Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Шев, плетиво и бродерия
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-286 от 286 отговора

Пловдив

Търся мами, опитни в плетивото за обмяна на идеи. Аз си имам на представа как се плете и си мислех, че ще е хубаво да й барна нещо на моята госпожица за зимата. То сега имам повече свободно време и мога да си го запълня с плетене.

Ако имате сайтове с модели или пък ваши собствени изработки ще ми е интересно да ги разгледам. Като начало трябва да е нещо по-лесничко - лицево, опъково, че други не знам, пък после може и да се усъвършенствам.

Hug

Цитирай

София

Здрасти, Vladi_Mira !
Сигурно ти отговаря най-неподходящата  Blush Просто отдавна искам да се науча на нещо подобно и ще следя с интерес темата ти. Когато имам време, ще се поразровя за такива сайтове. Да помагат можещите мами, пък ние ще се отблагодаряваме с готова продукция  Mr. Green
Засега аз съм абсолютен лаик, не съм хващала куки и ще съм благодарна на всякакви напътствия.
Хайде успех на тази темичка  Peace
Цитирай

София

И аз като Мили много искам да се науча, ама много, защото никога не ми плетат точно това, което искам. Като се науча ще си правя страхотни пуловери и жилетки. Хайде можещи мами, започвайте с уроците по плетиво  Hug
Цитирай

софия

Извинявм се,че и аз ще разводня темата,ама да си кажа-с две леви ръце съм,но по стечение на обстоятелствата преди 5 г.започнах да плета на машина и учудващо се справих много добре  Embarassed .Спрях когато забременях и вече не се занимавам с това,а ми харесваше...Можеш да разгледаш в магазините моделите,или нещо многоцветно за госпожицата
Цитирай

София

Ах, каква хубава темичка!  Laughing
Много обичам да плета (успокоява ме). Изплела съм един пуловер и един шал досега.  bowuu
Обаче най-обикновени. Хич ме няма по специалните техники за премятане, оризова плетка..т.н. ... преценяване къде колко бримки се свиват... А цяла книга имам и нищо не й разбирам.  Blush
Ще следя темата!
Цитирай

И аz искам да се науча да плета , но няма кой да ме научи  Sad Ако може някой да спретне един кръжок онлайн или да даде готини линкове , цена няма да има  Hug
Цитирай

London, Sofia

Мога да плета на една кука, но освен на това  - нъцки Rolling Eyes
Цитирай

Вече на село

Мога да плета на една кука, но освен на това  - нъцки Rolling Eyes

Ами, че това е по-трудно Mr. Green
Цитирай

Аз плета, но трудно намирам схеми онлайн.
В българските списания пък са ми много тъпи обясненията и схемите.
За сега съм намерила това и още няколко други сайта.
Модели, схеми и обяснения
Цитирай

жера благодаря. много е интересно, дали ще се справя Smile ще опитам със сигурност  Wink
Цитирай

Пловдив

Вижте какво открих - направо е показано как се плете:

http://www.knittinghelp.com/knitting/abbreviations_explained/

Дано ни помогне!

Цитирай

Вече там ,където мечтаех да бъда

Za sajalenie modelite niamat shemi,no sa krasivi i davat idei
www.phildar.fr
Цитирай

Силистра

Здравейте и аз бих се включила във вашия отбор защото обичам да плета и се справям мисля ,но моят син неще да облече нищо изплетено пък било то и от най меката прежда но ако мога да ви бъда полезна с нещо ще се радвам.
Цитирай

и аз като бях малка не исках плетено. боцкае. опитай с хубава памучна блуза отдолу  Wink

Цитирай

Пловдив

h.kirova, ще съм благодарна, ако дадеш идея с какво да започнем. Някоя блузка за госпожицата искам да оплета, но много ли е трудно?

Цитирай

Пловдив

И аз се включвам в отбора - умея само основните плетки; сега съм захванала една жилетка за малчо то едно списание "Детско плетиво". но я карам на гладко плетене;
а иначе желание имам, но Роската не ме оставя за 5 минути.
В тази връзка може ли някой да обясни как да му оплета терлички за зимата, но от бебешкия модел. А дали е много сложно?
Цитирай

Варна

Не е сложно, а и точно в това списание във всеки брой има по няколко модела. Ще се справиш  newsm10
Цитирай

Пловдив

Тази тема ми идва точно на време , за да попитам има ли някой модел на пончо , че моите дъщери нещо са се запалили и от 10 дни само за това говорят .
Цитирай

Мога да плета, обаче освен една блуза и един шал досега не бях плела нищо. Наскоро една баба комшийка ме накара да ходя да купя прежда да изплете на щерка ми блуза и като видях преждите се захласнах. И така се запалих, че смятам да си накупувам списания за по-замотани плетки. А и трябва да невестя баба ми за опресняване как се прави горе на шията бието. Crazy Но е голяма зарибявка, и ми действа успокояващо Mr. Green
Цитирай

Abu Dhabi

това е найстата тема за плетки - досегашните са умирали бързо-бързо. Ха дано сега просъществува дълго, че и аз плета. Тъкмо завършвам жилетка на малчо и почнах пуловер за себе си. Сайтове и снимки съм пускала преди, сега не ми се рови.
А схемите, и по-точно описанията в бг списания са просто ужасни. Все трябва да се досещаш какво са искали да обяснят.
анелето - не са сложни терлиците - тези дни ще ти пусна схема, ако някоя мама не го направи по-скоро.
Цитирай

Seattle, USA

От малка мога да плета, първо плетях на куклите, после на сестра ми, че по-малка, и накрая на мен, обаче от години вече нямам нерви за това, последната ми плетка беше преди 5 години, едно сладко пуловерче с петле за племенника, така стои недовършено.
Вчера обаче получих новия каталог на Victoria's secret и там си харесах много готин червен пуловер. Като влязох в сайта останах разочарована, защото червен въобще няма, има го в синьо, черно и бяло, а аз го искам само в червено, та сега се замислям дали да не си го изплета.

В червено е много по-красив!
Цитирай

varna

Tannita аз също плета и то доста прилично,само,че тоя иначе жесток пуловер нещо не ми е ясен.... Предполагам,че отгоре е платка,нали така?От бюста надолу се плете отделно предница и гръб.Моля те кажи техниката иначе плетките са ясни. И това накъдреното отдолу не ми е ясно как ще се получи при тия плетеници-явно е натдавано в опъковите бримки.........P.S. Моделът е много подходящ за бременни мами. Навремето с два три такива изкарах цялата си бременност.
Цитирай

Уф,образувате ми страшна тръпка с тоя форум.Аз си умирам за плетки,ама нqмам време.И не знам как да ви обясня плетките така по нета...Справям се отлично със shемите във Верена.Изплела съм си поне 10 пуловера по тях...Сега чакам да се поосвободя(работя и уча едновременно)и да подхвана неща за бебо...Основно си помагам с една книга "Плетиво за деца"...Голяма,зелена с картинка на момиченце,което плете.Там има перфектни обяснениq за видовете плетки,биета,джобове...И много модели...
Пуловера е страхотен,Танита,направо ме засърбяха пръстите
Цитирай

Танита, скоро се рових по сайтове за прежди и плетки и ми се струва, че гледах нещо подобно в розово. Трябва да търся още малко, поне да видя как се прави платката.
Иначе и на мен описанията и схемите във Верена най-много ми допадат.

още модели и схеми
Цитирай

мога да плета и от време на време се хващам със страхотен хъс да изплета нещо на дребното. Но при мен проблема е, че докарвам го донякъде (напр. предница и гръб) и го захвърлям в някой шкаф. А след време като ме хване пак ентусиазма - то му умаляло.
Цитирай

София

И аз, и аз обичам да плета. Проблема е, че нямам време и на детето плета една жилетка от миналата година... Confused Добре, че така съм я почнала, че сега я докарах на размер... На мен ми идат Отръки такива неща. И да ви кажа, че умея нещо доста рядко за БГ, а може би рядко в света... умея да правя брюкселски дантели... Embarassed И за тях нямам време, но пък ми действа страшно успокояващо, май скоро пак ще ги подхвана, чееееее.... много нерви, много чудо... Crazy
Цитирай

Пловдив

тити, чакаме схемата. Щом не е сложно и аз ще се захвана да изплета едни за начало.

Мисля, че темичката върви добре. Всеки като сподели по нещо и ще станат нещата. Вярно, че онлайн не можем да хванем шишове и да се учим тепърва, но който знае основните неща с малко повече желание ще се развива и усъвършенства.

Успех на всички и дано скоро се похвалим кой какво е сътворил!

Hug

Цитирай

Бургас

И аз обичам да плета,особено като дойде студеното време и ми идва музата.Не съм голяма специалистка обаче,без схема не мога да ги докарвам,пък и все гледам по-простите плетки и най-вече шапки и шалове , сега се запалих и аз пончо да плета , обаче не намерих толкова дълъг обръч,че да събере 200 бримки и почнах да плета огромен шал,но продължавам да търся обръч.

mili.m , има 2 модела в списание "Вълшебна бримка",брой 5/68/ септември-ноември,ако не го намериш ще  да ги сканирам и ще ги кача,но не знам доколко ще се разбира.

Цитирай

Бургас

http://knitty.com/ISSUEfall04/PATTholeymoley.html

Ей това  пончо ми се струва лесно като кройка,ще е  супер ако някой  помогне  как става плетката и с какви куки Praynig
« Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 16:17 от Галхен »
Цитирай

USA

Аз от миналата година много се запалих по плетенето. Ето 2 неща, които съм плела:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/svobodaburns/album?.dir=71d0scd&am … com/ph//my_photos

Цитирай

Галхен  От тая малка снимка не става ясно,пък текста на англииски не го разбирам много,но имам идея как можеш да докараш подобен вид...А може и да съм го нацелила. HugПлетеш си жартиерна(когато и на отиване и на връщане плетеш  само опак) плетка-2 реда,третиqт ред-лице,но увиваш конеца повече пъти около иглата-например два...Четвъртиq ред пак си го плетеш опак,като затягаш ,така че да се образува дупка,защото навития конец ти прави бримките по-дълги...Определи си колко пъти ще навиеш конеца спoред дебелината на преждата и шишовете...Пак и в зависимост колко големи дупки искаш...Е,гледай да не е пове4е от 2-3 пъти,че трудно ще се плете...И така си караш-два опакови реда,дълъг ред
Дано ти е станало ясно...  #Crazy
Цитирай

София

Завиждам ви момичета  bouquet  Hug .
Ей за това нещо ръцете ми са в г**а  Embarassed
Цитирай

Abu Dhabi

значи ще се опитам да обясня схемата, защото нямам пред себе си такава, каквото помня  - винаги може нещо да се промени, това е класическото терличе:
Нанизваме 53 бримки и плетем 10 реда жартиерна плетка/все лицева/. Получават се 5 ръбчета за основа на терличето.
Следват 1 ред лицева, 1 ред опакова.
После плетем 10 реда английски ластик  - това е страничната част на терлика.
После пак се продължава с жартиерна плетка, като се плете така: отбройте половината бримки, тази в средата ще ви определи фронта на терличето. Преди нея и след нея изплитайте по 2 бримки заедно, за да се оформи предната част. Или по-точно: ако бримките са ви 53, плетете жартиерно/т.е. винаги лицево/ 23 бримки, 24 и 25 изплетете заедно , 26 е средната бримка, 27 и 28 изплетете заедно и до края на реда си плетете жартиерно. /ако нещо съм сбъркала числата, кажете/Това го плетете 5-6 реда/да се образуват 3 ръбчета примерно/, като всеки път свивате по 2 бримки край средната.

Остава ви да изплетете бордюр/бие/ около глезена на бебето. Може пак да бъде английски ластик, или обикновен ластик, като аз лично разделих плетката на две по средата и изплетох две отделни биета, за да има шлиц отпред.
Накрая зашивате отдолу и отзад. В началото на бието, където отново сте заплели английски ластик, през дупчиците може да прокарате изплетен на една кука синджир за връзване.

ха дано съм го обяснила правилно - иначе е много лесно.
Цитирай

Бургас

Дано ти е станало ясно...  #Crazy

Стана ми да  bouquet - тази плетка ми е позната- ще се справя с нея .

Има и още една плетка ,която ме заинтригува пак от този сайт

Как става тази нишка  newsm78,някой ако знае да помага  Praynig
Цитирай

и аз чакам някой да каже за тази нишка Hug
Цитирай

София

Страхотна темичка! bouquetАз също съм от начинаещите и искам да помоля за информация-къде в София може да се намери прежда на добра цена(като за начинаещи). Laughing bouquet
Цитирай

Силистра

Здравейте тези нишки стават като се изпускат бримки т.е оплиташ бримката и намяташ един и ли два пъти в зависимост от това колко дърга искаш да стане нишката и на следващия ред изпускаш наметките и плетеш само бримката.Ох незнам дали успях да обясня точно но инъче с този вид плетка стават страхотни шалове от мъхестите прежди и ли от тези тето имат нишчици мисля че се казваха кан-кан миналата зима направих за подарък на половината рода. Blush
Цитирай

Силистра

Вилди Мира не е трудно но незнам как да обеснявам така ще се опитам да ти снимам някоя жилетчица но трябва да отида до майка ми защото всички малки дрешки са прибрани там за следващия член на нашето семейство. Искам само да ти кажа че по лесно е да започнеш отгоре и да наддаваш докато стигнеш ширината на ръменцата и после оставяш място за ръкавчетата и продължаваш надолу .После нанизваш ръкавчетата  и ги изплиташ .Това е общо за малките така по лесно се оправяш а моделите може да импровизираш.
Цитирай

Аз от миналата година много се запалих по плетенето. Ето 2 неща, които съм плела:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/svobodaburns/album?.dir=71d0scd&am … com/ph//my_photos

Много красиви неща си изплела. Направо ти завиждам за майсторлъка! bouquet bouquet bouquet
Цитирай

Пловдив

тити, жартиерно и лицево едно и също ли е? И как се плете англииски ластик? аз знам само лицево и опаково да плета.

h.kirova, аз до свивките ще го докарам, да кажем ще успея и да свия, но си мислех че ръкавът се плете отделно и после се пришива. Сега ме вкара в размисъл как се "нанизват ръкавчета".
 35

Помагай!

