За везикоуретралния рефлукс

  • 1 919
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте мамчета.
Объщам се към вас с молба да ми кажете нещо повече за  везикоуретралния рефлукс.На сина ми му го откриха тази седмица и съм много притеснена.Някой от вас да знае нещо по въпроса?До кога може да се оправи и кога се оперира?

Благодаря ви предварително  bouquet

# 1
  • Мнения: 8 585
Коя степен е?
Не се притеснявайте-степени 1 и 1 1/2 са много често срещан феномен.
Докъм 3-4 годинки се коригират от самосебе си.

# 2
  • Мнения: 137
Ами пише 2-3 степен

# 3
  • Мнения: 5 526
Влез в съседният подфорум за деца с увреждания и хронични заболявания.Там има такава тема в която можеш да намериш много информация-темата е ,,Проблрми с бъбреците и пикочните пътища-3. Има и такава заключена тена ,,Проблрми с бъбреците и пикочните пътища-2 '' в която има наистина много подробна информация.

# 4
  • Мнения: 8 585
Едностранно или двустранно?
Има ли детето налична уроинфекция или бактериурия?

# 5
  • Мнения: 137
В обикновената урина има наличие на много бактерий.Днес очаквам резултата от  стерилната урина.Така,че не знам.... Подсетиха ме ,че тези бактеий може ина друго място да са .Той кашля само като се измори.Иначе не му е зачервено гърлото.Незнам дали има връзка newsm78?Аа..доскоро памперса му миришеше.Напоследък не мирише-може след антибиотика да е ...

# 6
  • Мнения: 8 585
Какво "друго" място се има пред вид?
По принцип или има уроинфекция или няма. Може да има и асимптоматична бактериурия.

# 7
  • Мнения: 137
По принцип предполагам,че има уроинфекция.Защото вдигаше Т до 39.5-без други симптоми.Но никой не ми е казал.А както писах днес ще получа микробиологията,но не е готов резултата.Явно има нещо и изчакват какво ще порасне в средата.В сряда вече ще имам резултата.

Birdie Вие лекар ли сте?

# 8
  • Мнения: 8 585
Да, аз съм частно практикуващ педиатър.

Внимание!
Тъй като не става ясно как са установили Везико-уретерален рефлукс, бих желал да кажа, че ако това е станало с УЗ изследване след "обременяване" с течности това е порочен и неправилен метод. И много субективен и неточен!
Само и единствено микционната цистография е обективен начин (и новият и подвариант-радиоизотопната микционна цистография).


Микционна цистография при налична уроинфекция е безсмислена.
Първо се лекува уроинфекцията и тогава се прави изследването. Освен че може да се предизвикат усложнения при това съчетание на обстоятелства.

Последна редакция: пн, 16 окт 2006, 15:41 от Birdie

# 9
  • Мнения: 137
Извенете ме за неусвдомеността  ми,но току що видях,че има тема с благодарности към Вас-Birdie.Досега не ми се е налагало да влизам в "Здравните " на форума.
Наистина с ехография го видяха.Но аз мисля да ида при Доц.Джеръси,след като взема резултата.
Да видим какво ще каже и тя.

# 10
  • Мнения: 8 585
Не се притеснявайте-УЗ за рефлукс при съмнение за налична уроинфекция в момента е с 0 диагностична стойност. За вродени аномалии-може да се направи УЗ и то не се влияе от подлежащата уроинфекция.

Излекувайте, ако има уроинфекция, и чак след месец направете микционна цистография.

С УЗ оценка на възможен рефлукс е субективно, неточно и порочно.
 Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 7 097
Както вече е отбелязал Birdie, ВУР се диагностицира с микционна цистография, макар че преди да направим на Калина МЦГ, д-р Буева, след ехографски преглед постави диагноза ВУР 2 степен и после микционната снимка потвърди напълно това.

Защо не заведеш детенце при детски нефролог, доц. Джераси е нефролог, но не детски. Координати на детски нефролози и уролози има в посочената от marychery тема.

# 12
  • Мнения: 137
Birdie БЛАГОДАРЯ Ви Много за успокоението.
В сряда ще пиша какъв е резултата и какво са ми казали (т.е. нашата педиатърка),А сигурно в четвъртък ще ида при Джеръси(ако трябва).
Ще ми се да видя и вашето мнение(ако може).Благодаря за отделеното време  bouquet

Благодаря и на marychery i Naty   bouquet

# 13
  • Мнения: 8 585
Както вече е отбелязал Birdie, ВУР се диагностицира с микционна цистография, макар че преди да направим на Калина МЦГ, д-р Буева, след ехографски преглед постави диагноза ВУР 2 степен и после микционната снимка потвърди напълно това.

Защо не заведеш детенце при детски нефролог, доц. Джераси е нефролог, но не детски. Координати на детски нефролози и уролози има в посочената от marychery тема.
2 степен се смята горе-долу за нормална находка при момичета.
Съобразно "Нордическият" (Дания, Норвегия, Финландия, Швеция) консенсус от 1996 те не дават профилактика и не правят нещо при децата с такава степен рефлукс, особено ако е едностранен.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097
2 степен се смята горе-долу за нормална находка при момичета.
Съобразно "Нордическият" (Дания, Норвегия, Финландия, Швеция) консенсус от 1996 те не дават профилактика и не правят нещо при децата с такава степен рефлукс, особено ако е едностранен.

При Калина беше едностранен и детските нефролози също нищо не предприеха, като изключим прием на Фуролин, но тъй като се притеснихме от продължителния му прием я заведохме на детски уролог и се оказа, че си има причина за рефлукса, т.е. не е вроден - стеноза на уретрата, при това тежка. Оперираха я и сега нещата започват да се нормализират. На ехограф вече не се вижда нито рефлукс, нито уголемен пикочен мехур. Наблюдаващата я лекарка каза, че можем да спрем Фуролина, когато започне да се изхожда /по голяма нужда/ всеки ден /тя понякога пропуска един ден/, защото запекът имал връзка с бактериурията /при положение, че всички други причини са отстранени/.

Общи условия

Активация на акаунт