигурките
Тортата я пекох във форма за мече.
Разрязах мечето на половина и го намазах с крем: разбита сметана + разтопен шоколад.
Отстрани мечето е облепено с карамелизирани ядки(от Пикадили)

Последна редакция: сб, 25 ное 2006, 21:55 от amber.x

# 179
  • Мнения: 62
Bambinkamalinka, страшни светя. От какво ги направи?

Мими,всички цветя от тази снимка са от дьвчащи бонбони Мамба http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1588588
Вьрху тортата освен тези има и от желатинов фондан


Bambinkamalinka, цветята са много красиви!!!  smile3501

Общи условия

Активация на акаунт