Цитирай

Пловдив

Тити, благодарско за терлиците!  Hug
Ще се пробвам! Дано успея, малко инат си падам!
Цитирай

дето и гарга не каца

Преди 3-4 г. се научих да плета.Първата зима благополучно завърших 4 блузи,оттогава все почвам и не довършвам.. newsm78
Цитирай

USA

Много красиви неща си изплела. Направо ти завиждам за майсторлъка! bouquet bouquet bouquet

Мерси! Ще си снимам и другите плетени неща и ще ги пусна тук
Цитирай

Abu Dhabi

Владимира, жартиерно означава, че всички редове плетеш лицево. Докато при лицева плетка  предните редове са лицеви, а задните се плетат опаково.
английски ластик се плете така: 1 опакова, бримка, 1 взимаш заедно с наметка без да изплиташ, 1 опакова бримка, 1 взимаш заедно с наметка без да изплиташ.
В обратната посока там, където си намятала, сега изплиташ опаково, а там, където си изплитала - взимаш бримката с наметка.
Цитирай

Бургас

Здравейте тези нишки стават като се изпускат бримки т.е оплиташ бримката и намяташ един и ли два пъти в зависимост от това колко дърга искаш да стане нишката и на следващия ред изпускаш наметките и плетеш само бримката.Ох незнам дали успях да обясня точно но инъче с този вид плетка стават страхотни шалове от мъхестите прежди и ли от тези тето имат нишчици мисля че се казваха кан-кан миналата зима направих за подарък на половината рода. Blush

h.kirova така както го обясняваш се получава нещо като вертикална нишка /на височина/ и има разстояние м/у редовете,аз така си плета шала в момента,а това ми се струва хоризонтално някак си изпуснато  newsm78 

Цитирай

Abu Dhabi

в последния брой на "Бебешко и детско плетиво"/приложение на Вълшебна бримка/ - води се 4 специален брой - има хубаво детско пончо.  Наистина изглежда добре, въпреки че то пак е въпрос на вкус. Ако не го намирате, мога да се пробвам да изпратя схемите.

забравих за терлика да кажа, че накрая преди и след английския ластик се оплита ръбче на една кука, да се оформи ходилото и горната част на терлика.

milf, чорапите са прекрасни просто. Не знам кога ще се осмеля да заплета чорап.
Цитирай

Силистра

Ами като се заглеждам май наистина е хоризонтолно зощото нишките са единични може би ще трябва ако това нещо има лактик или бордюр отдолу да се свививат бримки трябва да се хвана да го пробвам или поне да го виждам малко повече а така само фрагмент не мого много да го видя .
Владимира  ако си го почнала отгоре не свиваш а наддававаш и оставяш свободни бримки които посли нонизваш за ръкава.
Цитирай

Пловдив

забравих за терлика да кажа, че накрая преди и след английския ластик се оплита ръбче на една кука, да се оформи ходилото и горната част на терлика.

това с едната кука ми се вижда сташничко... никога не съм опитвала да се науча по простата причина, че като съм проявявал интерес, ми казват, че като съм левичар на една кука не мога да се науча да плета Sad
Цитирай

Пловдив

тити, h.kirova, благодаря ви за разясненията.

Ще започна с терличе, но днес разбрах, че до Димитровден не се плете, а вече ме сърбят ръцете, както се казва. Но ще изчакам, защото било за здраве. Ако го оплетеш сега, човекът, който го носи, ще се разболява много през зимата. Може и да са диветини, но като съм чула, няма да рискувам. Още повече, че ще е за беба.

Цитирай

varna

това с едната кука ми се вижда сташничко... никога не съм опитвала да се науча по простата причина, че като съм проявявал интерес, ми казват, че като съм левичар на една кука не мога да се науча да плета Sad
  Дрън- дрън сега като сме левичарки да не са ни наврени в....! Изобщо не ти пречи това. Аз си плета и на една и на две куки и гоблените ги шия в обратна посока,но от това да не стават по-грозни я Laughing
Цитирай

Abu Dhabi

но днес разбрах, че до Димитровден не се плете, а вече ме сърбят ръцете, както се казва. Но ще изчакам, защото било за здраве. Ако го оплетеш сега, човекът, който го носи, ще се разболява много през зимата. Може и да са диветини, но като съм чула, няма да рискувам. Още повече, че ще е за беба.

това пък как го измислиха Smile миналата година що неща изплетох докато родя, все по това време - малчо се роди ден след Димитровден, пък чак като навърши 10 месеца, се разболя за сефте.
А казаха ли ти откога влиза забраната за плетене?
Цитирай

Така се запалих,че вчера си купих прежда и вече изплетох една трета от гръбчето ...Като свърша-планирам якенце за бебо,щте видя как да го закача тук ,че да ви го покажа.Плетката не е нещо интересно-лице и опак,но преждата е красива-от тези, които са меланжирани и плетивото става на различни петна.В моя случай цветовете са бяло,кафяво и сиво на различни отенъци...Различното е ,че ще сложа няколко ленти от бяла пухкава прежда...Бебо ще прилича на бебе на петниста хиена  35 35 35
Цитирай

на косъм

здравейте момичета, преди плетях много , сега пак се запалих,но не намирам хубава прежда която да ме впечатли,но ще се оборудвам, ще следя темата с интерес, плела съм преди главно блузи цветни по схеми с много цветове.
Цитирай

В.Търново

Ох, много ми се иска да плета, но мога само най-елементарното. Т.е. лицева и опакова. И дотам. Трябва да накарам баба ми да ми покаже това-онова.
Цитирай

София

Хееей, здравейте и от мен!  Hug
Аз много обичам да плета, макар и съвсем прости плетки. Определено се запалих покрай темичката и се поразрових из Нета за някои сайтове и моделчета.
http://www.stitchdiva.com/category.aspx?categoryID=7
http://www.yarnstandards.com/babysize.html
http://www.fiberartshop.com/knclbg.htm
http://www.dnt-inc.com/barhtmls/knittech.html
http://www.knitting-humor.com/Short-Row-With-Wrap.htm
http://www.bigskyknitting.com/index.html
http://www.stitchdiva.com/ProductInfo.aspx?productid=1855859262  това са терлички
http://knitorious.typepad.com/photos/completed_in_2005/index.html  някои сладурски моделчета

В някои от тях има клипчета като уроци по плетене! Аз нещо не мога да ги сваля, липсва ми няк`ва програмка на компа, но вие може би ще успеете  Wink
Терлички плетох на бебка, докато бях бременна, ще се поразровя за схемата и ще я препиша  Peace Много са лесни!
Хубав ден на всички!
« Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 10:16 от ribkata »
Цитирай

Баба ми  когато бях малка ме беше научила да плета.Бях изплела на дядо един шал Laughing
Но с тая дупка която се получи от изтървана бримка мисля че той не го носеше. Mr. GreenПовече не съм правила опити.
УСПЕХ в плетенето на всички които са запалени Peace
Цитирай

Бургас

ribkata ,дойде ми страхотна идея от първия  сайт newsm51
Цитирай

Пловдив

А казаха ли ти откога влиза забраната за плетене?

Да, от Петковден до Димитровден е забраната.

Цитирай

Пловдив

http://knitorious.typepad.com/photos/completed_in_2005/dsc04372.JPG

А това дали е трудно?

Много, ама много ми хареса! Дайте идея как става.

Цитирай

София

Влади Мира, не са трудни тези терлички, подобни са тези, които съм плела. Утре ще пусна схемичката, докато бебка спи!  Избери си цвят, той играе ролята да създава настроение, затова са такива сладурски тези от картинката! Peace
Приятна вечер на всички!
Цитирай

София

Хеййй, пак съм аз  Mr. Green
Ето още нещо:
http://www.morehousefarm.com/KnittingKits/BabyItems/
Цитирай

София

Хайде и аз да се включа  Smile
Проплетох докато бях бременна, много ми хареса и сега продължавам, но не ми стига времето да реализирам идеите си.
Искам да се науча на една кука, ама... много непосилно ми се струва нещо Rolling Eyes
Ще пусна снимки после да покажа изплетените от мен пуловери и жилетки - вече в употреба  Wink
Сега чакам да стане Димитровден, че да си продължа жилетката на бебочка  Laughing

Ето линкове за пончо (щях да плета за племенниците ми, ама не сколасах  Embarassed)
http://knitting-info.ru/catalog/woman-model/cloaks/
http://www.magknits.com/chilly04/patterns/frida.htm
http://cache.lionbrand.com/patterns/kwetq-fishermanPoncho.html
http://cache.lionbrand.com/patterns/kwe-poncho.html

Цитирай

http://snimka.bg/album.php?album_id=71621

Още една идея за бебешки терлици
Цитирай

В този сайт на турски производител на прежди има няколко интересни модела в Patterns
www.fezaiplik.com
Така ми се плете, но сега откакто научих, че до 26 -ти не е редно Confused Ще трябва да се въздържа някак си.
Момичета, прочетохте ли темата на lavender за коледния базар тази година. Дали можем да се включим?
Цитирай

*vera наистина в този сайт има готини модели, но без описание за съжаление. А техните прежди дали са добри? Къде има повече инфо за базара?
Цитирай

Има описания и кройка на модела  Rolling Eyes Относно преждата не мога да ти кажа нещо от опит. В момента плета на мъжа ми един пуловер от тази тип Zara /35% вълна;65% акрил/, няма косъм и според продавачките не се завалва. Като го изплета и изпера, тогава ще се види що за стока е. Макар, че там от където я купих продават качествени прежди и съм склонна да се доверя на момичетата.
А ето темата за Благотворителен Коледен базар
Цитирай

Spain

привет моми4ета .. то4но много запалена фенка не плетенето не съм .. поради липса и на време .. но от време на време пооплитам нещо ..
 пове4е като 4е ли съм запалена по плетенето на една кука
всъщност се опитах да намеря такава теми4ка ..ама май няма . ако има препращаите ме натам Smile
както и да е .. исках да ви питам слу4айно дали знаете някакво модел4е за една кука което да става квадратно , имам предвид мотив4е което става квадрат4е и така да се навързват едно с друго . квадрата няма проблем да го докрам .. искам да е красиво отвътре а идеи нямам .
мерси !
Цитирай

Сигурно не се справям добре с навигацията в сайта.

Ето това ме интересува: http://www.fezaiplik.com/images/rumodeller/feza_kristal_bolero_hirka/02.html

Би ли ми помогнала за кройката, моля?
Цитирай

Snejana_G Laughing Laughing Laughing
къде бил ключа на бараката... Ако отвориш сайта на руски не се явяват описания, както и кройки. Има и разлики в моделите.
Като отвориш на английски обаче въпреки, че има описания твоя модел го няма  Sad или поне аз не го видях.
Не мислих, че ще има разлика в съдържанието на двата езика  Rolling Eyes

На турски описание и модел има, само че няма кой да го разбере  ooooh!
« Последна редакция: пн, 23 окт 2006, 10:04 от *vera »
Цитирай

Пазарджик / Анкх Морпорк. Сега в София-временно надявам се!

Hug   Hug   Hug   Hug

Дойдох в Дом и семейство точно за да пусна такава тема. От радост чак не я и прочетох цялата. Отдавна бродя по руските форуми и се възхищавам колко инфо концентрират. Иска ми се и аз да си направя форум за плетиво и изобщо всякакво ръкоделие. За сега съм пуснала само теми, но ако се присъединят и други майсторки, ще отделя цял форум. Ако искате да участвате в такъв специализиран форум, кликнете върху кравата.
Цитирай

София/Благоевград

Момичета, дайте идеи за шалове. искам да ди изплета един за мен и един за детето Very Happy Мога да плета на две куки/за сега Wink/ Предварително благодаря!
Цитирай

Цитирай

На този шал как му се правят вълничките?
Цитирай

От едната страна свиваш, от другата наддаваш на лицевото. Като решиш да смениш посоката, сменяш страните. От тази, която преди си свивала - започваш да наддаваш и обратно. Дано разбереш какво искам да ти обясня.

П.П. Даже като се замисля, по-добре е да свиваш и наддаваш на опаковия участък. Така вълничките ще изглеждат по-гладки.
Цитирай

Пловдив

aз пък имам такъв проблем с плетенето - не знам как да съединявам частите; например сега плета жилетка на малчо и биетата на предниците се плетат отделно, в списанието пише "съединете' биетата с предниците, а аз не знам как; не знам дали има особености и при зашиването на отделните части на жилетката
Цитирай

София

От едната страна свиваш, от другата наддаваш на лицевото. Като решиш да смениш посоката, сменяш страните. От тази, която преди си свивала - започваш да наддаваш и обратно. Дано разбереш какво искам да ти обясня.

П.П. Даже като се замисля, по-добре е да свиваш и наддаваш на опаковия участък. Така вълничките ще изглеждат по-гладки.
иначе лицево ли се плете?
Цитирай

София

момичета,

скоро от отчетната ни темичка се запалиха някои мами и после и аз в кюпа с плетките Smile , още повече, че майка ми е професионалист, но живее далече и по телефона няма как да ме консултира...та днес се озовах с куки # 3 на корда и едно гранче много сладко лилав мохер и реших да направя шал за бебка, оабче зор доакто заплета единствената плетка, която знаех едно време, опако Smile, почнах и имам една педя вече, обаче без ластик отдолу, по най-елем. начин, който си рпедставяте...та питанката ми е как да завърша последния ред бримки, забравила съм..иначе ще има ренси поставени и в двата края да не личи моето непрофесионално започване  на първия ред...
сега като сезмаисля, ластик се прави  на дрешките, на шал не нали Smile

много стана, е, ако някой му се занимава с мен, моля  Hug и приемам всякакви критики. иначе аз ползвам английски и днес рових в едни сайтове, които сте споменали по - горе, гледах много показни, но не видях отг. на моя елементарен въпрос Smile
Цитирай

Не се прави ластик. Мисля добре си започнала.

За завършването: Изплиташ първите две бримки заедно. Така получаваш на тяхно място само една бримка. Прехвърляш тази бримка на иглата, на която са останалите. Изплиташ заедно нея плюс следващата. Така докато свиеш всички бримки. Като ти остане само една, късаш конеца на около 3-4 см. и го промушкваш през тази бримка така, че да не се разплита. Ако нещо не ме разбираш питай
Цитирай

София

aз пък имам такъв проблем с плетенето - не знам как да съединявам частите; например сега плета жилетка на малчо и биетата на предниците се плетат отделно, в списанието пише "съединете' биетата с предниците, а аз не знам как; не знам дали има особености и при зашиването на отделните части на жилетката

По принцип със същия конец, с който плетеш прокарваш през всяка крайна бримка по ръба. Успях ли да обясня...? Rolling Eyes Т.е. съответстващите бримки на бието и предницата (например). Уф, ако намериш някой плетен пуловер отнякъде да го видиш, ще ти стане ясно.
Впрочем виждала съм и ръчни плетки, на които частите са зашити на машина.

Сега и аз имам въпрос. Има ли начин и какъв да се изчисли (понеже съм решила да си плета по някаква своя измислена кройка) къде (на кои редове) и как (по колко) бримки се съкращават от предна/задна част и съответно от ръкавите, така че да съвпаднат при съединяването?  newsm78
Цитирай

Бургас

Сега и аз имам въпрос. Има ли начин и какъв да се изчисли (понеже съм решила да си плета по някаква своя измислена кройка) къде (на кои редове) и как (по колко) бримки се съкращават от предна/задна част и съответно от ръкавите, така че да съвпаднат при съединяването?  newsm78

Ако има такъв начин и аз много ще се развам да го науча  Rolling Eyes
Цитирай

София

Не се прави ластик. Мисля добре си започнала.

За завършването: Изплиташ първите две бримки заедно. Така получаваш на тяхно място само една бримка. Прехвърляш тази бримка на иглата, на която са останалите. Изплиташ заедно нея плюс следващата. Така докато свиеш всички бримки. Като ти остане само една, късаш конеца на около 3-4 см. и го промушкваш през тази бримка така, че да не се разплита. Ако нещо не ме разбираш питай

ей, много ти мерси  bouquet, снежи, надявам се не греша името Smile, майка ми днес ми обясни , но по тел. е друго... чак се очуди, че съм се навила и вече имам цяла педя, за мен, която не съм плела нищо освен лента за коса, това си е много Smile Mr. Green Blush
Цитирай

София

И аз незнам дали има някакъв начин, аз понеже си плета само по измислени кройки си меря и смятам сама rolleyes
Не винаги се получава от първия път, но засега всичко е ОК  smile3503
Цитирай

София/Благоевград

ето какво намерих за изчисляване на кройките
http://newteck.orbitel.bg/doitself/articles.php?issue_id=19& … mp;article_id=249
Цитирай

Пловдив

Браво, момичета! Напредваме! Идеята за плетачески форум също ми харесва!

Аз вчера купих обикновена розова прежда за беба да й оплета терлички. Както вече споменах след Димитровден започвам. Само трябва да намеря някой да ми покаже как се захваща първият ред. Знам, че е трудно и май няма обяснение. Трябва да го видиш.

Hug

Цитирай

София

Браво, момичета! Напредваме! Идеята за плетачески форум също ми харесва!

Аз като начало се надявам темата да просъществуба по дълго от предишната, която побутвах побутвах....
Аз също плета предимно на две куки - обичам, намирам време. Купувам си и български списания има и хбави неща в тях, а и схемите и обясненията ги схванах.
На въпроса за ръкавите - аз също меря и смятам сама.
vbsisi, полезно! Благодаря.
Цитирай

Бургас

vbsisi   bouquet
Цитирай

Abu Dhabi

И аз незнам дали има някакъв начин, аз понеже си плета само по измислени кройки си меря и смятам сама rolleyes
Не винаги се получава от първия път, но засега всичко е ОК  smile3503

ако плетеш предимно на себе си, бързо ще се ориентираш. разбира се, зависи и от дебелината на преждата, но моите пуловери и блузи например винаги се движат около 130-140 бримки предница и гръб; 60 бримки за начало на ръкава; за раменната свивка обикновено ползвам 5-4-3-2-1 свити бримки/това е и под мишниците, и на самия ръкав свивките/.

Но с реглана още се мъча, вервайте ми. Аз пък си търся улеснение за реглана.

летяща кравке, аз не го схванах много това с извивките.

анелето, можеш да съединиш отделните части с игла и конец или да ги изплетеш на 1 кука. \по принцип винаги се оставят от двата края на плетивото по 1 крайна бримка, която се плете обикновено лицево и служи за по-лесно съединяване на частите/
Цитирай

София/Благоевград

незнам дали е даван вече този линк но има описание и рисунки как се нанизват бримките, основни видове плетки...
http://avemeri.by.ru/viazanie/vyazanie_spici.html
Цитирай

Пловдив

незнам дали е даван вече този линк но има описание и рисунки как се нанизват бримките, основни видове плетки...
http://avemeri.by.ru/viazanie/vyazanie_spici.html

Браво! Аз се чудех как ще започна, а тук го има показано. Благодаря ти, vbsisi!

bouquet  bouquet  bouquet

Цитирай

За започване на терлички за бебе препоръчвам да изпалзваш започването с единичен конец.
1. Прави се много по-лесно от другите видове.
2. Не става дебело и е много по-удобно за нежното краче на беба.
3. Ако се зашие внимателно почти не личи.

ето това: http://avemeri.by.ru/viazanie/viazanie_na_spicah.html
Цитирай

София

Момичета, теата много ми допада.Плела съм, но преди доста години и винаги някой ми е помагал. Сега обаче вие ме запалихте пак да започна ,а няма кай да ми помага....Та въпросът ми е за въпросният шал на вълнички - може ли някой да обясни точно как се плете - да напише схема по която да ги правя ред по ред?

Много ще съм ви благодарна.
Хубав ден и се усмихвайте.
Цитирай

София

Аууу и в синьо ме грабна, страхотен е! Вижда ми се много труден за изпълнение обаче.

vbsisi, благодаря ти! Тъкмо щях да питам за нещо подобно.

Чудесно се справяш! Чорапчето по схема ли е плетено? Грабна ме, искам такива за малката Very Happy.

И на мен плетенето ми е хоби от детството, през последните няколко години не ми остава време за жалост.
Довършвам одеялце на една кука и се захващам с пуловер за малката, отдавна съм му хвърлила око.

Цитирай

София

Летяща крявке искам схема на чантата Praynig! Има ли! Ако да много моля за нея!
Цитирай

................ и само някой да се е присмял на схемата.  Mr. Green  Mr. Green
Като гледам как талантливо съм я нарисувала, май пак ще трябва да обясня.
Цитирай

Не знам, дали това ще ви помогне, но тук личи как се получава вълничките.

Летяща крявке искам схема на чантата Praynig! Има ли! Ако да много моля за нея!

=^._.^=, Мацинка, коя чанта?
Цитирай

София

Кравичке, схемата ще свърши работа след малко обяснения. Моля , напиши ги  Embarassed. Ще съм ти благодарна и ако препоръчаш вид прежда, номер игли...брой на бримките. Абе като за пълен идиот обяснение  ooooh!
Цитирай

София

Тази!
Цитирай

Кравичке, схемата ще свърши работа след малко обяснения. Моля , напиши ги Embarassed. Ще съм ти благодарна и ако препоръчаш вид прежда, номер игли...брой на бримките. Абе като за пълен идиот обяснение ooooh!

Като гледам на шала личат седем ивички/вълнички, значи:
1. Нанизваш 45 бр. бримки
2. Започваш 3 бр. опаково, 3 бр. лицево ....и така 7 пъти, като накрая пак завършиш с 3 бр. опаково
3. След като изкараш 2-3 реда, започваш да прилагаш схемата. Съветът ми е да свиваш и наддаваш в ивицата, която изплиташ със опакови бримки, защото те хлътват навътре, а вълничките се получават гладки.

=^._.^=, тази е много обикновенна. Ти разгледа ли другите?

П.П. Забравих да напиша за преждата. Задължително гладка, зада изпъква шарката. Средно дебела и едноцветна. На етикета на преждата се препоръчва № на иглите.
« Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 11:16 от letia6tata_krava »
Цитирай

София

=^._.^=, тази е много обикновенна. Ти разгледа ли другите?

Виждам аз, че обикновенна. Но дъното се чудя кака е направено. А за другите къде да гледам.
Цитирай

София

Благодаря кравичке. Ей така обичам да ми се обяснява. Сега остава да купя прежда и да започна за да видя какво съм разбрала.  Smile

А колко прежда да купя?
« Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 11:48 от Радостина »
Цитирай

100 грама / 1 клъбце ще е достатъчно предполагам. После плетеш докато има.  Mr. Green
Цитирай

София

И още нещо - като вид коя е най-подходяща? Ох ...ама аз верно като пълен идиот питам. Rolling Eyes

Кравичке  bouquet
Цитирай

letia6tata_krava, благодаря ти.
Тия схеми и плетки със свивките и наддавките още ми се опъват. Дано се справя. Ще се пробвам като свърша на мъжо пуловера.
Цитирай

http://asu.mich.ru/vyazm_1.htm

Намерих това, много, много бебешки модели и не само!
Цитирай

на върха

Пу и аз се записвам при вас Mr. Green Аз плета всичко що е на две куки, обаче не мога да кроя и това си е Crying or Very sad Хващам списанието и най- много да си преизчисля 1-2 размера на горе или надолу. Утре ще приготвя малко снимки.
Цитирай

И аз да се запиша в темата. Покрай четенето за плетки, поднових плетенето на един пуловер за малчо. Почнах го още в края на август Laughing. Сега съм по-амбицирана, дано поне до рождения му ден да го финализирам. Crazy
Летящата крава много добре е обяснила плетката, благодаря много за схемата, ще се пробвам и аз на тези морски развълнувани талази.  Flutter
Приятно и спорно плетене, момичета!
Цитирай

на върха

Ето малко мои произведения:

http://snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1438741 - една дебела жилетка до средата на бедрото. Мноооооооооого лесно се плете. Изплитането на краищата и съединяването става на една кука. Аз понеже до тогава на 1 кука не бях правила нищо, бая зор видях Tired

http://snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1438742 - една жилетка с къдрички на щерката за началото на учебната година. Много хубаво стои. Трябваше да има и едни розички декорация по ръба отпред, но така и не стигнах до там Sad

http://snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1438743 - още една жилетка. Нея я плетох миналата година от остатъци Mr. Green

http://snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1438744 - едно пуловерче на малката ми щерка. Трябваше да е за миналата година, но не целнах размера и ще го носи сега Very Happy Не знам дали се вижда на снимката - в 3 цвята е: светло синьо, бледо жълто и мръсно бяло. Закопчаването е от зад.

http://snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1438745 - това е за една позната. Остава да му сложа едни розички от сатенена панделка, обаче още проучвам как да ги направя Thinking

Сега ще взема да пробвам обясненията на Летящата крава bouquet bouquet bouquet И без това имам изостанала прежда, която се чудя какво да правя Very Happy

« Последна редакция: чт, 26 окт 2006, 12:52 от Luluto »
Цитирай

Luluto  bouquet, много са ти красиви нещата.

От жилетката с къдричките на дъщеричката ти ми дойде една идея, за нещото което аз плета в момента (една зелено болеро, снимка малко по-назад в темата от един турски сайт за прежди). Понеже нещото е много късичко, та лесно ми върви, но все се чудех тая шал яка как да я направя и дали ще успея да я уцеля без кройка някаква. Сега с твоите къдрички реших въпроса. Оплитам с тях и готово, мисля че ще стане много кокетно.
Цитирай

Бургас

Luluto,поздравления  ! Тази жилетка с къдриците и мен ме впечатли , можеш ли да ми обясниш как се получават тези къдрици  Thinking
Цитирай

Чудесна е "къдревата" жилетка! Аз в първия момент си помислих, че е машинно плетиво.
Също така ми допадна и жилетката от остатъците. Обичам шарени райета. Laughing
Цитирай

Пловдив

Luluto, ти си голяма майсторка явно. Направо ми скри шапката. Аз като си знам лицево и опаково и друго ми се вижда недостижимо.

Аз преди малко започнах един терлик. С 50 бримки е. Сега ще плета, а ако имам нужда от помощ като стигна до свиването, ще разчитам на вас. Скоро ще кача снимки от процеса на работата, а дано и крайният резултат не се бави!

Да си кажа, че съм горда със себе си. От картинките в един сайт успях да си захвана плетката. Не се наложи да търся някоя баба от квартала да ми помага.  35

Цитирай

София

Не изчетох 6-те страници, но ще го направя някой ден. Само да се включа, че и аз съм от любителките плетачки. Мога да плета само на 2 куки, но се надявам някой ден да се науча и на 1 кука. Много е красиво! Не съм плела откакто родих. Нямам време! Всъщност, изплетох тогава 2 блузки за момиченцето на кръстниците на малкия. Ще ги покажа някой ден, щом ги изровя от архива.
Цитирай

София

Браво на Лулуто! Най-много ме впечатли жилетката от остатъци.  Very Happy
Цитирай

София

Здравейте, и аз да се разпиша:-)
Ще следя темата с огромееен интерес, а като за начало ще се пробвам с онез терлички с английски ластик като по- начинаеща:-)
Големи майсторки има тук, което е страхотно....а аз ви почвам с лесните въпроси:
- Как се наддават бримки, свивките са ми ясни, но наддаването не го вдявам...помагайте newsm78
Цитирай

USA

Лулу, страхотни са ти нещата!

Добавих още малко снимки на плетките ми:

Цитирай

Бургас

milf и твоите произведения  са страхотни!
Цитирай

Толбухин

И аз една плетачка съм Blush
Имам един шал ресните ги слагам от миналата година,е аз на пролет го плетох.Събирам идеи за шапка за мен.
Имам плетени пуловер на мъжо но не го носи много му боцкало.От чиста вълна е ,ако го изпера с много Пурланд и Ленор дали няма да поомекне. newsm78
Цитирай

Толбухин

Вчера почнах нов половер на Емо предницата почти е готова.
Днес ще ги снимам мойте изделия и ще ви ги покажа.(ръц темета напред)
Цитирай

в долината на розите

Привет на всички,и браво за чудесната тема bouquet
аз също обичам много да плета и затова следя темата с голям интерес
ще се опитам и аз да кача някой проиведение
а на всички вас успех и късмет в начинанието
Цитирай

milf поздрави за новите неща, които си качила. И аз щото съм още на вълна "шал яка" най-първо забелязах розовата ти желетка. Та конкретно въпроса: яката заедно с предницата ли се плете или отделно и след това се прикачва. Въобще всякаква информация ще ми е от полза, защото не съм плела до сега, а ми харесва и искам да имам нещо такова. Предварително благодаря, ако решиш да ми отделиш малко внимание.
Цитирай

София

Ето нещо и от мен. Линковете са на немски език.
http://www.stricknetz.de/
http://www.strickmoden.de/strickdesign/index.html - линкове към модели
http://www.stricklinks.de/ - портал по тема плетене
http://www.hausfrauenseite.de/index.shtml?http://www.hausfrauens … ricken/index.html - по азбучен ред са дадени инструкции за изплитане на това-онова
http://www.strick-elke.de/hauptteil_index.html - тук има указания за плетене на чорапи, схеми и др.
http://www.hobby-handarbeit.de/stricken/socken/socken.htm - указания за плетене на чорапи
http://www.cadkas.com/downgerhobby.php - оттук може да се изтегли програма, с която да си направите схемата за плетене на любима ваша картина (може да е снимка налюбим човек и т.н.) Не съм я пробвала, има демо-версия. Трябва да поровите надолу. Името е Strickmuster 1.0.
http://www.initiative-handarbeit.de/DE/6 - тук има модели, вкл. и за деца

Скоро ще пусна снимки и на моите плетива. Very Happy Много се радвам, че тази темичка просъществува по-дълго от предишните.
Цитирай

Драконов камък !

luluto, ама ти и да плетеш ли можеш... браво   :bouquet: страхотна си...а се оправдаваш че не можеш да намериш някой да ти изплете шапчица... което ми напомня да ви копна сайта с ГОТИНИТЕ шапки  на
saqe заповядайте.... много оригинални шапки... и успех...дано ви харесат  Hug
Цитирай

София

wily   bouquet
Много са сладки
Цитирай

wily, що толкоз късно ги даде тези много оригинални шапки бре чедо? Идеални са за коледния базар, но едва ли ще успеем да ги оплетем толкова бързо. Нищо, благодарско все пак. Ще направя няколко за щерката.  Very Happy
Цитирай

Запленена и аз от сайта на saqe, с красивите шапки , искам да помоля ако някой има сайтове с такиве детски модели на шапки , но и схеми към тях , да  ги даде .  Hug

Аз не съм плетачка , но свеки има и мерак и умения  Laughing
Цитирай

София

Момичета, аз започнах шала на вълничките ,но май е тасничък и ще го започвам от ново.
Но сега имам др. въпрос - шапка на 2 игли ли се плете или на 5?
Цитирай

София

Ето дълго обещаваните снимки.  Very Happy

http://www.snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=73468

А шапките наистина са разкошни. Но не съм толкова добра, че да разтълкувам кройката и да ги оплета. Ако някой има идеи.............
Цитирай

София/Благоевград

и мен ме интересува как се плете шапка...Мислех да започна както се плетат чорапи но май няма да стане добре newsm78
а детски ръкавички с един пръст дали може някой да обясни как се плетат bouquet
« Последна редакция: вт, 31 окт 2006, 16:26 от vbsisi »
Цитирай

София

Шапка досега не съм плела, но си представям, че ще стане на обръч. Така се получава безконечно плетиво. Отвреме-навреме се свиват бримки за стесняването нагоре. Чувала съм, че последните бримки на върха на главата се завършват наведнъж и конеца се изтегля, така че да стане наборче.
Но за красотите от горепосочения сайт няма представа как ще станат.  Thinking
Цитирай

а детски ръкавички с един пръст дали може някой да обясни как се плетат bouquet

Детските ръкавички с един пръст могат да се изплетат както на две игли така и на пет. На мястото на палчето се оставят свободно бримките и се нанизват и изплитат допълнително. Когато се плете на 2 игли има един шев по цялата дължина на ръкавичката от страната противоположна на палчето.
Цитирай

Варна

Мдам...аз досега съм плела само една жилетчица и две пелени, така че съм далеч от вашето изкуство  Embarassed
Цитирай

Пловдив

Steisi, страхотни са ти произведенията! Първата блузка ми се видя по-лесничка и ще те моля по-нататък да кажеш как се плете.

Аз свърших терлиците. Скоро ще кача снимки. Не ми се получиха много добре, но като за първи път ги бива.

Сега моля някой да даде идея за бебешка шапка, ама да е по-лесничка. Шапките на обръч ли се плетат задължително. И какво значи безконечно плетиво?  newsm78 Нали все някъде има начало и край. Иначе как ще се завърщи и изниже от обръча?

Аз си я представям така: Правя 100 бримки, което е равно на 50 см. Плета ластик, който е по-широкичък да може да се обръща и после продължавам да плета като свивам на 4 или 6 места. Дали ще се получи нещо?

Помагайте, че нямам търпение да се захващам с шапката.

Цитирай

USA

milf поздрави за новите неща, които си качила. И аз щото съм още на вълна "шал яка" най-първо забелязах розовата ти желетка. Та конкретно въпроса: яката заедно с предницата ли се плете или отделно и след това се прикачва. Въобще всякаква информация ще ми е от полза, защото не съм плела до сега, а ми харесва и искам да имам нещо такова. Предварително благодаря, ако решиш да ми отделиш малко внимание.

Ще се опитам да обясня. Цялата жилетка се плете заедно и накрая се зашива под ръкавите. Започва се от гърба, по средата се наддава за ръкавите и после пак се свива. Плете се с 2 вида игли -по-тънки за основата и доста дебели в краищата за това, което е на дупки. Незнам дали успях добре да го обясня  Crazy
Цитирай

Прословутите шапки са плетени на една кука.
Намерих схеми на подобни шапки, но трябва да се преработят за детска глава. Ще е необходима и малко импровизация за различните модели.
http://www.beautydolls.com/view.php?gal=hat&num=18
http://la-vida.ru/forum/index.php?showtopic=57
Ще бъда много благодарна, ако някой ги преведе, защото аз много се затрудних с тази плетаческа терминология.
Цитирай

Abu Dhabi

да, на една кука са шапките и най-вероятно са почнати отгоре, т.е. нанизва се синджир от 5-6 бримки и се наддава на всеки ред-кръг.
картинките по шапките са въпрос на импровизация и лично творчество, мисля, че не са сложни, но е добре човек предварително да си направи схема. Някои са с бродерия отгоре/очите на пчеличката/, други са с допълнитена наплетена част/муцуната на маймунката:.
Цитирай

София

Влади Мира, чуй за безконечното плетиво: Като плетеш на 2 игли плетката си има начало и край на реда. Изплиташ бримките, като ги прехвърляш от лявата игла на дясната, обръщаш плетивото и пак така. Когато плетеш на обръч, имаш възможност да изплетеш последната нанизана бримка заедно с първата и така да оформиш кръгче без начало и без край на редовете. Мисля, че така е най-лесно изплитането на шапка. По твоя начин също е възможно, но ще има един ръб на мястото на зашиването.

За синия пуловер - гладка плетка, т.е. лицевите редове налице, опаковите - наопако. На определена височина на предницата, за цепката за главата разделям плетивото на две части, които завършвам поотделно. За вратната извивка свивам и на двете части, на всеки 2-ри ред веднъж 4 , после 3,2 и 1 бримка. При теб може да е друга бройката, зависи от дебелината на преждата. На гърба всички бримки са завършени в един ред.
За бието - изтеглям бримки и плета пак гладка плетка. Тя е склонна да се навива навън сама. Усуках около полученото руло жълто синджирче, изплетено на 1 кука. Отдолу и по ръкавите нанизах пискюлчета. От едната страна на цепката за главата заших копчетата, от другата промуших друго синджирче на 1 кука. Получиха се старчащи илици.
Ако не стана ясно нещо, питай. bouquet
Цитирай

София

Може ли майсторките на 1 кука да ми обяснят нещо. Аз няколко пъти съм се опитвала да се науча по книжка. Обясненията на бодовета са ми ясни. Схемата май също ще мога да разчета.
Може ли да ми кажете откъде се започва и как се завършва плетивото? А как се свързват няколко детайла в покривчица или одеяло? И как да пресметна разхода на прежда? А там където става смяна на един цвят прежда с друга, как ги наставяте, с възел ли, от долната страна?
Е, ако дадете и сайтове с изделия на 1 кука, цена нямате. Very Happy
Цитирай

Steisi, подхващаш необятна тема. Hug

За начало ще ви пусна нещо по-сложно, но пък е описано много добре с картинки.

Огледай процеса. Повечето въпроси обаче, ще ти се изяснят, когато започнеш да плетеш.
Цитирай

Варна

Имам предложение към мамите плетачки, освен ако някой не ме изпреварил, но това не е важно.
Защо не направите обща галерия, където да си показвате великолепията и да е лесно за нас простосмъртните да въздишаме по куки и прежди само на едно място?   Flutter

Цитирай

Варна

... което ми напомня да ви копна сайта с ГОТИНИТЕ шапки  на
saqe заповядайте.... много оригинални шапки... и успех...дано ви харесат  Hug

Припадък! Искам такова шапче! Много са красиви! Ъх, някой ако тръгне да плете нещо такова, да оплете една излишна и на Майчо, ще го възнаградя богато!  Blush
Цитирай

Варна

Здравейте майсторки-плетачки!Имам един въпрос към Вас,който може би не е свързан с темата,но мисля че някой от Вас знае.Как да завия квадратен копринен шал на вереф ли,не знам как се казва,за да може да се носи на врата шалчето като обръч.Много тъпо обяснявам,но се надявам да ме разберете.Ако само го навия ,бързо ще се разплете,та мисля че има някакъв начин.Мерси много!
Цитирай

София

Аз не те разбрах. Дано се включат и други.

Кравичке, благодаря за схемата, разпечатах я, пък дано се оправя като дойде на дневен ред.
Някой може ли да ми припомни как се изправяше прежда от разплетен пуловер. Мисля да разплитам един, който не е достоен за албума и да оплета нещо на малкия. Имаше един трик с чайник и вряща вода, но нямаме вкъщи. Друг начин има ли?
Цитирай

Русе

тези детски шапки ми събраха очите. особено с влакчето, че сега светът на детето е там...отивам да заплитам Very Happy
Цитирай

Бургас

Аз не те разбрах. Дано се включат и други.

Кравичке, благодаря за схемата, разпечатах я, пък дано се оправя като дойде на дневен ред.
Някой може ли да ми припомни как се изправяше прежда от разплетен пуловер. Мисля да разплитам един, който не е достоен за албума и да оплета нещо на малкия. Имаше един трик с чайник и вряща вода, но нямаме вкъщи. Друг начин има ли?

Доколкото си спомням се опъваше на една вилка и се навлажняваше,но ти едва ли разполагаш с този "безценен уред" щом питаш .

Хрумна ми ,че могат да се използват краката на стол или табуретка от едновремешните за да се опъне преждата.
Цитирай

Варна

Аз изпъвам разплетената прежда на капак от по-голяма тенджера. После слагам в топла вода . Като изсъхне е готово.
И мен тея шапки ме разбиха! Ще изплета и за сина, и за племениците. Само да ги докарам такива разкошни!
Цитирай

Пловдив

Ето и първите ми изплетени терлици. Не са много сполучливи. Чакам съвети и няма да се сърдя.

http://images11.snimka.bg/001469981.jpg

А това са терлиците, за които тити писа схема. Като ги довърша ще ги снимам пак, но определено още от сега изглеждат по-добре от първите.

http://images11.snimka.bg/001469982.jpg

Steisi, хайде помогни ми тогава. Имам обръч. Главичкат на беба е 47см., да ги сложим 50см. 10 бримки от преждата са ми 6 - 7 см. Значи да речем правя 80 бримки на обръча. Още на първия ред изплитам първата и последната бримка заедно и се получава безконечното плетиво. Плета и като си направя бордюрче започвам да свивам, но на колко места да свивам? На четири или на шест ще е по добре?

Помагайте! Ако имате идеи споделяйте! И ако съм в грешка казвайте да не стане като с терлиците. Идзмислих си ги аз и то какво стана. Исках да приличат на тези http://knitorious.typepad.com/photos/completed_in_2005/dsc04372.JPG, но уви!

Хайде момичета, чакам и друг запален от тази тема да се хвали с новоизплетено нещо. Иначе на майсторките плетивата са страхотни и дано и аз някой ден да изработя толкова сложно нещо, като чорап, пуловер с много цветове, с къдрички и други чудеса...  35

Hug

Цитирай

Пловдив

Аз се рових, рових...

Да речем тази шапка как ще стане?  newsm78

http://www.morehousefarm.com/KnittingKits/BabyItems/Hat_and_Booties/

Цитирай

Според мен, ако имаш готова шапка на детето и мериш по нея, ще ти е най-лесно. Аз понеже нямам, плета на принципа "проба-грешка", но на една кука, че по-лесно се разплита Very Happy
Цитирай

Аз за две вечери си оплетх това златно шалче.

Само не ме питайте как. Имитирах един шал плетен на вилка. Съвсем друг принцип на плетене. Но мисля, че се получи.

http://letiachtata.web.data.bg/gallery/storage/letiachtata/userp … rmal_S4021563.JPG - май не се вижда картинката
« Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 09:55 от letia6tata_krava »
Цитирай

Русе

Аз се рових, рових...

Да речем тази шапка как ще стане?  newsm78

http://www.morehousefarm.com/KnittingKits/BabyItems/Hat_and_Booties/

тази шапка е плетена на 2 куки, започваш от долната страна( откъм подгънатия маншет) и плетеш само лицеви бримки до желаната височина. завършваш и набираш и зашиваш ръбчето и върхът , слагаш помпон или ресни.  Very Happy
ако искаш да бъде без ръб, ще трябва да плетеш с 5 куки, като чорап
Цитирай

и аз да се запиша тук запалих се по плетенето сомо че все не мога да разбера как да правя свивката поп мишницата и имам изплетено елече но ме е срам да го покажа Embarassed
Цитирай

Варна

Да, и аз мисля, че тая шапка е плетена като кюнец и после върха е събран. Изглежда ми лесно сякаш  newsm78
Цитирай

Има няколко варианта за завършване на такава шапка.
1. Когато изплетеш необходимата "дълбочина" от опаковата страна започваш да изплиташ бримките две по две заедно. Лицевия ред го плетеш нормално на тези 2 пъти по-малко бримки. Следващия опаков ред отново свиваш две по две и така за 3-4 реда ти остават примерно 10 бримки. Прихващаш конеца за крайната бримка за да не се разплита и го прокарваш през тези бримки, стягаш и завързваш двата края на плетивото (получава се кръгче). С този конец зашиваш шапката.

2. Към края на плетивото започваш да свиваш (от опаковата страна) на 6 места по 2 или 3 бримки изплиташ заедно. Така за няколко реда пак ти остават 10-тина бримки които да завършиш както по-горе.

3. В първите 2 варианта се постигат най-малко ръбове от шиене. Третия е най-лесен, защото плетеш само право, завършваш и зашиваш като набираш на конец от опаковата страна. Така се получава дебело на върха на шапката от струпването на всички бримки.

Украсата е по твоя фантазия и ни я покажи като стане готова.

За терлиците мисля, че добре си се справила като за начало. Ако искаш да направиш точно такива терлици като на снимката (червенките) мога да се опитам да направя схема. Успех!
Цитирай

Толбухин

Ето две блузки и от мен:  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=73806
С риск да стана нахална искам да попитал с какво естествената вълна ще стане по мека.
Цитирай

София

Влади, мисля че тази шапка може да се изплете на обръч, за да няма ръб от зашиване отзад. Ако свиваш на 6 места, доста бързо ще ти свършат бримките и може да се окаже, че шапката няма достатъчна дълбочина. Т.е. ще стои твърде плитка и може да не покрива ушичките. Направи си още веднъж мостра от преждата. Тук виждам, че си дала само ширината (6-7 см). Виж също и височината - колко реда от плетивото на колко см отговарят? Така като знаеш и колко дълбока трябва да е шапката (или колко реда трябва да оплетеш, по-лесно ще се ориентираш и ще си направиш сметката). Ако главичката е 50 см и 10 бр. дават 7 см., тогава трябва да нанижеш към 70 бр. Ако нанижеш 80 бр., това вече са 56 см, а да не забравяме, че главичката е едва 47 см.
Цитирай
и аз да се запиша тук запалих се по плетенето сомо че все не мога да разбера как да правя свивката поп мишницата и имам изплетено елече но ме е срам да го покажа Embarassed
Здравейте,
да се запиша при вас. Аз лично плета от много години, но по повод на свивките ми е малко трудно. Точно поради тази причина се изтарикатих и когато трябва да правя свивки на пуловерчета на мойте дечица ги правя с реглан ръкав (пояснявам - плетете предница, гръб и ръкави до под мишничките или до там където би трябвало да е свивката и след това съединявате всички части като свивате). Ако някои се интересува бих могла да дам повече обяснения.
Цитирай

Толбухин

Качих снимки на шала и пуловера на мъжо.  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=73806&photo=9
 benioo знам за какво говориш тази блуза на Емо е такава:
   http://www.snimka.bg/album.php?album_id=73806&photo=2
Новата която плета е от същия модел.
Цитирай

Пловдив

Ати, boomerang, Snejana_G, благодаря ви за помощта!   :bouquet:

Steisi, аз си знам, че съм зле с математиката. Добре, че ме поправи, иначе щеше да се получи шапка за мен, а не за бебка  35 70 бримки ще нанижа на обръч да няма ръб и ще свивам на четири места. Онази шапка ми харесва, но мисля, че като свивам, ще стане по-добре и ще приляга по главичката. Ще пробвам пък да видим, но първо да довърша терлиците, че обичам като се захвана за нещо да го водя до край.

Летяшта кравке, супер е шала, ама няма да питам как се прави, че аз такива висини кога ли ще достигна.

EM4O, и твоите неща са изпипани. Най-много ми хареса блузката с полото и ципчето отстрани. Като опра до такова нещо да плета ще те търся за съвет.

Цитирай

София

benioo, EM4O, дайте акъл за реглана , че никога не съм плела. Аз доколкото разбрах, на нивото на подмишниците се нанизват 4-те части на едната игла или на обръч и така чрез свиване се стеснява плетивото към гърлото. Обаче не мога да си представя как от 4-те конеца става един. Или завършвате отделните части и после изтегляте бримки за съединяването.
Влади, успех с терличките и шапката! И да се похвалиш накрая!
Цитирай
Steisi - Аз съвсем скоро приключих с едно пуловерче на дъщеря ми с реглан. Значи изплиташ всичките части до подмишниците и след това нанизваш на един обръч. Това с конеца не е голям плоблем просто остава само един, но не го завършвам и да издърпвам конци. Желая успех, на линия съм, ако мога да помогна.
Цитирай

Влади искам да ти напиша една схема за изплитане на шапка. Размерът е по-голям от това, което ти е необходимо на теб, но ще намалиш в процеса на работа. Бримките са дадени за плетене с игли № 3 и сигурно за това са повече, от това което е необходимо за твоето бебе.

Започва се с 96 бр.
Плетат се 25 реда гладка, лицева плетка.
Започва се свиване на всеки втори ред през 8 бр.
Когато останат 48 бр. свиването продължава на всеки ред.
Завършва се, когато на иглите останат 4-5 бр.
« Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 18:07 от Snejana_G »
Цитирай

Толбухин

Значи за реглана  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=73806&photo=10
Това е новата блуза на Емо.
Цитирай

Пловдив

Благодаря ти, Snejana_G !

А можеш ли да ми кажеш как изглежда тази шапка. Подобна ли е на тази от снимката, която показах, или се получава островърха?

Цитирай

Варна

Оказа се, че нямам снимки на плетивата си Sad Намерих една откъслечна, но тъй като се справих с плетката ми се искаше да ви я покажа

като кликнете се вижда по-голяма
Цитирай

София

А пък аз съм се захванала да плета пуловерче на бебка  Mr. Green Само че от 2 цвята /за пръв път съчетавам/. Имам въпрос: как го правите, бе, хора  Crazy , така че да не се реже конеца, но и да не се вижда  35  В моя случай има кантове в долната част на плетивото с втория цвят, но после в средата на предницата искам да добавя шарка и се чудя как става номера?  newsm78
Помагайте ми моля   Praynig възможно най-бързо, че да продължавам нататък  bouquet
Хубав ден!
Цитирай

Благодаря ти, Snejana_G !

А можеш ли да ми кажеш как изглежда тази шапка. Подобна ли е на тази от снимката, която показах, или се получава островърха?

Прилича на това, което показа. Свивките са много плавни по главичката. Това, което видях на снимка е с едни шарки като листа, но умишлено избегнах това затруднение в описанието. Мисля, че ще стане хубаво и без тях.
Цитирай
[ В моя случай има кантове в долната част на плетивото с втория цвят, но после в средата на предницата искам да добавя шарка и се чудя как става номера?  newsm78
Помагайте ми моля   Praynig възможно най-бързо, че да продължавам нататък  bouquet
Хубав ден!
[/quote]
Много зависи от това каква е плетката на пуловера, напиши, за да мога да ти помогна.
Цитирай

Русе

...
аз обичам такива плетки с картинки, но са много пипкави. ако е само една едноцветна фигура, ще ползвам 3 кълбета- основен цвят, после цвета от фигурата, после пак основен цвят. когато сменяш цвета, трябва да кръстосаш конците, за да не се получава дупка между бримките...
Цитирай

София

benioo, много благодаря, но пак не разбрах как от 4 конеца остава един. Нали имаме два ръкава, гръб и предница, към които върви по едно кълбо прежда, т.е. общо 4 нишки. Как ги свеждаш до една?
Сигурно пресмяташ и колко бримки ще ти трябват за около вратлето и си правиш сметката през колко реда да свиваш? И се свива на 4 места, нали? От двете страни на всеки ръкав.
Цитирай

Русе

benioo, много благодаря, но пак не разбрах как от 4 конеца остава един. Нали имаме два ръкава, гръб и предница, към които върви по едно кълбо прежда, т.е. общо 4 нишки. Как ги свеждаш до една?
Сигурно пресмяташ и колко бримки ще ти трябват за около вратлето и си правиш сметката през колко реда да свиваш? И се свива на 4 места, нали? От двете страни на всеки ръкав.
Стейси, ако нямаш против , обяснявам- като изплетеш 2 ръкава, гръб и предница, късаш конеца на всичките, освен едно, без да завършваш плетката. прехвърляш всички бримки на обръч и с оставения конец продължаваш нагоре към вратната извивка Very Happy
Цитирай
Точно така правя и аз, а свивките са на 4 места, аз личо свивам на всеки ред. Ако искаш да се получи един декоративен ред от пред на свивката, трябва да водиш бримчица, в моя случай лицева.
Цитирай

София

Ами, основната плетка е лицева, а шарката ми се щеше да е жартиерна  newsm78 , за да изпъква. Искаше ми се да е цвете /4 листенца/, но нещо не се справих и с оразмеряването /схемата на картинката/. И всъщност редът започва със зелено лицева, после е едното листенце в жълто, после разстоянието между 2-те листенца е зелено, другото листо и довършвам реда със зеленото.  Mr. Green  Дали се разбра  newsm78
Цитирай

София

Благодаря за реглана! Сега разбрах. А откъснатите конци, които висят завързвате за единствената водеща нишка, когато стигнете с плетене до тях, нали?
Цитирай

Русе

Ами, основната плетка е лицева, а шарката ми се щеше да е жартиерна  newsm78 , за да изпъква. Искаше ми се да е цвете /4 листенца/, но нещо не се справих и с оразмеряването /схемата на картинката/. И всъщност редът започва със зелено лицева, после е едното листенце в жълто, после разстоянието между 2-те листенца е зелено, другото листо и довършвам реда със зеленото.  Mr. Green  Дали се разбра  newsm78
ако листенцето е малко, може да си прехвърляш водещия зелен конец зад жълтото листо
Цитирай

Русе

Благодаря за реглана! Сега разбрах. А откъснатите конци, които висят завързвате за единствената водеща нишка, когато стигнете с плетене до тях, нали?
да, точно така
Цитирай

София

Предполагам, че по подобен начин се плетат и онези пуловери, които имат платка в горната част. Там как се правят свивките?
Цитирай
Момичета, аз в момента плена едно много пухкаво елеченце на моята дъщеря. Избрях де е елече, за да имитира тези пухкави елечета на какичките, които тя харесва. Само, че си мисля не може да е с цип, защото е много пухкаво и ще се защипват пушчетата. С копчета ще простее, мислех за кукучки, вие как мислите.
Цитирай

София

А какво ще кажеш за дървени копчета  Very Happy Има и в различни форми, много ми харесват, но зависи дали ще утиват на плетивото.
Цветето е по-големичко и затова ми се стори малко кофти отзад като виси зеления цвят! Но май така ще е на всеки ред  newsm78
Цитирай
за цветето, пробвай да задържиш зеления конец, който се налага да виси отзад с този, който използваш в момента. Може да не е на всяка бримка да го захващаш, просто тук, там за да не виси и да не се закача в последствие. Предполагам, че ти стана ясно, просто прихващаш със конеца, с който плетеш, зеления, който виси. Дано си разбрала.
Цитирай

Русе

Цветето е по-големичко и затова ми се стори малко кофти отзад като виси зеления цвят! Но май така ще е на всеки ред  newsm78
ако искаш да няма конец отзад, ще трябва да плетеш с два конеца в основен цвят, както предложих по- надолу в темата. повече кълбета, но е по- изчистено от опаковата страна
Цитирай

Оказа се, че нямам снимки на плетивата си Sad Намерих една откъслечна, но тъй като се справих с плетката ми се искаше да ви я покажа

Много хубава! Тези "пчелни килийки" са страхотна плетка, но става бавно, ходи много прежда. Но ако вземеш да ми я припомниш тази плетка ще ти бъда благодарна и може да я пробвам за един шал примерно.
Цитирай

София

Мили мами, благодаря за помощта! Точно така си мислех и аз като варианти, но все пак не съм плела с 2 цвята досега и е хубаво човек да се допита. Снощи го плетох и после разплетох, а то се оказа, че така си се правело  hahaha
Цитирай

Варна

Sneji и аз самата съм забравила ще си издиря записките и ще ги пусна  Mr. Green С такава любов я плетох за племенника си  Hug че нямаше значение колко бавно ще стане  Blush
Цитирай

София/Благоевград

Момичета как правите илици за копчета при плетене Embarassed
Цитирай

София

Иликът: в едната посока свиваш 2-3 бримки /според големината на копчето/, а в другата посока наддаваш толкова, колкото си свила! Така се получава дупчица!
Цитирай

София/Благоевград

ribkata, благодаря за бързия отговор!
Цитирай

Пловдив

Нещо се поизгубихме, но най-вероятно е, защото сме се отдали на плетене  35

Аз днес завърших вторият чифт терлици. Те са по схемата на тити и се получиха по-добре от първите. Скоро ще кача снимки.

Сега започвам шапка по схемата на Снежана. Ще видим какво ще се получи.

http://images11.snimka.bg/001487529.jpg

А това трудно ли се плете? Триъгълно деколте как се прави. Помагайте, че като свърша шапката искам да продължа с него.

Цитирай

Браво за терлиците. И аз ще започна една шапка, след като си свърша сегашното плетиво (а то от 2 дни не е мръднало щото само плета и разплитам). За триъгълното деколте ще ти пиша допълнително. Не е трудно. Като изплетеш гръбчето и ръкавките ще кажеш. Много са готини тия джобчета на предничката. Тях ще ги сложиш ли?
Цитирай

Пловдив

Много са готини тия джобчета на предничката. Тях ще ги сложиш ли?

Ами, иска ми се, ако дадете идеи как да стане. Но си права, че първо трябва да стигна до тях.

Сега имам друг проблем, свързан с шапката. Нали реших да е на обръч и да изплета първата и последната бримка заедно, за да няма ръб. Да, обаче, как да ги изплета заедно, като обрачът е по-голям от плетката и краищата не се събират? Ако го скъся, което е възможно, когато започна да свивам бримките ще станат по-малко и пак ще е невъзможно да се плете. Сега обмислям вариант да я плета на 5 куки. Дали ще стане? Или да не се мъча, а да си я изплета с шишовете и после да я зашия. Чакам съвети. Спешно е! Ето, тази вечер ми е пропиляна, защото вместо да плета, се чудя как да я започна тази прословута шапка.  35

Цитирай

София

Отговарям веднага, защото аз те насадих на тия пачи яйца с обръча.  35 Обръчите са със стандартна дължина. Просто го прибутай малко, нали е гъвкав. Бримките се разполагат по дължината на едната игла и се спускат надолу по гъвкавата жица. Плете се с другата игла. Постоянно се въртят в кръг. Удобното е, че можеш да движиш тая жица, както ти е удобно. Не знам дали ме разбра. Няма ли някоя съседка, която да ти помогне.
Ще взема аз да се вдигна. В кой край си?

А си права, че съм се отдала на плетене. Преполовила съм един пуловер на хлапето. Планирам и втори. И двата са от остатъци, вдъхновени от жилетката на Лулуто. После ще се заемам с реглана.  Very Happy
Цитирай

Бургас

Това наистина е много сладко

и мен малко ме затруднява деклотето,но мисля да намеря по списанията някой модел с остро деклоте и да го използвам за свивките и за ръкавите , джобчетата някак си ще ги "натъманя" и тях,но това като свърша пончото ,шала и шапката за мен
Цитирай

Русе

Сега обмислям вариант да я плета на 5 куки. Дали ще стане? Или да не се мъча, а да си я изплета с шишовете и после да я зашия. Чакам съвети. Спешно е! Ето, тази вечер ми е пропиляна, защото вместо да плета, се чудя как да я започна тази прословута шапка.  35

ще стане, но е по- пипкаво
Цитирай

София

Ех, чак сега видях, че си от Пловдив.  newsm78 Ако Бу спретне някоя среща на Ла Лече Лига, ще съчетая идването, но иначе едва ли ще се вдигна.
Цитирай

"V - образно" деколте:

Пресмятане:1. Трябва да се определи дълбочината на деколтето, като се има предвид, че допълнително се наплитат около 2 см бие.
2. Определя се средата на предницата. Ако бримките са четен брой в средата се свиват 2 бр., а ако са нечетен се свива 1 бр. (Свиването става като 2 бр. се изплитат заедно).
3. Определя се дължината на рамото, това е броя на бримките, които свършват плетивото на рамото. При достигане на този брой бримки се спира свиването и се плете право до завършване на предничката.

Изплитане на предницата:При достигане на нивото, на което ще започне оформянето на деколтето плетивото се разделя на 2 части, които се доплитат поотделно. Когато се плете първата част бримките за втората стоят нанизани на обръча без да се минава през тях. Свива се на всеки втори ред по 1 бр. При достигане на броя бримки за рамо се спира свиването и се доплита право. Плетивото се завършва, конеца се завръзва за втората част и тя се плете огледално на първата.

Оформяне на бие:Съединяват се предница и гръб на раменцата. Изваждат се бримки за бието. На предницата в острата част се изплита една лицева водеща бримка. От двете и страни на всеки 2-ри ред се свива по веднъж. Плете се в кръг безконечно или разделено на две като зашиването се прави отзад или при едното раменце. След 2 см. бримките се завършват.
Цитирай

Пловдив

Steisi, както разбрах ще я шия шапката, или пак не съм разбрала?  newsm78 Обяснявайте като за лаици, че нищо не схващам  Embarassed

Галахен, ако намериши модел, сподели го с нас. Тя Снежана много хубаво го е написала, ама аз чак като стигна до там, тогава ше разбера дали съм го схванала.

Цитирай

Заший я шапчицата. По лесно ще си броиш редовете. Ръбчетата при плетивата се избягват за съвсем малки бебета да не им убиват, когато лежат примерно. Твоята сладурка вече сяда, нали?
Цитирай

Бургас

Vladi_Mira,сканирах модела който мислех да ползвам  за размери, а за деклотето елека ,но на Снежана обяснението ми се струва по-лесно.Този пуловер е без свивки за ръкава,защото е по-лесно   Embarassed

http://snimka.bg/album.php?album_id=74742
Цитирай

Да си покажа и аз първата готова шапка:
http://www./photos/15622/o632984218012031250.JPG
Периферията доста ме затрудни. Няколко пъти разплитах, но така и не можах да я докарам. Накрая я оставих малко накъдрена. Май грешката ми е, че още на първия ред наддадох повече, отколкото трябваше. Ще  сложа украса, за да не се забелязва много.

Искам да ви попитам как според вас е направено това "ръбче" в основата на периферията на тази шапка:
http://www.yellbaby.com/images/DL2018.jpg
Цитирай

София

Периферията доста ме затрудни. Няколко пъти разплитах, но така и не можах да я докарам. Накрая я оставих малко накъдрена. Май грешката ми е, че още на първия ред наддадох повече, отколкото трябваше. Ще  сложа украса, за да не се забелязва много.

Искам да ви попитам как според вас е направено това "ръбче" в основата на периферията на тази шапка:

Харесва ми, страхотно си се справила!
А как се получава горното ръбче, свиване или?

Отдавна се увличам, но още се уча...
Цитирай

Горе съм направила един ред със "стълбчета с една нямятка" и затова се е получило ръбче.
Цитирай

Ати страхотна шапка  bouquet
Цитирай

София

Ати, чудесна шапка си измайсторила! bouquet
Цитирай

София

Браво, Ати!  smile3501 Аз още прохождам в областа на 1-ната кука. Как става така, че се сменя посоката на плетивото? Т.е. как от хоризонталната област на върха на главата се преминава във вертикалната?
Цитирай

Варна

Ати шапката е просто невероятна и се конкурира с тези от сайта  bouquet

Цитирай

Пловдив

Шапката наистина е много красива!

Галхен, благодаря ти! Да видим след толкова помощ какво ще измайсторя.

Цитирай

Лелееее, от час и половина чета ли четааа.... Значи аз съм прохождащ плетец така да се каже Blush. Преди доста време на магия (т.е. - импровизирайки) бях изплела едно гащеризонче за голямата кака (тогава бебе), после поплетвах я някой терлик, я елек , ноооо ... са нищо в сравнение с вашите красоти  Hug Каня се и аз да понаплета пак нещичко, да видим. Много идеи ми дадохте!
Дано темичката остане... Няма ли начин да се закове?
Тези дни ще ви дам схемата на едно супер готино пуловерче за момиченце на около 6-7 години. Предницата , гръбчето и ръкавите са триъгълници в долната си част и с реснички, реглан ръкав. Плетката е само лице ако се не лъжа, но така и не го докарах докрая - омотах се нещо , а и нямах време. Виждала съм го измайсторено та затова знам че е суперско. 
http://www.stitchdiva.com/ProductInfo.aspx?productid=SDS-031
Флюбих са в ей това нещо! Ама как става? Някой да има идея някаква?
Цитирай

Благодаря ви за хубавите отзиви! Всъщност не се получи перфектното изпълнение, но сега съм започнала втора и се надявам да стане по-добра. Аз честно казано за първи път плета нещо по-голямо от мартеница и също се смятам за начинаеща.

Браво, Ати!  smile3501 Аз още прохождам в областа на 1-ната кука. Как става така, че се сменя посоката на плетивото? Т.е. как от хоризонталната област на върха на главата се преминава във вертикалната?

Steisi, когато се плете горната хоризонтална част, на всеки ред се наддава. Получава се спирала като черупка на охлюв. Когато се достигне необходимата ширина, отговаряща на големината на главата, се плете без бримките да се увеличават. Така се изплита цилиндъра надолу.
Цитирай

София

Ати, благодаря за бързия отговор! Ще пробвам някой ден.
Дива котке, пуловерът ми се вижда съвсем стандартен. Просто вместо популярния ластик (1 бр. лице, 1 бр. опако) се плете някакъв жакардов мотив с наддавки и свивки. Това украсява и придава чар на пуловера.
Цитирай

Русе

поздравления! аз съм все още на дъното...
относно питането ти- според мен шапката е плетена от долната страна на цилиндъра към темето, а после са извадени бримки за периферията и е плетено към крайния ръб. хм, някой разбра ли какво имам предвид?
« Последна редакция: вт, 07 ное 2006, 14:00 от boomerang »
Цитирай

Варна

Ати, много си бърза бре! Браво! Аз съм още в началото на цилиндъра.
За ръбчето на синята шапка - моето предположение пък е обратното - плетене от центъра кръг, после цилиндърчето и дотам. А периферията отвън навътре и последния ред да се изплете с основата на шапката  newsm78 
Цитирай

[Дива котке, пуловерът ми се вижда съвсем стандартен. Просто вместо популярния ластик (1 бр. лице, 1 бр. опако) се плете някакъв жакардов мотив с наддавки и свивки. Това украсява и придава чар на пуловера.

Хм, ами да речем - свивките в предната част ми е ясно горе долу как ще станат, самата плетка ми се стувааа... обикновенна лицева, но как стават тези красоти по бието , подгъвите - не ми е ясно  newsm78. А много , много ми е хубав! И се чудя - деколтето допълнително ли е правено?
И ако е жакардов мотив - как аджеба става? Или просто трябва да се опитва докато налучкаш плетката?
Чакам идеи...
Цитирай

София

Жакардова плетка е всяка, която има някакви елементи от дупчици (свивки и наметки), които образуват мотиви. Плете се по схема върху няколко реда, като обикновено всеки ред е различен...... или са различни лицевите редове, а опаковите - само опакови бримки. Можеш да потърсиш такива схеми от ИНтернет, по книги за плетивото, от списания. Най-лесното изпълнение ми се струва, че е в един момент, както си плела лицева плетка, да започнеш такъв/няколко такива мотив/и върху средните няколко бримки (в зависимост от схемата, която си избереш.) Когато стигнеш височина за деколтето, просто да разделиш плетивото на две части по средата, без свивки и да продължиш нагоре двете парчета до рамото.
Възможни са и други варианти за бието, но това ми се вижда най-лесно.
Цитирай

От малка мога да плета, първо плетях на куклите, после на сестра ми, че по-малка, и накрая на мен, обаче от години вече нямам нерви за това, последната ми плетка беше преди 5 години, едно сладко пуловерче с петле за племенника, така стои недовършено.
Вчера обаче получих новия каталог на Victoria's secret и там си харесах много готин червен пуловер. Като влязох в сайта останах разочарована, защото червен въобще няма, има го в синьо, черно и бяло, а аз го искам само в червено, та сега се замислям дали да не си го изплета.

Ей този е умопомрачителен простоооо. Но ми се вижда доста сложен...? Или? Някой разгада ли го?
Цитирай

Гр. Варна

Запис и аз в темичката!  bouquet

Момичета много ми хареса това бяло момчешко пуловерче, не ми се вижда никак сложно, но никога не съм плела джобове, някой ще ми каже ли как става, и на какви куки трябва да се плете според вас.
Цитирай

Запис и аз в темичката!   :bouquet:

Момичета много ми хареса това бяло момчешко пуловерче, не ми се вижда никак сложно, но никога не съм плела джобове, някой ще ми каже ли как става, и на какви куки трябва да се плете според вас.

Плете се на две игли или обръч. Джобовете му придават много свеж вид настина. Според мен биха могли да се изработят като на готовата предничка се извадят допълнителни бримки с широчината на джоба, които да се изплетат с гладка лицева плетка до желаната дължина, накрая завършва с ластична плетка в синьо 2 лицеви, 2 опакови. От двете страни се зашива за предницата.
Цитирай

Гр. Варна

Снежана, благодаря, обаче аз всъщност исках да попитам на кой номер куки, че не обичам да са много тънки.
Цитирай

Снежана, благодаря, обаче аз всъщност исках да попитам на кой номер куки, че не обичам да са много тънки.

Зависи от преждата и от начина по който плетеш. Аз например много стягам и почти никога не плета с тънки. На всяка прежда е указано с какъв номер е добре да се плете. Да кажем за средна дебелина № 3 или 3,5.
Цитирай

Русе

Някой разгада ли го?
аз бих започнала от под гърдите и продължавам надолу. Ръкавите също. После изплитам  платката през гърдите и от горната й страна изваждам бримки за ластика. накрая зашивам всички части...
може и да има по- лесен начин, ще умувам
Цитирай

аз бих започнала от под гърдите и продължавам надолу. Ръкавите също. После изплитам  платката през гърдите и от горната й страна изваждам бримки за ластика. накрая зашивам всички части...
може и да има по- лесен начин, ще умувам
Амиии, добре , тези вертикалните плетеници са ясни, но хоризонтални? Искаш да кажеш, че и платката се плете като обикновенна вертикална плетеница ли? Ами за ръкавите? да не би да се почва от деколтето плетенето? Има ли вариант да стане тази красива плетеница ако се плете хоризонтално? Не знам разбрахте ли ме, ама...
Цитирай

Гр. Варна

Според мен това на гърдите и горната част на ръкавите се плете заедно вертикално. Незнам само ластика, от него ли се почва, или с него се завършва.
Цитирай

търся описание на детска рокличка
Цитирай

София

Имам идея за изплитане на някакви дрешка на 1 кука. Още прохождам в тази област, та имам някои въпроси:
Има ли изискване към твърдостта на нишката?
Кой номер кука се използва за среднодебела прежда?
Как пресмятате как ще расте плетивото? Мостра-образец ли се изплита първо, както на 2 игли?
Кой тип бодове дават най-бърз растеж на височина? Сигурно висок пълнеж..... Very Happy Very Happy Very Happy
Цитирай

София

Мога да плета само шалове, изплела съм 2 и 1/2!Обаче много искам да оплета шапка, но не знам как! Sad
Цитирай

За колко голямо дете?
Цитирай

Мога да плета само шалове, изплела съм 2 и 1/2!Обаче много искам да оплета шапка, но не знам как! Sad

Погледни 2-3 страници назад в темата. Ще намериш обяснения как се плете шапка на 2 и на 5 куки
Цитирай

Русе

Амиии, добре , тези вертикалните плетеници са ясни, но хоризонтални? Искаш да кажеш, че и платката се плете като обикновенна вертикална плетеница ли? Ами за ръкавите? да не би да се почва от деколтето плетенето? Има ли вариант да стане тази красива плетеница ако се плете хоризонтално? Не знам разбрахте ли ме, ама...
плетеницата може да стане такава само с вертикално плетене ( от лявото рамо към дясното)
Цитирай

Толбухин

тук има роклички:   http://www.elfinhouse.com/index.php?option=content&task=view&id=145
Цитирай

Seattle, USA

Ето сега го има и в розово показан и се вижда по-добре как е плетен. Присетихте ме с тая тема да видя дали са пуснали червения, и се оказа че има и други цветове, но ще ги има чак февруари.
В списанието се вижда по-добре, значи долната част се плете отдолу на горе, като на всеки 10 реда се свиват по 2 бримки заедно с тази лицевата водеща. Горната напречна плетеница се плете отделно и се зашиват към нея долната част и ръкавите. Нанизват се бримки за ластика и се изплита.
А аз си мислех че първо се изплита напречната горна плетеница, от нея се нанизват бримки за долната част и ръкавите от едната страна и ластика за яка от другата. Т.е. мислех си че долната част и ръкавите се плетат от горе надолу, като се разширяват но се оказа обратното.
Цитирай

Толбухин

Tannita верно сега се вижда по-добре.Но на ме лично не ми е ясно как се изплита.
Блузката на малкия е готова ,днес ще я изгладя и ще вия покажа.Вече почнах нова за мен.
Цитирай

Здравейте, момичета!!! Вчера открих този страхотен форум. И съм много щастлива за това. Не можах да прочета всичко, но това, което видях много ми харесва. Особено доволна съм, че Ви открих!!! Много обичам да плета.
Цитирай

Здравейте, момичета!!! Вчера открих този страхотен форум. И съм много щастлива за това. Не можах да прочета всичко, но това, което видях много ми харесва. Особено доволна съм, че Ви открих!!! Много обичам да плета.

Много ще се радвам, ако покажеш някои твои неща. Колкото повече посещения на темата, токлова по-интересно за всички ни. Аз също съм доволна от развитието на темата.
Цитирай

http://snimka.bg/album.php?album_id=71621&photo=3

Направих плетеницата за платката на тъмно синия/розовия пуловер. Жалко, че моята снимка е гадна и не се вижда добре...
« Последна редакция: чт, 09 ное 2006, 17:00 от Snejana_G »
Цитирай

София

тъкмо се питах как ще стане после сглобяването. Предполагам, че ще се зашие на едното рамо?!
Цитирай

Гр. Варна

Малката плетеница ми е ясна, обаче голямата как става и най-вече как се извива така плавно?
Цитирай
Може ли схемите на двете плетеници? Благодаря
Цитирай

http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1511345

Това ми е любимо. Има описание, само че не е на български. Обаче кройката и схемата на плетката е разбираема. Мерките са за 6 мес., но мисля че лесно може да се пригоди за по-голямо.
Цитирай

Град София

Здравейте, имам нужда от помощта Ви. Харесах си този пуловер, но не се справям с руския, не мога да разчета и схемата
http://webposidelki.ru/i/VZ/Mod/S/JM/32.1.jpg
Помогнете ми с превод и разчитане на схемата /Кой символ какъв бод означава?/
Цитирай

Пловдив

Ако искаш идея за шапка на бебо се разрови по-напред в темата. Снежана даде една схема. Аз вчера завърших шапката и се получи много добре. Вече имам едни терлици и една шапка за показване, но ще направя и шал към нея и тогава.

След шала започвам с бялата блузка със синьо по края. Вече си купих прежда. Скоро ще ви затрупам с въпроси.

Аз запалих и майка ми по плетенето и вижте каква шапка измайстори тя за два дни:

http://images12.snimka.bg/001517000.jpg

Не се вижда много хубаво, но се плете много лесно и е много ефектна. Ако някой иска ще му обясня как става.

Цитирай

Влади аз лично не съм пробвала шапката защото моето дете е голямо и си мислех за увеличаване на бримките и друго пресмятане за да пасне на нашия размер. Много се радвам, че твоята се е получила и чакам с нетърпение да я покажеш.

Шапката, която майка ти е изплела също е готина.

Аз в момента плета жилетка тип "болеро" за себе си, но все не я улучвам и много често разплитам. Исках да направя "шал яка", но не съм плела никога и не се получи точно това, което очаквах пък и не намерих описание някакво на това, което си представям. Вече плета ръкави, скоро ще шия и ще снимам...

Нещо другите мами плетат усилено и се спотайват, та темата ни често изпада на задни страници.
Цитирай

София

А как се "изваждат" бримки?  newsm78
Например за бие, което се плете отделно. Има обяснения по-нагоре, но не ги разбирам... Embarassed
Не може ли двете части просто да се зашият?  Laughing
Съжалявам за тъпите въпроси...ама като не мога да си го представя образно...
Цитирай

Пловдив

Снежана, на мен тази жилетка много ми харесва, но ми се вижда сложна за мойте нищожни способности.

http://images12.snimka.bg/001519942.jpg

Цитирай

А как се "изваждат" бримки?  newsm78
Например за бие, което се плете отделно. Има обяснения по-нагоре, но не ги разбирам... Embarassed
Не може ли двете части просто да се зашият?  Laughing
Съжалявам за тъпите въпроси...ама като не мога да си го представя образно...

Когато двете части се зашият се получава ръбче на шева, което е грозно. "Изваждането" на бримки става като с иглата съвсем в края на плетивото се издърпва нишка, която ще бъде бримка при плетенето на бие. По този начин могат да се изваждат бримки от плетивото около цялата вратна извивка.
Зашиват се предницата и гърба на раменете. Получава се една "дупка" за главата. Около нея трябва да се извадят бримките, на които да се изплете бието.
Не знам как по образно да го опиша.......

Влади това е модела, който се опитвам да постигна и макар, че имам известен опит срещам затруднения, плета, разплитам..... Ще снимам, когато има какво, че нещо и сега се ядосах на извивката на ръкава.
Цитирай

Ето сега го има и в розово показан и се вижда по-добре как е плетен. Присетихте ме с тая тема да видя дали са пуснали червения, и се оказа че има и други цветове, но ще ги има чак февруари.
В списанието се вижда по-добре, значи долната част се плете отдолу на горе, като на всеки 10 реда се свиват по 2 бримки заедно с тази лицевата водеща. Горната напречна плетеница се плете отделно и се зашиват към нея долната част и ръкавите. Нанизват се бримки за ластика и се изплита.
А аз си мислех че първо се изплита напречната горна плетеница, от нея се нанизват бримки за долната част и ръкавите от едната страна и ластика за яка от другата. Т.е. мислех си че долната част и ръкавите се плетат от горе надолу, като се разширяват но се оказа обратното.

Може и по твоя начин.Тогава няма да пришиваш едната част към другата ,а ще си извадиш определения брой бримки./както е при ластика на диколтето/Така ръба от зашиването ще бъде избегнат и ще е по-добре.Същото е и при ръкавите.Изваждаш бримки от хоризонталната плетеница и плетеш като наддаваш/за да се получи формата/Избягваш грубите шевове.
« Последна редакция: нд, 12 ное 2006, 18:35 от Didia »
Цитирай

София

Здравейте, аз наистина плетях усилено и дълго не съм влизала в темата.  Very Happy Остава ми един ръкав и зашиване на едно пуловерче от остатъци и съм готова да снимам. Ще ми се да направя нещо на 1 кука около вратлето, но ще видим какво ще стане.

Буби, от схемата, която си дала мога да кажа, че онзи символ с чавката, върху която пише 5 еозначава, че от 1 бримка се изважват 5 нови бримки. Разбрали ме, мушкаш в една и съща бримка и я изплиташ 5 пъти, с други думи. Там,  откъдето я взе сигурно е имало и други сканирани страници, нямаше ли някъде в началото общо обяснение на използваните символи? Поне ако беше по-ясна нимката, можехме да гадаем, но сега............

Снежи, а накрая все ще има някакъв шев при сглобяване на самата плетеница, нали? Отстрани, при ръкавите ли ще бъде?
Цитирай

Снежи, а накрая все ще има някакъв шев при сглобяване на самата плетеница, нали? Отстрани, при ръкавите ли ще бъде?

Или от зад на гърба за да е 1 шев, някак несиметрично ще дойде само на едното рамо. Може този шев да продължи и за бието освен ако него не го направим безконечно плетиво.
Цитирай
И все пак някой може ли да ми изпрати схемите на двете плетеници? Много моля за помощта Ви.
Цитирай

Или от зад на гърба за да е 1 шев, някак несиметрично ще дойде само на едното рамо. Може този шев да продължи и за бието освен ако него не го направим безконечно плетиво.
     За да няма груб шев отзад на гърба плетеницата не се завършва ,а бримките се оставят свободни.Края на конеца се вдява в игла и бримките се "изплитат" ако така мога да кажа с иглата.Не зная дали ще ме разберете ,но това означава да се заплете свободната бримка в края на плетеницата със съответната от началото на плетеницата и така всичките.При това зашиване не се получава ръб.Аз лично така зашивам и блузите на рамената.Оставям свободни бримките на гърба и предницата и ги доплитам с игла.В немските списания има схема за този начин на завършване.Ще поровя в списанията и ще снимам за да ви изпратя.За съжаление сега нямам време.
                 Поздрави.
Цитирай

София

Това е много добра идея, Дидиа. Почти си го представям, но ще е по-добре ако пуснеш преснимана схема.
Цитирай

момичета,
подреждам архивите си тези дни и намерих едно списание за плетки. Тъй като не плета и няма  вероятност някога да се науча си викам поне да дам схемите ,които имам на някой на когото са нужни.Smile

Това
е едно списание на руски , Ирена или нещо подобно се казва има снимки на моделите и схеми. Имам още доста подобни списания само да ги намеря.
А може да погледнете за идеи и в този албум
http://hipatia3.multiply.com/
Аз мога само да разглеждам разни плетки и съвсем неблагородно да завиждам:))
Цитирай

Град София

Здравейте, аз наистина плетях усилено и дълго не съм влизала в темата.  Very Happy Остава ми един ръкав и зашиване на едно пуловерче от остатъци и съм готова да снимам. Ще ми се да направя нещо на 1 кука около вратлето, но ще видим какво ще стане.

Буби, от схемата, която си дала мога да кажа, че онзи символ с чавката, върху която пише 5 еозначава, че от 1 бримка се изважват 5 нови бримки. Разбрали ме, мушкаш в една и съща бримка и я изплиташ 5 пъти, с други думи. Там,  откъдето я взе сигурно е имало и други сканирани страници, нямаше ли някъде в началото общо обяснение на използваните символи? Поне ако беше по-ясна нимката, можехме да гадаем, но сега............

Стейси, благодаря.
Няма описание символите, които са използвани в схемите, за съжаление. Обяснението ти го разбрах, благодаря.
Цитирай

Пловдив

Хипатия , благодаря!

Някой може ли да разчете този шапка как се плете?

http://www.straw.com/cpy/patterns/iceland_babyhat.html
Цитирай

Бургас

Хипатия, много хубави неща има в тия списания,запазих си някои по-прости моделчета,другите ги оставям на майсторките,благодаря ти bouquet
Цитирай

Abu Dhabi

нещастна съм! След двуседмично прекъсване, изплетен гръб и предница до половината, реших, че сда тесни/или аз дебела/ и ги разплетох. Почвам отначало на +15 бримки. Имам толкова намислени неща, а сега ще се мотая до Коледа с този пуловер.....
Като стигна до реглана, ще питам пак.
Цитирай

Русе

Записвам се.  Very Happy

И аз съм от плетачките, сега правя шалчета за благотворителния базар.

Ще изчета темата и се включвам активно и аз.
Цитирай

И все пак някой може ли да ми изпрати схемите на двете плетеници? Много моля за помощта Ви.

Честно казано мен ме няма по схемите никак. Много повече им се "сещам" на плетките като ги гледам, а пък то на розовия пуловер добре се вижда. На кратко за голямата плетеница: Първия ред се започва с 6 оп. бр.*; 3 л.**; 3 оп.; 6 л.; 3 оп.; 3 л.; 6 оп.; На втория ред бримките се плетат така, както се виждат, както и следващите редове до 6-ти вкл. На седми ред започва оплитането между 6-те бр. лицеви в средата. 3х3 им се разменят местата. Правят се 2 или 3 такива оплитания. По-трудно е след това, когато преплитането се прави между всички бримки: крайтите три л. бр. трябва да преминат в средата, а на тяхно място да дойдат онези средните, които преплитахме до тогава.

*оп. бр. - опакова бримка;
**л. - лицева бримка.

Хипатия страхотна работа. Много от тия неща ми харесват, а ти направо и описанията ни предлагаш. Много ти благодаря.
Цитирай

нещастна съм! След двуседмично прекъсване, изплетен гръб и предница до половината, реших, че сда тесни/или аз дебела/ и ги разплетох. Почвам отначало на +15 бримки.

Много добре знам за какво говориш, съчувстам ти в същата ситуация съм се поставила
Цитирай

София

Уф, много мразя да разплитам. Хайде, успех! Дано наваксаш бързо. На мен ми остава едно ръкавче ......... и идеята за нещо на 1 кука около врата. Хич не ми върви нещо напоследък, но ви чета с интерес.
Снежи, приеми и моите благодарности за схемата. Абе, друго си е някой да ти я напише, а не да се взираш.
Цитирай

София

Записвам се.  Very Happy

И аз съм от плетачките, сега правя шалчета за благотворителния базар.

Ще изчета темата и се включвам активно и аз.

Аааа покажи, покажи!

Някой питаше за шапки ето тук
някои са ми малко "в повече", но пък идеи има много.
Цитирай

Варна

Някой може ли да разчете този шапка как се плете?

http://www.straw.com/cpy/patterns/iceland_babyhat.html
Според мен : Плетено е на пет куки или на обръч, но май ще е по-лесно на пет куки. Започваш отдолу. Плетеш първо кюнец, като стигнеш до рогцата отделяш на отделни куки и доплиташ поотделно (затова ми се струва, че ще е по-лесно на 5 куки).

Ох, сега пък като се загледах май отстрани не е шито. Може и изцяло да е плетен кюнец и отгоре със зашиване да е оформено така  newsm78
Цитирай

София

Ох, сега пък като се загледах май отстрани не е шито. Може и изцяло да е плетен кюнец и отгоре със зашиване да е оформено така  newsm78

И според мен е това.
Цитирай

Русе

И според мен е това.
другарки, там си пише, че се плете на 5 куки, т.нар. двупосочни куки...
Цитирай
Снежи, мно-о-о-го ти благодаря. Разбрах. Сега ще  пробвам и тогава ще кажа дали наистина съм рабрала правилно.
Цитирай

Анкх-Морпорк

Здравейте мами Smile
Не зная да се пиша ли в отбора, едно време плетях на куклите, сега не остава време.
Напоследък плета на една кука за успокояване на нервите.
Може ли някоя мама, която се справя с немския, да ми помогне да си намеря картинки по немските сайтове - дантели на кърпичка, на една кука - картинката ми стига, стига да е отблизо снимана.
Цитирай

София

Здравей, приятелко! Аз ще поровя по немските сайтове, но няма да е днес. А ще мога ли да се допитвам до теб за съвети по плетенето на 1 кука? Още съм начинаеща, много искам да се науча.
Цитирай

София

другарки, там си пише, че се плете на 5 куки, т.нар. двупосочни куки...

Имах предвид завършването, "рогцата" Peace.
Цитирай

Пловдив

Благодаря ви за разясненията по темата за шапката.  Hug
Някой ден ще се пробвам да я направя. Сега довършвам един шал, но нещо все не ми остава време. Нямам търпение да започна онова бялото пуловерче.

Момичета, май скоро ще отваряме нова тема. На колко страници ги заключват, че трябва да подготвим новата тема?

Цитирай

София

На 15 страници.
Цитирай

заповядайте малко схемички:)

Цитирай
Защо не мога да видя тези схеми? Само при мен ли е така?
Цитирай

Пловдив

http://images12.snimka.bg/001531722.jpg

http://images12.snimka.bg/001531725.jpg

Това снимки на шапката по схема на Снежана.

А това са терлиците по схема на тити.

http://images12.snimka.bg/001531729.jpg

Цитирай

Вижте това:
Цитирай

Защо не мога да видя тези схеми? Само при мен ли е така?

На страницата, която ти се отваря, трябва отдолу да пише Download. Като натиснеш, ще ти предложи да ги отвориш или запишеш.
Цитирай

http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1532878

Описание за розовата рокля - възраст 6 мес.
Цитирай

тъй като темата ви стана доста голяма се опитвам да  запълня 15-та страница,за да си отворите нова:)

Цитирай

ето и последните за тази вечер

Тук има една подробност . Файловете са във формат DjVu. Нещо подобно на Adobe Reader ,но не съвсем. За да се отворят трябва
DjVuViewer

« Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 22:36 от Хипатия »
Цитирай

Хипатия, ти си неуморна Smile
Много благодаря за списанията. Има доста интересни неща.
Цитирай

Имам идея за изплитане на някакви дрешка на 1 кука. Още прохождам в тази област, та имам някои въпроси:
Има ли изискване към твърдостта на нишката?
Кой номер кука се използва за среднодебела прежда?
Как пресмятате как ще расте плетивото? Мостра-образец ли се изплита първо, както на 2 игли?
Кой тип бодове дават най-бърз растеж на височина? Сигурно висок пълнеж..... Very Happy Very Happy Very Happy

Steisi разгледа ли колко много идеи е изпратила Хипатия? Модели, плетки, кройки, всичко! Аз лично много и благодаря, страхотна работа!

Според мен номерата на куката съвпадат с този на обръчите. Аз например имам една 3-ти №, която много добре пасва на средно дебела прежда. Относно вида прежда, мисля че не е подходящо да е мъхеста като начало. Аз лично умея да плета на 1 кука, но досега съм използвала това си умение само за дантелки и "оплетки" например на бие. От тия неща обаче, които Хипатия е предложила има много, които ми харесват и бих опитала да направя.
Цитирай

Анкх-Морпорк

Тук има пончо и шапчици на 1 кука

http://www.luv2crochet.com/freepatterns.html

снежинки за Коледна елха

http://www.crochetmemories.com/patterns/christmassnowflake.html

ето го и целия сайт с разни идейки

http://www.crochetmemories.com/

На този са ценни линковете (и не само)

http://kimguzman.bravejournal.com/entry/20024

Якичка и други красоти:

http://megan.kiwi.gen.nz/Collar/
« Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 15:30 от firebird »
Цитирай

София

Отдавна не бях влизала в темата. Благодаря на Хипатия и firebird за хубавите линкове! Ще сътворя нещо такова на всяка цена, само да дойде на дневен ред.
Цитирай

София

След дълго ровене в нета по проблемите на плетенето на 1 кука си намерих тези сайтове и реших да ги споделя с вас. На немски език са. Дано са от полза на firebird, а и на други, които разбират този език.
http://www.hobby-handarbeit.de/haekeln/haekelkurs/haekelkurs.html
Кратък курс за начинаещи.
http://www.hobby-handarbeit.de/haekeln/haekelkurs/grafiken/zeichenerklaerung.gif
Обяснение на основните бримки (за разпечатване).
http://www.haekeln.com/haekelvorlagen/taschentuecher/index.php
Много ценни съвети, мостри и т.н. за начинаещи и напреднали в областта на плетенето на 1 и 2 куки.
http://kitty-barbie.de/
Плетене на дрешки на 1 кука за Барби. Кликвате върху модела, отваря се страничка ,където е обяснено ред по ред какво се прави.
http://www.hobby-handarbeit.de/haekeln/haekeln.html
Играчки, изплетени на 1 кука. Някои от тях са с инструкции.
http://www.multiinters.de/rose/haekeln.html
Как да изплетем розичка на 1 кука
Цитирай

София

А за плетачките на 2 куки предлагам това:

http://www.langyarns.ch/en/index.php?SC=mydb&db_name=Styles
Библиотека с много модели на 2 куки – бебешки, детски, дамски и т.н. Трябва да изберете категория и се появяват. За жалост без инструкции. Сайтът може да се появи на английски или на немски език.
http://www.mig-sites.de/Strickseiten/frame.htm
http://www.mig-sites.de/Strickseiten/frame.htm
Пуловери с картини и техните схеми за изплитане на 2 куки.
Цитирай

Abu Dhabi

сега искам да попитам това: има ли някаква тънкост при лицевата гладка плетка да не става на линии? Да е гладка като машинно плетиво? Не смея да плета големи неща лицево, защото винаги са ми на черти, неравномерно някак. По принцип плета стегнато, с тънки куки.
Цитирай

Русе

тити, става така, защото не опъваш конеца равномерно. предлагам да плетеш по- бавно и да се стремиш да правиш равни бримки Very Happy
Цитирай

Русе

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=142765.msg2718389#msg2718389

нова тема, майсторки- плетачки!!!
Цитирай

Steisi този сайт се неща за кукли направо ме разби. Размечтах се, че съм малка (а играех с кукли даже и като по-голяма) и мога да изработя всичко това за куклите си (така се учех да плета) или, че имам малка дъщеричка, която да оцени тези дрешки по достойнство. Всъщност тази "мода по куклите" явно е много популярна и се правят цели колекции. Започвам да се замислям дали да не се вдетиня за малко. Много ти благодаря, че сподели всичко, което си открила!

тити аз съм плела много на 2 игли и мисля, че плета равно и въпреки това има неща, на които откривам кусури. Като се изпере и изглади обаче, като че ли тези малки дефекти на изработката се заличават така, че не им се заглеждай толкова, а пък то всяко следващо нещо ще става все по-добре.
Цитирай

Хипатия, обичам те.
Цитирай

Хипатия, обичам те.
боже,боже...защо ли ми трябваше?
Най-голямата тежест на тоя свят е тежестта на тези две думички:)
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-286 от 286 отговора